Ukąszenia adware Lenovo Superfish!

Jednym z najcenniejszych aktywów, jakie posiada każda firma, jest jej reputacja. Może więc być zaskoczeniem, gdy dowie się, że Lenovo, firma zajmująca się komputerami osobistymi, która pozwoliła Superfishowi na umieszczenie oprogramowania na nowych komputerach, zrobiła to w zamian za marne 250 000 USD.

Według Forbesa była to suma, która wymieniła ręce, gdy producent komputerów PC podjął niezgłębioną decyzję, aby zezwolić na to, co jest powszechnie określane jako „adware” (i jest to uprzejmy sposób opisania tego) na swoim sprzęcie.

Biorąc pod uwagę opad, który nastąpił po wiadomości, że Superfish rejestruje każdy krok użytkowników w Internecie, w tym prywatne sesje z ich bankami i dostawcami poczty e-mail, wydaje się prawdopodobne, że ćwierć miliona dolarów będzie wyglądać jak niewielka zmiana w porównaniu do finansowej oraz koszty reputacyjne dla Lenovo.

Teraz firma jest zajęta udzielaniem wsparcia za pośrednictwem swojego działu PR, który stara się zadowolić wściekłych klientów, działaczy prywatności i społeczność bezpieczeństwa.

W komunikacie prasowym z 27 lutego firma stwierdziła, że ​​doświadczenie klientów jest najważniejsze, podobnie jak zasady bezpieczeństwa i prywatności.

Lenovo powiedział, że zmniejszy liczbę fabrycznie załadowanych aplikacji na swoich komputerach i ujawnił, że współpracował z firmami zajmującymi się bezpieczeństwem, aby umożliwić wcześniej trudnym do usunięcia Superfisha, który był zapełniany przez programy antywirusowe.

Lenovo udostępniło również automatyczne narzędzie do usuwania na swojej stronie głównej i oferuje bezpłatną 6-miesięczną subskrypcję McAfee LiveSafe dla wszystkich swoich klientów, których dotyczy problem..

Firma twierdzi, że w przyszłości będzie dostarczać wyłącznie komputery PC z oprogramowaniem wymaganym do ich pełnego wykorzystania, wraz z oprogramowaniem zabezpieczającym i konkretnym oprogramowaniem należącym do Lenovo. Firma dołoży również starań, aby wymienić każdą wstępnie załadowaną aplikację wraz z wyjaśnieniem, co każda z nich robi.

Mówi, że powinno to w jakiś sposób usunąć to, co przemysł często określa jako „adware” lub „bloatware”.

Ale gdzie wszystko to pozostawia Superfish jest w tej chwili zgadnięty.

Rozpoczęcie działalności w Kalifornii rozpoczęło się w 2006 r., Kiedy eksperci ds. Nadzoru wideo Adi Pinhas i Michael Chertok zastanawiali się nad możliwością zeskanowania materiału wideo po kolejnym przedsięwzięciu w branży kasyn.

Para dążyła do stworzenia „wizualnej wyszukiwarki” – oprogramowanie skanuje sieć i wykorzystuje modele matematyczne do katalogowania, analizowania i dopasowywania obrazów do produktów oferowanych przez klientów.

Do 2011 roku firma utworzyła dziesiątki tysięcy partnerstw, zarabiając prowizje partnerskie od sprzedaży generowane przez użytkowników, którzy pojawili się na stronach produktów przez Superfish.

Kolejnym krokiem od firmy było uruchomienie szeregu aplikacji w Google Play i App Store o nazwie „LikeThat”, które pozwalają fanom różnych branż robić i przesyłać odpowiednie zdjęcia. Następnie aplikacja dopasowuje te obrazy do powiązanych stron produktów z partnerami i zarabia na prowizji od każdej wygenerowanej w ten sposób sprzedaży.

Na początku 2014 r. Firma Superfish skontaktowała się z Lenovo i omówiła kwestię dodania oprogramowania VisualDiscovery na nowych komputerach przed ich wysyłką.

Niedługo potem zaczęły się problemy – kupujący komputery Lenovo zaczęli narzekać na niską wydajność podczas przeglądania stron internetowych, mówiąc, że surfowanie po Internecie było wadliwe.

Kiedy eksperci ds. Bezpieczeństwa zaczęli analizować problem, odkryto, że przyczyną była Superfish. Co gorsza, wiele programów antywirusowych nie było w stanie go usunąć, a były nawet doniesienia sugerujące, że nieznośne oprogramowanie było w stanie wytrzymać ponowne sformatowanie dysku twardego.

Wściekli klienci podnieśli broń i wniesiono pozew, że Lenovo i Superfish naruszały własność osobistą i naruszyły przepisy dotyczące podsłuchów.

Nawet hakerzy okazali niezadowolenie z powodu sagi, gdy słynny skład Lizard Squad bierze udział w akcji i niszczy witrynę Lenovo.

Biorąc wszystko pod uwagę, wygląda na to, że Lenovo i Superfish mają jeszcze wiele do zrobienia, aby przekonać swoich klientów, że ich marki są godne zaufania.

Polecane zdjęcie: Weyenbergh Jacky / Public Domain Pictures.net

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me