Jak uczynić Bitcoin anonimowym

Jak dokonać anonimowej płatności

Bitcoin to zarówno anonimowy system płatności, jak i przejrzysta, otwarta sieć, w której każdy może śledzić i weryfikować transakcje.

Jak oba mogą być prawdą? Na początku może się to wydawać mylące, ale wymaga jedynie niewielkiego wyjaśnienia.

W zależności od tego, jak korzystasz z Bitcoin, może to być idealne narzędzie do przejrzystości w organizacji charytatywnej lub nieudana waluta wyboru dla rynków oprogramowania ransomware i internetowych leków.

Jak anonimowe są tradycyjne metody płatności?

Konta

W tradycyjnych sieciach płatniczych, takich jak banki, karty kredytowe, Paypal lub Venmo, twoje konto jest powiązane bezpośrednio z Twoim imieniem i nazwiskiem i identyfikatorem urzędowym.

Jednak wszystkie informacje dotyczące twojego konta – takie jak saldo i identyfikacja – są ukryte przed opinią publiczną. Chociaż w niektórych systemach, takich jak karty kredytowe, akceptant i dostawca płatności zobaczą numer konta, nazwę i instytucję wydającą kartę.

Transakcje i prywatność

 • Sprzedawca może poprosić o kod pocztowy, adres, numer telefonu, a nawet skan paszportu, aby kontynuować transakcję.
 • Sprzedawca będzie prawnie zobowiązany do udostępnienia informacji o transakcji władzom lokalnym – czasami na żądanie, a czasem automatycznie.
 • Rządy krajowe, agencje nadzoru i międzynarodowe agencje policyjne również uzyskają automatyczny dostęp do danych i będą mogły zobaczyć, jakie inne zakupy dokonałeś przy użyciu karty i salda konta.
 • Sprzedawca prawdopodobnie sprzedaje również Twoje dane firmom takim jak Equifax.
 • Inne firmy mogą również kupić twoje dane kredytowe, na przykład, jeśli chcą ocenić twoją zdolność do spłaty pożyczki.

Na plus, twój sąsiad prawdopodobnie pozostanie w ciemności na temat tego, ile wydajesz i ile masz.

Blockchain i prywatność

Blockchain Bitcoin obsługuje konta, transakcje i prywatność w bardzo różny sposób.

Konta

Każdy może założyć konto Bitcoin – zwane portfelem – na komputerze lub smartfonie. Aby utworzyć konto, nie musisz podawać nazwy, adresu ani adresu e-mail. A ponieważ nawet nie potrzebujesz połączenia z Internetem, aby utworzyć konto, trudno jest ustalić, kto jest właścicielem tego konta.

Transakcje i prywatność

 • Księga publiczna – Blockchain – rejestruje wszystkie transakcje. Każdy może zobaczyć Blockchain z oprogramowaniem Bitcoin (zwanym klientem).
 • Wszystkie salda kont wszystkich kont są widoczne, ale nie właściciele kont.
 • Jeden użytkownik może mieć wiele kont, a wielu użytkowników może również współdzielić konto.
 • Aby otrzymać lub dokonać płatności, dwóch użytkowników musi przekazać sobie swój adres. W tym przypadku najprawdopodobniej jeden lub obaj użytkownicy zostaną „zdemaskowani”.
 • Chociaż odbiorca może utworzyć nowe, puste konto dla każdej otrzymanej płatności, nadawca ujawni saldo konta, z którego dokonał płatności.

Zachowanie tajemnicy podczas transakcji jest trudne. Przez większość czasu będziesz wiedzieć, do której osoby lub sklepu dokonujesz płatności, a oni będą wiedzieć, kim jesteś.

Jeśli którakolwiek ze stron subskrybuje scentralizowaną usługę – taką jak dostawca płatności lub portfel – ta scentralizowana usługa może agregować te informacje, a także je sprzedawać lub udostępniać organom ścigania.

Ukrywanie swojej tożsamości Bitcoin za pomocą Mixers i Coinjoin

Coinjoin

Po pierwsze, jeśli Twój portfel Bitcoin jest powiązany z Twoim imieniem lub adresem e-mail, trudno jest, ale nie niemożliwe, oddzielić Twoją tożsamość od Bitcoin Mixerów i Coinjoin.

W Coinjoin duża grupa użytkowników zasadniczo wrzuca swoje Bitcoiny do wiadra, a następnie odbiera tę samą ilość z wiadra. To „zamienianie wiader bitcoinowych” można wykonać w sposób zdecentralizowany i niezawodny dzięki implementacjom takim jak Joinmarket.

Uczyń Bitcoin anonimowym dzięki Joinmarket.

Powyższa grafika pokazuje, jak system taki jak Joinmarket działa tylko dla standardowych wyjść. Obserwatorowi łatwo jest zauważyć, że korzystasz z transakcji Coinjoin, ale nie jest on w stanie łatwo określić, które z wyników należą do Ciebie.

Miksery

W Mikserach dwie osoby wymieniają się Bitcoinami i trudno zauważyć, że używali miksera. Podczas gdy większość mikserów to obecnie duże scentralizowane usługi, miksowanie może odbywać się w niezawodny sposób za pomocą fantazyjnych narzędzi kryptograficznych, takich jak swapy atomowe, chociaż takie systemy nie mają kompleksowej implementacji.

Korzystając z miksera, żaden z uczestników nie może się wiele dowiedzieć o innych uczestnikach i dlatego nie może potencjalnie w pełni powiązać kont z tożsamością.

Jak wybierać i używać Altcoinów dla zachowania anonimowości

Altcoiny (alternatywne kryptowaluty) są najpopularniejszym sposobem anonimizacji transakcji Bitcoin. Użytkownicy wymieniają swoje Bitcoiny na wybrany przez siebie altcoin, a następnie zamieniają je z powrotem na Bitcoin. Jeśli używasz odpowiedniego Altcoina, trudno jest skorelować i śledzić konta użytkowników.

Jak wybrać dobry Altcoin:

 • Altcoin musi być na tyle popularny, aby twoja transakcja się nie wystawała.
 • Altcoin powinien zapewniać dodatkowe gwarancje prywatności.
 • Pierwsza i druga wymiana nie powinny być takie same, w przeciwnym razie ktoś może spróbować połączyć dwie transakcje za pomocą technologii takich jak odciski palców przeglądarki.

Czy Bitcoin jest anonimowy?

Domyślnie płatności Bitcoin są znacznie bardziej prywatne niż tradycyjne płatności elektroniczne, takie jak przelewy bankowe lub karty kredytowe. Ale przy pewnym wysiłku nadal można je śledzić.

Model prywatności Bitcoin działa drastycznie inaczej niż w przypadku innych systemów płatności, co zmusza nas do dostosowania naszego myślenia, gdy chcemy być bardziej prywatni.

Bitcoin daje nam wiele opcji, aby być naprawdę anonimowymi, ale stosowanie tych opcji wymaga umiejętności, wiedzy i opieki.

Przeczytaj więcej w pełnym przewodniku ExpressVPN na temat anonimowości Bitcoin

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map