Sprawdziliśmy Tails 2.0 i oto, co się stało

Witryna ExpressVPN otwiera się w Tails 2.


Jedną z głównych barier, z jakimi zmagał się Edward Snowden podczas przygotowywania największego wycieku dokumentów niejawnych we współczesnej historii, uczyło Glenna Greenwalda, jak używać szyfrowania.
Snowden wprowadził Greenwalda do Amnesic Incognito Live System (Tails), który działa z pamięci USB i nie pozostawia żadnych śladów na twoim komputerze. Ogony umożliwiają bezpieczną komunikację i kierują cały ruch przez sieć Tor, aby zachować twoją anonimowość.

Tails właśnie dostał poważną aktualizację dzięki wydaniu wersji Tails 2.0!

W zeszłym tygodniu udało nam się zdobyć kandydata do wydania i po prostu nie mogliśmy się doczekać, aby go wypróbować.

Instalowanie Tails 2.0 na twoim urządzeniu

Ponieważ 2.0 to nowa wersja, musieliśmy wykonać instalację od zera. Jest to dość prosty proces, ale może wydawać się mylący, jeśli jesteś nowy w systemie.

Pierwsze kroki są nadal takie same jak we wcześniejszych wersjach Tails. W zależności od marki komputera może być konieczne naciśnięcie określonego klawisza podczas uruchamiania w celu uruchomienia Tails. Jednak w wielu przypadkach możesz po prostu podłączyć pamięć USB Tails i uruchomić komputer. Wystarczy wybrać rozruch z pamięci USB, a Tails rozpocznie ładowanie.

Pierwszą rzeczą, którą zauważyliśmy w Tails 2.0, jest to, że zniknęła opcja kamuflażu systemu Windows XP. W poprzednich wersjach ta funkcja mogła ukrywać Tails na twoim urządzeniu, sprawiając, że pulpit wyglądał identycznie jak Windows XP. Być może kiedyś było to przydatne, aby uniknąć niechcianej uwagi w kafejkach internetowych, ale prawdopodobnie dziś zwróciłbyś większą uwagę na korzystanie z systemu Windows XP – XP to piętnastoletni system operacyjny! Poza tym, czy kafejki internetowe jeszcze istnieją?

Wygląd Tailsa wygląda teraz świetnie! Programiści wyjaśnili, że przełączyli się na GNOME Shell w trybie klasycznym. Od razu czuje się komfortowo, a okna i menu działają intuicyjnie.

Tails jest teraz przyjazny dla ekranu dotykowego i udaje mu się to zrobić bez uszczerbku dla wygody na laptopie lub komputerze stacjonarnym. Możesz uzyskać ładny przegląd wszystkich otwartych okien i obszarów roboczych, przesuwając wskaźnik do lewego górnego rogu, co jest miłym akcentem. Istnieje również przegląd aplikacji, który jest świetną funkcją, ale niestety czuje się trochę niezgrabny podczas przewijania aplikacji za pomocą myszy.

Tails jest wyposażony w wirtualną klawiaturę dla urządzeń z ekranem dotykowym (lub użytkowników klawiatury, którzy chcą uniknąć ryzyka zainstalowania keyloggera na klawiaturze).

Ale jakoś wirtualna klawiatura jest jedyną rzeczą, która stała się brzydsza w Tails 2.0.

Scrab Screen ogonówKafelkowe okna Tails 2.0

Łączenie się z Internetem za pomocą Tails 2.0

Znalezienie symbolu Wi-Fi zajęło nam kilka sekund, abyśmy mogli połączyć się z Internetem. Z jakiegoś powodu jest on zapisany jeden poziom głęboko w menu i nie widzimy logiki za tym. Wi-Fi powinien być łatwo dostępny. Poza tym znalezienie go zajmuje trochę czasu, ale proces działa dobrze. Uwielbiamy to, że Tails losowo identyfikuje unikatowy identyfikator karty sieciowej komputera (adres MAC), abyś był mniej identyfikowalny podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi.

Przeglądanie poczty e-mail i Tora

Główną zmianą jest to, że Tails jest teraz wyposażony w Icedove jako domyślny klient poczty e-mail. Icedove opiera się na Thunderbirdu Mozilli i oferuje bardziej satysfakcjonujące wrażenia użytkownika niż Claws (poprzedni klient poczty e-mail), a także lepiej wygląda.

Przeglądarka Tor nie zmieniła się widocznie, chociaż dziennik zmian stwierdza, że ​​przeglądarka nie będzie już oferować opcji otwierania pobranych plików za pomocą zewnętrznej aplikacji. Jest to funkcja bezpieczeństwa mająca na celu ochronę przed nieuczciwymi plikami i wirusami. Zaleca się rozłączenie z Internetem przed otwarciem plików pobranych z nieznanych źródeł. A jeśli wydarzy się coś śmiesznego, po prostu uruchom ponownie komputer.

tor na ogonach 2.0Używanie Tora w Tails 2.0

Edycja plików

Tails jest wyposażony w różnorodne narzędzia do edycji i narzędzia biurowe. LibreOffice to paczkowany pakiet biurowy, który umożliwia edycję plików .doc używanych przez system Windows. Każda część Tails jest zoptymalizowana w celu zminimalizowania metadanych, więc nie musisz się martwić przypadkowym ujawnieniem się, jeśli opublikujesz anonimowy dokument.

Oprogramowanie do edycji obrazu jest również świetne. Inkscape (grafika wektorowa) i Gimp (obrazy) są wystarczająco dobre, aby rozważyć użycie ich na swoim głównym systemie operacyjnym.

Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi zawartych w Tails jest „MAT”, narzędzie do anonimizacji metadanych. Możesz załadować dowolny typ pliku do MAT, a powie ci on wszystkie metadane powiązane z plikiem. Jest to niezbędne narzędzie dla dziennikarzy, ponieważ metadane przechowywane na zdjęciach często szkodzą tematom załączonych historii, takich jak John McAfee w 2012 r..

Szyfrowanie Tails 2.0

Największą siłą Tails zawsze była silna implementacja PGP. Na górnym pasku znajduje się mała ikona notatnika, która z przyczyn, których nie rozumiemy, oznacza szyfrowanie. Tekst można edytować w notatniku o nazwie Gedit. Świetną funkcją programu Tails jest możliwość kopiowania, szyfrowania lub podpisywania plików za pomocą podpisu PGP – wszystko za pomocą jednego przycisku. Następnie możesz opublikować lub wysłać wynik w dowolnym miejscu.

Trudno wyobrazić sobie kogoś, kto ma problemy z używaniem PGP z takim narzędziem pod ręką.

ogony pgpPGP jest łatwe dzięki Tails 2.0

Tails 2.0 działał dla nas dobrze, ale wciąż jest tylko kandydatem do wydania. Jeśli chcesz mieć w pełni obsługiwaną wersję Tails, najlepiej pobrać aktualną wersję (1.8). Tails automatycznie zaktualizuje się do wersji 2.0, gdy pełna wersja będzie gotowa.

W sumie Tails 2.0 dostaje od nas kciuki!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map