Kompleksowy słownik bitcoinów

Contents

21

Liczba symboliczna, ponieważ Bitcoin może istnieć tylko 21 milionów. Nie wiadomo, dlaczego Satoshi Nakamoto wybrał tę dokładną liczbę.

100x

Odnosząc się do oczekiwanego wzrostu monety lub kwoty dźwigni stosowanej w handlu marżą. Albo oznaka skrajnej uprzejmości, albo chęć podjęcia ryzyka.

51% ataku

Większość górników Bitcoin może zmówić się na dowód bloków pracy, aby zaatakować łańcuch. Taki atak nie pozwoliłby górnikom ukraść żadnych funduszy, ale mogliby cofnąć ostatnio potwierdzone transakcje i zablokować określone lub ogólne transakcje, na przykład poprzez zamrożenie funduszy. Udany 51% atak może zatrzymać system.

Adres

Aby wysłać komuś Bitcoin, potrzebujesz jego adresu Bitcoin. Adres jest technicznie skrótem SHA-256 klucza publicznego, wstępnie ustalonym na 1, 3 lub bc1. Może być zakodowany przy pomocy base58 lub bech32.

Airdrop

Proces przyznawania nowo utworzonego Altcoin istniejącym posiadaczom Bitcoin. Zwykle proces ten wymaga od użytkowników wprowadzenia swoich kluczy prywatnych do klienta Altcoin – niebezpieczny ruch, który wymaga, aby użytkownik najpierw przesunął Bitcoin, zanim zażąda zrzutu.

Altcoin

Każda kryptowaluta lub token, który nie jest Bitcoinem. Zwykle używany w sposób uwłaczający. Synonim shitcoin.

ASIC

Specjalny układ scalony. Specjalistyczne układy zoptymalizowane do wykonywania funkcji skrótu SHA-256 wykorzystywanej w wydobyciu bitcoinów.

Zamiana atomowa

Zamiana Bitcoinów na Altcoin w sposób, który nie wymaga escrow, nazywana jest zamianą atomową. Jest to transakcja dokonana pod warunkiem innej transakcji i wymuszona kryptografią, co uniemożliwia żadnej ze stron oszustwo. Zamiana atomowa może być dobrym przykładem inteligentnego kontraktu.

Baza58

Służy do tego, aby duże liczby były krótsze i łatwiejsze do parsowania niż binarne lub powszechnie używany base10 (przy użyciu znanego systemu liczb 0-9). Base58 to schemat kodowania używany dla typowych adresów Bitcoin, zaczynający się od 1 lub 3. Zawiera cyfry 1-9, wszystkie wielkie litery z wyjątkiem I & O i wszystkie małe litery z wyjątkiem l (ponieważ można je pomylić z podobnymi znakami). Zobacz także: Bech32.

Partie

Zwykle transakcja Bitcoin zawiera jedno wyjście docelowe i jedno wyjście zmiany. Usługi, które zawierają wiele transakcji, zachęcają jednak do zawierania transakcji „pakietowych”. Jedna transakcja z wieloma wyjściami zamiast wielu transakcji oszczędza przestrzeń blokową i opłaty.

Niedźwiedź

Osoba pesymistyczna co do Bitcoin.

Niedźwiedź

Ciężki handlowiec, który jest pesymistyczny lub sprzedaje duże ilości monet.

Bech32

Bech32 to nowy schemat kodowania, który sprawia, że ​​adresy są bezpieczniejsze, szczególnie w kontekście schematów multisignature. Adresy te zaczynają się od „bc1” i zazwyczaj są dłuższe niż adresy base58.

BIP

Propozycja ulepszenia Bitcoin to powszechnie akceptowana procedura proponowania zmian i dodatków do kodu Bitcoin. Nie wszystkie BIP są zgodne z konsensusem Nakamoto – niektóre po prostu regulują procedury, najlepsze praktyki lub standardy.

Bankomat Bitcoin

Automat bankomatowy Bitcoin sprzedaje bitcoiny w zamian za papierową walutę. Niektóre maszyny mogą również dozować fiat.

Gotówka Bitcoin

W sierpniu 2017 r. Grupa entuzjastów Bitcoinów zmieniła zasady konsensusu dotyczące Bitcoin, szczególnie te rządzące wielkością bloku. Ponieważ dołączyło do nich tylko kilku górników i uczestników, sieć na stałe się rozwinęła. Każdy, kto trzymał Bitcoin przed rozwidleniem, otrzymał taką samą ilość gotówki Bitcoin (znaną jako zrzut), którą można handlować na innych giełdach.

Rdzeń Bitcoin

Bitcoin Core jest najpopularniejszym klientem Bitcoin.

Bitcoind

Bitcoind, skrót od Bitcoin Daemon, to wersja Bitcoin Core z wiersza poleceń.

Bitcoin-qt

Bitcoin-qt (wymawiane słodkie) to interfejs graficzny Bitcoin Code, najpopularniejszego klienta Bitcoin. Nazwany na podstawie zestawu narzędzi widgetów QT, na których jest zbudowany.

Bitcoiner

Osoba korzystająca z Bitcoin. Transakcje, weryfikacja, zapisywanie i eksploracja to wszystkie zastosowania Bitcoin.

Blok

Blok zawiera transakcje. Każdy blok odwołuje się do swojego poprzednika, tworząc długi łańcuch z powrotem do bloku Genesis. Pierwsza transakcja w bloku obecnie tworzy znikomą bitcoin 12,5 – nagroda za blok. Górnik znajduje blok średnio średnio co dziesięć minut. Blok jest następnie propagowany w sieci i akceptowany przez węzły, o ile jest zgodny z zasadami konsensusu.

Zablokuj nagrodę

Dla każdego bloku znalezionego przez górnika wolno im „stworzyć” bitcoiny znikąd. Ilość Bitcoinów, które mogą tworzyć, jest określona przez zasady konsensusu Bitcoin. Bitcoiny, które mogą tworzyć, nazywane są nagrodą blokową.

Pierwsze 210 000 bloków Bitcoin zawierało nagrodę 50 BTC, następne 210 000 bloków 25 BTC, obecnie 12,5 BTC, aw 2020 r. Będzie tylko 6,25 BTC na blok. 99% wszystkich monet zostanie wydobytych przed 2037 r., Wszystkie oprócz 100 Bitcoinów zostaną wydobyte przed 2081 r., A wszystkie oprócz jednego Bitcoinów do 2109. Będzie to trwało, aż nagroda za blok zmniejszy się o połowę 34 razy, około 2145. Od tego momentu opłaty transakcyjne będą bądź jedyną zachętą do wydobywania bitcoinów. Zobacz także: O połowę.

Blockchain

Bloki zawsze odnoszą się do poprzedniego bloku, który tworzy łańcuch danych. Ten łańcuch nazywa się blockchain.

Blockexplorer

Zobacz: Explorer

Rozmiar bloku

Dozwolony rozmiar bloku w łańcuchu bloków Bitcoin. Od 2010 roku limit wynosi 1 MB. SoftFork SegWit umożliwia przechowywanie sygnatur na zewnątrz bloku, dzięki czemu efektywny maksymalny rozmiar bloku jest prawie dwukrotnie lub nawet czterokrotnie 1 MB.

Blockspace

Bloki Bitcoin mają ograniczony rozmiar, a ilość dostępnego miejsca nazywa się przestrzenią blokową. Korzystanie z tej przestrzeni wiąże się z opłatami, a proces, w którym górnicy wybierają transakcje i uwzględniają je w bloku, nazywa się rynkiem opłat.

Nadawanie

Podczas podpisywania transakcji lub wydobywania bloku dane, o których mowa, są przesyłane do całej sieci. Potrwa kilka sekund, zanim wiadomość dotrze do wszystkich na planecie.

BTC

Najczęściej używane -> ticker do Bitcoin. Większość giełd podaje Bitcoiny jako BTC, podczas gdy niektóre z nich wymieniają Bitcoiny jako XBT.

BTM

Alternatywna nazwa bankomatu Bitcoin.

Byk

Osoba optymistycznie nastawiona do Bitcoin.

Pojemność

Zwykle mierzona w transakcjach na sekundę lub TPS, pojemność sieci Bitcoin jest różna, w zależności od rodzaju transakcji. Zasadniczo jest to od 3 do 5 TPS, w zależności od tego, jakie typy transakcji, które zakładamy, są używane (patrz SegWit i grupowanie).

Podział łańcucha

Zobacz: widelec

Zmiana

Wydając bitcoiny, będziesz musiał odwołać się do poprzedniej przychodzącej transakcji, więc wszystkie bitcoiny są zawsze rozliczane w blockchain. Ale rzadko poprzednie dane wejściowe odpowiadają ilości, którą chcesz wysłać, więc musisz zgrupować dane wejściowe i odesłać pozostałe bitcoiny z powrotem do siebie jako zmianę.

Wojna domowa

Bitcoinowa wojna domowa w 2017 r. Koncentrowała się głównie na kwestii zwiększenia rozmiaru bloku. Skończyło się to utworzeniem gotówki Bitcoin i aktywacją SegWit w łańcuchu Bitcoin.

Klient

Klient Bitcoin to oprogramowanie, które współdziała z siecią. Może być pełnym węzłem, węzłem SPV lub specjalistycznym oprogramowaniem.

Coinbase

Transakcja zawierająca nagrodę bloku nie ma danych wejściowych. Zamiast tego jako bazę danych wykorzystywane są dowolne dane, takie jak numer lub wiadomość. Nie mylić z popularną giełdą Bitcoin o tej samej nazwie.

Coinjoin

Technika łącząca transakcje wielu osób w celu zaciemnienia, które dane wejściowe należą do których wyników.

Chłodnia

Bitcoiny przechowywane na nośniku (takim jak komputer, pamięć USB lub kartka papieru), który nigdy nie łączył się z Internetem.

Kolorowe monety

Transakcji można przypisać (pokolorować) specjalne znaczenie, np. Reprezentowanie aktu. Ten akt można następnie przenosić i przechowywać jak zwykłą transakcję Bitcoin, bez przypadkowego mieszania i wydawania go ze zwykłym Bitcoinem.

Potwierdzenie

Gdy transakcja jest zawarta w bloku przez górnika, uważa się, że ma jedno potwierdzenie. Każdy później znaleziony blok dodaje kolejne potwierdzenie. Tylko wystarczająco potwierdzone transakcje są uważane za „ostateczne”. Ze względu na możliwości ataków może być możliwe odwrócenie transakcji, która ma tylko jedno lub dwa potwierdzenia. Jednak po sześciu potwierdzeniach transakcję uważa się na ogół za nieodwracalną, chociaż w zależności od wielkości transakcji podwójne wydanie może być nieopłacalne znacznie wcześniej. Niepotwierdzone transakcje są ogólnie uważane za niepewne, chociaż ataki są rzadkie.

Kryptowaluta

Pieniądze zabezpieczone kryptografią na publicznym blockchainie.

Kryptografia

Kryptografia lub kryptologia to technika ukrywania informacji, zabezpieczania i uwierzytelniania komunikacji.

Cyberpunk

Gatunek sztuki i literatury, w którym zaawansowana technologia jest przypięta do dystopijnego społeczeństwa, w którym panuje ubóstwo. Bitcoin jest często kojarzony z taką przyszłością ze względu na jego anarchistyczny charakter. Nie mylić z Cypherpunk.

Cypherpunk

Ruch społeczny, którego celem jest wzmocnienie pozycji jednostki poprzez rozpowszechnianie się technologii, w szczególności kryptografii. Bitcoin został po raz pierwszy ogłoszony na liście mailingowej Kryptografii, gdzie wiele szyfrów zebrało się i przedyskutowało swoje propozycje. „Kod Cypherpunks” to popularne hasło przypisywane temu ruchowi.

Ciemny portfel

Eksperymentalny portfel Bitcoin wykorzystujący ukryte płatności i coinjoin, aby umożliwić więcej anonimowych transakcji

Zniszczone dni

Pomiar, kiedy monety, które były przechowywane przez długi czas, są nagle wydawane. Sto bitcoinów wydanych po rocznym pobycie w portfelu jest liczone jako 36.500 (365 * 100) „dni zniszczonych”. Nagły skok może świadczyć o tym, że niedźwiedzi sprzedaje swoje monety.

Trudność

Bloki mają znajdować górnicy średnio co 10 minut. Gdy dołączają nowi górnicy, coraz szybciej znajdują bloki. Poziom trudności jest dostosowywany co 2016 bloków (mniej więcej dwa tygodnie), aby spowolnić tworzenie nowych Bitcoinów. Kiedy górnicy wyłączają swoje maszyny, trudność ostatecznie maleje.

Podwójne wydatki

Podstawowy problem rozwiązany przez konsensus Nakamoto. W blockchainie Bitcoin nikt nie jest w stanie wydać Bitcoina dwa razy po upływie określonego czasu i potwierdzeniu transakcji.

W przypadku ataku polegającego na podwójnym wydatkowaniu użytkownik próbowałby oszukać uczestnika, wysyłając monetę, otrzymując jedno lub dwa potwierdzenia, a następnie atakując łańcuch bloków, wydobywając sprzeczny blok tego samego -> wysokość jako blok zawierający transakcję. Staje się to łatwiejsze, im więcej mocy haszującej atakuje (51% ataku), i trudniejsze, tym więcej potwierdzeń ma blok. Po sześciu potwierdzeniach transakcję uważa się na ogół za nieodwracalną, nawet jeśli na atak wydano miliony dolarów.

ECDSA

Algorytm podpisu cyfrowego krzywej eliptycznej jest algorytmem używanym przez Bitcoin do generowania par kluczy prywatnych i publicznych oraz weryfikacji ich podpisów. Nie jest jasne, że Satoshi Nakamoto wybrał ten algorytm, ponieważ był stosunkowo nieznany w momencie wydania Bitcoin.

Depozyt

Umowa między dwoma partnerami handlowymi a zewnętrznym brokerem, który powinien interweniować tylko wtedy, gdy jedna ze stron o to poprosi, np. coś idzie nie tak w umowie.

Depozytowanie tradycyjnych funduszy jest stosunkowo drogie w porównaniu do Bitcoin, gdzie depozyt można tanio założyć za pomocą portfela multisignature 2-z-3. Jeśli umowa zostanie wypełniona, dwie strony transakcji mogą przesunąć środki bez konieczności interweniowania strony depozytowej, w przeciwieństwie do tradycyjnych ustaleń, w których pośrednik zawsze musi interweniować. Kolejną zaletą Bitcoin jest to, że broker nigdy nie ma pełnej kontroli nad funduszami. Mogą kraść fundusze tylko poprzez zmowę z co najmniej jednym z partnerów transakcji.

Wymieniać się

Platforma, na której można kupić i sprzedać tokeny fiat lub inne za bitcoiny. Zwykle giełdy specjalizują się w -> OTC, Fiat lub Tokeny.

poszukiwacz

Eksplorator lub eksplorator bloków to narzędzie lub strona internetowa, która umożliwia wygodne poruszanie się po danych przechowywanych w blockchainie. Obejmuje to wyszukiwanie adresów i powiązanych z nimi sald, oczekujących i potwierdzonych transakcji oraz metadanych, takich jak OP_Return.

Opłata

Z powodu ograniczonej przestrzeni blokowej transakcja musi uiścić opłatę, aby zostać zawartym w bloku. Najlepiej jest znaleźć optymalną opłatę na rynku opłat funkcjonalnych. W dłuższej perspektywie opłaty będą główną zachętą dla górników do kontynuowania wydobycia, ponieważ nagroda za blok będzie powoli rosła do zera.

Rynek opłat

Z powodu ograniczonej przestrzeni blokowej transakcja musi uiścić opłatę, aby zostać zawartym w bloku. Idealnie funkcjonujący rynek określa, jak wysokie są opłaty. W okresach przeciążenia, aby potwierdzić transakcję, należy uiścić wyższą opłatę, natomiast niższa opłata pozwoli transakcji pozostać w mempool do czasu niższego zatoru. RBF jest ważnym narzędziem dla rynku opłat.

Placet

Pieniądze Fiata są walutą emitowaną przez rząd.

Atak powodziowy

Podobnie jak atak DDoS, atak powodziowy „zalewa” paczkę transakcji. Na funkcjonalnym rynku opłat podnosi to opłaty transakcyjne i ogranicza pojemność sieci. Ataki powodziowe mogą być kosztowne dla atakującego – albo będą musieli uiścić opłaty transakcyjne dla górników, albo, jeśli sami są górnikami, poniosą koszt alternatywny, nie uwzględniając innych płatnych transakcji.

Widelec

Kiedy wszyscy uczestnicy nie zgadzają się już na temat stanu sieci, rozwidliło się. Może się to zdarzyć w wyniku błędu, pomyłki lub umyślnego działania. Na przykład rozszerzenie zasad (takie jak zwiększenie rozmiaru bloku lub liczby istniejących bitcoinów) nieuchronnie prowadzi do rozwidlenia sieci. Zobacz także: Hardfork i softfork.

Genesis Block

Wszystkie łańcuchy bloków mają blok Genesis, który jest pierwszym blokiem w łańcuchu bloków. W łańcuchu bloków bitcoinów Genesis Block słynie komunikat „The Times | 1/3/2009 | Kanclerz o krawędzi drugiego ratowania banków ”. Bitcoinów w bloku Genesis nie można wydać.

O połowę

Co 210 000 bloków nagroda za blok jest zmniejszana o połowę. Począwszy od 50 BTC na blok w 2009 r., Obecnie wynosi zaledwie 12,5 BTC, po dwóch połowach. Ostatecznie nagroda za blok wyniesie zero po 33 połówkach. Nazywany również „zmniejszaniem o połowę” (o połowę & dzieje się), to wydarzenie jest powszechnie obchodzone, podobnie jak Nowy Rok Bitcoin.

Hardfork

Wszelkie zmiany, które rozszerzają istniejący zestaw reguł (co oznacza zezwolenie na coś, co wcześniej NIE było dozwolone), jest uważane za trudny. O ile wszyscy uczestnicy nie zaktualizują swojego oprogramowania, taka zmiana reguły doprowadzi do podziału łańcucha, zwanego zwykle widelcem.

Portfel na sprzęt

Specjalistyczny układ, który zawiera bezpieczną enklawę, która przechowuje Twój klucz prywatny. Jest to tylko portfel sprzętowy, jeśli nie można wyodrębnić kluczy prywatnych.

Haszysz

Hash jest wynikiem działania -> funkcja skrótu. Adres Bitcoin jest wynikiem dwukrotnego zastosowania funkcji SHA-256 do klucza publicznego. Wydobywanie bitcoinów wykorzystuje tę samą funkcję skrótu, aby pozwolić komputerom udowodnić, że zużyły pewną ilość energii elektrycznej w algorytmie dowodu pracy Bitcoin.

Funkcja skrótu

Funkcja skrótu to kryptograficzna „jednokierunkowa” funkcja, która kompresuje dowolne dane w liczbę znaną jako skrót. Ten numer może być używany jako odcisk palca dla dowolnych danych. Funkcja skrótu jest uważana za bezpieczną, jeśli jej wyniku nie można przewidzieć i jeśli nie ma dwóch znanych ciągów obliczających ten sam skrót.

Wskaźnik skrótu

Liczba skrótów, które może wykonać górnik Bitcoin.

nagłówek

Każdy blok ma nagłówek o długości 80 bitów. Zawiera numer wersji, skrót poprzedniego bloku, katalog główny wszystkich transakcji, cel trudności oraz nonce.

Wysokość

Każdy blok ma wysokość, która jest jego sekwencją w Blockchain, zaczynając od bloku 0 3 stycznia 2009 r.

HODL

Błędna pisownia wstrzymania. Reprezentuje etos oszczędzania i długoterminowego planowania, a nie zwykłe wydawanie monety. Często krytykowani za mentalność „gromadzenia” wielu Bitcoinerów preferuje kulturę oszczędności i długoterminowego planowania. Z jakiegoś powodu HODL jest często postrzegany w prasie jako skrót Hold On for Dear Life.

Gorący portfel

Portfel działający na komputerze lub telefonie podłączonym do Internetu. Zobacz też: -> Zimny ​​portfel.

Wejście i wyjście

Transakcja Bitcoin zazwyczaj odnosi się do jednego lub więcej danych wejściowych jako źródła swoich funduszy i dwóch lub więcej danych wyjściowych. Dane wyjściowe, które nie wskazują odbiorcy, są danymi wyjściowymi zmiany. Tylko transakcja w bazie monet nie ma wkładu, ponieważ tworzy bitcoiny z cienkiego powietrza.

Księga główna

Inna nazwa blockchain Bitcoin. Mówiąc bardziej ogólnie, księga rachunkowa to rejestr transakcji i aktywów, podobny do bilansu. W Lightning Network każdy uczestnik ma własną księgę, podczas gdy w sieci Bitcoin wszyscy mają tę samą księgę.

Lightning Network

Lightning Network to sieć, która znajduje się „na szczycie” Bitcoin. Uczestnicy mogą połączyć się z siecią, deponując Bitcoin w specjalistycznych inteligentnych umowach. Mogą następnie dokonywać nieskończonych transakcji ze sobą przy bardzo niskich opłatach, bez ograniczeń związanych z pojemnością Bitcoin.

Czas blokady

Cechą inteligentnych kontraktów wykorzystywanych w Lightning Network jest koncepcja Check-Locktime-Verify lub CLTV. Tworzy transakcję, którą można zrealizować dopiero po upływie określonego czasu.

Mainnet

Nazwa rzeczywistej sieci Bitcoin, w przeciwieństwie do Testnet.

Ciągliwość

Błąd w standardowych transakcjach Bitcoin pozwala każdemu zmienić identyfikator transakcji przed wydobyciem transakcji. Ten błąd utrudnia łączenie ze sobą niepotwierdzonych transakcji. Zostało to naprawione poprzez wprowadzenie nowego standardu transakcji o nazwie SegWit.

Wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego

Podczas handlu bitcoinami z dźwignią twoja pozycja jest zabezpieczona tylko do momentu, w którym strata osiągnie twoje zabezpieczenie. Jeśli tak się stanie, zostaniesz wezwany do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, a Twoje zabezpieczenie (np. Bitcoin) zostanie sprzedane i zostaniesz ponownie.

Maksymalizm

Ktoś, kto jest właścicielem lub używa Bitcoinów i wierzy, że jest to jedyny system kryptowalut lub blockchain, na który warto poświęcić czas i wysiłek. Często w połączeniu z przekonaniem, że silne efekty sieciowe doprowadzą do tylko jednej kryptowaluty dominującej w globalnych płatnościach.

Mempool

Każdy klient prowadzi rejestr wszystkich niepotwierdzonych transakcji. Ta lista stanowi mempool. Transakcja jest usuwana z pamięci, jeśli klient uzna ją za zbyt starą lub jeśli jest zawarta w bloku.

Połączone wydobycie

W połączonym wydobywaniu blockchain akceptuje pracę wykonaną dla innego blockchain jako prawidłową pracę. To pozwala minerrowi wydobywać jednocześnie dwa łańcuchy bloków. Namecoin była popularną wydobywaną monetą łączącą.

Korzeń Merkle

Pojedynczy skrót u dołu (lub u góry) drzewa Merkle nazywa się korzeniem Merkle. Żadnej wartości w drzewie Merkle nie można zmienić bez zmiany tego katalogu głównego. Ten katalog główny jest zawarty w nagłówku bloku.

Drzewo Merkle

U góry (lub u dołu) drzewa Merkle wszystkie identyfikatory transakcji znajdują się w bloku. Na każdym poziomie identyfikatory są mieszane razem w kolejnej warstwie, aż pozostanie tylko jeden skrót: -> korzeń.

Mikropłatności

Każda płatność niezwykle mała jest uważana za mikropłatność. Opłatę za kawę lub przejazd autobusem można uznać za mikropłatność. Lightning Network pozwala na płatności poniżej 1 Satoshi.

Górnik

Górnik Bitcoin to maszyna podłączona do sieci Bitcoin, która wykonuje nieskończone hasze, zwane dowodem pracy. Górnik często opisuje także osobę obsługującą maszynę.

Fraza mnemoniczna

Zobacz: zwrot nasion

Księżyc

Dokąd zmierza Bitcoin? Na Księżyc!

MtGox

Giełda kryptowalut, która kiedyś stanowiła prawie cały globalny wolumen obrotu Bitcoinami. Niesławnie niewypłacalność w 2014 roku po przyznaniu się do utraty większości pieniędzy swoich klientów.

Multisig

Skrót od multisignature, multisig to rodzaj adresu, który pozwala wielu stronom wspólnie kontrolować fundusze. Multisig 2-z-2 ma dwie strony, z których obie muszą podpisać się przy każdej transakcji. Jest powszechnie stosowany w Lightning Network. 2-z 3 adresów multisig są powszechnie używane do przechowywania w chłodni lub escrow.

Konsensus Nakamoto

Główna innowacja Bitcoin polega na zastosowaniu dowodu pracy. Nazwany na cześć wynalazcy Bitcoina Satoshi Nakamoto.

Namecoin

Jedyną inną kryptowalutą przewidzianą przez Satoshi Nakamoto, Namecoin, było stworzenie blockchaina, który przechowywałby rejestracje nazw, podobne do adresów URL lub nazw użytkowników.

Sieć

Sieć Bitcoin składa się z węzłów, które mogą być kopaniem lub po prostu weryfikacją. Klienci SPV lub light są wykorzystywani wyłącznie do dokonywania transakcji.

Nocoiner

Obraźliwy termin dla kogoś, kto nie jest właścicielem żadnej kryptowaluty, często w połączeniu z całkowitym odrzuceniem koncepcji.

Węzeł

Komputer z uruchomionym klientem Bitcoin, który weryfikuje integralność blockchain i nowych transakcji, a także przekazuje nowe transakcje i bloki swoim rówieśnikom. Domyślnie twój węzeł Bitcoin połączy się z 8 innymi węzłami i możesz go skonfigurować, aby umożliwić więcej połączeń przychodzących. Ponieważ sieć nie zależy w szczególności od żadnych szczególnie węzłów, bardzo trudno jest każdemu uczestnikowi utrudnić komunikację między rówieśnikami.

Chwilowo

Nonce jest częścią nagłówka bloku. Górnik swobodnie wybiera nonce, aby znaleźć blok, który haszy do wartości z liczbą wiodących zer. Ile zer zależy od celu trudności.

Usługi notarialne

Usługa notarialna Bitcoin potwierdza istnienie fragmentu danych (takiego jak dokument lub zdjęcie) przed pewnym czasem. Poprzez włączenie skrótu blokowego do danych, możliwe jest udowodnienie istnienia wspomnianych danych po pewnym czasie, dając względnie wąski (~ 10min) przedział czasu, w którym został utworzony. Nie świadczy to jednak o autentyczności tego dokumentu lub obrazu – tylko jego istnienie.

Bankomat w jedną stronę

Bankomat jednokierunkowy to maszyna, w której ludzie mogą kupować bitcoiny za gotówkę lub, rzadziej, za pomocą karty. W przeciwieństwie do bankomatu dwukierunkowego nie może wydawać gotówki.

Kod operacji

Kody operacji definiują język skryptowy Bitcoin. Istnieje prawie 200 kodów OP, chociaż wiele jest wyłączonych z powodu braku określonego zastosowania lub stanowią niepotrzebne ryzyko.

OP_Return

Ten kod OP powoduje, że dane wyjściowe są nieprawidłowe. Nadal jednak przydatne jest głównie osadzanie dowolnych danych w łańcuchu bloków Bitcoin do użytku w innych narzędziach, takich jak usługi notarialne.

Sierota

Gdy zostaną znalezione dwa bloki jednocześnie, tylko jeden z nich może być ważny. Nieprawidłowy zostanie osierocony, ponieważ kolejne bloki nie są na nim budowane. W rzadkich przypadkach łańcuch może tymczasowo rozwidlić się, na przykład z powodu błędu lub złośliwości. W takim przypadku będą dwa stałe łańcuchy lub osierocony łańcuch.

P2P

Zobacz: Peer-to-Peer

P2Pool

P2Pool był zdecentralizowaną pulą wydobywczą, w której górnicy są wynagradzani proporcjonalnie do swojej pracy, obniżając barierę wejścia na rynek, by zostać górnikiem w porównaniu do wydobycia solo, dzieląc szczęście znalezienia bloku na dużą liczbę użytkowników i gwarantując stabilny przepływ dochodów

P2SH

Zapłać do Script Hash. Zamiast wysyłać bitcoiny do klucza publicznego, można je również wysłać do skryptu. Aby wymienić tę monetę, właściciel musi ujawnić skrypt, a skrypt musi zostać pomyślnie wykonany. Dzięki tej technice możliwe jest tworzenie inteligentnych kontraktów w Bitcoin. Adresy P2SH zaczynają się od cyfry 3, a nie 1 dla zwykłych adresów.

Portfel papierowy

Portfel papierowy to kawałek papieru, który zawiera albo surowy klucz prywatny, albo ziarno do portfela. Służy jako kopia zapasowa portfela lub jest formą przechowywania w chłodni.

Peer-to-peer

„Bitcoin: elektroniczny system gotówki Peer-to-Peer” to tytuł Bitcoin -> Biały papier. Peer-to-peer oznacza, że ​​nie ma scentralizowanej architektury i że każdy może dołączyć do sieci i rozmawiać bezpośrednio z innymi uczestnikami. Inne popularne systemy P2P to BitTorrent i I2P.

W oczekiwaniu

Transakcja oczekująca to taka, która została wysłana do sieci, ale nie została jeszcze uwzględniona w bloku. Zazwyczaj znajduje się w mempool.

Dzień pizzy

W dniu 22 maja 2010 r. Deweloper Laszlo Hanyecz kupił dwie pizze za łączną kwotę 10 000 BTC. Była to pierwsza znana transakcja, w której Bitcoin wykorzystano do zakupu dobra fizycznego. Ulubioną pizzą Satoshi wydaje się być ananas i szynka, jak ujawniono w komentarzu, choć wielu ma nadzieję, że tylko żartował.

Punkt sprzedaży

Urządzenie lub licznik, w którym coś jest sprzedawane. W kontekście Bitcoinów jest to zwykle wtyczka, aplikacja internetowa, aplikacja na telefon lub integracja z tradycyjnym urządzeniem PoS. Nie mylić z dowodem stawki.

Basen

Pula wydobywcza pozwala małym górnikom współpracować i wspólnie znajdować rozwiązanie dla ważnego bloku. Rozwiązania są „łączone” i wszyscy są wypłacani proporcjonalnie do wygranych z puli, chociaż dokładne wyliczenie jest różne.

PoS

Zobacz: dowód stawki, kupa gówna lub punkt sprzedaży

PO

Zobacz: dowód pracy

PPS

Pay Per Share, wspólna metoda dla pul wydobywczych w celu ustalenia wysokości wynagrodzenia każdego górnika. PPS oznacza, że ​​górnik otrzymuje stałą sumę za skrót, niezależnie od tego, czy pula znajdzie blok, czy nie. Jeśli pula się poszczęści, zatrzyma zyski, ale może również pecha i zbankrutować.

Prywatny klucz

Klucz prywatny Bitcoin to losowa liczba 256 bitów. Z klucza prywatnego klucz publiczny jest uzyskiwany przy użyciu algorytmu ECDSA. Ten klucz publiczny jest następnie dwukrotnie mieszany przy użyciu SHA-256, kodowany za pomocą base58 i poprzedzony 1, aby uzyskać jego adres. Inne formaty adresów, takie jak bech32 i P2SH, również mają klucze prywatne i publiczne, ale adresy są kodowane inaczej.

Dowód poparzenia

Niektóre kryptowaluty używają proof-of-burn do alokacji udziałów w swoich łańcuchach PoS. Aby uzyskać udział w nowym systemie, użytkownicy musieliby zniszczyć swoje bitcoiny, na przykład za pomocą OP_Return.

Dowód stawki

Wiadomo, że dowód pracy Bitcoin jest celowo bardzo energochłonny. W alternatywnym dowodzie stawki modelowej górnicy produkują ważny blok, głosując za pomocą posiadanych monet w ważnym łańcuchu. Pomysł PoS jest wcześniejszy niż dowód pracy Bitcoina, ale nigdy nie znalazł szerokiego zastosowania wśród kryptowalut.

Dowód pracy

PoW, nazywany również konsensusem Nakamoto, PoW jest algorytmem konsensusu Bitcoin. Górnicy niszczą elektryczność, mieszając nagłówek bloku z różnymi jednostkami, aż znajdą właściwy blok zgodnie z celem trudności. Im więcej energii ktoś niszczy, tym bardziej prawdopodobne jest, że znajdzie nowy blok, który nagrodzi go za wysiłki z nowym bitcoinem, zwanym transakcją bazy monet.

Protokół

Protokół Bitcoin to zestaw reguł rządzących tym, co stanowi prawidłowy blok transakcji, a także sposobem, w jaki węzły komunikują się ze sobą. Niektóre części protokołu można łatwo zmienić, podczas gdy inne wymagają konsensusu z całej sieci, co sprawia, że ​​zmiany są mało prawdopodobne bez rozwarcia łańcucha. Protokół Bitcoin nie ma formalnie zapisanych specyfikacji innych niż kod.

Klucz publiczny

Klucz publiczny pochodzi z klucza prywatnego. Klucz publiczny to punkt na krzywej ECDSA. Każda ze współrzędnych xiy ma długość 256 bitów, co czyni klucz publiczny 512 bitów.

RBF

Zastąp opłatą. Ten standard pozwala komuś zwiększyć opłatę transakcyjną i zastąpić transakcję w mempool. Dzięki temu ludzie mogą ustawić niższą opłatę transakcyjną dla transakcji o niskim priorytecie i podwyższyć ją później, jeśli poziom opłaty pozostanie wysoki lub jeśli transakcja stanie się priorytetem.

Rekt

Wydarzenie, w którym tracisz wszystko w handlu kryptowalutami. Skrót od „wrecked”. Zobacz też: Wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego.

Satoshi

Na cześć twórcy, Satoshi Nakamoto, najmniejsza jednostka Bitcoin nazywa się Satoshi. Satoshi to 1/100 milionów lub 10 ^ -8 Bitcoin. Przez drugie warstwy, takie jak Lightning Network, takie jednostki mogą stać się dalej podzielne na milli-satoshis lub 10 ^ -11 Bitcoin.

Satoshi Nakamoto

Twórca lub twórcy Bitcoin użyli pseudonimu Satoshi Nakamoto, aby opublikować Bitcoin -> Biała Księga i komunikuj się ze współpracownikami. Satoshi ostatnio słyszano w grudniu 2010 roku.

Scenariusz

Bitcoin pozwala transakcjom zawierać skrypty, których można użyć do tworzenia inteligentnych kontraktów. Bitcoin używa własnego i unikalnego języka skryptowego. Możliwe jest również wysyłanie Bitcoin do skrótu skryptu (P2SH) zamiast klucza publicznego. Zobacz także: Kody OP.

Język skryptowy

Język skryptowy Bitcoin pozwala na tworzenie złożonych reguł dotyczących wykupu danych wejściowych, takich jak multisignature i inteligentne kontrakty. Jednak ze względów bezpieczeństwa liczba kodów operacyjnych jest ograniczona, nie ma pętli, a język nie jest kompletny.

Druga warstwa

Sieci, które wykorzystują łańcuch bloków Bitcoin tylko do zakotwiczenia kluczowych informacji lub inteligentnych umów. Takie sieci są ważne dla skalowania Bitcoin do miliardów użytkowników. Przykłady obejmują usługi notarialne i Lightning Network.

Zwrot nasion

Zamiast tworzyć kopię zapasową każdego klucza prywatnego w portfelu Bitcoin, do wygenerowania nieskończonych losowych adresów można użyć frazy początkowej (lub frazy mnemonicznej). Do wykonania kopii zapasowej wystarczy tylko fraza, a tę czynność należy wykonać tylko raz.

SegWit

Nowy typ transakcji, który rozwiązuje problem plastyczności starszych transakcji Bitcoin. Został zaimplementowany jako softfork, ale w połączeniu z brakiem zwiększenia rozmiaru bloku stał się kontrowersyjnym problemem, który przyczynił się do rozwidlenia gotówki Bitcoin.

SHA-2

SHA-2 to rodzina funkcji haszujących zaprojektowana przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. SHA-256, SHA-384 i SHA-512 należą do tej rodziny.

SHA-256

SHA-256 jest często stosowany w bitcoinach, na przykład podczas tworzenia adresów i wyszukiwania. Jest częścią rodziny SHA-2.

Shitcoin

Zobacz: Altcoin

Podpis

Podpis kryptograficzny pozwala właścicielowi klucza prywatnego udowodnić, że jest w posiadaniu tego klucza, bez ujawnienia go. W Bitcoin służy przede wszystkim do udowodnienia własności swoich monet.

Jedwabny Szlak

W latach 2011–2013 Silk Road był popularnym rynkiem Darknet do handlu narkotykami i przemytu. Prawdopodobnie pomógł Bitcoinowi zdobyć popularność i zademonstrował użyteczność i odporność sieci. Wiele okoliczności związanych z tworzeniem Jedwabnego Szlaku i ostatecznym zabiciem przez władze wciąż nie są znane. Za swoje domniemane zaangażowanie na rynku Silk Road Ross Ulbricht odbywa obecnie dożywocie za handel narkotykami i pranie pieniędzy.

Inteligentna umowa

Inteligentna umowa z technicznego punktu widzenia nie jest ani inteligentna, ani umową. Jest to program komputerowy wykonywany przez system rozproszony, taki jak sieć Bitcoin. Jego zasady są przejrzyste i nie można ich oszukiwać. Jako taki jest uważany za nieprzekupny.

Softfork

Softfork to zmiana reguły, która zaostrza reguły sieci. Wszystkie bloki utworzone w ramach tego nowego zestawu reguł są akceptowane przez węzły zgodne ze starym zestawem reguł, ale niekoniecznie wszystkie bloki utworzone w starym zestawie reguł pozostaną ważne. W przeciwieństwie do hardfork, softfork nie prowadzi do trwałego rozwidlenia, jeśli wymusza to ponad 50% mocy skrótu.

Wydobycie solo

Wydobywanie solo oznacza, że ​​jednostka nie jest częścią puli, ale próbuje samodzielnie wydobywać pełne bloki. Ze względu na ogromną moc bitcoinów i szczęście znalezienia prawidłowych bloków wydobycie solo jest coraz trudniejsze i rzadsze.

Atak spamu

Sieć można spamować, tworząc dla siebie dużą liczbę transakcji i wypełniając blok. To podnosi opłaty i sprawia, że ​​Bitcoin jest ogólnie droższy w użyciu, jednocześnie zmniejszając jego pojemność. Limit rozmiaru bloku istnieje w celu zmniejszenia kosztów takiego ataku na węzłach i zagwarantowania, że ​​nawet podczas takiego ataku sieć pozostanie funkcjonalna. Ponieważ jednak górnicy zarabiają opłaty transakcyjne, przeprowadzenie takiego ataku może być stosunkowo tanie.

Wydana produkcja

Każda transakcja ma co najmniej jedno wejście i jedno wyjście. Jeśli wynik jest również wkładem do innej transakcji, uznaje się go za wykorzystany. Aby obliczyć saldo Bitcoin, zsumuj wartość niewydanych produktów, do których masz klucz prywatny.

SPV

Uproszczona weryfikacja płatności. W Bitcoinie -> Oficjalny dokument, Satoshi omawia możliwość SPV. Umożliwiłoby to węzłom ostrzeganie się nawzajem o nieprawidłowych blokach, bez konieczności weryfikacji pełnego bloku. SPV nie został jeszcze pomyślnie wdrożony i może być niemożliwy, ponieważ nie można udowodnić negatywnego (że blok jest nieprawidłowy). Nie mylić z portfelami SPV.

Portfel SPV

Niektóre portfele reklamują się jako portfele SPV. Nie sprawdzają pełnego łańcucha bloków Bitcoin, ale polegają na węzłach, aby obliczyć saldo. Zachowaj ostrożność, ponieważ takie węzły mogłyby teoretycznie kłamać na temat równowagi i ważności transakcji z portfelem SPV, stąd ich zmniejszona charakterystyka bezpieczeństwa.

Płatności ukrycia

Płatności ukryte pozwalają dwóm stronom na dokonywanie płatności między sobą bez bezpośredniego wysyłania sobie adresu Bitcoin, który może zostać przechwycony. Zamiast tego negocjują klucz.

Cel

Liczba opisująca aktualną trudność. Aby blok był ważny, skrót jego nagłówka musi być mniejszy niż cel.

Testnet

Bitcoin Testnet to replikacja kodu i sieci Bitcoin. Monety Testnet nie mają wartości i służą do testowania aplikacji. W odniesieniu do Testnet, Bitcoin jest często nazywany Mainnet.

Serce

Symbole pikselowe są używane na giełdach do identyfikowania firm i walut. Bitcoin zwykle używa tego symbolu -> BTC, ale -> XBT jest również popularny.

Znak czasu

Dokument można oznaczyć znacznikiem czasu, osadzając jego skrót w łańcuchu bloków Bitcoin za pomocą OP_Return. Zobacz także: Obsługa notarialna.

Znak

Token to obiekt reprezentujący prawo. Zgodnie z tą definicją Bitcoin można uznać za token (prawo do transakcji na blockchainie Bitcoin). Częściej tokeny mają reprezentować czyny, kontrakty lub przedmioty fizyczne. Zobacz też: a href = ”# colored-coins”>Kolorowe Monety.

TPS

Transakcje na sekundę. Zobacz także: Pojemność.

Transakcja

Transakcja Bitcoin to podpisana wiadomość. Odwołuje się do -> transakcja wejściowa i zawiera co najmniej jedną -> wynik. Są tworzone przez -> portfel, a następnie przekazany do -> węzły, które trzymają je w swoich -> mempool. Jak tylko -> górnik zawarł Twoją transakcję w -> blok, uważa się -> Potwierdzony.

Identyfikator transakcji

Każda transakcja ma identyfikator. Podczas gdy starsze transakcje dopuszczają błąd, który sprawia, że ​​ten identyfikator jest plastyczny, transakcje SegWit mają deterministyczny identyfikator transakcji. Umożliwia to sieci drugiej warstwy, takie jak Lightning Network.

Turing zakończony

W popularnym użyciu komputer jest kompletny, jeśli może symulować inny komputer. Nazwany na cześć Alana Turinga, ogólnie oznacza to, że maszyna może obliczyć dowolną funkcję obliczeniową. Bitcoin nie jest kompletny w Turingu, ponieważ jego język skryptowy ma ograniczoną funkcjonalność. Ograniczenie to jest świadomą decyzją, ponieważ zabezpieczenie maszyny o ograniczonej funkcjonalności jest znacznie łatwiejszym do zarządzania zadaniem.

Dwukierunkowy bankomat

W przeciwieństwie do bankomatu jednokierunkowego, dwukierunkowy może wydawać gotówkę w zamian za Bitcoin.

TXID

Zobacz: identyfikator transakcji

Niewydane wyjście

Zobacz: wydane wyjście

Adres w łazience

Adres Bitcoin, który wydaje się przeliterować słowo lub składa się tylko z niektórych znaków. Jest to tworzone przez szybkie tworzenie kluczy prywatnych, uzyskiwanie z nich adresu i sprawdzanie ich pod kątem pożądanego rezultatu. W zależności od tego, jak długi powinien być adres próżności, może to zająć bardzo dużo czasu lub być całkowicie niewykonalne.

Vbyte

Pomiar podobny do wagi. Jeden Vbyte to 4 jednostki masy.

Portfel

Oprogramowanie, sprzęt lub papier, który przechowuje Twoje Bitcoin. Zawiera albo klucz prywatny bezpośrednio, albo ziarno do uzyskania wielu kluczy prywatnych. Portfel tylko do oglądania zawiera tylko klucze publiczne, ale można go używać do tworzenia niepodpisanych transakcji lub sprawdzania sald.

Waga

W przypadku transakcji SegWit mniej sensowne jest obliczanie ich wielkości, ponieważ są one podzielone na transakcję i podpis. Jednostka masy reprezentuje 1/4 000 000 maksymalnego rozmiaru bloku. Alternatywną formą jest vbytes.

Wieloryb

Ktoś handlujący dużą ilością Bitcoinów. Zobacz także: Bearwhale.

Biały papier

Ośmiostronicowy dokument wydany przez -> Satoshi Nakamoto 31 października 2008 r., Który opisuje podstawową funkcjonalność Bitcoin.

XBT

Alternatywa -> ticker dla Bitcoinów na częściej używane BTC. Ma on być zgodny z normą ISO 4217, która reguluje, że waluty pozarządowe muszą zaczynać się od X.

Zero wiedzy

Rodzaj schematu kryptograficznego, który sprawdza rozwiązanie łamigłówki bez ujawniania informacji o tej układance. Dowody zerowej wiedzy mogą przybierać różne formy, na przykład w celu udowodnienia, że ​​suma nakładów i wyników jest równa bez ujawnienia sumy.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me