Si të qaseni në kodet sekrete të filmit të Netflix

Ne i duam filmat, e duam Internetin, e duam Netflix. Por me kaq shumë tituj të mirë që shkojnë, shpesh është e vështirë të krijosh mendjen – veçanërisht nëse nuk e dimë se çfarë saktësisht është ne duam të shikojmë.

Nuk do të ishte mirë nëse do të kishte ndonjë mënyrë për të gjetur një seri ose film në Netflix, bazuar në një mori detajesh specifike? Ne kemi një lajm të mirë për ju; ju mund ta bëni atë vetëm me një këshillë të thjeshtë që do të ngrisë urimet tuaja kinematografike si kurrë më parë! Lexoni më tej për të zbuluar se çfarë është dhe si ta përdorni.

Kodet e Zhanrit Sekret

Netflix është i madh, dhe nënkuptojmë se në të paktën dy mënyra.

Së pari, biblioteka e platformës përmban mijëra tituj – madje edhe rajone më të vogla si Sudani dhe Eritrea kanë të paktën 900 filma dhe shfaqje për tu shijuar. Top Net USA Netflix është aktualisht në mbi 5700 tituj dhe në rritje.

Po kërkoni të shikoni Netflix USA jashtë shtetit? Bëni atë sot me një VPN!

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Së dyti, kompania është duke kategorizuar në mënyrë aktive çdo titull të vetëm në listën e tyre në “algen”. Mund të tingëllojë si diçka jashtë kësaj bote, por Netflix ka punësuar njerëz në mënyrë specifike për të parë gjithçka shumë atje.

Qëllimi kryesor? Tags. Të gjitha informacionet e rëndësishme në lidhje me një shfaqje ose film janë regjistruar – nga komplotet dhe vendet përkatëse deri në detaje përkatëse në lidhje me personazhet.

E gjithë kjo mbledhje e të dhënave rezulton në mbi 70,000 mikro-kategori për bibliotekën e Netflix, të quajtur ndryshe edhe algenge.

Shtë një proces super i ndërlikuar, që përfshin shumë përpjekje njerëzore, algoritme dhe orë të panumërta kushtuar kauzës. Në fund të fundit ka kode sekrete që mund t’ju ndihmojnë të ju drejtojnë tek titujt që ndiheni sikur shikoni.

Pra, si e bëni Netflix-in tuaj të shfletoni pafundësisht më tërheqës?

Duke përdorur kodet e zhanrit Netflix

Nëse mendoni se kategoritë e gjera të zhanrit të Netflix dhe sugjerimet e personalizuara ishin të shkëlqyera, atëherë do ta pëlqeni këtë.

Kategoritë sekrete nuk janë lehtësisht të disponueshme, por ju mund t’i zhbllokoni me lehtësi. Vini re se ju do të jeni në gjendje të përdorni vetëm kodet e zhanrit të fshehur në versionin e shfletuesit të Netflix.

Së pari, duhet të dini kodet. Siç u përmend, ka shumë prej tyre – për shembull, kategoria “Thrillers” ka 14 algje në emrin e saj, duke përfshirë “Gangster Movies” (kodi: 31851), “Mysteries” (kodi: 9994) dhe “Steilly Thrillers” ( kodi: 972).

Për fat të mirë, Interneti është një vend i shkathët, dhe ka lista gjithëpërfshirëse të kodeve Netflix që do ta bëjnë jetën tuaj shumë më të lehtë.

Shkoni në fund të kësaj faqe për një listë kryesore të algenve aktual. Ka edhe një version i zgjatur me çdo kod të njohur.

Një fjalë e kujdes: Kodet e zhanrit Netflix po ndryshojnë gjatë gjithë kohës, kështu që mos u shqetësoni nëse kërkimi juaj ndonjëherë është i pasuksesshëm. Ka një det të kategorive në dispozicion, kështu që thjesht provoni diçka tjetër nëse keni probleme me një kod të caktuar.

Tjetra është vendosja e kodeve për t’u përdorur. Ju e bëni këtë duke modifikuar URL për të përfshirë kodin që keni zgjedhur. Pasi të keni hyrë në llogarinë tuaj Netflix, mund të filloni të kërkoni kategoritë. Lidhja e paracaktuar duket si kjo:

http://www.netflix.com/browse/genre/****

Asterisks përfaqësojnë kodin që do të duhet të shkruani. Le të themi se jeni në humor për disa drama të krimit – thjesht përdorni kodin përkatës (6889) për të marrë një listë të plotë të titujve në dispozicion:

http://www.netflix.com/browse/genre/6889

Dhe kjo është kjo! Pasi të keni zbarkuar në një nënkategori që ju tërheq interesin tuaj, është aq e lehtë sa të futni kodin në fund të URL-së. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të kaloni nëpër etiketa dhe të zgjidhni të preferuarat tuaja. Paralajmërim i drejtë – është çuditërisht e varur!

Përfitoni sa më shumë nga Netflix me Kategoritë Sekrete të Filmit

Ju nuk do të jeni në gjendje ta mbani mend këtë listë me zemër. Shënojeni (Ctrl + D) këtë faqe që të mund t’i riktheheni sa herë që dëshironi.

Netflix është platforma e fundit e transmetimit në internet për shfaqje dhe filma, dhe sende si zhanret e saj alternative janë prova e kësaj. Ju gjithashtu mund të hyni në kategoritë e fshehura në shfletuesin tuaj kur indekzioni ju ka në një majë!

Gabime të përfaqësuesit duke dhënë probleme tuaj VPN në Netflix? Mësoni si të veproni me ta, këtu!

veprim & Aventurë (1365)
Filmat e Aksionit Aziatik (77232)
Aksioni klasik & Aventurë (46576)
Komeditë e veprimit (43040)
Aksione Thrillers (43048)
Aventurat (7442)
Librat komik dhe Filmat Superhero (10118)
Perëndimorë (7700)
Aksioni spiun & Aventurë (10702)
Veprimi i krimit & Aventurë (9584)
Aksioni i Jashtëm & Aventurë (11828)
Filmat e Arteve Ushtarake (8985)
Aksioni Ushtarak & Aventurë (2125)
Anime (7424)
Animacion për të rritur (11881)
Action Anime (2653)
Komeditë Anime (9302)
Anime Dramas (452)
Karakteristikat e Anime (3063)
Anime Sci-Fi (2729)
Anime Horror (10695)
Anime Fantasy (11146)
Seri Anime (6721)
fëmijë & Filmat Familjarë (783)
Filma për moshat nga 0 deri në 2 (6796)
Filma për moshat 2 deri në 4 (6218)
Filma për moshat nga 5 deri në 7 vjeç (5455)
Filma për moshat 8 deri në 10 (561)
Filma për moshat nga 11 deri në 12 vjeç (6962)
Edukimi për Fëmijët (10659)
Disney (67673)
Filma bazuar në librat e fëmijëve (10056)
Karakteristikat e familjes (51056)
Karikaturat TV (11177)
TV për fëmijë (27346)
Muzikë për fëmijë (52843)
Tregime për Kafshët (5507)
Filmat klasikë (31574)
Komeditë klasike (31694)
Drama klasike (29809)
Sci-Fi klasike & Fantazi (47147)
Thrillers klasike (46588)
Film Noir (7687)
Filmat klasike të luftës (48744)
Epika (52858)
Filmat klasikë të huaj (32473)
Filma të heshtur (53310)
Classic Westerns (47465)
Komeditë (6548)
Komeditë e errëta (869)
Komeditë e Huaja (4426)
Komeditë e natës së vonë (1402)
Argëtuesit (26)
Komeditë Politike (2700)
Komeditë Screwball (9702)
Komedi Sportive (5286)
Komedi Stand-up (11559)
Komeditë adoleshente (3519)
Satires (4922)
Komeditë romantike (5475)
Komeditë Slapstick (10256)
Filmat Cult (7627)
Filma B-Horror (8195)
Filmat Campy (1252)
Filmat Horror Cult (10944)
Shkencë Sci-Fi & Fantazi (4734)
Komeditë e kultit (9434)
Dokumentarë (6839)
Dokumentarë Biografikë (3652)
Dokumentarët e Krimit (9875)
Dokumentarë të Huaj (5161)
Dokumentarë Historikë (5349)
Dokumentarë ushtarakë (4006)
Dokumentarë Sportiv (180)
muzikë & Dokumentarë Koncertesh (90361)
Udhëtim & Dokumentarë aventureske (1159)
Dokumentarët Politikë (7018)
Dokumentarë Fetarë (10005)
shkencë & Dokumentarë të Natyrës (2595)
social & Dokumentarë Kulturorë (3675)
Dramas (5763)
Dramat Biografike (3179)
Drama klasike (29809)
Dramas i sallës së gjyqit (528582748)
Dramat e Krimit (6889)
Drama bazuar në Libra (4961)
Dramat bazuar në jetën reale (3653)
Tearjerkers (6384)
Drama të Huaja (2150)
Dramat sportive (7243)
homoseksual & Drama lezbike (500)
Drama të Pavarura (384)
Dramas Teen (9299)
Drama ushtarake (11)
Pjesë Periudha (12123)
Drama Politike (6616)
Drama romantike (1255)
Drama Showbiz (5012)
Drama e çështjeve sociale (3947)
besim & Shpirtërore (26835)
besim & Filmat e Shpirtësisë (52804)
Dokumentarë Shpirtëror (2760)
Besimi për fëmijë & Shpirtërore (751423)
Filmat e Huaj (7462)
Filmat Art House (29764)
Aksioni i Jashtëm & Aventurë (11828)
Filmat klasikë të huaj (32473)
Komeditë e Huaja (4426)
Dokumentarë të Huaj (5161)
Drama të Huaja (2150)
Gay i huaj & Filmat Lezbike (8243)
Filmat Horror të Huaj (8654)
Sci-Fi e huaj & Fantazi (6485)
Thrillers të huaj (10306)
Filmat Romantikë të Huaj (7153)
Filmat Afrikanë (3761)
Filmat Australianë (5230)
Filma belgë (262)
Filma Koreane (5685)
Filmat e Amerikës Latine (1613)
Filmat e Lindjes së Mesme (5875)
Filmat e Zelandës së Re (63782)
Rusisht (11567)
Filmat Skandinav (9292)
Filmat e Azisë Juglindore (9196)
Filma Spanjoll (58741)
Filmat Grekë (61115)
Filmat gjermanë (58886)
Filma Francez (58807)
Filmat e Evropës Lindore (5254)
Filma Hollandeze (10606)
Filma Irlandez (58750)
Filmat Japonezë (10398)
Filma Italianë (8221)
Filmat Indiane (10463)
Filmat Kinezë (3960)
Filmat Britanikë (10757)
homoseksual & Filma Lezbike (5977)
homoseksual & Komeditë Lesbike (7120)
homoseksual & Drama lezbike (500)
Gay Romantik & Filmat Lezbike (3329)
Gay i huaj & Filmat Lezbike (8243)
homoseksual & Dokumentarë Lesbikë (4720)
homoseksual & Shfaqjet TV Lezbike (65263)
Filmat horror (8711)
Filma B-Horror (8195)
Karakteristikat e Krijimit (6895)
Filmat Horror Cult (10944)
Filmat horror të detit të thellë (45028)
Filmat Horror të Huaj (8654)
Komedi Horror (89585)
Filmat përbindësh (947)
Filmat Slasher dhe Serial Killer (8646)
Filmat Horror Supernatural (42023)
Scenams Teen (52147)
Filmat Horror Vampire (75804)
Filmat Horror Werewolf (75930)
Filmat Horror Zombie (75405)
Tregimet Satanike (6998)
Filma të Pavarur (7077)
Filmat eksperimentalë (11079)
Aksion i Pavarur & Aventurë (11804)
Thrillers të Pavarur (3269)
Filmat Romantik të Pavarur (9916)
Komeditë e Pavarura (4195)
Drama të Pavarura (384)
Muzikë (1701)
Muzikë për fëmijë (52843)
vend & Perëndimor / Folk (1105)
xhaz & Dëgjim i lehtë (10271)
Muzikë Latine (10741)
urban & Koncerte vallëzimi (9472)
Koncerte muzikore botërore (2856)
shkëmb & Koncerte pop (3278)
Musicals (13335)
Classic Musicals (32392)
Disney Musicals (59433)
Showbiz Musicals (13573)
Stage Musicals (55774)
Filmat Romantikë (8883)
Favoritet romantike (502675)
Romance Quirky (36103)
Filmat Romantik të Pavarur (9916)
Filmat Romantikë të Huaj (7153)
Drama romantike (1255)
Filmat romantikë me avull (35800)
Filmat romantikë klasikë (31273)
Komeditë romantike (5475)
Sci-Fi & Fantazi (1492)
Veprim Sci-Fi & Fantazi (1568)
Alien Sci-Fi (3327)
Sci-Fi klasike & Fantazi (47147)
Shkencë Sci-Fi & Fantazi (4734)
Filmat Fantasy (9744)
Aventurë Sci-Fi (6926)
Dramas Sci-Fi (3916)
Filmat horror Sci-Fi (1694)
Thrillers Sci-Fi (11014)
Sci-Fi e huaj & Fantazi (6485)
Filma Sportiv (4370)
Komedi Sportive (5286)
Dokumentarë Sportiv (180)
Dramat sportive (7243)
Filma Baseball (12339)
Filmat e Futbollit (12803)
Boksi M10499ovies (12443)
Filmat e Futbollit (12549)
Artet Ushtarake, Boksi & Mundje (6695)
Filma Basketbolli (12762)
sportiv & Fitnes (9327)
Thrillers (8933)
Aksione Thrillers (43048)
Thrillers klasike (46588)
Thrillerët e Krimit (10499)
Thrillers të huaj (10306)
Thrillers të Pavarur (3269)
Filmat Gangster (31851)
Thrillers Psikologjike (5505)
Thrillers politike (10504)
Misteret (9994)
Thrillers Sci-Fi (11014)
Thrillers Spy (9147)
Thrillers me avull (972)
Thrillers Supernatural (11140)
Shfaqje TV (83)
Shfaqjet televizive britanike (52117)
Shfaqje TV klasike (46553)
Shfaqjet televizive të krimit (26146)
Shfaqje Cult TV (74652)
ushqim & Travel TV (72436)
TV për fëmijë (27346)
Shfaqje TV Koreane (67879)
Minierat (4814)
Serialet televizive ushtarake (25804)
shkencë & Nature TV (52780)
Veprim TV & Aventurë (10673)
Komeditë TV (10375)
Dokumentarë TV (10105)
Dramas TV (11714)
Horror TV (83059)
Mysteries TV (4366)
Sci-Fi TV & Fantazi (1372)
TV Realiteti (9833)
Shows TV Teen (60951)

Burimi: http://ogres-crypt.com/public/NetFlix-Streaming-Genres.html