Facebook w końcu staje w obronie prywatności, gdy rząd USA żąda zhakowania Messengera

Logo Facebook Messenger z czerwoną kropką oznacza nową wiadomość. Ale jest zwrot akcji! Czerwony do jest wyposażony w klucz szyfrujący.

Departament Sprawiedliwości USA chce, aby Facebook przełamał kompleksowe szyfrowanie swojej aplikacji czatu Messenger, aby rząd mógł szpiegować podejrzanego.

Jak dotąd Facebook nie gra w piłkę.

Sprawa jest zamknięta, więc żadne informacje na jej temat nie są publicznie dostępne, ale uważa się, że dotyczy dochodzenia w sprawie gangu MS-13 w Fresno w Kalifornii.

Facebook twierdzi, że ponieważ podejrzany użył funkcji „tajnych rozmów” w aplikacji Messenger, nie może zobaczyć treści czatu. Chociaż zwykłe rozmowy na Messengerze nie są szyfrowane, funkcja tajnych rozmów umożliwia szyfrowanie od końca do końca.

Rząd USA próbuje zmusić sąd

Ponieważ Facebook nadal buntuje się pod rosnącą presją, Departament Sprawiedliwości USA chce, aby firma zlekceważyła sąd za odmowę wydania transkryptów czatu. Rząd twierdzi, że Facebook powinien zostać zmuszony do spełnienia swoich żądań, ale pozycja Facebooka pozostaje niezmieniona: wiadomość była zaszyfrowana od końca do końca i nikt jej nie widzi.

Szyfrowanie typu end-to-end sprawia, że ​​oglądanie treści rozmowy jest prawie niemożliwe.

Aby zapewnić transkrypcję czatu, Facebook musiałby usunąć szyfrowanie z Messengera lub całkowicie zhakować podejrzanego – dwie rzeczy, których nie chce robić.

To nie pierwszy raz USA próbują zmusić firmę do włamania się

Sprawa sądowa jest podobna do sporu między Apple a FBI, który rozpoczął się, gdy władze zażądały pomocy w włamaniu się do iPhone’a.

Apple odmówił i stwierdził, że pomoc dla FBI miałaby katastrofalne konsekwencje dla prywatności dla milionów klientów. Jednak sprawa nigdy nie została osądzona, ponieważ FBI znalazło inny sposób na zhakowanie urządzenia.

W 2006 r. Rząd Stanów Zjednoczonych orzekł, że firmy telekomunikacyjne muszą pozwolić policji na wsłuchiwanie się w rozmowy VoIP (Voice over Internet Protocol) obywateli, tak jak w przypadku zwykłych połączeń telefonicznych zgodnie z obowiązującym prawem podsłuchowym. Jednak prawo nie obejmuje obecnie aplikacji do czatowania, czatów do gier i innych podobnych usług, takich jak Google Hangouts, Signal i Facebook Messenger.

Czy to koniec szyfrowania?

Jeśli rządowi USA uda się w sprawie przeciwko Facebook Messenger, ustanowi niepokojący precedens o poważnych konsekwencjach dla prywatności w Internecie.

Miejmy nadzieję, że Facebook stoi na swoim miejscu i nie poddaje się tej rażącej próbie hakowania przez rząd USA każdego szyfrowanego czatu.