IPV6 проти IPV4: що вони, в чому різниця, яка найбільш безпечна?

IPV6 проти IPV4

IP, короткий для Інтернет-протоколу, – це те, як пристрої, підключені до Інтернету, знаходяться та спілкуються один з одним. Кожному пристрою, підключеному до Інтернету – комп’ютерам, смартфонам, серверам, автомобілям, розумним холодильникам тощо – присвоюється принаймні одна IP-адреса. IP-адреса ідентифікує пристрій та його місцезнаходження в будь-якій точці світу. IPv6 – це остання версія цієї технології.

Ви можете придумати IP-адресу, як номер телефону. Він має код міста, який вказує на загальне місце розташування. Номери телефонів зазвичай асоціюються з конкретними людьми чи підприємствами, тому вони є надійним, але недосконалим способом ідентифікації когось.

IPv4 був створений у 1983 році до того, як Інтернет коли-небудь став глобальним, і все ж він залишається основним засобом маршрутизації інтернет-трафіку між пристроями. Загальнодоступна IPv4-адреса, наприклад, призначена будь-якому пристрою, про який ви читаєте цю статтю, складається з цифр і цифр. Це виглядає приблизно так:

123.45.67.89

IPv4-адреса може бути будь-якою комбінацією чотирьох окремих чисел від 0 до 254. Це чотири байти, загальний діапазон 4,3 мільярда можливих адрес.

Звучить, як багато, правда?

Але масштабний сплеск пристроїв, що з’являються в Інтернеті, починає виснажувати систему. У нас не вистачає номерів. Врешті-решт ми досягнемо межі, яка може скалічити Інтернет і не допустити нових пристроїв виходити в Інтернет.

Тут надходить IPv6. Це фактично те саме, що і IPv4, за винятком того, що доступно набагато більше адрес. Публічна IPv6-адреса виглядає так:

2001: db8 :: ff00: 42: 8329

Адреси IPv6 містять 128 біт кожен, і вони використовують шістнадцяткові цифри. Це означає, що замість нуля до 10 (база 10) вони можуть використовувати нуль через 10 плюс «а» через «f» (база 16). Це дає нам загальний діапазон 340 можливих поєднань (3,4 х 10 ^ 28).

Нам не доведеться невдовзі турбуватися про те, що скоротиться IPv6-адреси.

То чому б ми просто не перейшли вже на IPv6?

Процес переходу пройшов повільно. Вузьке місце в першу чергу покладається на постачальників послуг Інтернету, а також на центри обробки даних та кінцевих користувачів.

IP-адреси управляються п’ятьма глобальними регістрами – по одному для кожного континенту / регіону, які надають одночасно 16,8 мільйона IPv4-адрес. У період з 2011 по 2015 рік усі, крім одного з п’яти реєстрів, вичерпали свої адреси найвищого рівня.

Для вирішення цієї проблеми більшість провайдерів призначають користувачам динамічні IP-адреси. Це означає, що ваша IP-адреса, ймовірно, періодично змінюється – ймовірно, кожен раз, коли ви підключаєтесь до іншої мережі. Пристрої, які переходять у режим офлайн, відмовляються від своїх IP-адрес, щоб їх могли використовувати інші. В основному ви орендуєте, але не маєте своєї IP-адреси. Це значно сповільнює виснаження IPv4-адрес.

Перехід відбувається, але зараз IPv4 та IPv6 працюють одночасно. Google повідомляє, що близько 14 відсотків його користувачів отримують доступ до нього через IPv6, що порівняно з менш ніж 10 відсотків року тому. Хід розгортання різниться між країнами. Близько половини американських користувачів зараз використовують IPv6 за даними Comcast.

Найбільшим фактором, що стримує розгортання IPv6, є вартість. На оновлення всіх серверів, маршрутизаторів та комутаторів, які так довго залежали виключно від IPv4, витрачається час і гроші. Хоча більшість цих інфраструктурних пристроїв можна гіпотетично модернізувати, багато компаній вважають за краще чекати, поки їх потрібно замінити. Цей процес виснаження сповільнив справи.

Чи захищеніше IPv6, ніж IPv4?

Коли IPv6 вперше запустився, він вимагав від компаній шифрування інтернет-трафіку IPSec, досить поширений (але не настільки поширений, як SSL) стандарт шифрування. Шифрування кодує вміст інтернет-трафіку, тому кожен, хто його перехоплює, не може прочитати.

Але для того, щоб отримати більше компаній на борту, ця вимога перетворилася на більш сильну пропозицію. Для шифрування та дешифрування даних потрібні обчислювальні ресурси, на що потрібно більше грошей. IPSec також може бути реалізований на IPv4, що теоретично означає, що IPv6 настільки ж безпечний, як і IPv4. Ми, швидше за все, побачимо збільшення загального використання IPSec під час переходу, але це потрібно не всім.

Поки ми перебуваємо в перехідній фазі, деякі експерти стверджують, що користувачі IPv6 насправді більше ризикують, ніж ті, хто дотримується IPv4. Деякі Інтернет-провайдери використовують технології переходу –IPv6 тунелі, зокрема – які роблять користувачів більш вразливими до атак. А тунельний брокер зазвичай використовується провайдерами, щоб надати користувачам у своїх мережах IPv4 доступ до вмісту IPv6. Хакери можуть націлювати користувачів на тунелі IPv6 за допомогою ін’єкцій пакетів та атак відбиття. Зауважте, що деякі тунельні брокери пропонують кращу безпеку, ніж інші.

Очікується, що перехід триватиме ще кілька років до його завершення, тож ці способи переходу залишатимуться на певному рівні.

Ще одна можлива проблема безпеки – нова функція IPv6: автоконфігурація. Це дозволяє пристроям призначати собі IP-адреси без необхідності роботи сервера. Ці адреси генеруються за допомогою унікальної MAC-адреси пристрою, яку мають кожен телефон, комп’ютер та маршрутизатор. Це створює унікальний ідентифікатор, який треті сторони можуть використовувати для відстеження конкретних користувачів та ідентифікації їх обладнання. На пристроях Windows, Mac OSX та iOS вже встановлено розширення конфіденційності та їх включення за замовчуванням, тому це не буде проблемою для більшості людей.

IPv6 швидше, ніж IPv4?

IPv6 не матиме суттєвого впливу на швидкість Інтернету порівняно з IPv4.

При цьому деякі методи переходу, такі як тунелі IPv6, створюватимуть додаткову затримку при перетворенні запитів у IPv4 та навпаки.

Чи існують якісь інші основні відмінності між IPv4 та IPv6?

Створення більшого адресного простору є основною метою IPv6, але він включає деякі інші дзвіночки, що відрізняють його від IPv4. Більшість цих оновлень вам не будуть цікаві, якщо ви не адміністратор мережі, але ми все одно перерахуємо їх тут.

  • Багатоадресна передача дозволяє передавати один пакет в декілька напрямків за одну операцію надсилання.
  • Автоконфігурація дозволяє пристроям автоматично налаштовувати свою IP-адресу та інші параметри без необхідності роботи сервера
  • Безпека мережевого рівня додає шифрування IPSec до всіх вузлів, хоча це вже не сувора вимога
  • IPv6 буде краще працювати на мобільних пристроях, усуваючи трикутну маршрутизацію
  • Обробка, необхідна маршрутизаторам, що обробляють запити, набагато ефективніша та спрощена

Як IPv6 впливає на мою VPN?

На жаль, майже всі VPN працюють виключно на IPv4. Якщо ви надішлете запит на веб-сайт, за замовчуванням якого використовується адреса IPv6, він вирішиться, використовуючи DNS-сервер IPv6, який знаходиться поза вашої мережі VPN. Це називається витоком IPv6, і він може виявити ваше справжнє місцезнаходження на заблокованому географічним веб-сайті чи додатку, таких як Hulu та Netflix. Якщо веб-сайт створений для виявлення таких витоків, він може заблокувати перегляд вмісту. Ви можете протестувати на витоки DNS IPv6 тут (він також тестує на витоки IPv4).

Хоча ми рекомендуємо користувачам отримувати на борту IPv6, у цьому випадку вам доведеться вимкнути його на комп’ютері, планшеті чи смартфоні. Зазвичай це можна зробити десь у налаштуваннях підключення до Інтернету, залежно від вашого пристрою.

Дуже небагато постачальників VPN взагалі підтримують IPv6 через додаткові витрати на запуск DNS-сервера IPv6.

Як перевірити підключення IPv6

Якщо ви хочете дізнатися, чи підтримує ваш пристрій чи VPN IPv6, перейдіть на цей сайт, і він миттєво запустить тест.

Якщо ви хочете перевірити, чи певний веб-сайт доступний через IPv6, перейдіть на цю сторінку та введіть URL-адресу. Не забудьте вибрати HTTP або HTTPS зі спадного меню.

Як перейти на IPv6?

Ви можете перейти на IPv6, просто включивши його на комп’ютері та / або смартфоні. Більшість нових пристроїв матимуть обидва включені за замовчуванням. Якщо ні, ви можете ввімкнути його в налаштуваннях підключення до Інтернету.

Як увімкнути або вимкнути IPv6 у Windows:

Ось короткий підручник для Windows 10:

Як увімкнути або вимкнути IPv6 в Mac OS:

  1. Клацніть на Піктограма Apple, потім перейдіть до Налаштування системи > Мережа.
  2. Клацніть Розширений і натисніть кнопку TCP / IP вкладка
  3. Клацніть спадне меню поруч із Налаштування IPv6 і виберіть бажане налаштування

Коли провайдери, веб-компанії та виробники маршрутизаторів Wi-Fi бачать, що більше клієнтів використовують IPv6, вони відповідатимуть натурально.

Ви також можете допомогти, поширивши слово 6 червня, що є щорічним Всесвітнім днем ​​IPv6.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me