Internetowy przewodnik bezpieczeństwa: 5 sposobów, aby pomóc dziecku zachować bezpieczeństwo w Internecie

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie.

Nie możesz tego zobaczyć w wieczornych wiadomościach, ale świat technologii edukacyjnej kwitnie. W rzeczywistości eksperci twierdzą, że inwestycje w branży EdTech mogą przekroczyć 250 miliardów dolarów na całym świecie w ciągu najbliższych trzech lat.

Wzrost ten może być w dużej mierze spowodowany inicjatywą ConnectED, która ma na celu zapewnienie szybkiego WiFi w każdej klasie w Stanach Zjednoczonych..

ConnectED powoli rewolucjonizuje sposób korzystania z Internetu przez szkoły i jako taki otwiera drogę dla większej liczby firm do opracowania technologii i oprogramowania, które pomogą uzupełnić program edukacyjny dziecka.

Ponieważ coraz więcej nauczycieli korzysta z różnych internetowych narzędzi edukacyjnych w celu udoskonalenia tradycyjnych metod nauczania, ważne jest, aby dziecko wiedziało, jak zachować bezpieczeństwo w Internecie zarówno w domu, jak i w klasie.

Oto pięć sposobów pomocy.

1. Porozmawiaj z dziećmi na temat ich śladu cyfrowego

Jeśli chodzi o Internet, wszystko, co trafia do sieci, pozostaje online, dlatego ważne jest, aby pamiętać nie tylko o swojej prywatności, ale także o dziecku. Pomyśl o Internecie jak o ogromnym lesie, w którym wszystko, co robisz, pozostawia ślad.

Upewnij się, że Twoje dziecko wie, co można udostępniać online, a co nie. W razie wątpliwości najlepiej zachować prywatność. W końcu im więcej informacji o osobie online, tym większa szansa na wykorzystanie.

Świadomość online jest szczególnie ostrożna w dobie mediów społecznościowych, w których strony takie jak Facebook są tak skuteczne w docieraniu do użytkowników, że są w stanie zidentyfikować nastolatki, które czują się niepewnie lub niepokoją się.

Nie tylko to, ale coraz więcej uniwersytetów dzisiaj sprawdza konta społecznościowe potencjalnych studentów przed podjęciem decyzji, kogo zaakceptować. Chociaż nie może to być natychmiastowy problem, może stanowić problem, gdy przyjdzie czas, aby Twoje dziecko złożyło podanie w różnych szkołach.

2. Pomóż swoim dzieciom dostrzec różnicę między bezpiecznymi a szkodliwymi witrynami

Podczas gdy większość przeglądarek dzisiaj może ostrzegać użytkownika, gdy odwiedza potencjalnie niebezpieczną witrynę, zawsze istnieje kilka przypadków, które mogą wymknąć się przez pęknięcia. Pomóż dziecku pamiętać o bezpiecznych witrynach i rozpoznać szkodliwe.

Łatwym sposobem sprawdzenia, czy witryna jest bezpieczna, jest sprawdzenie adresu URL w górnym pasku wyszukiwania. Jeśli adres URL zawiera „https”, witryna jest bezpieczna. HTTPS oznacza Hypertext Transfer Protocol Security, gdzie „s” oznacza bezpieczne. Jeśli witryna korzysta z protokołu https, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to uzasadnione.

3. Skonfiguruj VPN dla swoich dzieci

Możesz również dodać dodatkowy poziom bezpieczeństwa dla swoich dzieci, używając tak zwanej sieci VPN. Skrót od wirtualnej sieci prywatnej, VPN to bezpieczne i legalne sposoby anonimizacji sieci online danej osoby i szyfrowania jej połączenia internetowego.

Łącząc się z lokalizacją serwera VPN, użytkownik może anonimizować swoje połączenie, a jednocześnie bezpieczniej przeglądać. Może to wydawać się skomplikowane, ale w praktyce VPN są niezwykle łatwe w użyciu.

Większość usług VPN oferuje miesięczne abonamenty i może obejmować większość urządzeń, w tym laptopy, komputery stacjonarne, smartfony, a nawet niektóre routery.

4. Naucz swoje dzieci używania silniejszych haseł

Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w Internecie jest nauczenie go używania lepszych haseł. Chociaż łatwiej jest zapamiętać proste hasła, takie jak rodzinny zwierzak lub adres, okazało się, że są znacznie mniej bezpieczne. W rzeczywistości badanie Google wykazało, że najczęstszym nawykiem hasła jest używanie imienia zwierzaka jako hasła. Ważne jest, aby nie używać haseł, które atakujący może odgadnąć przy bardzo niewielu badaniach.

Hasła o długości co najmniej ośmiu znaków i różnych liter i cyfr są znacznie bezpieczniejsze niż używanie imienia zwierzaka. Chociaż dziecko może mieć trudności z zapamiętaniem jednego z tych haseł (a tym bardziej garstki), istnieją narzędzia, których można użyć do zapamiętania dla nich takich jak nasz generator losowych haseł.

Darmowe aplikacje, takie jak LastPass, to świetne zasoby. Tworząc tak zwany klucz główny, LastPass zapewnia bezpieczeństwo różnych haseł dziecka pod kluczem. Zamiast zapamiętywać garść haseł, Twoje dziecko musi pamiętać tylko jedno.

5. Upewnij się, że oprogramowanie twojego dziecka jest zaktualizowane

Hakerzy mogą najłatwiej przejąć kontrolę nad komputerem, wykorzystując luki w zabezpieczeniach oprogramowania sieciowego, co jest znacznie łatwiejsze, gdy oprogramowanie jest przestarzałe. Zeszłoroczny atak ransomware WannaCry, który wymierzył około 300 000 komputerów na całym świecie, był w stanie trafić tylko w sieci korzystające z przestarzałego oprogramowania.

Poświęć trochę czasu na sprawdzenie zarówno ciebie, jak i różnych programów twojego dziecka – zwłaszcza pakietu antywirusowego – i upewnij się, że różne przeglądarki i sieci są aktualne. W końcu większość aktualizacji i poprawek pomaga naprawić znane problemy bezpieczeństwa, więc skorzystaj z nich.

Jeśli chcesz pomóc dziecku zachować bezpieczeństwo w Internecie, warto poświęcić kilka minut na zapoznanie się z tymi wskazówkami.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me