Jakie są najbardziej niebezpieczne technologie ery nadzoru?

Znak ostrzegawczy z czaszką, piszczelami i słowem


Technologie takie jak szyfrowanie, VPN i Tor mogą pomóc nam w utrzymaniu i ochronie naszej prywatności w Internecie.

Ale technologia może również działać w przeciwnym kierunku, pomagając stracharzom dowiedzieć się o naszym życiu prywatnym i zachowaniu, co utrudnia jednostkom swobodny rozwój osobowości bez strachu i kontroli.

Ale jakich technologii powinniśmy się najbardziej obawiać i dlaczego? Co może nam pomóc chronić się przed tymi trendami?

1. Systemy rozpoznawania twarzy

Wszędzie są już kamery i choć oglądanie wpadek z codziennego życia na YouTube jest niezaprzeczalnie zabawne, przerażające jest, że wszystko, co robimy w życiu publicznym, jest potencjalnie udostępniane światu do konsumpcji.

Dzięki zaawansowanej technologii wkrótce będzie można nie tylko rejestrować całe nasze życie publiczne, ale także analizować je niemal w czasie rzeczywistym. Chociaż rozpoznawanie twarzy jest dalekie od ideału, już pozwala komputerowi dopasować osobę, nawet jeśli okulary lub czapki zasłaniają części twarzy.

Całkiem prawdopodobne, że oprogramowanie do rozpoznawania twarzy stanie się dokładniejsze niż ludzie – zwłaszcza po skalowaniu do baz danych wielkości rejestru wyborców w mieście, paszportów krajowych, a nawet Facebooka.

Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu do rozpoznawania twarzy państwo może być w stanie z dużą dokładnością dowiedzieć się, gdzie dana osoba jest przez cały czas, z kim jest i co aktualnie robi.

Trudno jest chronić się przed rozpoznaniem twarzy. Najbardziej skuteczne narzędzia wyróżniają się znacznie dla ludzkiego oka i działają naprawdę tylko wtedy, gdy korzysta z nich duża liczba osób. Jeśli tylko kilka osób używa sztuczek do oszukiwania kamer, łatwo będzie ustalić, kim one są.

Na razie przedmioty, które oszukują kamery, są głównie znakiem (bardzo potrzebnego) protestu i sprzeciwu wobec automatyzacji państwa policyjnego.

2. Aplikacje do udostępniania jazdy

Twój samochód jest twoją własnością i istnieją ograniczenia co do tego, co mogą zrobić rządy. Nie mogą odmówić ci dostępu do niego, przejąć go ani przeszukać go bez ważnego powodu.

W samochodzie decydujesz także, gdzie jechać oraz jaki sprzęt i oprogramowanie zainstalować.

Jednak, gdy wynajmujesz samochód lub wskakujesz na czyjś przejazd, nie jesteś chroniony tymi samymi przepisami. Co więcej, aplikacja, której używasz do witania jazdy, zawsze wie, gdzie jesteś, i będzie rejestrować te dane.

Aplikacja nawet wie, dokąd się wybierasz, zanim tam dotrzesz, aw niektórych przypadkach może nawet przewidzieć twoje dojazdy do pracy (ryzyko to ma również charakter endemiczny dla systemów nawigacyjnych). Wszystkie te dane są dostępne dla reklamodawców i rządów.

Obecnie stosunkowo łatwo jest uniknąć dzielenia się jazdą, jeśli twoje miasto ma przyzwoity transport publiczny lub możesz sobie pozwolić na samochód.

3. Pieniądz elektroniczny

Przenoszenie zmian w naszych kieszeniach jest niewygodne. Znalezienie pobliskiego bankomatu może kosztować pieniądze i wymagać czasu. Większość z nas ma dostęp do elektronicznych metod płatności, takich jak karty kredytowe, Google Pay, Wechat Pay lub Venmo.

Ale poleganie na tych systemach może być niebezpieczne. Nie tylko wszystkie Twoje transakcje są analizowane i sprzedawane reklamodawcom, ale są również dostępne dla Twojego rządu. Turystom przekraczającym granicę USA z północy można odmówić wjazdu, a być może nawet grozi im więzienie, ponieważ legalnie kupili marihuanę w Kanadzie.

Pieniądz elektroniczny może służyć nie tylko do badania i ścigania, ale także do odmowy dostępu do usług dostępnych tylko za pomocą kart kredytowych, takich jak zakupy online lub sklepy z kartami.

Jeśli skończymy z eliminowaniem gotówki, tak jak to już robimy w przypadku drogich towarów, ułatwiamy marginalizację ludzi bez dalszego dostępu.

Aby uniknąć szpiegowania przez rząd, używaj gotówki jak najwięcej, a Bitcoin za każdym razem, gdy robisz zakupy online.

4. Policja predykcyjna

Prognozowanie policji zainspirowało wiele opowiadań science fiction, najbardziej znany Raport mniejszości Philipa K. Dicka.

W przeciwieństwie do raportu mniejszości, nie możemy polegać na psychicznych mutantach, aby zobaczyć przyszłe przestępstwa, ale zamiast tego musimy polegać na istniejących bazach danych przestępstw, z których większość zawiera sporo uprzedzeń i uprzedzeń.

Prognozowanie policyjne wzmacnia to uprzedzenie, co oznacza, że ​​niektóre przestępstwa są mniej karane, podczas gdy obywatele na obszarach objętych przestępstwem są niewygodni z powodu skoncentrowanych działań organów ścigania, podobnych do profilowania rasowego na lotniskach.

To może wydawać się zbyt daleko posunięte, ale predykcyjne działania policyjne są już w fazie procesu w wielu lokalizacjach na całym świecie – w szczególności za pośrednictwem amerykańskiego kontrahenta wojskowego Palantira w Nowym Orleanie.

Wszystko to sprawia, że ​​wszyscy powinniśmy wymagać etycznej technologii

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stosowanie i rozwijanie technologii etycznych, a jednocześnie odrzucanie technologii, która może być zastosowana przeciwko nam.

Noś osłony twarzy tam, gdzie możesz, nawet jeśli to tylko protest. Korzystaj z własnego samochodu, a nawet lepiej, transportu publicznego i płać gotówką i bitcoinami, o ile to możliwe.

Zachowaj czujność wobec prób podejmowanych w twojej społeczności przeciwko wszelkim politykom, które zagrażają równości wszystkich i naruszaniu twoich praw.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map