Najlepsze sposoby na zabezpieczenie swoich Bitcoinów

Zabezpiecz swoje Bitcoiny!

Wartość Bitcoinów nie tylko wzrosła w ciągu ostatniego roku, ale także zwiększyły się dostępne opcje przechowywania bitcoinów. Wybór może być szczególnie zastraszający dla nowicjuszy Bitcoin.

Niezależnie od tego, co wybierzesz, zawsze istnieje kompromis między wygodą a bezpieczeństwem. I choć prywatność jest również ważnym czynnikiem, tutaj zakładamy, że nie chcesz przejść dodatkowego kroku anonimizacji i całkowitego wyeliminowania swojej ścieżki finansowej.

(Osoby zainteresowane sposobem korzystania z Bitcoinów z pełną anonimowością, zapoznaj się z przewodnikiem ExpressVPN na temat anonimowości Bitcoin, który zawiera samouczek krok po kroku).

Klasyfikacje transakcji Bitcoin

Wykorzystanie Bitcoin można podzielić na dwie niezależne zmienne: „Wolumen transakcji” i „Wartość transakcji”. To, czy wartości te są wysokie, to niskie zmiany, który portfel Bitcoin jest dla Ciebie najlepszy.

„Wolumen transakcji” to stopa dokonywanych przez Ciebie transakcji bitcoinowych. Może to oznaczać jedną transakcję dziennie lub tylko jedną transakcję tygodniowo. To, co liczy się jako wysokie lub niskie, to przypadek dość arbitralny.

„Wartość transakcji” to wartość bitcoinów danej transakcji. To, co definiuje dużą wartość bitcoin, jest podobnie niejednoznaczne. Dobrą zasadą jest to, że niska wartość transakcji jest mniejsza lub równa kwocie, którą wygodnie byłoby nosić przy sobie jako gotówkę w kieszeni. Wszystko większe niż to może mieć wysoką wartość.

Wiele portfeli Bitcoin może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem

Nie ma absolutnie żadnej potrzeby ograniczania się do prostego rozwiązania. Być może sposób, w jaki korzystasz z Bitcoin, obejmuje wszystkie wymienione poniżej przypadki użycia, takie jak regularne małe płatności, regularne duże płatności i inwestycje długoterminowe.

Korzystaj z wielu opcji równolegle, aby maksymalnie wykorzystać dostępność i bezpieczeństwo Bitcoinów.

Znajdź rozwiązanie Bitcoin dla siebie

Zabezpiecz swoje Bitcoiny za pomocą wielu portfeli

Jeśli dokonujesz wielu transakcji o niskiej wartości

Portfel mobilny

Jeśli wykonujesz wiele transakcji o niskiej wartości (np. Ponieważ głównie używasz Bitcoin do kupowania skarpet, herbaty lub VPN), powinieneś użyć portfela mobilnego, do którego kontrolujesz klucze.

Dzięki mobilnemu portfelowi Twoje Bitcoiny są zawsze dostępne, dopóki telefon ma moc. Jeśli korzystasz z nowoczesnego smartfona z nowoczesnym systemem operacyjnym, Twoje Bitcoiny są bezpieczne. Nie zapomnij o utworzeniu kopii wyrażenia „seed” na kawałku papieru i bezpiecznym przechowywaniu tego papieru! Zobacz nasze rekomendacje dotyczące portfeli Bitcoin na Androida i iOS.

Jeśli dokonujesz wielu transakcji o wysokiej wartości

Portfel na sprzęt

Jeśli stawką jest dużo pieniędzy, na przykład jeśli prowadzisz firmę, która często zajmuje się Bitcoinem, lub ponieważ płacisz niektórym pracownikom w krypto-walucie, potrzebujesz portfela sprzętowego. Portfele sprzętowe wyglądają jak pamięć USB i przechowują klucze prywatne Bitcoin na specjalnym układzie scalonym, podobnie jak bezpieczna enklawa w iPhonie.

Nawet jeśli Twój telefon lub komputer zostaną zhakowane, portfel sprzętowy pozostanie niezmieniony. Ponieważ portfel jest chroniony hasłem, ktoś, kto go ukradnie lub znajdzie, nie będzie mógł uzyskać do niego dostępu.

W przeciwieństwie do wszystkich innych opcji, portfele sprzętowe kosztują pieniądze, od 29 EUR za najtańszy portfel Ledger, do 99 USD za Trezor, który działa również jako klucz FIDO U2F.

Podobnie jak w przypadku innych portfeli, należy gdzieś przechowywać kopię zapasową nasion na kawałku papieru i przechowywać ją w bezpiecznym miejscu. W ten sposób, jeśli stracisz portfel sprzętowy, nie stracisz Bitcoinów.

Jeśli wykonasz kilka transakcji o wysokiej wartości

Portfel papierowy

Jeśli masz znaczne oszczędności w bitcoinach, których nie musisz często wydawać ani przenosić, portfel papierowy jest dla Ciebie najlepszy. Nie używaj usługi online do tworzenia portfela papierowego, ale raczej stwórz go samodzielnie.

Najbezpieczniejszą opcją jest zdobycie kopii systemu operacyjnego TAILS, który jest dostarczany z zainstalowanym portfelem Bitcoin Electrum. Przeczołgaj się pod kocem lub namiotem, uruchom go i utwórz portfel Bitcoin. Zapisujesz ziarno na kawałku papieru i wyłączasz komputer.

Ponieważ TAILS domyślnie nie przechowuje żadnych danych na pamięci USB i czyści wewnętrzną pamięć RAM, na komputerze nie pozostały żadne ślady nasion. Tak długo, jak możesz zabezpieczyć papier, twoje Bitcoiny są bezpieczne. Zapoznaj się ze wskazówkami bezpieczeństwa Bitcoin ExpressVPN!

Aby wysłać Bitcoiny, będziesz musiał ponownie uruchomić system w instancji TAILS i przywrócić portfel za pomocą nasion z papieru.

Jeśli wykonasz kilka transakcji o niskiej wartości

Portfel online

Jeśli trzymasz tylko niewielką ilość Bitcoinów i rzadko je wydajesz, spójrz na usługę portfela online, taką jak Blockchain.info (mają również stronę z cebulą!).

W przeciwieństwie do portfela mobilnego nie musisz się martwić, co się stanie po zmianie urządzenia. Możesz zalogować się na swoje konto przy użyciu adresu e-mail i hasła. Podczas rejestracji dokładnie przejrzyj opcje zabezpieczeń, aby zablokować konto przed hakerami, jednocześnie zachowując je dla Ciebie. Używanie silnego hasła i menedżera haseł to dobry pomysł!

Wiele portfeli Bitcoin do wielu zastosowań

Istnieje wiele sposobów korzystania z Bitcoin i wiele sposobów ich utrzymania. Pamiętaj, do czego chcesz używać swoich Bitcoinów i jak muszą być dostępne. Często występuje kompromis między dostępnością a bezpieczeństwem, ale rozkładając swoje Bitcoiny na różne portfele, możesz znaleźć optymalną sytuację!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me