Co stanie się z prywatnością w Internecie w przyszłości?

Ilustracja pikselowanej kłódki


Niestety doszliśmy do punktu, w którym Internet nie działa poprawnie, chyba że poświęcimy część naszej prywatności. Wszystko, od Twittera po telefony komórkowe, chce mieć dostęp do naszych danych osobowych, lokalizacji GPS i innych.

Dla większości z nas sposób, w jaki firmy przechowują i wykorzystują nasze informacje, jest w większości tajemnicą. Istnieją ciągłe historie o skradzionych informacjach dla konsumentów, ale nadal chętnie rozdajemy nasze, ponieważ alternatywą są usługi w chmurze i sieci społecznościowe, które nas blokują.

Jeśli prywatność w Internecie już tak bardzo osłabła w dzisiejszych czasach, jak będzie w przyszłości?

Internet przedmiotów może sprawić, że całe twoje życie stanie się online

Odpowiedź zależy od tego, jak Internet ewoluuje w przyszłości. Jednym z trendów, który powinien zmienić krajobraz, jest wzrost liczby urządzeń innych niż komputery korzystających z Internetu do łączenia się z usługami w chmurze.

Oczekuje się, że Internet przedmiotów (IoT) zapewni wszystko, od pralek po implanty medyczne. Zaletą tych inteligentnych obiektów jest to, że będziemy mogli nimi kontrolować zdalnie. Wkrótce będziemy mogli kontrolować wszystko w naszych domach za pomocą aplikacji.

Ale takie inteligentne obiekty polegają na wysyłaniu informacji o naszej działalności do dostawców usług. Gdy większość urządzeń będzie w trybie online, całe nasze życie też będzie.

Wiek dużych zbiorów danych

Dane osobowe gromadzone przez firmy takie jak Facebook i Google, a także wiele innych, doprowadziły już do stworzenia masywnych i ustrukturyzowanych baz danych o nawykach klientów. Te duże zbiory danych są już wykorzystywane do wpływania na sposób, w jaki firmy docierają do klientów i do projektowania nowych produktów.

Ilość danych na świecie rośnie w niewiarygodnym tempie – 90% danych na świecie powstało w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecnie każdego dnia generowanych jest 2,5 eksabajtów (2,5 mld GB) danych.

Większość tych danych dotyczy nas i tego, co robimy online. Gdy dane rosną w tym tempie, wyobraź sobie, ile będzie ich za dziesięć lat!

Gołąbki według wzorców zachowania

Jednym ze znaczących sposobów, w jaki firmy już korzystają z dużych zbiorów danych, jest znajdowanie wzorców w naszym zachowaniu. Te wzorce są wykorzystywane do przewidywania naszych przyszłych zachowań, do zakładania, kim jesteśmy i do sprzedawania nam bardziej efektywnie.

New York Times doniósł, że detaliści i pożyczkodawcy wykorzystują już dane dotyczące przeszłych zakupów, aby przewidzieć, którzy klienci prawdopodobnie dokonają spłaty w terminie. Jeden z kanadyjskich sprzedawców detalicznych stwierdził, że klienci, którzy kupili najwyższej jakości nasiona ptaków, najprawdopodobniej dokonają płatności w terminie. Klienci, którzy kupili akcesoria samochodowe w kształcie czaszki, częściej nie otrzymywali płatności.

Przerażająco wszyscy klienci, którzy pasują do tego ostatniego wzoru, zostali odrzuceni na kredyt w sklepie – nawet jeśli byli nowymi wnioskodawcami, którzy nie przegapili płatności w przeszłości.

Przewidując przyszłość

Trend polega na tym, że udostępniamy więcej danych o sobie za pośrednictwem większej liczby urządzeń. Internet przedmiotów jeszcze bardziej to zwiększy i ewoluują również metody organizacji i analizy dużych zbiorów danych.

Mając do dyspozycji tak wiele danych na temat naszych nawyków, firmy internetowe mogą wkrótce dowiedzieć się o nas więcej niż o nas samych – w tym o tym, co będziemy robić dalej.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map