Peleryna przestępcy: nowa rola Bitcoina w oprogramowaniu ransomware

Istnieje policja, spopularyzowana przez Wszystkich Prezydentów – aby ujawnić działalność przestępczą, podążaj za pieniędzmi. W końcu to pieniądze motywują ogromną większość przestępstw, szczególnie jeśli chodzi o oszustwa internetowe i oprogramowanie ransomware.

Prześledzisz więc ślad pozostawiony przez pieniądze i doprowadzi Cię on do drzwi przestępcy.

Ale jest problem – i niestety jest to problem naszego własnego stworzenia.

Tym problemem jest Bitcoin.

Jak włoski sektor publiczny zapłacił cenę za bitcoiny

Na początku tego roku atakowani za pomocą oprogramowania ransomware byli atakowani przez kilka biur radnych we Włoszech.

Ransomware to internetowy odpowiednik wymuszeń. Po zainstalowaniu trojana, często poprzez pozornie niewinne załączniki do wiadomości e-mail, pliki są blokowane za ekranem powitalnym lub za pomocą szyfrowania.

Stamtąd napastnicy żądają okupu z obietnicą, że po zapłaceniu pliki zostaną odszyfrowane.

Kiedy biura włoskiego sektora publicznego nie były w stanie płacić rachunków, przetwarzać dokumentów i wydawać certyfikatów, wszystko się zatrzymało. Ich operacje zależały od ich danych.

Nic więc dziwnego, że urzędnicy pospieszyli z żądanymi opłatami. W tym przypadku opłaty te stanowiły równowartość 400 euro, przy czym istnieje ryzyko podwojenia opłaty, jeśli pozostanie niezapłacona.

Ale napastnicy nie prosili o euro. Nie prosili o dolary.

Poprosili o Bitcoin.

Waluta za przestępczość

Zdecentralizowana waluta, bez udziału banków ani rządów, Bitcoin jest znany ze swojego prywatnego charakteru. Środki są przenoszone bezpośrednio z jednego portfela Bitcoin do drugiego, bez potrzeby ujawniania danych osobowych, takich jak nazwiska lub adresy kontaktowe.

Z założenia jest wyjątkowo bezpieczny. Każdy portfel składa się z publiczno-prywatnej pary kluczy uwierzytelniających, a aby dokonać płatności, należy podać tylko klucz publiczny.

Ale chociaż prywatność i bezpieczeństwo to ogromna korzyść dla większości z nas, jest to również korzyść dla przestępców.

Dzięki Bitcoin atakujący atakujący włoski sektor publiczny mogli otrzymać fundusze z całkowitą anonimowością. Brak pieniędzy do naśladowania. Nie ma możliwości ich wyśledzenia.

W rzeczywistości napastnicy byli tak pewni, że zaoferowali wsparcie urzędnikom, którzy nie wiedzieli, jak korzystać z Bitcoin. Wyszli poza atak, oferując linie komunikacyjne – ponieważ ich wektor ataku i wybór waluty zapewniły im pełne bezpieczeństwo.

Bitcoin: Nie jest źle!

Oczywiście Bitcoin nie jest tylko domeną przestępców szukających niemożliwego do śledzenia sposobu przesyłania pieniędzy. W rzeczywistości wydaje się, że odzwierciedla przyszłość pieniędzy dla nas wszystkich.

Bitcoin ustanowił precedens dla zdecentralizowanej waluty i chociaż znaczna część wzrostu Bitcoin jest wynikiem spekulantów rynkowych, nie można zaprzeczyć, że waluta ta chwyciła również legalnych użytkowników. Niższe opłaty, pełna kontrola i silne bezpieczeństwo – czego nie lubić?

Obecnie popularność zyskuje kilka alternatywnych walut, w tym Litecoin, Peercoin i Namecoin. Nawet JPMorgan Chase złożył patent na własne rozwiązanie w zakresie cyfrowej waluty.

Nawet jeśli pęknie bańka Bitcoin, ten rodzaj przelewu pieniężnego peer-to-peer pozostanie.

Daj i weź

Internetowy miesiąc miodowy dobiegł końca. Nowość zużyła się i dziś światowa sieć jest sposobem na życie.

Mając to na uwadze, wielu z nas zastanawia się, jak możemy prowadzić cyfrowe życie – takie, w którym wszystkie nasze dane przepływają tam iz powrotem przez Internet – bez uszczerbku dla bezpieczeństwa i prywatności. W rzeczywistości ExpressVPN oferuje nawet Bitcoin jako metodę płatności.

Rozwiązania przychodzą i odchodzą. Bezpieczeństwo staje się lepsze, bardziej niezawodne i łatwiejsze w użyciu.

Ale ryzyko jest takie: gdy nadal szukamy prywatności, moglibyśmy przekazać ją osobom, które wolelibyśmy ujawniać.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me