WhatsApp otrzymuje niskie oceny za prywatność w raporcie EFF

WhatsApp kończy się niepowodzeniem

Gdyby rząd zapukał do cyfrowych drzwi WhatsApp i zapytał o twoją historię wiadomości, czy by się zastosowali? Czy WhatsApp poprosiłby o nakaz przed przekazaniem go? Czy zostaniesz w ogóle powiadomiony? Jeśli jesteś jednym z 800 milionów aktywnych użytkowników WhatsApp, prawdopodobnie chciałbyś poznać odpowiedzi na te pytania. Ale według Electronic Frontier Foundation WhatsApp odmówił odpowiedzi na którekolwiek z nich.

Kto ma twoje plecy?

Raport „Who’s Got Your Back” EFF z 2015 r. Ocenił 24 firmy technologiczne za zaangażowanie w ochronę danych użytkowników przed ingerencją rządu. Firmy takie jak Apple, Dropbox, Yahoo otrzymały pełne 5 na 5 gwiazdek, a WhatsApp i AT&T otrzymał najniższe oceny w grupie z tylko 1 gwiazdką (co również interesujące: Google i Microsoft oceniło tylko 3 gwiazdki na 5). Jedyną gwiazdą WhatsApp była polityka publiczna pro-user, zarobiona, gdy jej spółka dominująca Facebook podpisała list koalicyjny z Open Technology Institute w jego imieniu.

Oto, jak WhatsApp zawodzi swoich użytkowników, zgodnie z recenzją:

  1. Nie wymaga publicznie gwarancji przed przesłaniem żądania danych.
  2. Nie obiecuje wcześniejszego powiadomienia przed dochodzeniem rządowym.
  3. Nie publikuje swoich zasad dotyczących zatrzymywania danych i usuniętych treści.

Jest to sprzeczne z oświadczeniem o ochronie prywatności opublikowanym przez oficjalny blog WhatsApp, który próbował uspokoić obawy użytkowników dotyczące prywatności, gdy aplikacja została nabyta przez Facebooka w zeszłym roku. Chociaż jest to pierwszy rok, w którym oceniano WhatsApp, EFF twierdzi, że WhatsApp otrzymało całoroczne ostrzeżenie, aby postępować zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi, i jeszcze nie przyjęła żadnej z nich.

Nie tylko problem polityczny

Ważne jest, aby pamiętać, że te oceny dotyczą wyłącznie działań organizacji wobec hipotetycznych żądań danych od rządu, a nie od wad bezpieczeństwa samego oprogramowania. Ale nawet tam WhatsApp okazał się podatny na ataki. Na początku tego roku holenderski programista ujawnił, że dane osobowe użytkowników WhatsApp mogą być łatwo dostępne za pomocą zestawu oprogramowania, umożliwiając potencjalnym prześladowcom dostęp do zdjęć profilowych i komunikatów o stanie, nawet jeśli są ustawione na „prywatne”. Użytkownicy WhatsApp powinni również wiedzieć o złośliwych zaproszeniach do pobierania fałszywych wersji aplikacji komputerowej, które instalują złośliwe oprogramowanie na twoim komputerze.

Więc jaka jest alternatywa? Istnieje wiele innych aplikacji do przesyłania wiadomości o bezpieczniejszym zapisie, z których najpopularniejszym jest Telegram, oparty na chmurze i oferujący większe szyfrowanie niż WhatsApp. Telegram oferuje również tryb samozniszczenia w czasie (podobny do SnapChat) oraz nagrodę w wysokości 300 000 $ dla każdego, kto może złamać jego szyfrowanie. Jeśli ty (i znajomi, z którymi rozmawiasz) cenisz prywatność, głosuj swoim portfelem (cóż, większość z tych aplikacji do czatowania jest darmowa, ale wiesz, co mamy na myśli) i obsługuj oprogramowanie, które obsługuje Twoją prywatność.

Dalsza lektura

  • Zaszyfrowane aplikacje do czatowania: Daj im nic do rozmowy
  • Zaszyfrowane aplikacje czatu, druga runda: rozmowa jest tania
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me