4 sposoby identyfikacji za pośrednictwem mediów społecznościowych

Ilustracja mężczyzny idącego z telefonem, gdy dane rozlewają się na podłogę.

W mediach społecznościowych łatwo zapomnieć, kto może zobaczyć nasze posty. Pseudonim może uchronić nas przed ujawnieniem zbyt wiele, ale wciąż istnieje wiele sposobów, w jakie możemy przypadkowo zrobić to samo.

1. W obrazach jest dużo metadanych

Wiele aparatów i smartfonów zbiera metadane wraz ze zdjęciem. Dane te mogą obejmować czas wykonania zdjęcia, informacje o aparacie i bardzo poufne informacje, takie jak współrzędne GPS lub nazwy użytkowników.

Niektóre witryny mediów społecznościowych usuwają te metadane z obrazu przed ich publicznym udostępnieniem, ale nadal gromadzą i przechowują informacje dla siebie. Inne witryny w ogóle nie usuwają metadanych.

Najlepiej jest zawsze usuwać metadane, aby zapobiec pojawianiu się niechcianych obserwatorów w zasięgu ręki.

Niektóre metadane są dość trudne do usunięcia. Zdjęcie przedstawiające cię przed Wieżą Eiffla zawsze ujawnia, że ​​jesteś na przykład w Paryżu. Może więc najlepiej poczekać, aż wrócisz do domu i opublikujesz go, aby nie dać potencjalnym złodziejom żadnych pomysłów.

Zanim je opublikujesz, dokładnie obejrzyj zdjęcia. Być może znak drogowy lub przejeżdżający autobus publiczny ujawniają Twoją lokalizację?

2. Kody QR są osadzone z dużą ilością informacji

Wiemy, że kuszące jest pokazanie obserwującym, że wybierasz się na wakacje, lub po prostu zobaczyłeś nowy, świetny hit, ale nie jest to pozbawione ryzyka. Uważaj na wszystko, co zawiera kod QR, takie jak bilety do kina lub bilety lotnicze. Kod QR może zawierać numer karty lojalnościowej, a nawet imię i nazwisko.

Dzięki tym informacjom przestępca, osobisty wróg, a nawet tylko dowcipniś może z powodzeniem zmienić lot, zdobyć bilety do kina na własny koszt lub opróżnić kartę lojalnościową.

3. Twój język i styl pisania to nieoceniona gratka

Anonimowe blogowanie jest trudne. Będziesz musiał zmienić język i styl i unikać ostrożnie slangu. Każdy ma kilka słów, których używa o wiele więcej niż inne, a nauka stylometrii pomaga ludziom dowiedzieć się, kto co napisał.

Im bardziej swobodny jest styl pisania, tym łatwiej jest dowiedzieć się, kto jest autorem anonimowego utworu, na przykład piosenki.

Można używać komputerów do automatycznej analizy esejów, e-maili roboczych lub postów na blogu i korelowania ich ze stylem konta w mediach społecznościowych.

Twój adres IP Cię zdradzi

Każda odwiedzana witryna może zobaczyć Twój adres IP. Ktoś, kto chce znaleźć Twój adres IP i przybliżoną lokalizację, musi tylko nakłonić Cię do odwiedzenia własnej witryny, na przykład komentując ostatni post w mediach społecznościowych, a następnie kierując żądanie.

Łatwo przekierować ruch niezauważalnie, na przykład za pomocą usługi skracania linków. Skrócony link może przekierować do strony trzeciej przed przekierowaniem na stronę, którą spodziewasz się zobaczyć, i nie ma widocznego śladu, że twoja informacja została złapana w środku.

W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, jeszcze łatwiej jest uzyskać dane o użytkowaniu Internetu. Dostawcy usług internetowych z przyjemnością sprzedadzą Twoje informacje każdemu, kto o to poprosi, aby każda odwiedzona witryna mogła tanio znaleźć naszą nazwę i adres.

Pomyśl dwa razy, zanim cokolwiek opublikujesz

Wiesz już, że musisz uważać na to, co publikujesz na swoich kontach w mediach społecznościowych. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku metadanych, informacji w tle zdjęć i filmów oraz kodów QR i kreskowych.

I nie zapomnij użyć Tora lub VPN!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me