10 seritë më të mira origjinale në Netflix (E lëshuar në vitin 2023)

Netflix po lëshon kaq shumë shfaqje të reja, dhe me një ritëm kaq të shpejtë, lehtë mund të përfundosh duke humbur varkën në disa nga shfaqjet më të denja. Kishim ekipin tonë lumë ton shfaqjesh origjinale televizive dhe ne dolëm me Lista e Top 10 e përmbajtjes origjinale më të mirë për Netflix në vitin 2023.

Ne duhej të vendosnim disa udhëzime për t’i bërë gjërat pak më të menaxhueshme, dhe kështu që të përpilojmë këtë listë të Top 10 seria ose duhej të vinte premierën në vitin 2023 ose të kishte një sezon të ri që filloi në vitin 2023.

Ne gjithashtu u përpoqëm ta kufizonim atë në shfaqje televizive, që nënkuptonin shpërfilljen e të gjitha filmave dhe specialiteteve të qëndrimit të qeshur nga emra të mëdhenj si Chris Rock, Kevin James dhe John Mulaney. Ndjenja jonë ishte që ata thjesht nuk përshtateshin në kriteret e shfaqjeve televizive. Ne e lamë të tregojë stilin e ri të intervistës së gjatë, Dave Letterman, të tregojë një përmbytje në listë, edhe pse nuk ka një komplot si një seri televizive, por ai ka episode të shumta dhe Letterman është një ikonë televizive … Por ishte tema e një shumë debate.

Bëhuni gati për të bezdisni në të gjitha llojet e shfaqjeve Netflix, nga krimi dhe komedia te e ardhmja e zymtë, pasi ne e zbërthim për ju këtu. Ne gjithashtu përfshinë disa shfaqje jo-angleze si një përmendje e veçantë sepse ne me të vërtetë i kemi shijuar ata dhe mendojmë se duhet t’u jepni atyre një shans edhe pse nuk janë në anglisht.

10 seritë origjinale të Netflix

1. Jessica Jones – doesfarë bën një superhero pasi braktis lojën superhero? Për Jessica Jones, përgjigjja është të hapë firmën e saj PI.

2. Të nderuar njerëz të Bardhë – Një vështrim satirik në studentët afrikano-amerikanë në një kolegj kryesisht të bardhë Ivy League.

3. Dieta e Santa Clarita – Joel dhe Sheila Hammond janë çifti juaj mesatar i pasurive të patundshme, derisa Sheila të bëhet misterioze dhe të mos marrë një shije për mishin e njeriut.

4. Vizitori im i ardhshëm nuk ka nevojë për prezantim – David Letterman është kthyer me intervista të thella me disa nga emrat më të mëdhenj në planet – dhe këtë herë me një mjekër të gjatë.

5. Syri i Queer – Pesë burra homoseksualë ndihmojnë drejtpërdrejt me makeover-et që ndryshojnë jetën.

6. Dashuria – Një histori për një çift të çuditshëm që gjen atë që të gjithë kërkojnë – dashuri.

7. Humbje në hapësirë ​​- Netflix është duke rindërtuar serinë klasike të vitit 1965 në lidhje me një familje eksploruesish hapësinash, anija e së cilës shkon jashtë kursit.

8. Karboni i ndryshuar – Në të ardhmen kemi teknologjinë për të ruajtur vetëdijen e një personi në një disk dhe për ta futur atë në një trup të ri, që do të thotë se vdekja është një gjë e së kaluarës.

9. Dope – Ekuipazhet e kamerës sjellin shikuesin në botën e trafikut të drogës nga këndvështrimi i përdoruesve, shitësve dhe ofertave të policisë.

10. Grace dhe Frankie –  Grace dhe Frankie bëjnë një palë miqësore të pamundur, të cilët fillojnë të lidhen pasi burrat e tyre i lënë ata për njëri-tjetrin.

Përmendje i nderuar

Arrestted Development – Sezoni 4 u rivarros dhe u shndërrua në një “Semi Original Netflix Series” me episodet Pasojat e Fatit. Availableshtë në dispozicion vetëm në Netflix të SH.B.A.-së, dhe kështu që nëse nuk jeni i vendosur në SH.B.A., do t’ju duhet një VPN Netflix për të transmetuar këto episode.

Shfaqjet Ndërkombëtare

1. Shiu – Të kapesh pas shiut nuk ka qenë kurrë kaq vdekjeprurëse.

2. 3% – Në një botë futuriste, shoqëria është e ndarë midis grupeve të shkatërrimit dhe përparimit. Vetëm 3% e popullsisë mund të kalojnë me sukses procesin dhe kalimin në grup më të mirë.

Këtu janë Shqyrtimet dhe Rimorkiot në thellësi për Top 10 Shfaqjet tona origjinale të Netflix

1. Jessica Jones

Me daljen e sezonit të dytë të serialit Jessica Jones që kapet, tifozët i pëlqejnë ekranit të vogël MCU mund të gëzohet. Xhesika Jones është e ndryshme nga të tjerët Mbrojtësit në Netflix: Daredevil, Luke Cage dhe Fist Iron. Ajo është më e guximshme, betohet shumë dhe është një badass totale pa nevojë për një identitet sekret. Ajo ka qenë atje dhe nuk ka qenë për të.

Nëse nuk e keni shikuar sezonin e parë, ju rekomandojmë ta filloni ta shikoni me kujdes, sepse nga ajo që kemi parë sezonin e dytë vetëm përmirësohet.

2. Të dashur njerëz të Bardhë

Bazuar në një film me të njëjtin emër, Dear White People merr çështjen e garës në një kampus universitar në Amerikë.

Historia përqendrohet në një grup studentësh afrikano-amerikanë në fjetjen kryesisht të zezë të Universitetit Winchester, një Ivy League imagjinare. Udhëhequr nga Samantha White, host i emisionit të kampusit në kampus Të nderuar njerëz të Bardhë.

Shfaqja ndërton komedinë, dramën dhe një vështrim introspektiv të normave tona shoqërore, të cilat kur kombinohen duket se janë përbërësit për një shfaqje shumë argëtuese.

Netflix lëshoi ​​sezonin e dytë të Të dashurve të Bardhë në maj të vitit 2023 dhe ne tashmë jemi duke pritur herët për sezonin e ardhshëm.

3. Dieta Santa Clarita

Joel, Sheila dhe Abby Hammond janë familja juaj tipike Santa Clarita, derisa një ditë Sheila të vdesë papritur, apo ajo? Familja duhet të vazhdojë të veprojë normal pasi Sheila zbulon nevojat dhe dëshirat e saj të reja.

Balancimi i një karriere të pasurive të patundshme, një familje, dhe tani një grua me një shije të gjakut dhe vrasjeve thjesht mund të jetë e tepërt që Joel i varfër të trajtojë.

Por me ndihmën e djalit të bezdisshëm shoqëror të fqinjit Eric, Joel dhe Abby përpiqen të gjejnë mënyra për të kuruar Sheila përpara se ajo të humbasë kontrollin e plotë.

Dieta Santa Clarita është ndryshe nga çdo shfaqje tjetër televizive mumje që keni parë, dhe kjo është një gjë e mirë. Ne e gjetëm veten duke qeshur në situatat me humor dhe të çuditshëm që u fut kjo familje, pasi Joeli përpiqet dëshpërimisht të mbajë gjithçka bashkë. Me një kast të gjithë yjeve të Drew Barrymore dhe Timothy Olyphant, Dieta Santa Clarita është padyshim një shfaqje e denjë dhe me lëshimin e sezonit të dytë në Mars 2023 nuk mund të presim të shohim se çfarë qëndron në dyqan për Hammonds.

4. Vizitori im i ardhshëm nuk ka nevojë për prezantim

Për mbi 30 vjet amerikanët mirëpritën David Letterman në shtëpitë e tyre si nikoqir i Show Late me David Letterman. Tani pas disa vitesh në pension, Dave është gati të bëjë rikthimin e tij në showbiz, por këtë herë është në kushtet e tij.

Netflix ka prodhuar gjashtë episodet e Mia Vizitorëve Tjetër Nuk ka nevojë për prezantim dhe po lëshon një episod në muaj. Për dallim nga Late Show, kjo shfaqje, e cila është gati një orë e gjatë, i kushtohet të bëjë një intervistë të thelluar të temës. Kjo përfshin kthimin në vendin ku ata kanë lindur, takimin e familjeve të tyre dhe intervistimin me të vërtetë të temës, në mënyrë që të kemi një kuptim më të mirë të personit që qëndron pas famës, dhe jo vetëm një promovim për një film të ardhshëm.

Ne me të vërtetë na pëlqen format; një pjesë e shfaqjes është bërë para një audiencë në studio dhe një pjesë është regjistruar në vendndodhje. Ndihmon shfaqjen të ecë përpara dhe nuk ndjehet sikur po shikon një intervistë 55-minutëshe.

Në sezonin e parë, Letterman flet me ish-presidentin Barack Obama, George Clooney, Malala Yousafzai, Jay-Z, Tine Fey dhe Howard Stern. Letterman bashkohet me mikun e tij të vjetër Paul Shaffer i cili bën një punë të shkëlqyeshme duke vendosur tonin me muzikën e tij.

5. Syri i Queer

Netflix sjell shfaqjen dikur të njohur të realitetit Queer Eye me një kast të ri, të quajtur shpejt “Fab Five”. Memberdo anëtar i ekipit sjell stilin e tij unik dhe talentin e tij në Makeover. Kombinimi i ekspertizës së tyre për të gjitha gjërat nga ushqimi dhe kultura deri tek moda dhe grooming, ata janë të vendosur të ndihmojnë që burrat të duken përrallorë.

Sezoni i parë i rindizjes zhvillohet në Gjeorgji. dhe grupi udhëton në disa qytete të ndryshme përgjatë sezonit 8-episodësh.

Ne shpejt u dashuruam me Jonathan Van Ness, flokët dhe pararoja e ujdisur. Entuziazmi dhe gjallërimi i tij janë ngjitës dhe me të vërtetë e bashkojnë grupin. Nuk duhet shumë kohë që pesë djemtë të futen në ekipin e përsosur dhe të krijojnë një përvojë të jashtëzakonshme të mrekullueshme.

Kjo rilindje e Queer Eye është një orë argëtuese, dhe nëse nuk jeni të kujdesshëm, mund të uleni të gjithë 8 episodet brenda një dite.

6. Dashuria

Kur takoheni për herë të parë me Mickey dhe Gus menjëherë merrni ndjenjën se nuk do të funksionojë për ta. Gus është djali juaj nerdish stereotip, duke krijuar këngë me tema për filmat që nuk i kanë ato me miqtë e tij. Mickey është një vajzë e vështirë, e cila po merret me varësitë e saj dhe po përpiqet të ndryshojë jetën e saj.

Por diçka klikon mes tyre dhe ata kanë kimi të shkëlqyeshme në ekran që ju bën të dëshironi të rrënjoseni për këtë çift. Judd Apatow bën një punë mjeshtërore në zhvillimin e kësaj shfaqje, dhe ai me të vërtetë zhyten në ins dhe të pasmet e dashurisë dhe ndërtimin e marrëdhënieve.

Netflix lëshoi ​​sezonin e tretë dhe të fundit të Love në fillim të vitit 2023, dhe (pa spoilers) ne vërtet pamë rritjen dhe zhvillimin e të gjithë personazheve, jo vetëm të Gus dhe Mickey. Ne gjithashtu bëjmë një vështrim në marrëdhëniet e shokut të ngushtë australian Mickey Bertie, i cili ishte aq i mirë në këtë shfaqje ne ndjeuam se ajo meriton një shfaqje spin-off të saj.

7. Humbur në hapësirë

Humbja në hapësirë ​​zhvillohet në të ardhmen jo shumë të largët të vitit 2048, pasi një meteor rrëzohet në tokë dhe sinjalizon fundin e njerëzimit. Disa familje me fat janë zgjedhur të futen në hapësirë ​​dhe të fillojnë të krijojnë një botë të re.

Robinsons është një nga familjet e zgjedhura për të dalë në lansimin e 24-të, ndërsa ndërsa po shkon në rrugën e tyre, një robot huaj (i cili është shndërruar në meme mjaft në internet) bordet që dërgon dhe bën që Robinsons të evakuohen dhe të zbarkojnë në një planet të ri të çuditshëm.

Netflix ka futur shumë para në Lost in Space dhe kështu është e arsyeshme të supozohet se ata do të investojnë edhe në një sezon të dytë me 10 episod. Ne me të vërtetë kënaqemi kur vëzhgojmë pasi familja, e cila merret me shumë nga dramat personale familjare, gjen një mënyrë për të qëndruar së bashku për të mbijetuar.

8. Karboni i ndryshuar

Në të ardhmen, vdekja është e parandalueshme, të paktën për të pasur. Tek karboni i ndryshuar njerëzit kanë patate të skuqura në qafë që kursen vetëdijen e tyre. Për sa kohë që nxirret para vdekjes, ai mund të shpëtohet dhe më pas “të ri-gjallërohet” në një trup të ri. Personazhi kryesor, Takeshi Kovacs, është rikthyer në jetë për të ndihmuar në zgjidhjen e vrasjes së një burri të pasur.

Shfaqja përfshin disa afate kohore, të cilat mund të jenë konfuze, por ndihmon shikuesin të marrë një vlerësim më të mirë për prapaskenën e Kovacs – një luftëtar i burgosur, mendja e të cilit u mbajt rob në më shumë se 200 vjet.

Nuk është tronditëse se sa vlerësime të ulëta të kritikëve janë për këtë shfaqje. Kritikët e Domain Rotten i japin 65%, por rezultati i audiencës është shumë më i respektueshëm në 90%. Karboni i Altifikuar është një thriller i trillimit shkencor i mbushur me veprim që bën një punë të jashtëzakonshme me efekte speciale.

Këtu shpresoni që Netflix të kalojë kritikët negativë dhe të lejojë që kjo shfaqje të kandidojë për disa sezone të tjera.

9. Dope

Dope është seri doku që përqendrohet në tre këndvështrime të ndryshme në lojën e drogës në SH.B.A. dhe Meksikë. Episodedo episod zhvillohet në një qytet të ndryshëm dhe do të merrni skedarin e brendshëm nga tregtarët dhe policët te përdoruesit.

Kjo na jep një këndvështrim unik mbi luftën kundër drogës siç mund të dëgjojmë, shumë prej nesh për herë të parë, nga tregtarët e drogës. Si u futën në biznes, nga vjen produkti dhe si sillen. Në të njëjtën kohë, do të shikosh ndërsa policia stërvit dhe planifikon sulmet e tyre në përpjekje për të marrë disa nga ilaçet në rrugë.

Më në fund, janë hedhurinat, pjesa e rëndësishme e fundit e këtij dokumentari të injektuar nga ilaçet. Historitë e tyre duket se janë të ngjashme nga bregdeti në bregdet, një përrallë trishtimi dhe humbje të jetës, pasi u zunë në dyert pa shpresë për të shkelur shtesën.

Ekzistojnë disa spekulime në bordet e tifozëve që kjo shfaqje nuk është një dokumentar i vërtetë, por përkundrazi, ata përdorin aktorë dhe disa materiale të shkruara për të rikrijuar skena të vërteta. Nëse ndodh kështu, është pak zhgënjyese, por ata akoma po bëjnë një punë të shkëlqyeshme.

Netflix ka lëshuar një sezon të dytë me 4 episod të Dope në Prill, 2023.

10. Grace dhe Frankie

Nuk ka shumë situata të mira të Netflix, por Grace dhe Frankie janë një personazh i mirë. Bashkëshortët e tyre ishin partnerë të ligjit për vite me radhë, përpara se të merrnin marrëdhëniet e tyre në një nivel tjetër. Ndërsa burrat dalin nga më të afërt në fund të viteve ’60 dhe vendosin të martohen, gratë e tyre, Grace dhe Frankie, lundrojnë në skenat e vetme në vitet e tyre të arta.

Kjo shfaqje qesharake është nominuar për disa Emmy dhe një Glob të Artë. Grace dhe Frankie janë karaktere argëtuese dhe është e lehtë të lidhesh me ta, ata kanë atë çift të çuditshëm për ta, me Grace të jenë më të duhur dhe të drejtë dhe Frankie të jetë më shumë nga praktikuesit, është ajo që është, personaliteti.

Netflix lëshoi ​​sezonin 4 në janar 2023 dhe janë në prodhim për sezonin 5, i cili pritet të dalë në treg në fillim të vitit 2023.

Ashtu si Grace dhe Frankie, kjo shfaqje është bërë më e mirë me moshën, kështu që filloni përsëri, relaksohuni dhe shijoni shfaqjen.

Përmendje i nderuar

Zhvillimi i arrestuar

rishikim – Me rishikimin e sezonit 4 në Netflix dhe një premtim për sezonin 5, familja Bluth patjetër meriton një dashuri. Ta themi qartë Sezoni 4 origjinal ishte mjaft i rrëmujshëm dhe kjo është arsyeja pse ne u emocionuam aq shumë kur krijuesi i serisë Mitch Hurwitz korrigjoi disa probleme dhe rikrijoi sezonin që të përshtatet vërtet me rrjedhën e tre sezoneve të para.

Arrestted Development, që prej majit 2023, është në dispozicion vetëm për pajtimtarët Netflix në SH.B.A. Nëse nuk jeni në SH.B.A. dhe doni të shikoni shfaqjen, ju rekomandojmë të merrni një VPN që punon me Netflix.

Arsyeja e vetme që Arrestted nuk e bëri atë në Top 10 është sepse një pjesë e sezonit u lëshua fillimisht në 2013 dhe nuk ishte një shfaqje origjinale Netflix. Sidoqoftë, sezoni i 5-të është planifikuar të dalë më vonë në 2023 në Netflix.

Shfaqje nga e gjithë Bota  

Nuk ka asnjë ton shfaqje origjinale të Netflix që nuk janë në gjuhën angleze, por nga ato që pamë, këta të dy u dalluan, kështu që vendosëm t’i përfshinim ato gjithashtu.

1. Shiu

Shiu është një prodhim danez që zhvillohet në një qytet të vogël skandinav, ku shiu po përhapet një virus i dhimbshëm dhe ngacmues që po fshin ngadalë njerëzimin. Shfaqja përqendrohet në dy motra dhe motra të reja, të cilët detyrohen të rriten shpejt dhe të përpiqen të mbijetojnë.

Ai është i drejtuar ndaj të rriturve të rinj, por ka mjaft zemër në këtë histori që mund të shijojë të gjithë shikuesit 16+.

Një gjë me të cilën duhet të mësoheni është të lexoni titra nëse preferoni të shikoni në gjuhën origjinale daneze. Netflix gjithashtu ofron mundësinë që të ndizni dubling, por atëherë ju keni problemin e bezdisshëm të gojës dhe fjalëve që nuk sinkronizohen.

Cilado mënyrë që ju preferoni, ne rekomandojmë t’i jepni shiut një shans, padyshim i denjë për të

2. 3%

3% është seria e parë origjinale në Netflix nga Brazili, dhe për mendimin tonë, ata gjetën një seri të shkëlqyeshme për të filluar. Ashtu si me shiun, mund të zgjedhësh ose ta dublosh shfaqjen në anglisht ose ta shikosh në Portugeze me titra.

3% duket se ishte projektuar dhe ndërtuar në një buxhet, por mbase kjo thjesht i shton personazhin e shfaqjes. Ajo përshkruan një të ardhme të zymtë për shumicën e popullatës që janë të detyruar të jetojnë Inland. Sidoqoftë, pasi të arrijnë moshën 20 vjeç, ata kanë qëllime për të përmirësuar jetën e tyre duke kaluar nëpër proces. Procesi nuk është për të gjithë dhe vetëm 3% e atyre që përpiqen ta kryejnë atë.

Ka disa mistere që do t’ju ​​mbajnë shikuar, si p.sh. si duket bota në det të hapur dhe kthesat dhe kthesat e papritura që regjisori / prodhuesi Cesar Charlone përfshiu janë një goditje e gjeniut.

Sezoni i dytë prej 3% u lëshua në fund të prillit dhe nëse nuk shfaqet në shfaqje që duhet të shikoni, ju rekomandojmë ta kërkoni. Ju nuk do të zhgënjeheni.

Shikoni më të mirët e Netflix, Anywhere dhe Anyytime

Ta themi thjesht, Netflix është platforma më e nxehtë e transmetimit tani. Sidoqoftë, me shumë origjinalë të Netflix të vendosur që të publikojnë sezonet e tyre të reja në versionin e SH.B.A. para të gjithë të tjerëve, mërgimtarët, udhëtarët e etur dhe tifozët e përkushtuar jashtë Shteteve mund t’u duhet të presin për pak kohë përpara se të mund të bashkohen në argëtim. Gjithmonë mund ta anashkaloni këtë çështje me ndihmën e një VPN.

Duke ndryshuar adresën tuaj IP në një vendndodhje amerikane, ju mund të shijoni versionin më të mirë të padiskutueshëm në Netflix, në të gjithë globin. Jo çdo VPN hyn me sukses në Netflix, megjithëse, për shkak të bllokut të tyre VPN. Më poshtë, mund të gjeni listën tonë të rekomanduar të VPN-ve që janë të garantuara për zhbllokimin e Netflix USA dhe t’ju japin qasje të pakufizuar në shfaqjet tuaja të preferuara pa marrë parasysh se ku e gjeni veten:

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin