Kā darbojas DNS?

Ko nozīmē DNS?

Domēna vārdu sistēma (DNS) darbojas kā interneta tālruņu katalogs. Tālruņa numuru vietā datori sazinās, izmantojot ciparu adreses, kuras sauc par IP adresēm un kuras izskatās pēc 192.168.1.1.

Cipari datoriem ir lieliski, bet cilvēki tos atceras. Iedomājieties, ka jums jāzina, ka, lai sasniegtu Google, jums būs jāievada 172.217.24.196. Un tā ir tikai viena vietne – internetā ir vēl miljoniem! Lai tos visus atcerētos, jums būs nepieciešama lieliska atmiņa vai apjomīga piezīmju grāmatiņa un milzīga pacietība. Vai atceraties visu savu draugu tālruņu numurus??

DNS atrisina atmiņas problēmu, jo tas dod iespēju datoram pieņemt cilvēkiem lasāmu vārdu (piemēram, www.expressvpn.com) un pārvērst to IP adresē..

Pagaidām tik labi, bet šeit ir redzams aizķeršanās: Lai uzzinātu, kāda IP adrese iet ar kādu vārdu, jums jājautā DNS serverim. Pēc noklusējuma jūs, visticamāk, izmantojat sava interneta pakalpojumu sniedzēja (ISP) DNS serverus, un tāpēc jūs lūgsit viņu DNS serverim atrast jums IP adresi..

Problēma ir tā, ka, lai atrastu vēlamo IP adresi, jums jāpasaka savam ISP, ar kuru vēlaties sarunāties. Pat ja viņi, iespējams, neredz to, ko jūs sūtāt uz šo vietni un no tās, viņi zina, kuras vietnes jūs mēģinājāt vai vēlējāties apmeklēt, jo jūs uzmeklējāt šīs vietnes IP adresi.

Ko DNS ļauj ISP redzēt, kad apmeklējat vietni?

Domājiet par DNS, piemēram, uzziņu numuru izsaukšanu (mēs pieņemam, ka tā joprojām ir lieta!?). Operators jautās jums, ko meklējat, un tad jums piešķirs šīs personas tālruņa numuru. Ja jūs viņiem nenorādāt vārdu, viņi acīmredzot nevar atrast šo tālruņa numuru.

Bet tas vēl nav viss; tālruņu uzņēmums zinās arī šādus metadatus:

  • Kam vēlaties piezvanīt (jo jūs viņiem teicāt)
  • Cikos jūs iesniedzāt pieprasījumu
  • Iespējams, jūsu tālruņa numurs un tas, no kurienes jūs zvanījāt

Kopumā viņi var teikt: “Persona ar tālruņa numuru xxx piezvanīja 2023. gada 18. septembra plkst. 7.05 un pieprasīja Džona Smita tālruņa numuru”. Tā ir diezgan daudz informācijas par jums.

Sliktākais ir tas, ka trešā puse var pieņemt, ka, ja jūs piezvanāt, lai uzmeklētu uzziņu par Džona Smita numuru, jūs vēlaties sarunāties arī ar minēto Džonu Smitu – un pilnīgi iespējams, ka viņš varētu būt ieinteresēts cilvēks, kurš spiego tevi.

Bet kā direktoriju pieprasījumi attiecas uz interneta scenāriju? Ja vēlaties apmeklēt vietni www.expressvpn.com, notiks šādas darbības:

  • Ievadiet URL pārlūkprogrammā
  • Jūsu dators nosūtīs pieprasījumu uz jūsu DNS serveri, lai pieprasītu IP adresi
  • DNS serveris atradīs IP adresi un atgriezīs to datorā

DNS serverī var redzēt, ka dators ar IP adresi 192.168.1.1 2023. gada 18. septembrī plkst. 7:06 uzmeklēja www.expressvpn.com IP adresi..

Vienīgais iemesls, kāpēc jūsu dators mēģinās meklēt šo vārdu, būtu tad, ja jūs mēģinātu izveidot savienojumu ar to. Tātad, tāpat kā tālruņa numura analoģijā, var pieņemt, ka tā ir vietne, kuru vēlaties apmeklēt.

Aizsargājiet savu DNS trafiku, izmantojot ExpressVPN

Labā ziņa ir tā, ka, izveidojot savienojumu ar ExpressVPN, mūsu serveri apstrādā visus jūsu DNS pieprasījumus, nevis jūsu interneta pakalpojumu sniedzēju.

Faktiski, tā kā ExpressVPN nodrošina jūsu trafiku, jūsu ISP pat nevar pateikt, vai iesniedzat DNS pieprasījumu. Mēs nekad nereģistrējam DNS pieprasījumus, un, kad mēs meklējam vārdu jūsu vārdā, visi citi DNS serveri, ko var redzēt, ir mūsu servera adrese – viņi nekad jūs nevar redzēt.

Tā kā visi uz tā paša servera koplieto to pašu DNS serveri kā jūs, visi pieprasījumi nāk no viena avota, sajaucot jūsu pieprasījumus ar visiem pārējiem. Pat ja kādam būtu interese par DNS trafiku, viņš nevarētu izolēt nevienu konkrētu lietotāju.

Atkal darbosimies ar direktoriju pieprasījuma scenāriju, bet šoreiz lietotājam, kura drošība ir nodrošināta ar ExpressVPN:

  • Ierakstiet www.expressvpn.com savā pārlūkprogrammā
  • DNS uzmeklēšana notiek uz ExpressVPN DNS serveri
  • Jūsu ISP to nevar redzēt vai pat identificēt kā DNS trafiku
  • Mūsu DNS serveris iesniedz pieprasījumu jūsu vārdā

Kā tas izskatās citam DNS serverim, ir šāds: ExpressVPN serveris pieprasīja adresi www.expressvpn.com plkst. 7:09 2023. gada 18. septembrī. Īsāk sakot, tas viņiem neko nepasaka par to, kas patiesībā iesniedza pieprasījumu, un tādējādi tiek aizsargāta jūsu privātums.