Najbezpieczniejsze aplikacje do przesyłania wiadomości w 2023 roku

Tłum trzyma telefony wysoko w górze.

Od WhatsApp po Snapchat, aplikacje do przesyłania wiadomości zapewniają bezpłatną i łatwą usługę komunikacji z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami.

Jednak bez szyfrowania prywatne wiadomości mogą być odczytywane przez firmę stojącą za aplikacją, a także osoby trzecie, a nawet rządy, które lubią gromadzić prywatne dane o swoich obywatelach.

Na szczęście kilka aplikacji do przesyłania wiadomości poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa i prywatności oraz stosuje szyfrowanie typu end-to-end, aby nikt poza tobą i zamierzonym odbiorcą nie widział zawartości wiadomości.

Co to jest zaszyfrowane wiadomości?

Szyfrowanie całościowe (E2EE) to metoda szyfrowania danych, która pozwala tylko nadawcy i odbiorcy wiadomości na odszyfrowanie i odczytanie wiadomości przesyłanych między nimi. Co ważniejsze, szyfrowanie uniemożliwia aplikacjom przechowywanie kopii wiadomości na serwerach, co pozostawiłoby je w zasięgu władz państwowych.

Najlepsze aplikacje do przesyłania wiadomości dla bezpieczeństwa

Dzięki wielu dobrym dostępnym opcjom, przedstawiamy niektóre z najbezpieczniejszych aplikacji do przesyłania wiadomości na rynku.

1. iMessageLogo iMessage.

IMessage firmy Apple jest dostępny tylko na urządzeniach Apple, ale zapewnia dużą ochronę tym użytkownikom.

Oprócz oferowania kompleksowego szyfrowania między użytkownikami iMessage, aplikacja pozwala użytkownikom kontrolować, jak długo wiadomość pozostaje bezczynna i ile razy odbiorca może ją wyświetlić. Uwaga: ta funkcja jest dostępna tylko dla tych, którzy mają system iOS 10 lub nowszy.

Jednym z problemów związanych z iMessage jest opcja tworzenia kopii zapasowych iMessages na iCloud. W chmurze wiadomości są szyfrowane za pomocą kluczy kontrolowanych przez Apple, co oznacza, że ​​jeśli Twoja iCloud zostanie kiedykolwiek zhakowana lub wezwana, wiadomości te mogą zostać ujawnione.

Tim Apple, dyrektor generalny Apple, jest wielkim zwolennikiem prywatności osobistej, a jego kompleksowa aplikacja do szyfrowania wiadomości wydaje się wskazywać, że firma jest zobowiązana do zapewnienia bezpieczeństwa swoim użytkownikom. Po prostu unikaj przechowywania wiadomości na platformach internetowych, takich jak iCloud.

2. WickrLogo Wickr.

Wickr, założony przez zwolenników prywatności i bezpieczeństwa w San Francisco w 2012 r., Był jedną z pierwszych aplikacji do przesyłania wiadomości, w której zastosowano szyfrowanie typu end-to-end. Wiadomości są domyślnie szyfrowane, a firma przechodzi regularne audyty bezpieczeństwa. Od 2023 roku Wickr jest również oprogramowaniem typu open source.

Aplikacja do przesyłania wiadomości ma dwie formy: Wickr Me i Wickr Pro. Pierwszy z nich jest bezpłatny i do użytku osobistego, a drugi dla firm i współpracujących zespołów, którzy płacą abonament. Wickr ma kilka funkcji, które sprawiają, że aplikacja jest bezpieczna, w tym wykrywanie zrzutów ekranu, blokowanie klawiatur firm trzecich w iOS i zapewnienie, że wszelkie usunięte pliki są całkowicie niemożliwe do odzyskania.

Niestety, Wickr nie ma tylu użytkowników, co WhatsApp, Viber i Signal, więc być może będziesz musiał rekrutować ludzi do rozmowy.

3. ViberFioletowe logo.

Viber ma około 260 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i jest przede wszystkim konkurentem dla mniej bezpiecznego Skype’a. Historycznie Viber nigdy nie oferował zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, ale w końcu zapewnił kompleksowe szyfrowanie w kwietniu 2016 r.

Aplikacja ma kompleksowe szyfrowanie na wszystkich dostępnych platformach (Mac, Windows, iOS i Android), a także koduje kolorami czaty w zależności od ich bezpieczeństwa. Szary oznacza szyfrowaną komunikację, zielony oznacza szyfrowaną komunikację z zaufanym kontaktem, a czerwony oznacza problem z kluczem uwierzytelniającym.

Jedynym dużym ograniczeniem dla Viber jest to, że obsługuje tylko szyfrowanie całościowe dla czatów jeden na jednego – czaty grupowe nie mają takiego samego poziomu bezpieczeństwa jak indywidualne rozmowy.

4. SygnałLogo sygnałowe.

Signal, poprzednio nazywany RedPhone, jest ulubieńcem społeczności zajmującej się bezpieczeństwem informacji i powoli zyskuje na popularności wśród mas. Jednak wciąż nie ma takiego zasięgu, jak WhatsApp.

Domyślnie Signal zapewnia szyfrowanie typu end-to-end dla wszystkich połączeń głosowych, połączeń wideo i wiadomości błyskawicznych za pomocą własnego protokołu. Signal Protocol jest prawdopodobnie najbezpieczniejszym opracowanym protokołem przesyłania wiadomości – łączy protokół rozszerzonej potrójnej umowy Diffie-Hellmana (X3DH), algorytm Double Ratchet, AES-256 i Sesame do zarządzania szyfrowaniem na wielu urządzeniach.

Ta technologia jest całkowicie open-source, co oznacza, że ​​jego bezpieczeństwo można poręczyć i zostało przyjęte przez inne usługi przesyłania wiadomości, takie jak WhatsApp i Skype.

Używam Signal codziennie. #notesforFBI (spoiler: oni już wiedzą) https://t.co/KNy0xppsN0

– Edward Snowden (@Snowden) 2 listopada 2015

Aby sprawdzić, czy rozmowa z inną osobą jest prywatna, każda rozmowa Signal ma unikalny numer bezpieczeństwa urządzenia, aby zweryfikować bezpieczeństwo twoich wiadomości i połączeń z określonymi kontaktami. Jest to szczególnie przydatne w zapobieganiu atakom typu man-in-the-middle – jeśli numer bezpieczeństwa zmienia się częściej niż można się spodziewać po zmianie urządzenia lub ponownej instalacji Signal, na przykład może to oznaczać, że coś jest nie tak.

W 2016 r. Signal udowodnił swoją wiarygodność, gdy wezwano do wezwania aplikację do przesyłania wiadomości, a jedynymi danymi, jakie mógł wygenerować, był czas utworzenia konta i ostatnia data połączenia użytkownika z jego serwerami.

Signal pozwala również zabezpieczyć aplikację hasłem, dzięki czemu możesz chronić swoje wiadomości, jeśli trafią w niepowołane ręce. Istnieje również opcja ustawienia limitu czasu wyświetlania wiadomości na czacie.

Jedynym problemem związanym z Signal jest to, że musisz podać numer telefonu, aby go użyć, chociaż możesz to obejść, używając telefonu z „nagrywarką” lub karty SIM. Jako dodatkowy plus, aplikacja nie musi działać na tym samym telefonie, na którym została zarejestrowana.

5. Jabber / OTRLogo Jabber.

Jabber i OTR różnią się od reszty pakietu: technicznie rzecz biorąc, nie są aplikacją komunikatora. Są to dwa protokoły, które ułożone jeden na drugim zapewniają bezpłatną, bezpieczną, zdecentralizowaną platformę typu open source. Wiele aplikacji obsługuje Jabber z OTR, takie jak Pidgin dla Windows / Linux lub Adium dla Mac. Istnieje również nowo wydany Tor Messenger i Chat Secure na Twój telefon komórkowy.

Niestety, Jabber / OTR nie działa bardzo płynnie na urządzeniach mobilnych, ponieważ protokół wymaga prawie ciągłego połączenia między tobą a twoim rówieśnikiem. Brak funkcji, nawet tak podstawowych jak wysyłanie załączników, może być również frustrujący. Jeśli jednak potrzebujesz protokołu, któremu można zaufać, aby powstrzymać nawet najpotężniejszych przeciwników, Jabber / OTR jest najlepszym wyborem.

Jabber / OTR to także jedyne rozwiązanie, które można skonfigurować anonimowo. Przeczytaj więcej w przewodniku ExpressVPN na temat anonimowych wiadomości.

6. TelegramLogo telegramu.

Telegram został zbudowany przez braci Nikołaja i Pawła Durowa, wygnanych miliarderów urodzonych w Rosji, wcześniej znanych z klonu Facebooka Vkontakte (obecnie VK). Pavel Durov musiał opuścić VK w 2014 r. Z powodu sporu dotyczącego przekazania danych użytkowników ukraińskich protestujących. W związku z tym bracia opuścili Rosję do Berlina i tam założyli Telegram.

Aplikacja do przesyłania wiadomości używa własnego protokołu MTProto do szyfrowania wiadomości, chociaż domyślnie nie są one szyfrowane, a aby je zaszyfrować, musisz utworzyć nowe „Tajne czaty”. Po włączeniu możesz ustawić automatyczne niszczenie wiadomości na wszystkich urządzeniach automatycznie lub o określonej godzinie. Jeśli nie szyfrujesz czatu, dane są przechowywane na serwerach Telegramu, co zagraża bezpieczeństwu wiadomości.

Podczas gdy kod po stronie klienta dla Telegramu jest typu open source, kod po stronie serwera nie jest, co czyni aplikację tylko częściowo otwartym. Aplikacja przecieka również los metadanych. Badacz bezpieczeństwa znalazł sposób, by atakujący wiedział, kiedy użytkownik jest online lub offline, umożliwiając mu określenie, kto i z kim rozmawia. Zalecamy ostrożność, jeśli używasz telegramu.

Jaka jest najlepsza bezpieczna aplikacja do przesyłania wiadomości?

Do wyboru jest wielu posłańców, ale Sygnał to naprawdę najlepszy wybór, jeśli chodzi o zasięg, bezpieczeństwo i funkcje. Z WhatsApp może korzystać więcej osób, ale jego powiązania z Facebookiem są niepokojące. Jabber jest z pewnością najbezpieczniejszy, ale jego zasięg i brak funkcji sprawiają, że jest trudny w codziennym użytkowaniu.

Więcej sposobów na zabezpieczenie swojego urządzenia mobilnego znajdziesz w przewodniku bezpieczeństwa mobilnego ExpressVPN.

Wyróżniony obraz: macrovector / Depozyt Photos