Jak być incognito w prawdziwym świecie

Jak unikać kamer CCTV

Stan nadzoru jest tutaj, obserwując cię na każdym rogu – od twojego mieszkania do pracy, centrum handlowego i klubu. Nie jest nie do pomyślenia, aby przejść całkowicie ciemno w Internecie, ale jak poruszamy się w prawdziwym świecie, nie będąc zauważonym?

1. Zaszyfruj swoją komunikację

Jeśli chcesz zniknąć z oczu swojego przyjaznego lokalnego aparatu nadzoru, wyprzedzaj go. Upewnij się, że nikt nie może dowiedzieć się o twoich planach lub miejscu pobytu z góry, szpiegując komunikację.

SMS-y i rozmowy telefoniczne to absolutne tabu, ale musisz też uważać na e-maile i wszystkie inne niezaszyfrowane formy komunikacji.

W rzeczywistości, jeśli chcesz ukryć się przed władzami, nigdy więcej nie będziesz mieć telefonu ani niczego z kartą SIM. To nie znaczy, że nie możesz mieć numeru telefonu, musisz tylko uważać na liczby wirtualne, które konfigurujesz online.

2. Znajdź bezpieczne miejsce do życia

Im bardziej zatłoczona, zatłoczona i chaotyczna jest twoja okolica, tym lepiej. Powinieneś także znaleźć budynek z wieloma wejściami, bez strażników i jak najmniej kamer wideo, jak to możliwe. Bliskość rynków, transportu publicznego i zatłoczonych miejsc to duży plus.

Posiadanie współlokatorów i podnajmu może znacznie ułatwić, ponieważ nie będziesz musiał martwić się o rachunki za prąd i opłaty za wynajem w swoim imieniu. W idealnym przypadku możesz się wyprowadzić w dowolnym momencie i nie musisz dzielić się zbyt dużą ilością informacji ze swoimi współlokatorami – choć nadal musisz im trochę ufać.

3. Zawsze zostawiaj urządzenia w domu

Twój telefon jest idealnym urządzeniem śledzącym. Tak długo, jak łączy się z wieżą komórkową, będzie przesyłał swój numer seryjny i identyfikator karty SIM, umożliwiając policji, telekomunikacji i praktycznie każdemu znalezienie dokładnej lokalizacji.

Podczas łączenia z Wi-Fi, twój adres MAC przesyła się do routera, który może użyć siły sygnału do zlokalizowania cię w publicznych parkach i budynkach.

Możesz użyć laptopa do kierowania ruchu przez VPN i Tor w publicznych miejscach Wi-Fi, ale nawet to może nieść ryzyko.

4. Bądź mądry, kiedy poruszasz się po mieście

Aby się poruszać, będziesz musiał ograniczyć się i nigdy nie łamaj następujących zasad:

 • Nie prowadź samochodu ani motocykla
 • Nie używaj aplikacji do udostępniania przejażdżek, takich jak Uber
 • Nie używaj elektronicznej karty tranzytowej
 • Nie kupuj biletów z gotówką

Rowery są całkiem dobre, podobnie jak spacery. Liczy się to, że wtapiasz się w tłum. Jeśli mieszkasz w mieście, w którym nikt nie chodzi, ty też nie powinieneś. Jeśli jesteś jedynym rowerem, nie przejmuj się.

5. Pokonaj skanery rozpoznawania twarzy

Największym zagrożeniem dla Twojej prywatności będą kamery, a na co dzień natkniesz się na dziesiątki kamer. Na szczęście zautomatyzowany nadzór jest łatwiejszy do pokonania niż ludzkie oko.

Na przykład w Wielkiej Brytanii działają obecnie miliony kamer CCTV i chociaż większość z nich jest obsługiwana prywatnie, dane te nadal można łatwo udostępnić policji.

Aby uniknąć automatycznego nadzoru, powinieneś ukryć twarz, na przykład pod kapeluszem lub maską na twarz. Jeśli poruszasz się na rowerze, Twój kask będzie idealną osłoną.

Walcz o prywatność, zanim będziesz musiał biec

Tak długo, jak postępujesz zgodnie z tymi wskazówkami w celu zachowania swojej prywatności, prawdopodobnie zrobisz to bardzo dobrze, chociaż nie będziesz miał wielu okazji do przetestowania rzeczy.

Dobrze finansowana organizacja, taka jak agencja federalna lub mafia, może nadal Cię śledzić za pośrednictwem swojej sieci ludzi w terenie i ich zdolności do śledzenia innych wskazówek, które pozostawiasz za sobą, takich jak interakcje ze sklepami, status zatrudnienia lub znajomi.

Walka o prywatność w świecie fizycznym może czasem wydawać się przegrana, ale wciąż jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zachować nasze wolności i nie muszą one być tak drastyczne jak te w tym poście. Ale jeśli znaczna liczba osób nie dokona świadomego wyboru prywatności, może ona wkrótce zostać na zawsze utracona dla wszystkich.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map