Co to jest oprogramowanie reklamowe?

Jeśli w ciągu ostatniej dekady byłeś na komputerze osobistym, prawdopodobnie słyszałeś termin „adware” używany w wiadomościach lub widziałeś go, jak na ironię, w reklamach internetowych.

Termin „oprogramowanie reklamowe” pochodzi od wyrażenia „oprogramowanie wspierane reklamą” – podobnie jak darmowe filmy, do których mamy natychmiastowy dostęp online za pośrednictwem YouTube i innych usług oprogramowania oferowanych w chmurze.

Zasadniczo oprogramowanie reklamowe rekompensuje koszt oprogramowania, a jednocześnie pozwala twórcom oprogramowania zarabiać – oczywiście dzięki reklamom. Jednak dla wielu użytkowników oprogramowanie reklamowe jest co najwyżej irytujące. W najgorszym przypadku może to być uciążliwe doświadczenie i potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa.

Niektóre programy typu adware działają jako element gromadzący historię przeglądania – zbieranie informacji o nawykach korzystania z Internetu w celu wyświetlania „niestandardowych” reklam, które mogą zainteresować Cię na podstawie historii przeglądania.

Chociaż tego rodzaju wyświetlanie reklam może być naprawdę denerwujące, jest coraz gorzej. Niektóre programy reklamowe mogą zawierać dodatkowe oprogramowanie, zwane oprogramowaniem szpiegującym, które ma na celu przechwytywanie większej liczby danych osobowych poza historią przeglądania i wysyłanie ich z powrotem do przestępców i / lub hakerów.

Proste adware, które nie zawiera programów szpiegujących, nie przechwytuje ani nie przesyła tych danych. Jednak zarówno oprogramowanie typu adware, jak i oprogramowanie szpiegujące powodują znaczne obciążenie zasobów komputera, a jeśli jest wystarczająco dużo oprogramowania typu adware, może powodować bardzo wolne działanie komputera.

Masz to. Jak pozbyć się adware

Znane programy obsługiwane przez adware ułatwiają ich odinstalowanie. Programy oparte na adware, które nie są tak wiarygodne, nie ułatwiają ich usunięcia. Często działają jak wirusy na twoim komputerze, a ponieważ zgodziłeś się je uruchamiać, akceptując warunki oprogramowania, programy antywirusowe często nie są w stanie wykryć i / lub usunąć wielu programów adware.

Ale niektórzy twórcy programów antywirusowych ulepszają swoją ofertę, dając ci możliwość wykrycia adware niezależnie od tego, jak dostało się na twój komputer..

Jeśli oprogramowanie antywirusowe wykryje oprogramowanie reklamowe na komputerze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że można je usunąć lub przynajmniej poddać kwarantannie z dala od reszty oprogramowania i danych. Jeśli masz oprogramowanie antywirusowe, które pozwala wykrywać adware, ważne jest, aby je włączyć. Ponieważ oprogramowanie antywirusowe wykrywa te programy, możesz zignorować zaufane programy reklamowe, zajmując się usuwaniem oprogramowania reklamowego, które Twoim zdaniem może stanowić zagrożenie dla Twojego systemu..

Rozważ aktualizację, aby uniknąć oprogramowania reklamowego

Ponieważ wiele programów obsługiwanych przez oprogramowanie reklamowe oferuje płatne wersje bez reklam, możesz rozważyć aktualizację do tych wersji, aby uniknąć reklam i problemów związanych z bezpieczeństwem lub irytacją, które mogą powodować. Najlepiej jest wiedzieć jak najwięcej o oprogramowaniu reklamowym przed pobraniem i zaakceptować jego warunki.

Często strony trzecie są odpowiedzialne za reklamy w adware, a wyrażenie zgody na ich warunki może nie być najlepszą rzeczą pod względem komfortu użytkowania. Na przykład, nawet jeśli usuniesz oprogramowanie oparte na adware, oprogramowanie do wyświetlania reklam innych firm może pozostać na twoim komputerze niezauważone. Może się tak zdarzyć, nawet jeśli uaktualnisz i kupisz wersję programu, który nie obsługuje reklam.

Najważniejsze w adware: chroń się i kształć

Najlepszą ochroną przed możliwością złośliwego oprogramowania reklamowego i szpiegującego jest połączenie oprogramowania antywirusowego i edukacji. Wiedza o tym, jakie programy są wiarygodne, a które nie, jest pierwszym krokiem do zmniejszenia zagrożenia. Nawet jeśli uda ci się pobrać złośliwy program reklamowy, dobre rozwiązanie antywirusowe ostrzeże Cię i pozwoli na natychmiastowe usunięcie oprogramowania reklamowego.

Kliknij tutaj, aby uzyskać bardziej kompleksowy przewodnik na temat usuwania oprogramowania reklamowego.

Kliknij tutaj, aby wrócić do przewodników po prywatności ExpressVPN

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me