Edward Snowden, Kapitan Ameryka i prywatność w świecie rolek

Najlepsze filmy z 2016 roku


Co wspólnego mają były kontrahent rządowy USA, szpieg amnezjalny, super żołnierz z dużym „A” na czole i dwoje zwykłych nastolatków?

Odpowiedź: Są głównymi bohaterami największych tegorocznych hitów związanych z prywatnością!

2016 rok przyniósł mnóstwo świetnych filmów, od gadających zwierząt (Zootopia) przez satyrę superbohaterów (Deadpool) po więcej gadających zwierząt (Księga dżungli, Finding Dory i Sekretne życie zwierząt). W szczególności cztery filmy przyniosły pulsujące emocje, dotykając podstawowych kwestii anonimowości, nadzoru i bezpieczeństwa.

Więc przyciemnij światła i odpal swoje maszyny do popcornu, ponieważ ExpressVPN psuje cztery najlepsze z ostatnich kilku miesięcy. o I, alert spoilera!

Bezpieczeństwo narodowe i prywatność w Snowden

plakat filmowy snowdenSnowden przypomina nam, że wolność online jest podstawowym prawem, o które warto walczyć, bez względu na koszty.

Wykopanie listy jest największym hitem związanym z prywatnością od lat. Snowden kronika transformacji niezwykłego demaskatora z idealistycznego dwudziestolatka zwolnionego z armii USA w samotnego wykonawcę rządowego, który ujawniłby niepokojące możliwości CIA w zakresie nadzoru.

Główną ideą eksplorowaną w filmie jest to, czy należy poświęcić prywatność dla bezpieczeństwa. Corbin O’Brian (Rhys Ifans), wysoko postawiony kombinezon CIA, który jest także szefem Snowdena, uczy swojego protegowanego (Joseph Gordon-Levitt), że wszelkie środki nadzoru są uzasadnione, jeśli chodzi o zwalczanie obcych zagrożeń. Snowden jednak ostatecznie dystansuje się od filozofii O’Briana, gdy jest świadkiem z pierwszej ręki nieetycznych praktyk stosowanych przez rząd do śledzenia celów w Internecie.

W całym filmie reżyser Oliver Stone wyjaśnia, że ​​jest po stronie Snowdena i przypomina nam, że nawet nasze najbardziej nieszkodliwe interakcje z siecią mogą być śledzone, rejestrowane i analizowane przez urzędników państwowych za zamkniętymi drzwiami.

Jako film Snowden jest napiętym i bolesnym dramatem, który wiernie szkicuje życie Edwarda Snowdena. Co więcej, jest to platforma startowa do debat na temat prywatności i hołd dla człowieka, który długo będzie uznawany za mistrza wolności w Internecie.

Oglądaj Snowden i inne filmy

Media społecznościowe i masowa inwigilacja w Jason Bourne

plakat Jason BourneTak jak znasz jego imię, firmy społecznościowe znają twoje (i wiele więcej)

Chciałeś tego. Czekałeś na to. I wreszcie, prawie dekadę później (ponieważ Dziedzictwo się nie liczy), Jason Bourne (Matt Damon) powraca na srebrny ekran.

Ponieważ pochodzenie Bourne’a zostało w dużej mierze zbadane w poprzedniej trylogii, ta chrupiąca piąta część zagłębia się w historię rodziny Davida Webba, śledząc Bourne’a na całym świecie, gdy odkrywa prawdę o zaangażowaniu swojego zmarłego ojca w CIA i ostatecznej śmierci. Gdy wstrząsanie kamerą wzrasta do 11, Jason Bourne zwraca również uwagę na niektóre ważne kwestie dotyczące mediów społecznościowych i masowej inwigilacji.

W filmie młody potentat technologii Aaron Kalloor (Riz Ahmed) jest twarzą prywatności w dobie internetu. Podczas konferencji technologicznej w Las Vegas Kalloor mówi kibicującemu tłumowi, że jego twórczość na Facebooku, Deep Dream, „spersonalizuje” doświadczenia użytkownika bez udostępniania informacji o nim innym stronom.

Jeśli to brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to dlatego, że tak jest. Platformy mediów społecznościowych, takie jak Facebook i Twitter (i Deep Dream), zbierają każdy drobiazg danych osobowych przesyłanych online, wykorzystując je do sugerowania znajomych, polecania wydarzeń, na które chciałbyś wziąć udział, oraz wyświetlania ukierunkowanych reklam. Szybki przegląd ich zasad ochrony prywatności poinformuje Cię, że platformy te mają również prawo do udostępniania twoich informacji innym nieznanym stronom.

Co gorsza, okazuje się, że Deep Dream został częściowo sfinansowany przez rząd USA, który zamierza przekształcić platformę mediów społecznościowych w ogromny program nadzoru w czasie rzeczywistym. Jeśli Kalloor poddaje się żądaniom rządu dotyczącym „backdoora” do Deep Dream, wszystkie profile, wiadomości i odwiedzone lokalizacje udostępnione na platformie stają się danymi rządowymi.

Poza ponownym podkreśleniem kwestii poruszonych w Snowden, Jason Bourne ujawnia, że ​​firmy społecznościowe twierdzące, że wspierają prywatność w Internecie, mogą szybko zmienić swoją postawę z dnia na dzień. Niezależnie od tego, czy zmiany te są decyzją wewnętrzną, czy wynikiem zewnętrznego wykupu, film przypomina nam, że musimy jasno określać politykę prywatności każdej usługi internetowej, z której korzystamy, a najlepszymi strażnikami dla naszych informacji są sami.

Oglądaj Jasona Bourne’a i inne filmy

Autonomia i bezpieczeństwo publiczne w Captain America: Civil War

Kapitan Ameryka Wojna DomowaEpickie sceny walki, emocjonalne interakcje między postaciami oraz dyskusja na temat autonomii a bezpieczeństwa na czas. Czego nie kochać w Cap 3?

Oprócz tego, że jest najlepiej zarabiającym filmem na świecie w 2016 roku, Captain America: Civil War to także porywająca opowieść o odpowiedzialności, szkieletach w szafie i zdradzie.

Podniecający incydent w filmie to supermocarstwo w Lagos, którego przerażające konsekwencje zmuszają rząd do rządzenia w Avengers w celu objęcia ich nadzorem rządowym.

W centrum tego konfliktu stoją Kapitan Ameryka (Chris Evans) i Iron Man (Robert Downey Jr.). Cap, walcząc z nazistami w The First Avenger i doświadczając upadku S.H.E.I.L.D. w „Zimowym żołnierzu” jest nieufny wobec władzy rządowej i uważa, że ​​Mściciele nie powinni odpowiadać przed żadnym komitetem zewnętrznym, który mógłby zostać uszkodzony przez władzę. Stark, wciąż dochodząc do siebie po winie w Age of Ultron, postanawia zaakceptować publiczną odpowiedzialność i z zadowoleniem przyjmuje nadzór ONZ nad zespołem.

Gdy dwaj sojusznicy sprzeczają się swoimi różnicami filozoficznymi, przerażający incydent z przeszłości Starka, w którym bierze udział najlepszy przyjaciel Capa, Bucky (Zimowy Żołnierz), rozbija Mścicieli i wywołuje wojnę domową.

Ale za rzucaniem tarczami i zawieszaniem sieci Wojna secesyjna zadaje kilka ważnych pytań, które każdy widz kina powinien rozważyć:

 • Czy mściciele i inne ogólne środki ochrony ludności powinny być sankcjonowane przez rząd?
 • Czy sankcjonowanie przez rząd powoduje, że wszelkie przyszłe działania wykonywane przez Mścicieli (lub ogólne organy ścigania) są moralnie dopuszczalne?
 • Gdzie rząd powinien wytyczyć granicę między ochroną swoich cywilów a usunięciem ich osobistych wolności??

Film nie zapewnia łatwej odpowiedzi na te pytania. A ponieważ Cap ryzykuje życiem i kończyną, aby ocalić swojego przyjaciela i jedność Mścicieli, jasne jest, że walka o prywatność i bezpieczeństwo w naszym świecie jest nie mniej trudna.

Oglądaj Captain America: Civil War i inne filmy

Anonimowość i odpowiedzialność online w Nerve

nerwNerw: Nowa moda po Pokémon GO?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdyby ludzie wzięli grę „Truth or Dare”, zdigitalizowali ją jako aplikację do pobrania i zamienili w serwis streamingowy? Cóż, ludzie za Nerve tak robili i zdecydowanie nie jest to zabawa i gry.

Ariel Schulman-Henry Joost, reżyserka filmowa Emma Roberts i Dave Franco, w napiętym thrillerze, w którym ujawnia się, że pozornie nieszkodliwa gra rzeczywistości online zawiera zagrażające życiu stawki, a jednocześnie kwestionuje nasz udział w podobnych ofertach cyfrowych.

W tytułowej grze występują „gracze”, którzy wykonują wyzwania za pieniądze, oraz „obserwatorzy”, którzy płacą za oglądanie, jak gracze wykonują wyzwania, które zamieszczają. Przeciętna licealistka Vee (Roberts) spotyka kolegę Nerve, Iana (Franco), podczas gdy ona wykonuje swoje pierwsze wyzwanie i razem duet wykonuje coraz bardziej niebezpieczne zadania, dopóki nie znajdą się na szczycie rankingu i walczą o życie w ostatniej rundzie.

Zasadniczo Nerve analizuje wpływ takich usług, jak Facebook Livestream i YouTube Live. Czy zrobisz rzeczy, których normalnie nie zrobisz, jeśli twoje działania będą obserwowane (i nagradzane) przez miliony na całym świecie? Czy zachęcisz innych do wykonywania czynności zagrażających życiu, jeśli możesz ukryć się za ścianą anonimowości w Internecie?

Film przedstawia druzgocące konsekwencje, które pojawiają się, gdy internauci nadużywają prywatności w imię rozrywki i pozwalają obietnicy sławy online wpływać na ich działania. Choć akcja i akcja filmu mogą wydawać się fantastyczne, głównym przesłaniem Nerve jest to, że taki świat jest znacznie bliższy rzeczywistości, niż moglibyśmy często sądzić.

Oglądaj Nerve i inne filmy

Jakie masz zdanie??

To podsumowanie ExpressVPN czterech największych w tym roku hitów związanych z prywatnością.

Czy zgadzasz się z pomysłami eksplorowanymi w tych filmach? Który był twoim ulubionym? Czy były jakieś inne filmy, które powinny być tutaj prezentowane?

Podziel się swoimi komentarzami poniżej i koniecznie obejrzyj najlepsze tegoroczne filmy, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś!

Snowden: Fan Fan / Wikipedia
Jason Bourne: Fan Film / Wikipedia
Captain America: Civil War: TriiipleThreat / Wikipedia
Nerve: Fan Fan / Wikipedia

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map