Si të pastroni kompjuterin tuaj në 7 hapa të thjeshtë

Nxjerrja e pajisjes tuaj është një fillim i shkëlqyeshëm – dhe përderisa nuk është një përparësi për shumë prej nesh, mbajtja e pastër e desktopit, laptopit dhe periferikëve do të bëjë mrekulli për shpejtësinë dhe besueshmërinë tënde.

A e dini se janari po pastron Muajin e kompjuterit tuaj? Nëse e shtyni për një kohë, tani është një kohë e shkëlqyeshme për të mbështjellë mëngët dhe për të hequr qafe makinën tënde nga të gjitha junk-et e saj – brenda dhe jashtë.

Një plan i qartë do ta bëjë të lehtë – vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të merrni Mac ose PC tuaj përsëri në gjendjen e pikut!

1. Mbrapa, kopjuar, përpiluar

Një përgatitje e vogël është gjithmonë një ide e mirë para çdo pastrimi. Nuk është ndryshe me kompjuterët – kështu sigurohuni që të kopjoni skedarët tuaj para se të filloni t’i fshini ato. Tooshtë shumë e thjeshtë të heqësh qafe diçka gabimisht.

Mund të bëni një kopje rezervë të plotë me një program ose thjesht të vendosni skedarët thelbësorë. Sido që të jetë, kopjimi i sendeve tuaja në një disk të jashtëm garanton se nuk do të humbni ndonjë dokument të rëndësishëm.

2. Drejtoni një program pastrimi

Shtë e mahnitshme se sa shpejt kompjuteri juaj mund të bllokohet me skedarë të përkohshëm, cookie dhe rrëmujë të tjera të padobishme. Heqja e këtyre gjërave të vogla të bezdisshme është një mënyrë e sigurt për të rritur performancën e makinës suaj.

Në ditët e sotme, çdo kompjuter vjen me një mjet për pastrimin e diskut kështu thjesht drejtojeni për të hequr qafe hedhurinat tuaja.

Nëse jeni duke kërkuar për një pastrues regjistri, ne ju rekomandojmë të përdorni CCleaner – është falas dhe bën një punë të shkëlqyeshme. Për më tepër, ju mund të pastroni shumë gjithçka me të, duke përfshirë shfletuesit dhe aplikacionet e instaluara.

E RËNDËSISHME: Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për një Regjistër ose nuk e dini se çfarë është, më mirë do ta lini të paprekur. Ju mund të bëni më shumë dëm sesa mirë. Regipastrimet e rrepta janë shpesh të panevojshme, por ka pak hapësirë ​​për gabime dhe mund të shkaktoni dëme në kompjuterin tuaj.

3. Fshini skedarët që nuk ju duhen

Kompjuterët shpesh përfundojnë si depo për një ton skedarësh që kanë tejkaluar dobinë e tyre – imazhe, media dhe aplikacione që thjesht nuk ju duhen. Rrëmuja ngadalëson hard diskun dhe kujtesën tuaj, kështu që thjesht shpëtojeni.

Kaloni programet tuaja të instaluara me Panelin e Kontrollit dhe pyesni veten cilat nga ato që përdorni vërtet. Ininstaloni pjesën tjetër. Fshini çdo skedar konfigurimi gjithashtu – shanset janë që ato të vjetruara tani.

Për të tjerët, Ctrl + D është miku juaj. Vetëm mos harroni të boshatisni koshin e riciklimit pasi të keni mbaruar!

Ne e kuptojmë që ju mund të jeni bashkangjitur me fotot tuaja të maceve qesharake ose nuk dëshironi të ngulitni koleksionin tuaj të muzikës – nëse është kështu, investoni në një makinë të jashtme dhe mbani makinën tuaj të lehtë. Kjo lëndë mund të grumbullohet shumë shpejt!

4. Kujdesuni për Shfletuesit tuaj

Të gjithë përdorin një shfletues, ne kontrollojmë e-mail, kërkojmë ose punojmë në dokumente në internet gjatë gjithë kohës. Një shumë e fryrë ngadalëson gjërat dhe ju bën më pak të efektshëm

Pak mirëmbajtje e shfletuesit do të transformojë plotësisht kompjuterin tuaj. Rezultati do të jetë çdo gjë nga herë më të shpejtë të ngarkesës në një hapësirë ​​virtuale më të pastër pune.

Shikoni faqerojtësit tuaj – mbajini ato që përdorni dhe fshini pjesën tjetër. Organizojini ato në mënyrë që të keni qasje të shpejtë kur të keni nevojë për të. Pastaj, kaloni fjalëkalimet tuaja të ruajtura.

Edhe pse ne nuk ju rekomandojmë të ruani detaje të ndjeshme të llogarisë në shfletuesit tuaj, një porosi e vogël nuk do të humbasë. Përdorni një menaxher të fjalëkalimeve – Keychain (Mac) dhe Windows Live ID (PC) vijnë në mendje. Nëse jeni në Chrome, mos harroni të pastroni Smart Lock tuaj (Cilësimet -> i përparuar -> Fjalëkalimet dhe format -> Menaxho fjalëkalimet).

Shtë gjithmonë një ide e shkëlqyeshme të fshini gjithashtu historinë e shfletuesit. Mund ta bëni me dorë ose të përdorni një program gjithëpërfshirës siç e përmendëm më herët.

Nëse doni të provoni një shfletues të ri, këto janë shfletuesit më të mirë (dhe më të këqij) për sigurinë.

4. Kontrolloni për Malware

Viruset janë të dëmshëm për një numër arsyesh, dhe ju duhet skanoni kompjuterin tuaj rregullisht. Edhe nëse keni provuar një kontroll malware një muaj më parë, shfrytëzoni këtë mundësi ta bëni përsëri.

Përdorni programin antivirus tuaj të zgjedhur dhe bëni një skanim të plotë – mund të bëni punë të tjera pastrimi, si organizimi i shfletuesit tuaj në sfond, ndërsa jeni duke pritur për rezultatet.

Mos u mbështetni vetëm në një program – ne ju rekomandojmë të ekzekutoni MalwareBytes ose Bitdefender pas, vetëm për t’u siguruar që gjithçka është në rregull. Dhe jo, McAfee nuk është një aplikacion i mirë i sigurisë, pavarësisht se çfarë ju thotë Adobe.

6. Jashtë me pluhurin

Pastrimi fizikisht i makinerisë suaj është po aq i rëndësishëm sa të rregulloni programin. Duhen vetëm disa muaj që tifozët tuaj të kapin një sasi të konsiderueshme pluhuri – dhe çdo kompjuter urren pluhurin.

Pastrimi i brendeve të mirëfillta të kompjuterit tuaj parandalon mbinxehjen, e cila nga ana tjetër e mban pajisjen tuaj të shëndetshme për një kohë më të gjatë.

Në tavolinat e punës, filloni duke shkëputur kabllon e energjisë dhe zhbllokimin anën e kompjuterit. Pastaj, pastroni gjithçka tërësisht. Mos përdorni një fshesë me korrent! Ngarkesa statike mund të ndërtohet në grykë, dhe ne me të vërtetë nuk duam të dëgjojmë se dikush ka elektrizuar. Merrni një kanaçe (ose dy) të ajrit të kompresuar, disa fërkime alkooli, dhe gjithçka do të jetë mirë!

Laptopët mund të jenë pak më të ndërlikuar dhe ne nuk ju këshillojmë hapjen e tyre përveç nëse e dini se çfarë po bëni. Lajmi i mirë është se pothuajse të gjitha modelet moderne vijnë me një program për nxjerrjen e pluhurit – përdorni atë në vend. Për të parandaluar ndërtimin e shpejtë të pluhurit në të ardhmen, merrni veten një jastëk ftohës, në mënyrë që të ketë një tampon midis laptopit dhe tryezës.

7. Mos harroni Periferikët!

Mendoni për periferikët pasi organet e jashtme të kompjuterit tuaj – monitorët janë sytë, tastierat dhe minjtë janë gjymtyrë, folësit janë veshët, etj. Të gjithë ata kanë nevojë për t’u kujdesur për të qëndruar të pastër dhe me shkëlqim, si dhe funksionale.

Ne supozojmë se i pastroni ato më shumë se një herë në vit. Pak lustrim nuk është kurrë një ide e keqe, edhe nëse ka kaluar vetëm një javë nga koha e fundit.

E RËNDËSISHME: Sigurohuni që të fikni periferikët dhe t’i shkëputni ato përpara se të pastroni.

Filloni nga ekrani i parë. Mos përdorni pastrues me shumë qëllime ose asgjë që nuk është menduar për sipërfaqet LCD / LED. Veshjet e ekranit janë një zgjidhje e mirë (dhe e lirë). Nëse nuk ju pëlqejnë ato, gjithmonë mund të jeni merrni një çantë për pastrimin e ekranit.

Sapo të keni mbaruar me monitorin tuaj, zhvendoseni poshtë derisa të dilni nga gjërat për t’u pastruar! Mos harroni të fshini plotësisht nëse merreni me sipërfaqe metalike – nuk doni njolla!

Mbajeni makinën tuaj të pastër dhe të thotë

Në janar, ne do të festojmë skedarët e organizuar mirë dhe një mjedis më të pastër për kompjuterët tanë. Ndiqni këto hapa dhe sistemi juaj do të duket dhe do të ndjehet i ri.

Gjithë sa duhet është nja dy orë. Një kompjuter krejt i ri, brenda dhe jashtë!