5 VPN-të më të mira për Kubën – Për siguri, transmetim dhe shpejtësi në vitin 2023

Kuba ka fituar një reputacion ndër vite si një vend me disa nga akseset më të këqija në internet në botë. Sfidat në internet të vendit rrjedhin pjesërisht nga mungesa e infrastrukturës.

Sidoqoftë, klima politike e Kubës gjithashtu ka luajtur një rol të madh. Qeveria Kubane ka një histori të gjatë për të censuruar qytetarët e saj dhe për të kufizuar qasjen e tyre në informacion. Interneti nuk bën përjashtim.

Ligji kuban lejon vetëm lirinë e fjalës për sa kohë që përputhet me qëllimet e shoqërisë socialiste. Qeveria monitoron nga afër të gjithë përdoruesit e internetit të cilët lidhen përmes serverëve kuban. Uebfaqet që janë kritike për Kubën ose partinë socialiste janë të bllokuara.

Edhe më e frikshme është ajo që sipas ligjit të Kubës ju mund të merrni deri në 20 vjet burg nëse qeveria ju sheh duke bërë ndonjë veprimtari për të cilën ata besojnë se kërcënon shoqërinë socialiste.

Me iniciativën e fundit të Kubës për të zgjeruar qasjen në internet, gjetja e një VPN të mirë për t’u përdorur në Kubë është më e rëndësishme se kurrë.

Pavarësisht nëse jeni një qytetar kuban ose thjesht vizitoni vendin, një VPN me cilësi të lartë është mënyra e vetme për të siguruar që lidhja juaj e internetit në Kubë të jetë e sigurt, e sigurt dhe anonime. Mund t’ju ​​lejojë gjithashtu anashkalojë censurën qeveritare dhe geoblocks.

Këtu janë pesë VPN për të zgjedhur nga ato do t’ju çlirojnë nga monitorimi i qeverisë dhe do t’ju lejojë të hyni në internet pa censurë në Kubë.

VPN-të më të mira për Kubën – Përmbledhje e shkurtër

 1. NordVPN Përveç përdorimit të lehtë, NordVPN ofron disa nga siguritë më të mira në treg. Kriptimi i nivelit të lartë do të garantojë që veprimtaria juaj e internetit të jetë e lirë nga monitorimi i qeverisë.
 2. ExpressVPN Në Kubë, është e rëndësishme të zgjidhni një VPN që nuk do të shtojë ndonjë vonesë shtesë. Express VPN është një mundësi e shkëlqyeshme për shkak të shpejtësisë së lartë dhe sigurisë së lartë.
 3. Cyberghost Me sigurinë dhe kodimin e saj të klasit të parë, CyberGhost është e përkushtuar të ruajë privatësinë tuaj. Ajo ofron një ndërfaqe të lehtë për t’u përdorur dhe mund të anashkalojë edhe bllokuesit më të ashpër të VPN.
 4. Surfshark Me shpejtësi të lartë dhe një reklamues të integruar dhe bllokues të malware, Surfshark ofron gjithçka që ju nevojitet për të hyrë në internet me siguri në Kubë.
 5. PrivateVPN Ky VPN do t’ju japë sigurinë dhe intimitetin e fortë që ju duhet për të hyrë në internet në Kubë pa ju ngadalësuar. Ai gjithashtu ka një shërbim të largët për t’ju ndihmuar në instalim.

Provoni tani NordVPN!

Farë duhet të kërkoni në një VPN për Kubën

Zgjedhja e një VPN për përdorim në Kubë është e ndryshme nga shumë vende të tjera. Në përgjithësi, do të dëshironit të gjeni një ofrues VPN që pret serverë në vendin ku jeni vendosur sepse kjo do të çojë në lidhjen me shpejtësinë më të lartë. Por e kundërta është në të vërtetë e vërtetë kur hyni në internet në Kubë.

Përdorimi i një VPN nga një vend jashtë Kubës do t’ju lejojë juve anashkaloni geoblockerët e Kubës dhe ju çlironi nga censura qeveritare të internetit. Për lidhjen më të shpejtë dhe më të besueshme, është mirë të kërkoni një VPN me serverë jashtë Kubës, por afër.

Në rast se nuk jeni të njohur me procesin e hyrjes në internet në Kubë, le ta shqyrtojmë shkurtimisht.

Të gjitha shërbimet e internetit në Kubë ofrohen nga ETSECA, një kompani shtetërore e telekomit. Wi-fi ofrohet nën emrin e markës “Nauta”.

Mënyra e vetme për turistët dhe shumica e banorëve për të hyrë në internet është të udhëtojnë në një zyrë ETSECA dhe të blejnë një kartë të para. Kartat përfshijnë një hyrje dhe fjalëkalim që mund të përdoret për të hyrë në një pikë të nxehtë publike wi-fi për një periudhë të kufizuar kohe. Ata kushtojnë rreth 2 dollarë në orë.

Lidhja është jashtëzakonisht e ngadaltë, veçanërisht në krahasim me atë që ka të ngjarë të përdorin shumica e turistëve. Edhe aplikacione relativisht të thjeshta siç është Facebook Messenger mund të jenë shumë të ngadaltë me 1 Mbps.

Kjo nuk është e mjaftueshme për shërbim të shpejtë dhe të besueshëm, veçanërisht kur po ndani pikën e nxehtë të Wi-Fi me shumë njerëz të tjerë. Për krahasim, në SH.B.A. ju mund të prisni një shpejtësi mesatare të lidhjes prej 18.7 Mbps.

Shtë e vështirë të dihet saktësisht se sa përmbajtje është filtruar nga qeveria Kubane sepse thjesht nuk ka të dhëna të mjaftueshme në këtë pikë të kohës. Edhe pse Kuba nuk duket se aktualisht po bllokon ose censuron shumicën e faqeve kryesore, është e rëndësishme të mbani në mend këtë qeveria rezervon të drejtën të monitorojë të gjithë përdorimin e internetit.

Kuba rezervon të drejtën ligjore për të censuruar çdo informacion që bie në kundërshtim me qeverinë ose axhendën socialiste. Kjo nuk është çështje e qeshur. Qeveria kërcënon rregullisht dhe madje burgos njerëz që flasin politikisht, ndonjëherë edhe kur ata e bënë këtë pa qëllim.

Kjo është arsyeja pse nuk rekomandohet që dikush të hyjë në internet në Kubë pa një VPN. Në veçanti, Kuba nuk është një vend ku ia vlen të përpiqeni të merrni me një VPN falas ose me cilësi të ulët.

Një VPN me cilësi të lartë mund t’ju ​​lejojë anashkaloni censurën qeveritare duke ju lidhur me siguri përmes një serveri jashtë Kubës. Kjo është mënyra e vetme për t’u siguruar që të keni mundësi të hyrni në faqet tuaja të preferuara ndërsa jeni në Kubë.

Një VPN gjithashtu mund të kriptojë të dhënat tuaja dhe të sigurohet që veprimtaria juaj e internetit të jetë private dhe anonime. Në këtë mënyrë nuk duhet të shqetësoheni qeveria monitoron ato që thua ndërsa ju flisni me miqtë dhe familjen në internet.

VPN-të më të mira për Kubën

1. NordVPN

Pajisjet NordVPN

NordVPN ka fituar një reputacion i merituar për masat e saj të vështira të sigurisë dhe aftësinë e qetë për të anashkaluar censurën dhe gjeobllokuesit. Ky VPN do ta mbajë aktivitetin tuaj të internetit të sigurt dhe anonim duke ndryshuar adresën tuaj IP dhe duke vendosur encryption të pathyeshëm 2048-bit në trafikun tuaj.

Karakteristikat e pakrahasueshme të sigurisë të sistemit të NordVPN përfshijnë një politikë mos-log, një ndërprerës vrasës dhe nivele të shumta të protokolleve të sigurisë për të zgjedhur, duke përfshirë Double VPN dhe Onion Over VPN për t’ju mbajtur plotësisht anonim dhe i padukshëm.

Rrjeti NordVPN është në gjendje t’ju drejtojë një nga serverat e tyre në 5,100+ jashtë Kubës, duke ju çliruar nga geoblocks e qeverisë. Ata presin 41 serverë në Miami, i cili është një nga vendet më të mira për t’u lidhur me sa i afërt është Kuba.

Ju gjithashtu mund të lidheni me deri në 6 pajisje menjëherë me vetëm një pajtim, pa humbur asnjë shpejtësi. Kjo mund të vijë në ndihmë kur jeni duke u përpjekur të lidheni shpejt me një pikë të nxehtë publike wi-fi në Kubë.

Nëse akoma nuk jeni të bindur, NordVPN ofron një pa rrezik 30 ditë garanci për kthimin e parave. Ky është një nga ato VPN që absolutisht ia vlen të provoni në çdo situatë, por vlen veçanërisht të merret në konsideratë nëse planifikoni të përdorni internetin në Kubë. Për shkak të situatës politike, ju me të vërtetë dëshironi të siguroheni që po merrni një VPN që është më e mira nga më të mirat për të siguruar privatësinë dhe sigurinë tuaj.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Merrni NordVPN Tani!

2. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

ExpressVPN drejton industrinë në shpejtësi. Ky është një konsideratë veçanërisht e rëndësishme kur zgjedhni një VPN për Kubën, sepse lidhja e internetit atje tashmë është aq e ngadaltë sa çdo ngadalësim shtesë në shpejtësi do ta bënte lidhjen tuaj të internetit mjaft të papërdorshme.

Një tjetër arsye për të zgjedhur ExpressVPN gjatë Kubës është se ndërfaqja e lehtë për t’u përdorur ju lejon të zgjidhni shpejt një vendndodhje të serverit në të gjithë 94 vende të mbështetura nga një qytet specifik. Kjo do t’ju lejojë të lidheni lehtësisht me një server në Miami, i cili është opsioni juaj më i mirë për të mos humbur shpejtësinë.

Shpejtësia nuk është e vetmja gjë që do të merrni me ExpressVPN. Ky VPN gjithashtu ofron tipare konkurruese të sigurisë, përfshirë një politikë të rreptë të mos-logs dhe një ndërprerës vrasës që menjëherë do të ndalojë lidhjen tuaj të internetit nëse VPN ndërpritet. Kjo pothuajse sigurisht do të jetë e dobishme gjatë përdorimit të internetit të parregullt të Kubës dhe do të sigurojë që të mbroheni nga monitorimi i qeverisë në çdo kohë.

ExpressVPN ofron një 30 ditë garanci për kthimin e parave, dhe nëse jeni përdorues i lëvizshëm mund të përfitoni nga a Gjykim falas 7 ditor. Aty eshte nje Kufiri i 5 pajisjeve për pajtim, por ju gjithashtu merrni përfitimin e 24/7 mbështetje chat live për asnjë tarifë shtesë. Mbështetja e shkëlqyeshme ndaj klientit është vetëm një nga shumë arsye që ExpressVPN është a i preferuar i qëndrueshëm i tifozëve.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Merrni ExpressVPN Tani!

3. CyberGhost

pajisje të shumëfishta cyberghost

Ndërsa vjen me shërbimin e CyberGhost opsione të paracaktuara për t’u përdorur lehtë për të zgjedhur, një gjë që e bën atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për t’u përdorur në Kubë është gamë të gjerë të opsioneve të përparuara të përdoruesit. Siguria dhe anonimiteti janë një shqetësim kaq i madh gjatë hyrjes në internet në Kubë, kështu që liria për të rregulluar protokollet tuaja të sigurisë në deri në 7 pajisje është një plus i madh.

CyberGhost ofron kriptim AES-256 – së bashku me OpenVPN, L2TP / IPsec dhe PPTP – për të mbrojtur aktivitetin tuaj të internetit nga monitorimi i qeverisë. Karakteristikat e sigurisë gjithashtu përfshijnë një ndërprerës automatik vrasjeje dhe mbrojtje nga rrjedhja DNS për të mbajtur adresën IP tuaj plotësisht të fshehur në çdo kohë.

Përveç saj shpejtësi të lartë, siguri të fortë, dhe vazhdimisht vlerësime pozitive të përdoruesit, CyberGhost gjithashtu ofron një Gjykim falas 7 ditor dhe një mbresëlënëse Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh. Nikoqirët e CyberGhost 43 serverë në qytetin e Miami vetëm, dhe e bën më të lehtë për ju që të zgjidhni vendndodhjen tuaj për t’u siguruar që po merrni shpejtësinë më të mirë të mundshme gjatë përdorimit të internetit në Kubë.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Merrni CyberGost Tani!

4. Surfshark

Surfshark do të mbajë aktivitetin tuaj në internet plotësisht e padukshme ndërsa jeni në Kubë.

Përdoruesit janë të impresionuar në mënyrë të vazhdueshme me protokollet e saj më të larta të sigurisë. Ky VPN garanton privatësinë dhe sigurinë tuaj me 256-bit encryption, një ndërprerës vrasës dhe një politikë të rreptë të mos-logs. Ajo përmban një reklamues të integruar, gjurmues dhe bllokues të malware me të gjitha aplikacionet e tij.

Edhe pse Surfshark operon një rrjet relativisht të vogël të serverëve, ai mund anashkalojnë lehtësisht geobllokimet dhe censurimin. Abonimi përfshin lidhje të pakufizuara të njëkohshme të pajisjes. Ajo ofron një 30 ditë garanci për kthimin e parave dhe a Gjykim falas 7 ditor për përdoruesit Android.

Surfshark mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, CBS, ESPN, Amazon Prime Video, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

Surfshark punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, FireTV, Linux, Chrome dhe Firefox.

Merrni Surfshark Tani!

5. PrivateVPN

pajisje privatevpn

Shqetësimi më i rëndësishëm kur përdorni internetin në Kubë është siguria, dhe kjo është arsyeja pse angazhimi i PrivateVPN duke ruajtur privatësinë tuaj e bën atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për Kubën. Ky VPN ofron encryption 2048-bit me mbrojtjen e AES-256, dhe përfshin të gjitha të rëndësishme tipare të sigurisë që përdoruesit i duan, si një politikë pa log, mbrojtja e rrjedhjeve IPv6 dhe një ndërprerës automatik vrasës.

Një tipar unik i PrivateVPN që mund të vie në ndihmë në Kubë është sistemi i tij për mbështetjen e klientëve TeamViewer. Nëse keni ndonjë problem gjatë instalimit të këtij VPN, ky shërbim do t’ju ndihmojë nga distanca. PrivateVPN gjithashtu ofron një Gjykim falas 7 ditor dhe a 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Një abonim i vetëm vjen me hyrje për 6 pajisje të njëkohshme. Edhe pse PrivateVPN është 80+ serverë mund të mos rivalizojnë disa nga emrat e tjerë të mëdhenj, ata ofrojnë një vendndodhje serveri në qytetin e Miami, që është një zgjedhje e mirë për njerëzit në Kubë të anashkalojnë geoblocks e qeverisë pa sakrifikuar shpejtësinë.

PrivateVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Hotstar, Amazon Prime Video dhe iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

PrivateVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Merrni PrivateVPN Tani!

Përmbledhje dhe lexim i mëtejshëm

Qeveria Kubane kontroll i rreptë i lirisë së shprehjes dhe monitorimit të vazhdueshëm i bëjnë VPN-të një domosdoshmëri në këtë vend, jo vetëm një mundësi. Thjesht nuk ia vlen të rrezikoni të mos e mbroni aktivitetin tuaj në internet.

Për fat të mirë, ka VPN me cilësi të lartë atje që munden garantoni privatësinë, sigurinë dhe anonimitetin tuaj. Të gjitha shërbimet që ne ju rekomandojmë janë plotësisht të testuara dhe jashtëzakonisht të besueshme, kështu që mund të jeni të sigurt se aktiviteti juaj në internet në Kubë është sa më i sigurt dhe pa probleme sa të jetë e mundur. VPN e duhur për nevojat tuaja do t’ju lejojë të anashkaloni lehtë geoblocks dhe censurimin e qeverisë në Kubë, ndërsa siguroni privatësinë dhe sigurinë tuaj.

Ekspertët tanë të kursyer nga buxheti kanë përpiluar një listë të marrëveshjeve më të mira VPN dhe kuponave për të ju kursej para në shërbimin tuaj.

Merrni NordVPN Tani!

Ju gjithashtu mund të dëshironi:

 • Si të merrni një adresë IP të Kubës nga kudo tjetër