Jak Flash jest używany do niszczenia twojego komputera

Niektóre z najczęstszych wirusów internetowych to takie, które atakują komputer, nakłaniając użytkownika do kliknięcia określonej witryny. W rzeczywistości istnieje cała branża, w której hakerzy po prostu przesyłają swoje oprogramowanie i otrzymują adres URL, który następnie wysyłają do niczego niepodejrzewających ofiar.

Gdy tylko ktoś otworzy zhakowany link, który jest zwykle tak nieszkodliwy jak mem lub artykuł z wiadomościami, serwer wykrywa, z jakiego systemu operacyjnego i przeglądarki korzysta dana osoba i BAM! Następnie wirus pobiera i uruchamia złośliwe oprogramowanie bez klikania łącza przez użytkownika!

Zdarza się to częściej niż myślisz i zwykle występuje w wyniku luk w zabezpieczeniach oprogramowania w popularnych aplikacjach, takich jak Adobe Flash.

Lampa błyskowa? Bardziej jak kosz!

Naukowcy z Recorded Future analizują złośliwe oprogramowanie w Internecie i opublikowali wyjaśnienia dotyczące 10 najczęstszych exploitów w 2015 r..

Osiem z nich wykorzystuje luki w zabezpieczeniach Flash do infekowania komputera. Flash to oprogramowanie powszechnie znane z animacji, krótkich filmów i irytujących reklam. Jeszcze kilka lat temu animacje flash były popularne, ponieważ wymagały mniejszej przepustowości do uruchomienia niż wideo, ale ponieważ większość świata jest teraz podłączona do szybkiego Internetu, animacje flash zostały najpierw zastąpione filmami flash, a teraz filmami HTML5.

Od stycznia 2015 r. Filmy z YouTube domyślnie używają HTML5. Facebook obsługuje również swoje filmy w tym formacie, który nie wiąże się z takim samym ryzykiem dla bezpieczeństwa użytkownika.

A zatem, biorąc pod uwagę wszystkie słabości oprogramowania Flash, dlaczego warto go instalować? Apple faktycznie zablokował starsze wersje Flasha przed uruchomieniem w Apple OS X z powodu wad bezpieczeństwa, a inne firmy zaczynają podążać w tym kierunku.

Jeśli nadal nie masz pewności co do odinstalowania Flasha, przynajmniej załataj luki.

Oto jak:

Zawsze aktualizuj Flash!

Tak, Flash aktualizuje się bardzo, bardzo często, a proces i wyskakujące okienka mogą być denerwujące. Nie zawsze proszą Cię o aktualizację, ponieważ cię nienawidzą, ale ponieważ stale znajdują małe dziury w zabezpieczeniach, które mogą być wykorzystane do naruszenia bezpieczeństwa komputera – dziury w zabezpieczeniach, które naprawiają tak szybko, jak to możliwe przy aktualizacjach oprogramowania.

Ponadto zalecamy korzystanie z tych prostych narzędzi, aby zachować kontrolę nad przeglądaniem i uruchamiać Flasha tylko wtedy, gdy ufasz witrynie:

Dodaj kilka dodatków

Dodatki, takie jak rozszerzenie Safari Rozszerzenie ClickToFlash dla przeglądarki Flashcontrol lub dodatek Flashblock do przeglądarki Firefox nie załaduje żadnej pamięci flash, chyba że zostanie to wyraźnie zaznaczone. Zamiast wideo flash wyświetlą szare pole, które należy kliknąć, aby załadować wideo. Kliknij to pole tylko w zaufanych witrynach!

Całkowicie wyłącz Flash

Może zauważyłeś, że wcale nie potrzebujesz lampy błyskowej. Oto jak to wyłączyć:

  • W przeglądarce Firefox: Firefox / narzędzia > dodatki > wtyczki i ustaw flash, aby nigdy się nie aktywował
  • W Chrome: wpisz chrome: // plugins w przeglądarce i ustaw flash do disable
  • W Safari (Mac OS X)> Preferencje > Bezpieczeństwo > Wtyczki > Ustaw, aby nie zezwalać

Jeśli masz zainstalowanych wiele przeglądarek, wielu z nich chce dezaktywować Flash w swojej głównej przeglądarce i otwierać witrynę w drugiej przeglądarce tylko wtedy, gdy naprawdę, naprawdę musisz.

W większości przypadków wideo z kotkami nie jest warte ryzyka.

Polecane zdjęcie: HasanEROGLU / Dollar Photo Club

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me