Definicja Internetu przedmiotów: proste wyjaśnienie

Co to jest IoT?


Wszyscy słyszeliśmy o Internecie rzeczy (IoT). To jest świetne lub okropne, w zależności od tego, kogo zapytasz. Ale co to dokładnie jest?

Internet przedmiotów jest internetowym charakterem nowoczesnych urządzeń fizycznych, pojazdów i budynków. Być może słyszałeś także o produktach IoT jako podłączonych urządzeniach lub urządzeniach inteligentnych.

Jak działa Internet przedmiotów?

Zazwyczaj urządzenia Internetu rzeczy mają czujniki i oprogramowanie, które umożliwiają gromadzenie i wymianę danych przez Internet. Obiekty IoT mogą być kontrolowane zdalnie, aby umożliwić bezpośrednią integrację z systemami komputerowymi, co, jak argumentowano, przynosi korzyści ekonomiczne i poprawia wydajność dla użytkowników.

Na przykład aplikacje do zakupów w Internecie mogą śledzić lokalizację telefonu, aby poznać nawyki zakupowe danej osoby. Firmy wykorzystają te dane do kierowania ofert na osoby specjalne ze swoimi ulubionymi sklepami i produktami.

Aplikacja do zakupów może również łączyć się z inteligentną lodówką, która decyduje o tym, jakie jedzenie jest potrzebne (na podstawie wcześniejszego zużycia) i wysyła listę zakupów bezpośrednio na telefon danej osoby. W rzeczywistości jest całkiem możliwe, że inteligentna lodówka może automatycznie zamawiać produkty bez interakcji człowieka.

IoT: proste wyjaśnienieInternet przedmiotów to wszystko, co łączy się z Internetem.

Internet przedmiotów może również zwiększyć bezpieczeństwo w domu, poprzez powiadomienie lub transmisję z kamery na żywo wysyłaną do telefonu za każdym razem, gdy ktoś wejdzie do twojego domu. IoT może nawet umożliwić spełnienie marzeń o samodzielnym domu. Wyobraź sobie kąpiel, odkurzanie lub włączanie czajnika – po prostu przesuwając inteligentną aplikację.

Internet przedmiotów i obawy dotyczące bezpieczeństwa

Aplikacja IoT to nie tylko sztuczki i produkty konsumenckie. Projekty na dużą skalę, takie jak inteligentne sieci, inteligentne domy, inteligentny transport i inteligentne miasta, również obejmują Internet Rzeczy. W rzeczywistości niektórzy eksperci cybernetyczni szacują, że do 2020 r. Będzie ich aż 50 miliardów.

System tak ogromnych wzajemnych połączeń przyniósłby znaczące korzyści, takie jak umożliwienie powszechnego dostępu do informacji i wymuszoną przejrzystość dla rządów (możemy je zobaczyć, tak jak oni nas widzą).

Jednakże potencjalne zagrożenie dla prywatności jest oszałamiające. I choć istnieje nadzieja, że ​​przejrzystość będzie rodzić przyzwoitość w rządach, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wykorzystają Internet Rzeczy do kontroli społecznej i manipulacji politycznych.

Problemem będą kwestie bezpieczeństwa. Głównie zdalnie sterowane urządzenia IoT są doskonałą ofiarą ataków typu man-in-the-middle.

Internet przedmiotów prowadzi do eksploracji danych i problemów z prywatnością

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Internet przedmiotów i wynikające z niego eksploracja danych są całkowicie niezgodne z prywatnością.

Prywatność gospodarstwa domowego jest całkowicie zagrożona przez analizę ruchu sieciowego z urządzeń inteligentnych. Inteligentny termostat może rejestrować zmiany temperatury w pomieszczeniu, aby mierzyć, na przykład, gdy ludzie lubią aktywność w sypialni.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby firma ubezpieczeniowa śledziła całe twoje życie (za pomocą własnych inteligentnych urządzeń lub płacąc za dane od kogoś innego), a następnie wykorzystując te informacje, aby odmówić Ci ubezpieczenia zdrowotnego lub roszczenia. Ponieważ przechowywanie danych staje się mniejsze i tańsze, firmy mogą przechowywać dane na zawsze, zakładając, że przydadzą się one w przyszłości.

Krytyka Internetu Rzeczy: Jak bezpieczny jest Internet Rzeczy?

Łatwo jest to odpisać jako bardziej przerażające. I bądźmy szczerzy: ExpressVPN ma palec na torcie rozwiązania prywatności. Ale wybitne grupy, takie jak American Civil Liberties Union (ACLU), wyraziły zaniepokojenie z powodu utraty przez Internet Rzeczy kontroli nad swoim życiem, stwierdzając:

„Po prostu nie da się przewidzieć, w jaki sposób zostaną wykorzystane te olbrzymie moce – nieproporcjonalnie gromadzące się w rękach korporacji szukających korzyści finansowych i rządów spragnionych coraz większej kontroli. Szanse są duże zbiory danych, a Internet przedmiotów utrudni nam kontrolę nad własnym życiem, ponieważ stajemy się coraz bardziej transparentni wobec potężnych korporacji i instytucji rządowych, które stają się dla nas coraz bardziej nieprzejrzyste. ”

VPN pomoże chronić twoją prywatność

VPN ma wiele zalet związanych z prywatnością, które blog ten omawiał wiele razy. Co więcej, router ExpressVPN zapewnia ochronę VPN każdemu urządzeniu obsługującemu Wi-Fi, nawet tym, które normalnie nie mogą uruchamiać oprogramowania VPN, takiego jak PlayStation, Xbox, TV i wszystkie urządzenia inteligentne.

To nowy wspaniały świat, w który wchodzimy, w którym wszystko można przechowywać i wykorzystywać, aby nas skrzywdzić. Upewnij się, że wiesz, na co się rejestrujesz. I nie poddawaj się zbytnio z korzyścią dla tak małej wygody.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map