Siri-ous korzyści i niebezpieczeństwa związane z technologią głosową

Korzyści i ryzyko związane z technologią głosową

„Cześć, Siri”

Zapytaj dowolnego użytkownika iOS, czy wypowiedział powyższe pytania, a oni podzielą się osobistymi anegdotami ze szkicowymi zapytaniami i zabawnymi odpowiedziami. Większość ludzi nie zauważa, że ​​pojawienie się technologii głosowych, takich jak Siri i Alexa Amazona, zwiastuje nowy paradygmat w komputerach, przynosząc nowe udogodnienia, a także mrożące krew w żyłach ryzyko.

Krótka historia graficznych interfejsów użytkownika

Do niedawna nasze interakcje z komputerami opierały się na graficznych interfejsach użytkownika (GUI). GUI zostały po raz pierwszy wymyślone w latach 30. XX wieku przez amerykańskiego inżyniera Vannevara Busha, który wyobraził sobie maszynę o nazwie Memex (portrety pamięci i indeksu), która przedstawiałaby całą ludzką wiedzę za pomocą dwóch ekranów graficznych, klawiatury i skanera.

Technologia z czasów Busha nie była w stanie ożywić Memexu, a dopiero w X73 Xto w 1973 r. Komputery były w stanie połączyć wszystkie elementy wymagane w nowoczesnych GUI.

Komputer Xerox Alto z GUIJako pierwszy komputer zaprojektowany z systemem operacyjnym opartym na graficznym interfejsie użytkownika, Alto jest kamieniem milowym w dziedzinie komputerów.

Od tego czasu GUI stały się kluczowym elementem naszego cyfrowego życia. Niezależnie od tego, czy piszesz na komputerze Macbook, czy na Androidzie, możesz polegać na ekranie, który pomaga w obsłudze urządzenia i przekazywaniu poszukiwanych informacji. Ale dzięki technologii głosowej GUI może w końcu stać się przestarzałe.

Jakich korzyści i ryzyka możemy się spodziewać, że technologia głosowa zwiększy nasze wrażenia z korzystania z komputera?

Zalety technologii głosowej

Po pierwsze, technologia głosowa sprawia, że ​​nasza komunikacja z maszynami jest bardziej naturalna. Zamiast spędzać godziny na nauce siebie (lub starszego członka rodziny), jak obsługiwać nowy system operacyjny, technologia głosowa pozwala nam na interakcję z maszynami w znacznie prostszym języku – naszym własnym.

Wyobraź sobie ulgę na twarzy babci, gdy zdaje sobie sprawę, że może sprawdzić swój e-mail bez otwierania przeglądarki internetowej, wpisywania adresu URL i wprowadzania niewiarygodnie złożonego hasła. W miarę udoskonalania technologii głosowej możemy zyskać na zwiększonej wygodzie i wydajności, gdy spadną bariery w obsłudze urządzenia cyfrowego.

Technologia głosowa nie tylko zapewnia dodatkową wygodę istniejącym użytkownikom komputerów, ale także pozwala osobom, które nie były w stanie korzystać z komputerów, dołączyć do cyfrowej rozmowy. Komputer sterowany głosem pozwala osobom niedowidzącym cieszyć się (większością) korzyściami płynącymi z bycia online, a fizycznie niepełnosprawni użytkownicy będą mogli bezproblemowo obsługiwać urządzenia cyfrowe.

Ponadto, ponieważ maszyny lepiej rozumieją ludzkie języki, technologia tłumaczenia symultanicznego pomoże nam jeszcze szybciej komunikować się z obcokrajowcami. Wynikająca z tego wydajność produkcyjna będzie prawdopodobnie korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron.

Niebezpieczeństwa związane z technologią głosową

Ale to nie wszystkie tęcze i motyle. Technologia głosowa wymaga inteligentnych urządzeń, które stale słuchają i (potencjalnie) nagrywają. Chociaż wiele urządzeń wymaga aktywacji („Hej, Siri”, „Hej, Cortana”), zanim przekażą informacje mówione do serwera internetowego, nie ma jasnego wglądu w to, kto przechowuje, co, o której godzinie i na jak długo.

Nie jest tajemnicą, że nowoczesne usługi sieciowe już zbierają informacje o tobie, ale technologia głosowa pozwala im zdobyć kluczowy element twojej tożsamości – twój głos.

Chociaż wciąż jesteśmy o wiele lat od koszmarnych scenariuszy, w których hakerzy zbierają nagrania głosowe i manipulują nimi z nieprzyjemnych powodów, można się tylko zastanawiać, czy wygoda technologii głosowej jest warta dodatkowej utraty prywatności. Jeśli już, firmy technologiczne muszą zadbać o to, by środki bezpieczeństwa danych pozostały niezmienione i kontynuować walkę z prośbami o backdoory danych na urządzeniach.

Korzystaj bezpiecznie z technologii głosowej dzięki VPN

Aplikacja ExpressVPN na urządzenia z systemem iOSDo czasu wprowadzenia VPN aktywowanych głosem możesz połączyć ExpressVPN jednym dotknięciem przycisku!

Technologia głosowa obiecuje otworzyć nowy świat korzyści i ryzyka, ale istniejące narzędzie technologiczne może chronić Twoje życie cyfrowe. VPN szyfruje i zabezpiecza każdy dane, które opuszczają twoje urządzenie, więc nie musisz się martwić o nikczemne osoby trzecie, które podłączyłyby się do twojego połączenia internetowego i złapały Twój głos (lub rzeczy, które o nim powiesz).

Podczas gdy nic nie przebije korzystania z technologii opartej na zdrowym rozsądku, VPN ma duży wpływ na to, aby twoje informacje (niezależnie od tego, jak je przekazywasz) pozostały twoje.

Co sądzisz o technologii głosowej? Czy cieszysz się, że interakcja człowiek-komputer robi kolejny skok kwantowy? Jako przyszłościowa firma, która w ubiegłym roku wprowadziła moduł sprawdzania adresu IP, test szczelności DNS i niesamowitą aplikację dla routerów, ExpressVPN jest podekscytowany potencjałem technologii głosowej.

Nie licz na możliwość korzystania z głosowej sieci VPN w najbliższej przyszłości!

Xerox Alto: Michael Hicks / Wikimedia Commons
iPhone: Pixabay / Pexels (obraz został zmodyfikowany)

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me