Historia tajnej bankowości w Szwajcarii

tajemnica bankowa

Konta offshore są dość tematem dyskusji w tym tygodniu, ale od dawna są rajem dla bogatych i sławnych. Przeniesienie środków na międzynarodowe konto bankowe jest uważane za symbol statusu, biorąc pod uwagę, jak niewielu jest w stanie to zrobić.

Jednak system finansowy jednego kraju jest wyższy niż w jakimkolwiek innym. To kraj, w którym mieszka James Bond, i kraj, którego polityka bankowa jest ściśle strzeżonym, wąskim całunem tajemnicy i intrygi.

Wszyscy na całym świecie wiedzą: jeśli chcesz ukryć swoje pieniądze, otworzysz szwajcarskie konto bankowe.

Sięgnij po Księżyc z tysiącami banknotów dolarowych

Szacuje się, że jedna trzecia wszystkich światowych funduszy przechowywanych na kontach offshore jest przechowywana w Szwajcarii. Banki szwajcarskie są znane z zarządzania około 2,7 bln USD.

Bilion to niezmiernie duża liczba do zrozumienia. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, wyobraź sobie, że masz wiele rachunków o wartości 1000 USD i jeszcze więcej wolnego czasu – jeśli zdecydujesz się na ułożenie banknotów jeden na drugim, możesz tworzyć stosy tak wysokie:

  • 1 milion dolarów = 4 cale wysokości
  • 1 miliard dolarów = 364 stóp wysokości
  • 1 bilion dolarów = 63 mil wysokości

Nie może być łatwo ukryć tak oszałamiające bogactwo, więc jak Szwajcaria sobie z tym radzi?

Prawo o tajemnicy bankowej w Szwajcarii

Szwajcaria wprowadziła formalne przepisy dotyczące bankowości prywatnej w 1934 r., Wprowadzając federalną ustawę o bankach i kasach oszczędnościowych. Ustawa spowodowała, że ​​ujawnienie nazwiska posiadacza rachunku przez szwajcarski bank było przestępstwem. Ale to nie był początek szwajcarskiej tajemnicy bankowej; ustawa jedynie narzucała tradycję sięgającą średniowiecza.

Szwajcarskie przepisy dotyczące tajemnicy bankowej można znaleźć już w 1713 r., Kiedy Wielka Rada Genewska ustanowiła przepisy, które zobowiązały bankowców do prowadzenia rejestru wszystkich swoich klientów, ale zabroniły udostępniania informacji nikomu poza klientem.

W ramach ochrony zapewnianej przez szwajcarskie prawo szwajcarski bank i jego klienci zachowują poufność podobną do poufności między lekarzami a pacjentami lub prawnikami i ich klientami.

szwajcarscy najemnicyObalimy twojego króla. I będziemy wyglądać wspaniale, robiąc to.

Szwajcarski Warmongering i Profitering

We wczesnych dniach współczesnej Europy szwajcarscy najemnicy byli znani ze swojej służby w obcych armiach, zwłaszcza francuskich. Szwajcarzy byli weteranami wojny stuletniej i uważani byli za najbardziej elitarną siłę bojową w tym czasie. Szwajcarska Gwardia Watykańska jest pozostałością po tym dziedzictwie.

Kiedy Szwajcarzy wrócili do domu ze swoich wojennych podróży, potrzebowali miejsca do przechowywania zysków, i to właśnie te fundusze pomogły stworzyć szwajcarskie banki.

Ze względu na charakter źródła pieniędzy, tj. Podżeganie do walki, najemnicy potrzebowali dyskretnego systemu bankowego, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pensom. Oferując taką usługę, szwajcarskie banki przyciągnęły zwyczaj powracających żołnierzy.

W Szwajcarii istnieje wiele starych banków z tej epoki. Wegelin & Co., założona w 1741 r., Była najstarszym bankiem w Szwajcarii do 2013 r., Kiedy przeprowadziła restrukturyzację. Ale Hentsch & Cie i Lombard Odier, oba założone w 1796 roku, są nadal otwarte dla biznesu.

Słynna szwajcarska neutralność

Te stare i ustanowione banki w Szwajcarii były wspierane przez szwajcarską neutralność i suwerenność narodową od dawna uznawaną przez obce narody. Stabilność sprzyjała środowisku, w którym sektor bankowy był w stanie się rozwijać i prosperować.

Szwajcaria zachowała neutralność podczas obu wojen światowych i nie jest członkiem Unii Europejskiej, ani nie była członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych do 2002 r., Umożliwiając bankom działanie bez jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz.

bankowość neutralnaDuchy szwajcarskiej bankierskiej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Wątpliwa przeszłość szwajcarskiej bankowości

Szwajcarzy są bardzo dumni ze swojej historii tajnej bankowości i słusznie. Chociaż doprowadziło to do odrzucenia przez resztę świata.

Najbardziej znane były zapytania dotyczące postępowania szwajcarskich banków w okresie nazistowskich Niemiec, zwłaszcza dotyczące funduszy rzekomo skradzionych ofiarom Holocaustu. Komisja Volckera miała za zadanie zbadać działania banków szwajcarskich podczas drugiej wojny światowej, ale nie znalazła „żadnego dowodu systematycznego niszczenia rejestrów kont ofiar, zorganizowanej dyskryminacji kont ofiar nazistowskich prześladowań lub wspólnych wysiłków w celu przekierowania funduszy ofiary nazistowskich prześladowań w niewłaściwych celach. ”Jednak„ potwierdził również dowody wątpliwych i podstępnych działań niektórych banków w zakresie obsługi kont ofiar ”.

Wątpliwy prezent szwajcarskiej bankowości

Inne kraje europejskie od dawna skarżyły się na przepisy dotyczące tajemnicy bankowej w krajach takich jak Austria, Liechtenstein, Luksemburg i Szwajcaria, zachęcając swoich obywateli do unikania podatków. Problem ten został skierowany do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz G20. W rezultacie prawie każdy kraj zgodził się na traktaty, które nalegałyby na wymianę informacji bankowych w przypadkach podejrzenia uchylania się od podatków.

Poza Europą amerykańska ustawa PATRIOT z 2001 r. Dotyczyła również tajemnicy bankowej, ponieważ Stany Zjednoczone starały się karać terrorystów na całym świecie, podążając ich śladami pieniędzy. Ustawa stworzyła wiele nowych zasad, próbując pokonać tajemnicę bankową, w tym listę banków zagranicznych, którym banki amerykańskie nie mogły przesyłać pieniędzy.

Po dużej presji ze strony innych narodów Szwajcaria ostatecznie podpisała umowę międzynarodową w maju 2015 r. Umowa ta dostosowuje praktyki banków szwajcarskich do praktyk innych krajów, a w efekcie kończy szczególną tajemnicę, z której wcześniej korzystali klienci banków szwajcarskich.

Wątpliwa przyszłość szwajcarskiej bankowości

W wyniku unikania podatków i polowań terrorystycznych cofnięto wiele przywilejów klientów szwajcarskiej bankowości.

Ale czy są to uzasadnione powody, by obalić całun tak długoletniego pojęcia tajemnicy bankowej? Czy rządy powinny mieć dostęp do informacji finansowych w dowolnym momencie? Ilu niewinnych klientów jest ofiarami w pościgu za kilkoma przestępcami?

Wydaje się mało prawdopodobne, aby Szwajcarzy tak łatwo zrezygnowali z takiej tradycji, a Panama Leak pokazuje, jak tajna bankowość na morzu jest nadal bardzo ważna… na razie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me