Znaczenie usuwania metadanych


Przygotuj się na przeciążenie danych: metadane to dane opisujące wszystkie pozostałe dane w pliku. Nadal jesteś z nami? Dobrze, bo jest więcej!

Metadane są bardzo przydatne, ponieważ zmniejszają ilość informacji potrzebnych do przetworzenia pliku i mogą ułatwić zarządzanie szczególnie dużymi plikami.

Dwa główne typy metadanych

Metadane strukturalne:

Metadane strukturalne to informacje dotyczące sposobu przechowywania danych.

Często metadane strukturalne można zaobserwować i obliczyć po prostu patrząc na plik. Wyobraźmy sobie plik, który oglądamy jako książkę: metadane strukturalne obejmowałyby to, czy okładka jest twarda czy miękka, kształt książki oraz jej ciężar i wymiary.

Metadane strukturalne rozmowy telefonicznej obejmowałyby długość i czas rozmowy.

W przypadku obrazu cyfrowego metadane obejmowałyby rozmiar i typ pliku.

Metadane opisowe:

Metadane opisowe to dodatkowe informacje, które pomagają ludziom i komputerom uczyć się zawartości książek i plików.

Opisowe metadane książki będą zawierać tytuł, autora, dane do drukowania, wydanie, a być może nawet krótkie streszczenie z tyłu. Numer ISBN jest również częścią opisowych metadanych.

Rozmowa telefoniczna zawierałaby również wiele opisowych metadanych, na przykład, kto wykonał połączenie, do kogo było połączenie i skąd połączenie zostało wykonane.

W przypadku obrazu metadane opisowe mogą być bardzo rozległe. Może obejmować producenta aparatu, dowolne użyte oprogramowanie do edycji, czas otwarcia obiektywu, czas ekspozycji, orientację, przestrzeń kolorów, jasność, właściciela aparatu, a nawet lokalizację GPS obrazu.

John McAfee aresztowany po ujawnieniu przez Metadane swojego „bezpiecznego miejsca”

Metadane często ujawniają więcej informacji o pliku niż rzeczywisty dane. John McAfee słynie z firmy antywirusowej nazwanej jego imieniem oraz z tego, że jest obecnym kandydatem na prezydenta Partii Libertariańskiej – ale wciąż musiał być świadkiem brutalnych skutków ignorowania Metadanych na własnej skórze…

W 2012 roku McAfee mieszkał w Belize, kiedy jego sąsiad został znaleziony martwy z powodu rany postrzałowej w głowę. Z jakiegoś powodu McAfee bał się, że może zostać podejrzanym w śledztwie. Prawdopodobnie bogaty w sole do kąpieli i głęboko paranoiczny, McAfee postanowił uciec od przyjaznych zapytań policji i zamiast tego ukryć się w dżungli.

McAfee utrzymywał jednak kontakt z kilkoma dziennikarzami z Wired i Vice. Redaktor naczelny Vice, Rocco Castoro i fotograf Wired, Robert King śledzili McAfee przez kilka dni, publikując aktualizacje online takie jak ta:

Zdjęcia wykonane przy pomocy iPhone’a 4S rejestrowały ruch trio przez dżunglę Belize. Ich bieżąca lokalizacja była dołączona do każdego zdjęcia, a nie zdawali sobie sprawy, że dane te nie zniknęły po przesłaniu obrazu. Chociaż był niewidoczny dla ludzkiego oka, nadal pozostawał częścią metadanych plików obrazów.

Ponieważ metadane zawierały współrzędne GPS każdego zrobionego zdjęcia, władze zostały poprowadzone prosto do McAfee.

Każdy może zobaczyć metadane związane z zdjęciami McAfee, otwierając pliki obrazów za pomocą zestawu narzędzi do anonimizacji metadanych Juliena Voisina:

metadane mcafeewstawić

Wprowadzając współrzędne z obrazka do Google Maps, możemy zobaczyć, że trio było w luksusowym kurorcie Mar Marine Yacht Club w Gwatemali, niedaleko granicy z Belize.

Niektóre usługi usuwają metadane z plików automatycznie podczas ich przesyłania, ale trudno jest przewidzieć, które usługi to robią i jakie metadane będą usuwać.

Oprogramowanie, które usunie metadane z twoich plików

W zależności od platformy istnieje kilka narzędzi, które pozwalają sprawdzać i usuwać metadane z plików.

Mac OS X: ImageOptim

Windows: Inspektor dokumentów Microsoft Office

Linux: zestaw narzędzi do anonimizacji metadanych

Usunięcie metadanych chroni Twoją anonimowość w Internecie

Zalecamy sprawdzenie każdego obrazu przed przesłaniem go, szczególnie w sytuacjach, w których chcesz ukryć swoją tożsamość. Lepiej nie polegać na oprogramowaniu, aby robić to automatycznie!

Polecane zdjęcie: Klub fotograficzny Melpomene / Dollar

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map