Który protokół VPN jest dla Ciebie najlepszy?

Nie musisz wiedzieć, jak działa VPN, aby korzystać z VPN. Ale jeśli kiedykolwiek sprawdziłeś ustawienia aplikacji ExpressVPN, zobaczysz kartę o nazwie Protokół.

Protokoły to metody, za pomocą których urządzenie łączy się z bezpiecznymi serwerami ExpressVPN. Domyślnie ExpressVPN automatycznie korzysta z protokołu najlepiej dopasowanego do sieci, ale możesz również skonfigurować swoją aplikację do korzystania z innych protokołów: PPTP, OpenVPN lub L2TP / IPsec. Oto przewodnik po ich znaczeniu i różnicach:

Co to jest PPTP?

PPTP lub Protokół tunelowania punkt-punkt, jest jednym z najstarszych protokołów do implementacji VPN. Istnieje już od Windows 95. Ze wszystkich protokołów PPTP jest jednym z najczęstszych, najłatwiejszych w konfiguracji i najszybszym obliczeniowo. Jest również łatwy do złamania i praktycznie nie zapewnia żadnych korzyści bezpieczeństwa.

PPTP jest przydatny na wolniejszych urządzeniach, takich jak routery, gdy bezpieczeństwo nie stanowi problemu.

* Przeczytaj więcej o mocnych i słabych stronach PPTP. 

Co to jest L2TP / IPsec?

L2TP oznacza Protokół tunelowy warstwy 2, i samo w sobie nie oferuje szyfrowania. Z tego powodu często jest on łączony z protokołem szyfrującym o nazwie IPsec (Internet Protocol Security). Razem zapewniają poziom bezpieczeństwa wyższy niż PPTP, ale z taką samą łatwością konfiguracji.

Chociaż bardziej bezpieczny niż PPTP, L2TP oferuje jedynie ograniczone korzyści bezpieczeństwa i powinien być wykorzystywany wyłącznie do celów anonimizacji lub zmiany lokalizacji VPN.

* Przeczytaj więcej o mocnych i słabych stronach L2TP.

Co to jest OpenVPN (z TCP / UDP)?

OpenVPN jest nowszym i bardziej konfigurowalnym protokołem. Wersja ExpressVPN obsługuje oba UDP (Protokół datagramu użytkownika) i TCP (Protokół kontroli transmisji) portów. UDP jest generalnie szybszy, ale TCP ma większą szansę na ominięcie zapór ogniowych. ExpressVPN domyślnie korzysta z UDP, chyba że jest zablokowany.

Najlepszą rzeczą w OpenVPN jest to, że jest open source. „Otwarte” może nie brzmieć jak dobre narzędzie do ochrony prywatności, ale w rzeczywistości stanowi ogromną zaletę. Jeśli w kodzie są jakieś wady bezpieczeństwa – a jak dotąd nie są znane – zostaną one szybko zidentyfikowane przez społeczność open source. W połączeniu z silnym algorytmem szyfrującym, OpenVPN jest jednym z najbezpieczniejszych dostępnych protokołów VPN.

Więcej informacji o innych funkcjach zabezpieczeń ExpressVPN można znaleźć w tej recenzji ExpressVPN.

* Przeczytaj więcej o sile i słabościach OpenVPN.

Przeczytaj więcej o protokołach VPN tutaj

Przeczytaj więcej internetowych przewodników dotyczących prywatności ExpressVPN tutaj

Polecane zdjęcie: Africa Studio / Dollar Photo Club

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me