50+ фішинг-статистики та факти за 2017-2018 роки: зростання фішингу, захищеного SSL

Настає 2018 рік, і більшість споживачів досить розумно поставились до поширених видів афери з фішингу. Навіть досі, a Опитування McAfee 2015 року показало, що 97 відсотків споживачів не змогли правильно ідентифікувати фішинг-листи, це означає, що ми можемо бути мудрими щодо того, що таке фішинг-листи, але ми все ще досить погано обходимо їх уникати на практиці. 


При цьому менше користувачів Інтернету, ніж коли-небудь, натискають на підозрілі посилання електронної пошти або потрапляють на підроблені веб-сайти. Інтернет-злочинці залишаються як творчими, так і наполегливими, тобто фішинг-афери все ще поширені. Одна з ключових тенденцій хвилює багатьох із нас: фішинг-сайти, що використовують захищені https адреси. Кілька звітів дослідників з питань безпеки свідчать, що шахраї звертаються до HTTPS, щоб “узаконити” свої спроби фішингу.

Фішинг 2017-2018 факти та статистика

Дані 2017 та 2018 років показують, що фішинг-афери залишаються ефективним інструментом злочинців для крадіжки даних та грошей, особливо у підприємств.

Це не означає, що немає хороших новин. За даними Інтернет-захисної компанії Cofense (раніше Phishme), рівень організаційної сприйнятливості знизився 2 відсотки між 2016 та 2017 роками до 10,8 відсотка.

Факти даних про статистику фішингуЗміни рівня організаційної сприйнятливості, 2015-2017 н.р. Джерело: Cofense

Незважаючи на те, що кількість фішинг-афера зменшується в різних районах, такі шахрайства все ще є прибутковими для злочинців в Інтернеті. Багато виконавців афери змінюють, хто і як націлює їх, наприклад, все більш клопітлива і дратівлива тенденція до більшої кількості телефонних афери (також відома як голосовий фішинг або вішинг).

Давайте вивчимо, як виглядали цифри за 2017-2018 роки.

Фішинг 2017-2018: велика картина

Більшість із нас знають про фішинг, але це не проблема, яка просто проходить. Поки достатньо людей потрапляє на фішинг, він зберігатиметься. Дані 2017 року показують, що фішинг зменшується, принаймні, певним чином, але цифри все ще високі і все ще страшні. Шахраї продовжують відточувати свої навички поведінкового маніпулювання, переконуючи необережних споживачів та службовців бізнесу натискати на фішинг-листи, посилання та веб-сторінки:

 • Станом на 2015 рік 97 відсотків споживачів не змогли правильно ідентифікувати фішинг-листи з аферами. У опитуванні McAfee було проведено 19 000 респондентів з усього світу, які висвітлюють загальний вплив фішингових електронних листів в цілому. (Джерело: McAfee)

 • Несподівано, ті, хто старше 55 років, швидше знають, що таке фішинг над їхніми молодшими однолітками у віці 18-29 років. 71 відсоток тих, хто старше 55 років, ефективно визначив, що таке фішинг, на відміну від 61 відсоток для іншої вікової групи. (Джерело: Wombat Security)
 • Німці та жителі Великої Британії також мали більше шансів успішно визначити фішинг порівняно зі своїми американськими колегами. Понад 70 відсотків німців та жителів Великобританії могли правильно визначити фішинг, порівняно з лише 61 відсотком респондентів у США. (Джерело: Wombat Security)

дані фішингу 2017-2018Джерело: Wombat Security

 • За словами Касперського, pартисти-шахраї все частіше використовують сайти із шифруванням SSL. Це представляє проблему для споживачів, оскільки шифрування SSL традиційно є одним із способів визначення надійності веб-сайту чи ні. (Джерело: Касперський)
 • Касперський також це зазначив США залишаються першоджерелом спаму в усьому світі, причому понад 13 відсотків всього спаму походить із США. Китай був другим за розміром розповсюджувачем спаму, видаючи понад 11 відсотків спаму. (Джерело: Касперський)
 • Антифішингова система Касперського була запущена 246,231,645 разів у 2017 році. Охоронна компанія констатує понад 91 мільйон більше запуску фішинг-систем у 2017 році за 2016 рік. (Джерело: Касперський)
 • За словами Касперського, Бразильці були найбільше недоохоплених користувачів фішинг-аферами у 2017 році. Фішинг-атаки викликали 29 відсотків користувачів системи протидії фішингу Касперського в Бразилії. США, Великобританія та Німеччина не увійшли до першої десятки списку Касперського, а Австралія (22,5 відсотка) та Китай (19 відсотків) у трійці кращих лише під Бразилією. (Джерело: Касперський)
 • Дані PhishingLabs дещо суперечать даним Касперського. PhishingLabs стверджує, що понад 86 відсотків усіх фішинг-атак проти установ були проти установ США. (Джерело: PhishingLabs)
 • У деяких країнах у 2017 році спостерігається зниження кількості фішинг-атак. До них відносяться Великобританія (зменшення на 42 відсотки), Франція (зменшення на 50 відсотків), Італія (зниження на 77 відсотків) та Канада (на 17 відсотків).
 • Загалом, Касперський визнав, що загальний обсяг “шкідливих повідомлень про спам у 2017 році впав у 1,6 рази порівняно з 2016 роком”. (Джерело: Касперський)
 • Однак APWG встановила, що кількість унікальних фішинг-сайтів зросла на 46 відсотків у 1 кварталі 2018 року порівняно з 1 кварталом 2017 року. (Джерело: APWG)
 • У своєму звіті за ІV квартал 2017 року Робоча група з боротьби з фішингом (APWG) підкреслила галузь «Оплата» як найбільш цільовий сектор у той час. 42 відсотки фішингових спроб націлили на цю галузь. (Джерело: APWG)
 • У I кварталі 2018 року APWG визначила, що сектор «оплати» все ще залишається найбільш націленим. (Джерело: APWG)
 • Багато фішинг-сайтів – це URL-адреси, що використовуються одноразово, створені автоматично фішинг-аферистами, щоб дозволити одноразове використання жертвами. (Джерело: APWG)
 •  Незважаючи на все більшу стурбованість, більшість споживачів досі не знають, що таке фішинг текстових повідомлень, або усміхнення, насправді є. 67 відсотків не здогадалися, що це таке, тоді як лише 16 відсотків відповіли правильно. (Джерело: Wombat Security)

Дані про фішинг 2017-2018Джерело: APWG

 • У своєму звіті за 2018 рік, ФішингЛабс виявив, що “електронна пошта та онлайн-сервіси” були головною метою фішинг-спроб у фінансових установах. Дані цієї компанії показують, що “електронна пошта та онлайн-сервіси” становили 26 відсотків усіх фішинг-атак порівняно з 21 відсотком для фінансових установ. (Джерело: PhishingLabs)
 • Збіг з доповіддю Касперського, APWG в 2017 році побачив величезний приріст кількості фішинг-сайтів, що використовують HTTPS. У ІV кварталі 2017 року понад 30 відсотків фішинг-сайтів використовували HTTPS. (Джерело: APWG)
 • Кількість фішинг-сайтів, що використовують HTTPS, знову збільшилась за 1 квартал 2018 року.
 • (Джерело: APWG)
 • За останні кілька років кількість фішингових сайтів, що використовують безкоштовні послуги хостингу, зросла. Найпопулярніший із них, 000Webhost, розмістив понад 30 відсотків усіх фішинг-сайтів у 2017 році. (Джерело: PhishingLabs)
 • За даними PhishingLabs, 56 відсотків фішинг-сайтів розміщуються в США. У Індії та Південній Африці також спостерігалося різке збільшення кількості розміщених сайтів у цих країнах на 121% та 110% відповідно. (Джерело: PhishingLabs)
 • Більше фішингових сайтів, ніж будь-коли, використовують домени верхнього рівня (TLD) для розміщення своїх сайтів. Найпоширенішим TLD, використовуваним фішинг-сайтами, був “.com”, що становить 49 відсотків усіх фішинг-сайтів. (Джерело: PhishingLabs)
 • Однією з найновіших загроз для фішингу, визначених PhishingLabs, є “підкладка URL-адрес”, де фішинг-афери створюють справжню URL-адресу, але скористаються обмеженим обмеженням URL-адреси, яке часто трапляється на мобільних сайтах. Користувачі не в змозі побачити всю URL-адресу, що робить їх легше потрапляти на підроблені URL-адреси. (Джерело: PhishingLabs)
 • GoDaddy був першим реєстратором фішинг-доменів у 1 кварталі 2018 року. (Джерело: APWG)

Фішинг факти та статистикаДжерело: PhishingLabs

Вплив фішингу на 2017-2018 роки на бізнес

Компанії та їх співробітники є основним напрямком фішинг-аферистів. Це часто тому, що види афери, які можна вставити на сервер ділового електронної пошти, можуть призвести до більш емоційних маніпуляцій.

Дійсно, те, що відбувається з фішинг-атаками як на споживачів, так і на бізнес, – це те, що називається соціальним інжиніригом. Спроби фішингу працюють над 4 закликами: страх, жадібність, покірність та корисність. Тим більше що це стосується службовців бізнесу, легко уявити, як працівник може маніпулювати натисканням на фішинг-атаку, використовуючи будь-яке з цих звернень..

Наприклад, шахрайство з фішинг-електронною поштою, яке попереджає працівника про відкритий термін зарахування на охорону здоров’я, може заманювати достатньою кількістю кліків, щоб нанести шкоду. Співробітники можуть відчувати як страх пропустити граничний термін, так і необхідність виконувати команду підписатися до того, як закінчиться термін, потенційно натиснувши на посилання та ввівши особисту інформацію чи завантажуючи зловмисне програмне забезпечення, перш ніж зрозуміти помилку.

Хоча більшість спроб фішингу, орієнтованих на бізнес, не вдається, ті, що робити робота може бути дорогою.

 • За словами Кофенса, ерозваги, соціальні медіа та нагороди / визнання були найбільшими мотиваторами для успішних спроб фішингу проти службовців бізнесу. (Джерело: Cofense)
 • З фішингових електронних листів на базі “розваг” -, “соціальних” та “винагород”, орієнтованих на бізнес, Відпускні листівки складають майже 25 відсотків усіх фішинг-сценаріїв, які працювали. (Джерело: Cofense)
 • Фішинг-афери, пов’язані із страхом “,” терміновістю “та” цікавістю “, в основному поширюються на фішинг” Державна асоціація адвокатів: подана скарга “ з понад 44 відсотками для цих категорій емоційних маніпуляцій. (Джерело: Cofense)
 • Електронні листи “вигоди працівникам” також були доброю фіш-приманкою для працівників, як такої електронної пошти було 39,2 відсотка “прийняти”. (Джерело: Cofense)
 • І що можна вважати яйцем на обличчях службовців бізнесу, “Цвіль знайдена в офісі!” мала 24,1 відсотка коефіцієнта “взяття”. Схоже, ті, хто отримує такі посилання, досить стурбовані запліснявленими офісними приміщеннями. (Джерело: Cofense)
 • У 2017 році, 76 відсотків організацій заявили, що отримали спроби фішингу. 81 відсоток заявляв, що отримав такі спроби у I кварталі 2017 року. (Джерело: Wombat Security)
 • 45 відсотків організацій заявили, що спроби фішингу були здійснені телефонні дзвінки або текстові повідомлення (смішно). (Джерело: Wombat Security)

Фігування 2017-2018Джерело: Wombat Security

 • Спроби фішингового фішингу, схоже, знизилися на 16 відсотків з 2016 по 2017 рік, але 53 відсотки професіоналів з інсекцій заявили, що все ще їх зазнали. (Джерело: Wombat Security)
 • Трохи хороших новин: Wombat Security виявила, що середні показники кліків у фішинг-електронних листах знизилися в 2017 році. (Джерело: Wombat Security)
 • Деякі шаблони фішингу все ще мають дуже високий показник взаємодії. Знайдено безпеку Wombat “Оновлення безпеки в Інтернеті через Інтернет” та “Корпоративна голосова пошта від невідомого абонента” мали 86 відсотків взаємодії, в той час як корпоративна електронна пошта покращилася 89 відсотків коефіцієнти взаємодії Wombat Security зазначає, що попередження про скидання пароля бази даних та оновлення шаблонів плану евакуації побудови майже на 100 відсотків коефіцієнти взаємодії (Джерело: Wombat Security)
 • Adobe Flash, Adobe PDF, Java та Microsoft Silverlight продовжують залишатися величезними векторами атак на фішинг-афери. Шахраї часто націлюють людей на підроблені оновлення, що ускладнює ризик вразливості. (Джерело: Wombat Security)
 • У 2017 році, Зловмисне програмне забезпечення було найпоширенішим результатом успішних фішинг-атак на бізнес, професіонали infosec повідомляють про відсоток 49 відсотків успішних фішинг-атак, що призводять до зловмисних програм. (Джерело: Wombat Security)
 • 38 відсотків успішних фішинг-атак на бізнес призвели до компрометованих акаунтів. (Джерело: Wombat Security)
 • Про це повідомили багато професіоналів з інсекцій “Втрата часу”, “втрата грошей”, “переривання бізнесу” та “більший тягар на ІТ / збільшення викликів служб довідки” як найгірший вплив від фішингу. (Джерело: Wombat Security)
 • Більшість підприємств (64 відсотки) вимірюють витрати на фішинг через втрату продуктивності для працівників. (Джерело: Wombat Security)
 • 97 відсотків підприємств використовують фільтри електронної пошти / спаму для блокування спроб фішингу. (Джерело: Wombat Security)

Факти фішингуДжерело: Wombat Security

 • Більше підприємств ніколи не намагаються захистити себе від фішингу. 76 відсотків підприємств повідомили, що вони вимірюють свою сприйнятливість до спроб фішингу у 2017 році, порівняно з 61 відсоток хто звернувся з цим позовом у 2014 році. (Джерело: Wombat Security)
 • Навчання працівників проти фішингу також досягло найвищого рівня 95 відсотків підприємств, які повідомляють, що зараз вони навчають працівників виявляти та уникати фішинг-атак. Wombat Security)
 • Чи є наслідки від роботодавців за натискання фішингових листів? 45 відсотків підприємств повідомили, що вони мають наслідки. 74 відсотків наслідків для держави пов’язані з консультуванням менеджера, тоді як 25 відсотків повідомили про усунення доступу до систем. 11 відсотків повідомляють про звільнення працівників, які натискають на фішинг-атаки, тоді як лише 5 відсотків повідомили про накладення грошових санкцій. (Джерело: Wombat Security)
 • Американський бізнес найбільше націлений на фішинг-атаки 57 відсотків американських підприємств, які повідомили про спроби у 2017 році. (Джерело: Wombat Security)
 • Американські компанії частіше оцінюють сприйнятливість, ніж підприємства у Великобританії. 86 відсотків організацій США роблять такі оцінки проти 53 відсотків організацій Великобританії. (Джерело: Wombat Security)
 • Trend Micro очікує, що атаки (фішинг) Business Email Compromise (фішинг) призведуть до 9 мільярдів доларів для підприємств у 2018 році. (Джерело: Trend Micro)
 • Згідно з даними Центру розгляду скарг Інтернет-злочинців, найпоширенішими вкладеннями зловмисних файлів у фішинг-листах були: замовлення на купівлю, платежі, рахунки та квитанції.

Тенденції фішингуКількість спроб фішингу за темою / фокусом електронної пошти. Джерело: Trend Micro

 • Trend Micro підтвердив чимало спроб фішингу проти підприємств, які стосуються схожих доменів часто міняйте легко сплутані букви, такі як “u” і “v” або “t” і “f”. Заміна малих чи малих літер «я» на малі «л» також є загальним приводом. (Джерело: Trend Micro)
 • Спам-листів, як правило, досить мало. Близько 40 відсотків спам-листів було розміром лише 2 Кб. (Джерело: Касперський)
 • Trojan-Downloader.JS.Sload – це найчастіше знайдене зловмисне програмне забезпечення, яке знаходиться в фішинг-листах. (Джерело: Касперський)
 • Facebook, Microsoft та PayPal були топ-3 організаціями, імена яких використовувались у спробах фішингу у 2017 році, за словами Касперського. Цифри такі: Facebook: 7,97 відсотка; Microsoft: 5,57 відсотка; PayPal: 4,50 відсотка. (Джерело: Касперський)
 • Фішинг-афери, що ведуть на сайти, пов’язані з банківською діяльністю, були найбільшими у 2017 році, 27 відсотків фішингових шахрайств спрямовують жертв на сайти, пов’язані з деяким банком. «Платіжні системи» (16%) та «Глобальні Інтернет-портали» (13,5%) посіли наступне перше місце. (Джерело: Касперський)

Фішинг 2017-2018Джерело: PhishingLabs

 • Фішинглаб виявив напади на компанії SaaS (Програмне забезпечення як послуга) різко зросли. Служба записала: Зростання на 237 відсотків у фішинг-атаках проти галузі SaaS. (Джерело: PhishingLabs)
 • У соціальних медіа також спостерігається величезне зростання фішинг-атак, на 190 відсотків. (Джерело: PhishingLabs)
 • Позитивно, державні служби зафіксували на 70 відсотків фішинг-атаки. (Джерело: PhishingLabs)

Чи справді споживачі США менш знають про фішинг-афери?

Якщо ви слідували раніше, цей факт, отриманий за допомогою Wombat Security, може вам виділитися:

«Німці та жителі Великобританії також мають більшу ймовірність успішно визначити фішинг порівняно зі своїми американськими колегами. Понад 70 відсотків німців та жителів Великобританії можуть правильно визначити фішинг, а лише 61 відсоток респондентів у США ”.

Дані опитування не завжди точні, і незрозуміло, як Wombat Security насправді формулював їх питання. Хоча у претензіях Wombat Security може бути правда, те, як споживачі шукають в Інтернеті, може принаймні запропонувати більшу зрозумілість щодо незнання американців та / або інтересу до фішинг-афери..

Тенденції пошуку фішингу в США

Дані тенденцій Google, схоже, в деякій мірі створюють резервні копії даних опитування Wombat Security. Виходячи з обсягів пошуку, доступних через Google Trends, є ймовірність, що мешканці США можуть бути незнайомі з терміном “фішинг” або недостатньо дбають про цю проблему – принаймні, недостатньо, щоб розслідувати її далі. Якщо споживачі США є отримуючи більше розуміння фішингу як концепції, є мало пошукових даних, щоб показати їх. Хоча може бути правдою, що користувачі Інтернету в США взагалі стають кращими з обережністю щодо того, на що натискають, дані Google Trends виявляють дуже незначні зміни принаймні за останні 10 років у тому, скільки людей у ​​США використовують пошук термін “фішинг”.

фішингові дані 2018 рокуДжерело: Google Trends

Дані чотирнадцяти років Google Trends показують, що обсяги пошуку знизилися загалом, оскільки на початку 2000-х існував великий інтерес. Останнім часом спостерігається незначний стрибок інтересу, але може знадобитися більше часу, щоб побачити, чи знижуються ці рівні до середнього показника за останнє десятиліття.

Однак у даних є один виняток:

3 травня 2017 року обсяг пошуку в США для «фішингу» від Google буквально вибухнув із шипкою обсягу для терміна, який ніколи не зазнавали за 14 років пошуку даних.

Причина? Фішинг-афера, націлена на людей, що користуються широко використовуваною службою Gmail. Так багато новин в країні повідомили про аферу, що інтерес до фішингу не тільки досяг найвищої точки за 5 років у США, але досяг високої точки у всій історії пошуку Google за цей термін.

Це відображає деякі цікаві можливості для американських споживачів та їх зацікавленість у фішингу. По-перше, можливо, що багато споживачів у США вже можуть знати про фішинг, тому вони просто не шукають його. І звичайно, є ймовірність, що багато американських споживачів взагалі не знають про фішинг, що співвідноситься з даними опитування Wombat Security..

Однак можливо, що багато споживачів не знають конкретно терміна “фішинг”, а натомість використовують іншу термінологію, ніж у нас в ІТ та журналістиці.

Брати бідність, або, наприклад, голосовий фішинг. Ці види шахрайств різко зростають у США, оскільки Національний реєстр не закликає телефонів продовжує виявляти жахливо неефективним. Уряд США, можливо, цього року розбив основну телефонну аферу ІРС, але він ледве не пом’якшив приблизно 82 мільйони робот-дзвінків на день, які зараз отримують американські споживачі..

Щоб бути справедливим до споживачів, більшість фішинг-спроб орієнтовані на бізнес, тому менше користувачів збираються використовувати Google для пошуку цього терміна. Можливо також, що багато споживачів абсолютно не впливають на спроби фішингу, особливо завдяки ефективним фільтрам спаму в електронних службах та антифішинговому програмному забезпеченню, що входить до більшості антивірусних програм. (З огляду на це, Slice Intelligence повідомляє, що продажів AV-програмного забезпечення в США за рік відбулися за рік зниження на 38,7 відсотка.)

Тим не менше, інші терміни, пов’язані з фішинг, показують збільшення обсягів пошуку в США. Два, які приходять на думку? “Телефонні афери” (іноді їх називають вишингом) та “текстові шахрайства” (для текстових повідомлень або SMS-афери, іноді їх називають смішними).

Факти фішингу та статистика 2018 рокуДжерело: Google Trends

Хоча більше людей цікавляться шахрайствами з текстовими повідомленнями, ніж 14 років тому, телефонні афери значно знялися в інтересах обсягу пошуку. Схоже, це було особливо в 2014 році. Цей сплеск, який ви бачите в даних про обсяг пошуку Google для “телефонних афери”, починається з лютого 2014 року, коли інформаційні бюлетені в США почали повідомляти про велику телефонну аферу, щоб вразити споживачів: Телефонна афера ».

Ця афера спрацювала, зателефонувавши жертві достатньо довго, щоб повідомлення про пропущений дзвінок з’явилося на телефоні. Якщо користувач передзвонив, він або вона буде підключена до розважальної служби для дорослих, яка стягує з рахунку користувача міжнародну плату за дзвінки в розмірі 19,95 долара США, або часом меншу плату, на яку шахраї сподівалися залишитися непоміченою на телефонний рахунок жертви..

Чи справді американці менше знають, що таке фішинг? Можливо. Але також є хороший шанс, що американські споживачі просто використовують іншу термінологію, коли говорять про типи афери, пов’язані з фішинг. Можливо також, що такі інструменти, як фільтри електронної пошти та програмне забезпечення AV допомогли зменшити фактичний вплив на споживачів настільки, що вплив фішинг-афери було більш приглушеним, ніж в інших місцях.

Зрештою, користувачі Інтернету в США, безумовно, знають, що таке “афери електронної пошти” та “телефонні афери”. Ще в порівнянні з “телефонними аферами”, “текстовими аферами” та “шахрайством по електронній пошті”, термін “фішинг” представляє значно більший обсяг пошукових запитів у США, що свідчить про те, що американські споживачі не зовсім обізнані про концепцію та її безліч форм.

Статистичні дані та фактиДжерело: Google Trends

Тенденції пошуку «фішинг» у всьому світі

Google Trends пропонує порівняльний вигляд у різних країнах щодо обсягів пошуку. Не зважуючи кожну країну на основі точного число користувачів, які шукають термін, а натомість використовують більше об’ємна порівняння, можна побачити, як країни точніше порівнюють в обсягах пошуку, не віддаючи перевагу тим країнам, у яких просто більша кількість користувачів Інтернету.

Пошуковий трафік трохи показовий.

Тільки для «фішингу» Великобританія отримала бал 71, порівняно з 52 у Сполучених Штатах. Хоча це англійське слово, країни, де англійська мова не є основною мовою, фактично очолювали дані обсягу пошуку від Google для «фішингу»..

У Великобританії за останні 14 років пошукових даних Google зріс інтерес до пошуку терміна “фішинг”, що свідчить про те, що в цій країні є принаймні зростаючий інтерес до фішингу, що стосується конкретного вживання цього слова. Це може означати багато речей, включаючи можливість того, що мешканці Великобританії більше знайомі з цим терміном і зручніше користуватися словом “фішинг” над іншими пов’язаними поняттями, такими як “шахрайство по електронній пошті” або “телефонна афера”.

Насправді, у Великобританії значно більша різниця в обсязі пошуку між трьома термінами, ніж у порівнянні зі США.

Великобританія:

Фішинг 2018Джерело: Google Trends

НАС:

Фішинг статистика та фактиДжерело: Google Trends

Оскільки це стосується загального обсягу та тенденцій між двома країнами, виявляється, що в останні кілька років зростає зацікавленість у пошуку як для “шахрайств електронною поштою”. Також зростає обсяг пошуків «телефонних аферистів» як у США, так і у Великобританії. Однак американські споживачі, мабуть, більше переймаються телефонними аферами, тоді як споживачі Великобританії більше стурбовані електронною поштою.

Між двома країнами, однак, виявляється, що більшість жителів Великобританії принаймні достатньо знайомі і достатньо стурбовані «фішингом», щоб шукати термін в Інтернеті.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map