Jak uczynić swoje zdjęcia bardziej prywatnymi w mediach społecznościowych

Ikona często służy do przedstawiania galerii obrazów, ale ikona często służy do przedstawiania blokady w pozycji, w której zwykle pojawiają się powiadomienia (prawy dolny róg).

„Obraz jest wart tysiąca słów”, tak mówi stare powiedzenie. Dzisiaj, przy praktycznie wszystkich zdjęciach wykonanych cyfrowo io wyższej jakości, zawierają więcej informacji niż kiedykolwiek wcześniej.

Jest wiele rzeczy, które możemy zebrać ze zdjęć o wartości nominalnej: kto tam jest, co się dzieje i gdzie. Ale dzięki zdjęciom wykonanym w wyższej rozdzielczości i na urządzeniach, które śledzą Twoją lokalizację, ludzie mogą dowiedzieć się więcej o twoim zdjęciu – i tobie – niż być może chcesz..

Co ludzie mogą dowiedzieć się na podstawie twoich zdjęć?

W zeszłym roku pisaliśmy o eksperymencie z danymi, w którym miliony zdjęć kotów w witrynach takich jak Twitpic i Instagram zostały przypięte na mapie wraz z lokalizacją każdego kota, ustaloną na podstawie współrzędnych szerokości i długości geograficznej w metadanych zdjęć. Jeśli można to zrobić z kotami, można to zrobić także z ludźmi.

Po włączeniu ustawień geotagowania w aparacie lub aplikacji aparatu zrobione zdjęcia będą miały dane lokalizacji zawarte w ich metadanych, z dokładnością do szerokości i długości geograficznej. Każdy, kto ma dostęp do twoich zdjęć, może bez trudu odzyskać metadane i określić, gdzie byłeś podczas robienia zdjęcia.

Ponieważ jakość zdjęć staje się coraz wyraźniejsza z każdym nowym modelem telefonu, zadanie kradzieży danych biometrycznych staje się nieco łatwiejsze, szczególnie jeśli chodzi o twoje odciski palców. Rzeczywiste przykłady kradzieży tożsamości za pomocą zdjęć palców są praktycznie nieistniejące, ale teoretycznie ktoś z obrazem odcisku palca byłby w stanie dostać się do telefonu, który używał uwierzytelnienia odcisków palców.

Wreszcie, i być może najbardziej niepokojące, prześladowca raz znalazł dom celebryty jedynie przez odbicie w jej oczach i zaatakował ją. Chociaż jest to niezwykle rzadkie, wciąż jest przykładem tego, jak zdjęcia mogą przekazywać informacje w najbardziej nieoczekiwany sposób.

Ponieważ październik to miesiąc świadomości cyberbezpieczeństwa, warto poświęcić pięć minut, aby wzmocnić swoje zdjęcia online?

Jak uczynić swoje zdjęcia bardziej prywatnymi

1. Usuń metadane

Każde zdjęcie wykonane na Twoim urządzeniu zawiera dane wymiennego pliku obrazu (EXIF), które określają formatowanie zdjęcia, a także inne szczegóły obrazu, takie jak dane lokalizacji.

Najprostszym sposobem na usunięcie tych metadanych jest wyłączenie geotagowania na urządzeniach, aby w pierwszej kolejności zapobiec ich śledzeniu (iOS, Android).

Jeśli do zdjęć dołączone są dane o lokalizacji, możesz je usunąć z mocą wsteczną za pomocą bezpłatnych programów typu open source. Jeśli przechowujesz swoje zdjęcia na zdjęciach Google, możesz usunąć lokalizację, po prostu przełączając przełącznik w jej ustawieniach.

Przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto usunąć metadane.

2. Utrudnij dostęp do zdjęć

Jeśli Twoje zdjęcia są już przesłane online i nie chcesz ich usuwać, możesz ograniczyć dostęp do nich. Przejrzyj ustawienia prywatności swoich kont i albumów, które przesyłasz, i ogranicz dostęp do tych, których nie chcesz widzieć wszyscy. Zacznij od zmiany ustawień prywatności na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

3. Powstrzymaj się od publikowania wrażliwych zdjęć lub całkowicie je usuń

Przed przesłaniem zdjęcia poświęć chwilę na przejrzenie informacji znajdujących się na zdjęciu, od danych dotyczących lokalizacji i osób na zdjęciach po informacje umożliwiające identyfikację (na przykład Twój #boardingpass). Czy to informacje, które chcesz, aby wszyscy, którzy Cię śledzą, wiedzieli?

Zmniejszenie, jeśli nie usunięcie, zdjęć zawierających poufne informacje może również zmniejszyć szanse, że ktoś się zorientuje, gdzie jesteś. Może to być nieprzyzwoite, ale jedynym sposobem skutecznego powstrzymania ludzi przed obserwowaniem cię bardziej niż chcesz jest zaprzestanie publikowania lub usuwania zdjęć lub prywatyzacja już publicznych zdjęć.

Usuń, ogranicz i zmniejsz

Usuwanie metadanych lokalizacji, ograniczanie dostępu do konta i ograniczenie liczby zdjęć publikowanych na kontach to dobra praktyka dla każdego, kto chce uzyskać większą kontrolę nad tym, kto może zobaczyć, co publikuje online, oraz informacje ukryte w metadanych.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me