Jak bezpiecznie wymienić stare lub uszkodzone dyski twarde

bezpieczna utylizacja dysku twardego

Jeśli jesteś podobny do większości innych użytkowników komputerów, rzadko wyrzucasz lub usuwasz dane. A gdy miejsce na dysku staje się coraz tańsze, rzadko będziesz musiał. Ale jeśli kiedykolwiek musisz pozbyć się starego dysku twardego, ważne jest, aby najpierw przedsięwziąć środki ostrożności.

Koszt przechowywania pamięci dramatycznie spadł w ostatnich latach. Według danych zebranych przez Johna C. McCalluma dysk twardy z wystarczającą ilością miejsca do przechowywania dwóch terabajtów (TB) danych kosztowałby w 2004 r. 1 360 USD. Trzy lata później, w 2007 r., Cena spadła do 530 USD. W 2010 r. Kosztowałoby to tylko 140 USD, aw 2013 r. 110 USD.

Dzisiaj możesz uzyskać prawie dwukrotnie więcej miejsca za 110 USD, a dwa dyski TB znajdują się teraz na mniejszym końcu dostępnego spektrum dysków twardych.

Jak przygotować się na awarię dysku twardego

Ważne jest prawidłowe skonfigurowanie komputera, aby zapewnić szyfrowanie dysku twardego. Jest to łatwe do skonfigurowania na komputerze Mac dzięki wbudowanemu FileVault. Użytkownicy systemu Windows mogą używać programów takich jak Bitlocker do szyfrowania dysków twardych, a większość dystrybucji systemu Linux, takich jak Ubuntu, ma tę natywną funkcję szyfrowania.

Wskazane jest, aby zachować fizyczny drugi dysk twardy (nie tylko oddzielną partycję na wewnętrznym dysku twardym). Komputer stacjonarny często może łatwo zmieścić inny dysk twardy w swojej wieży, a zewnętrzny dysk twardy wystarczy na mniejsze wieże lub laptopy. Jeśli wykonasz kopię zapasową tylko najważniejszych danych, wymagania dotyczące przestrzeni dyskowej nie będą wcale drogie.

Niezależnie od wybranego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych pamiętaj o szyfrowaniu kopii zapasowych. Szyfrowanie jest zwykle stosowane przez zaznaczenie pola i zapewnia ochronę danych przed zajęciem, kradzieżą lub utratą.

Awarie dysków twardych mogą być trudne do przewidzenia, a czasem są nagłe i natychmiast śmiertelne. Jednak w większości przypadków awaria dysku twardego powoli zaczyna się pojawiać, coraz więcej błędów pojawia się podczas uruchamiania komputera, więcej awarii systemu i rosnąca liczba niedostępnych plików.

Mamy nadzieję, że zazwyczaj powolny charakter awarii pozwoli Ci przenieść pliki na nowy dysk bez znaczącej utraty danych.

Wymiana dysku twardego

Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką dyski twarde stają się coraz większe i tańsze, prawdopodobnie będziesz chciał wymienić dysk twardy przed wymianą komputera. Dyski twarde mają szybko poruszające się części i są jedną z najmniej wytrzymałych części komputera, o przeciętnej żywotności wynoszącej od trzech do pięciu lat.

Pomimo tak krótkiej żywotności istnieje ożywiony rynek używanych dysków twardych. Niektóre osoby kupują je w celu taniego przechowywania danych, podczas gdy inne, np. Grupy przestępcze, systematycznie kupują stare dyski twarde w poszukiwaniu prywatnych danych i tajemnic firmowych.

Hasła i pliki cookie przechowywane na dyskach twardych mogą być szczególnie cenne, ale dane osobowe mogą być również bardzo poszukiwane z wielu powodów, w tym z kradzieży tożsamości.

Jak radzić sobie ze starym dyskiem

Po przeniesieniu danych na nowe urządzenie musisz pozbyć się starego dysku twardego. Idealnie, twój stary twardy dysk nadal działa i możesz go sformatować za pomocą wbudowanych narzędzi systemu operacyjnego, takich jak DiskWipe w systemie Windows, Disk Utility w systemie Mac OS X lub Gnome Disk Utility w systemie Ubuntu.

Po prostu sformatuj cały dysk, zastąp go zerami (wybierz tę opcję w narzędziu dyskowym) i opcjonalnie powtórz proces raz lub dwa razy, aby się upewnić.

Odzyskiwanie danych będzie teraz niezwykle trudne i wyjątkowo drogie. Chociaż dobrze finansowany przeciwnik, taki jak agencja szpiegowska dużego rządu, może nadal być w stanie odzyskać część twoich danych.

Wysoko postawione cele nadzoru będą prawdopodobnie musiały przejść kilka dodatkowych kroków, aby uczynić swoje dyski twarde nieczytelnymi, takimi jak demontaż dysku i szlifowanie powierzchni dysków lub niszczenie części. Jednak te procesy nie są wskazane dla niedoświadczonych użytkowników i mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Upewnij się, że stare systemy są chronione

Nigdy nie jest za późno, aby stare dyski twarde nie zawierały niezaszyfrowanych danych osobowych. Szyfrowanie nie było tak powszechne jak teraz, nawet jeszcze trzy lata temu, więc prawdopodobnie twoje stare dyski nie są odpowiednio zabezpieczone.

Jeśli nie masz możliwości wyczyszczenia dysku twardego, na przykład ponieważ komputer nie jest już w stanie go wykryć, inni również mogą nie mieć dostępu do twoich danych. Czasami jednak trudno jest ocenić, jak łatwo można naprawić dysk twardy, a ta niepewność może stanowić ryzyko.

Najłatwiejszym sposobem, aby uczynić dysk twardy nieczytelnym w przypadkach, w których nie można uzyskać do niego dostępu, jest wywiercenie otworu lub rozbicie go młotkiem.

Zniszczenie twardego dysku w taki sposób wymaga dużej ostrożności i doświadczenia w wierceniu. Prawdopodobnie będziesz musiał zastosować dużą siłę, która może spowodować szkody dla ciebie lub twojego otoczenia.

Utylizuj stare dyski twarde w sposób bezpieczny i odpowiedzialny

Pamiętaj, że dysków twardych nie można po prostu wyrzucić do śmieci domowych, ponieważ zawierają toksyczne materiały i częściowo nadają się do recyklingu. Pobliski rynek elektroniki lub stacja recyklingu powinna być w stanie Ci pomóc.

Wyróżniony obraz: KirillM / Depozyt Photos