Ustawa o wolności USA uchwala komisję sądową, pomimo obaw o prywatność

Co to jest Ustawa o wolności w USA?


Przerażające nowe prawo, które może zmienić zakres masowej inwigilacji, właśnie przeszło kolejną przeszkodę. 8 listopada Komitet Sądownictwa Domu USA wprowadził amerykańską ustawę o wolności z ogromnym poparciem 27-8. Mówi się, że ustawa dwustronna „naprawia” wiele niedociągnięć NSA w zakresie nadzoru; tylko rozwiązuje nieprawidłowe problemy.

Czym jest ustawa o wolności w USA?

Ustawa o wolności USA została po raz pierwszy wprowadzona w celu ponownego autoryzacji sekcji 702 Ustawy o nadzorze wywiadu zagranicznego (FISA), która wygasa z końcem grudnia. To wysoce kontrowersyjne prawo daje NSA swobodę gromadzenia olbrzymich ilości danych cyfrowych o podejrzanych terrorystach poza USA. Ustawa o wolności USA pozwoli również NSA na gromadzenie niezrównanej ilości metadanych na niczego niepodejrzewających obywatelach, jak wykazały przecieki Snowdena.

W rzeczywistości, podczas gdy zwolennicy Sekcji 702 twierdzą, że czyni to Amerykanów bezpieczniejszymi, zwolennicy prywatności twierdzą inaczej, powołując się na wiele przypadków, w których NSA nadużyła tej władzy do przeprowadzania „tylnych drzwi” wobec przestrzegających prawa obywateli bez wymagania nakazu.

„… NSA nie ujawniła jeszcze publicznie, ilu Amerykanów ma wpływ ten nadzór”

Electronic Frontier Foundation (EFF) mówi najlepiej:

„Sekcja 702 FISA – uchwalona w 2008 r. Przy niewielkiej świadomości społecznej na temat zakresu i mocy nadzoru NSA nad Internetem – podobno kieruje potężny aparat nadzoru NSA w kierunku legalnych zagranicznych celów wywiadowczych za granicą. Zamiast tego inwigilacja została nam zwrócona. Pomimo wielokrotnych zapytań Kongresu NSA nie ujawniła jeszcze publicznie, ilu Amerykanów ma wpływ na tę inwigilację. ”

Co USA Liberty robi źle

Zamiast zajmować się tymi kwestiami, amerykańska ustawa o wolności – w jej obecnej formie – będzie teraz wymagać od FBI uzyskania nakazu, zanim będą mogli zbierać dane o Amerykanach podczas poszukiwania dowodów, ale nie gdy przypadki rzekomo dotyczą walki z terroryzmem.

Zasadniczo FBI będzie miało swobodę decydowania, kiedy wymagać nakazu, a kiedy nie.

Przypadkowo, w tym samym dniu, w którym zatwierdzono amerykańską ustawę o wolności, Izba odrzuciła kolejną poprawkę, która zamknęłaby lukę backdoora, która pozwala NSA gromadzić metadane od przeciętnych obywateli.

Zwolennicy prywatności są zakłopotani, a wielu innych prawodawców jest zdezorientowanych, ponieważ ustawa o wolności USA ogranicza niektóre aspekty programu masowego szpiegowania, ale daje większą swobodę innym.

Efekt przeciwśnieżny?

W świetle wielu wycieków prywatności, które zaczęły się od Snowdena, pomysł gromadzenia metadanych i programów masowego szpiegowania jest obecnie prawie powszechnie postrzegany jako praktyki tabu, ale zamiast pisać środki mające przeciwdziałać inwazyjnemu zasięgowi NSA, projekt ustawy aktywnie stara się je przekazać więcej mocy.

Przedstawicielka Zoe Lofgren, która pomogła wprowadzić bardziej zorientowany na prywatność projekt ustawy, który został natychmiast zestrzelony, wykazała wyraźną frustrację z powodu widocznego braku empatii komitetu dla prawa społeczeństwa do prywatności. „Stworzyliśmy środek, który faktycznie cofnął nas pod względem praw konstytucyjnych” – powiedział Lofgren.

Promyk nadziei na prywatność?

„Ostatecznym celem tutaj jest ponowna autoryzacja bardzo ważnego programu z sensownymi i odpowiedzialnymi reformami”, powiedział przewodniczący Goodlatte z Komisji Sądownictwa w Izbie. „Jeśli nie ochronimy tego ostrożnego kompromisu, wszystkie strony tej debaty ryzykują przegraną”.

Oczywiście nie wszyscy są na pokładzie tego nowego rachunku. Przedstawiciel komisji Justin Amash napisał na Twitterze o swoim zaniepokojeniu bezpośrednio po rozprawie, stwierdzając, że projekt ustawy narusza czwartą poprawkę.

#LibertyAct przeszedł komitet 27-8. Pozwala rządowi na przeszukiwanie naszych prywatnych danych bez nakazu – z naruszeniem poprawki # 4. Jest to kolejny projekt ustawy, taki jak #FreedomAct, który promuje łamanie naszych praw pod pozorem ochrony naszych praw.

– Justin Amash (@justinamash) 8 listopada 2017 r

Jest jeszcze jeden powód, aby zawsze utrzymywać VPN

Ustawa przenosi się teraz na podłogę domu i będzie konkurować z garstką innych dokumentów legislacyjnych, które mają nadzieję rozwiązać problem po upływie rozdziału 702. Ponieważ inwigilacja jest wciąż gorącą kwestią wśród wielu członków Kongresu – niektórzy twierdzą, że obecny projekt ustawy nie jest wystarczająco silny – spodziewaj się fali pro i argumentów w nadchodzących tygodniach.

Gdy rząd zastanawia się, co zrobić z nadzorem, upewnij się, że bierzesz swoją prywatność w swoje ręce dzięki VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map