5 jautājumi par jauno WhatsApp šifrēšanas jauninājumu

No pirmdienas, 2016. gada 4. aprīļa, WhatsApp ir kļuvusi par lielāko šifrēto ziņojumapmaiņas lietotni pasaulē, uzsākot pilnīgu šifrēšanas jaunināšanu visās komunikāciju platformās.

Tieši tad, kad mēs domājām, ka Apple pret FBI lieta ir bezprecedenta paziņojums par labu digitālajai brīvībai, šis paziņojums šifrēšanas debates pārceļ pilnīgi jaunā līmenī. Bet ko tieši ir mainījis jaunais WhatsApp jauninājums?

1. Kas ir pilnīga šifrēšana?

Šifrēšana no vienas puses uz otru (E2EE) ir šifrēšanas metode, kas tikai ļauj ziņojuma saņēmējam to lasīt un neļauj trešajām personām piekļūt tam. E2EE sistēmā dati tiek šifrēti sūtītāja sistēmā, un tos atšifrēt var tikai saņēmēja ierīce..

Pēc WhatsApp izpilddirektora un līdzdibinātāja Jana Kouma vārdiem:

“Tagad katrs jūsu nosūtītais ziņojums, fotoattēls, video, fails un balss ziņojums pēc noklusējuma tiek šifrēts no viena gala līdz otram, ja jūs un cilvēki, kuriem ziņojat, izmantojat mūsu lietotnes jaunāko versiju. Pat jūsu grupas tērzēšana un balss zvani tiek šifrēti ”

WhatsApp ir iestatījis šo šifrēšanu ieslēgtu pēc noklusējuma, lai visi lietotāji no tā varētu gūt labumu, nemainot iestatījumus. Rezultātā WhatsApp nevar redzēt, pārtvert vai izgūt sarunas, pat ja tās vēlas.

2. Kāpēc WhatsApp jaunināja uz E2EE?

Pirms šī paziņojuma WhatsApp nebija zināms par efektīvu apņemšanos aizsargāt lietotāju datus no valdības iejaukšanās. Gluži pretēji – faktiski EZF nesen WhatsApp atzīmēja ziņojumā “Who’s Got Your Back” par nozares datu aizsardzības standartu neievērošanu.

Tomēr šķiet, ka šis ilgi gaidītais jauninājums jau labu laiku ir bijis uz kartēm. Pēc WhatsApp līdzdibinātāja Braiena Aktona teiktā, lietotāju konfidencialitātes nodrošināšana ir tikai to atdošana, kas viņiem vienmēr bija:

“Ja skatāmies cilvēces vēsturi kopumā, cilvēki attīstījās, un civilizācijas attīstījās ar privātām sarunām un privātu runu. Ja kas, mēs to atdodam privātpersonām ”

3. Kā šifrēšana ietekmēs vidējo WhatsApp lietotāju?

Ar šo jaunināšanu WhatsApp tagad ir viens no drošākajiem veidiem, kā sazināties elektroniski.
Ar sensitīvu informāciju – personīgu informāciju, bankas informāciju, biznesa informāciju utt. – tagad var droši apmainīties, nevienam to nespējot pārtvert. Kritiski tas nozīmē arī to, ka WhatsApp nevar piegādāt neviena mūsu paziņojuma kopijas valdības iestādēm.

4. Vai viss, kas atrodas vietnē WhatsApp, tiks šifrēts?

Neilgi pēc paziņojuma The Intercept žurnālists Mičs Lī WhatsApp privātuma noteikumos atrada līniju, kurā teikts, ka pakalpojums var arhivēt ar savu pakalpojumu nosūtīto ziņojumu datumu, laiku un saņēmēju numurus. WhatsApp apgalvo, ka faktiskais ziņojuma saturs serveros netiek turēts.

Satriecoši, ka @WhatsApp ir šifrēts, taču ņemiet vērā, ka tas neslēpj, kam jūs sūtāt īsziņas: https://t.co/i8G61TUo9i pic.twitter.com/PbXN3IF8UJ

– Miha Lī (@micahflee), 2016. gada 5. aprīlis

5. Kāpēc Whatsapp šifrēšana ir tik svarīga??

Ar vairāk nekā miljardu lietotāju, kas aptver visas pasaules daļas, Facebook piederošajam uzņēmumam ir globāls mērogs.

Veicot aizskarošu soli pret privātumu un nodrošinot miljardiem ziņojumu, WhatsApp rāda piemēru, kas mudina citus lielos datu uzņēmumus izdarīt līdzīgu izvēli. Kurš tagad vēlētos izmantot nekodētu ziņojumu pakalpojumu?

Cerēsim, ka Whatsapp iedvesmotā pamodināšana par šifrēšanas debatēm šeit neapstāsies. Pēc Jana Kouma vārdiem, tas ir tikai sākums:

Šifrēšanas džins ir ārpus pudeles.

Piedāvātais attēls: mrhighsky / Dollar Photo Club

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me