Czy oprogramowanie ransomware jest największym złodziejem autostrad XXI wieku?


Dni postaci Dicka Turpina, która ciągnie cię na pobocze i domaga się kosztowności w zamian za oszczędność życia, na szczęście już dawno minęły, ale rozbój na autostradzie tak naprawdę nigdy nie zniknął. Zamiast tego przekształcił się w inny rodzaj przestępstwa, w którym żąda się pieniędzy z groźbami – oprogramowania ransomware.

Co to jest ransomware?

Ransomware to przestępstwo związane z Internetem, które w dużej mierze latało pod radarem. Podczas gdy ostatnie głośne wydarzenia, takie jak hack Sony, ujawniły skłonność hakera do wyłudzania pieniędzy od ofiary, a w ostatnich latach wzrosła liczba osób i organizacji zgłaszających się do bemoan CryptoLocker, jest to przestępstwo jest prawie tak stary jak Internet.

Pierwsza znana instancja pojawiła się w 1989 roku i była znana jako PC Cyborg lub trojan „AIDS”. Podobnie jak nowsze wersje, szyfrował pliki na dysku twardym ofiary, mówiąc, że wygasła licencja na oprogramowanie. „PC Cyborg Corporation” zaoferowało następnie wyjście – odblokowanie plików za jedyne 189 USD.

Niedawno CryptoLocker okazał się zmorą dla użytkowników komputerów na całym świecie, blokując dyski za pomocą kryptografii klucza publicznego RSA, aż do momentu przekazania około 400 USD w zamian za ich odblokowanie.

Inne najnowsze formy oprogramowania ransomware to zestaw exploitów RIG, który po raz pierwszy pojawił się około kwietnia 2014 r. Poprzez zastosowanie złośliwych technik reklamowych – zwanych złośliwymi – zestaw dostarcza Cryptowall, kolejną formę złośliwego oprogramowania, która polega na szyfrowaniu za pomocą 2048-bitowego klucza RSA.

Podobnie OphionLocker pojawił się w zeszłym roku i rozprzestrzenia się w podobny sposób jak Cryptowall. Korzystając z zaawansowanej kryptografii krzywej eliptycznej, wymaga płatności w Bitcoinach i wykorzystuje adres URL Tor2web, aby przekazać ofierze instrukcje dotyczące sposobu płatności w sposób niezwykle trudny do śledzenia lub zamknięcia.

Jak więc chronić swoje urządzenia, pieniądze i dane przed tak nieudolnym napastnikiem?

Frustrujące jest to, że środki ochrony i łagodzenia są dość proste, więc jest zaskoczeniem, że tak wielu ludzi wciąż padają ofiarami tego rodzaju wymuszeń.

Dla niektórych osób myśl o zapłaceniu okupu może wydawać się dobrym pomysłem. Chociaż jesteśmy pewni, że niektóre osoby mogły odzyskać swoje dane w ten sposób, raporty na temat takich sieci są nieliczne i dalekie. Przekazanie gotówki przestępcom po prostu zachęci ich do kontynuacji, może sprawić, że będziesz ponownie atakowany innymi rodzajami ataku i przejdzie na finanse, kto wie, co.

Jak chronić się przed oprogramowaniem ransomware

O wiele lepiej jest upewnić się, że nie staniesz się ofiarą, a poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • VPN może pomóc chronić przed złośliwym oprogramowaniem.
 • Oprogramowanie zabezpieczające stanowi podstawę dobrej obrony – o ile użytkownik w pełni aktualizuje swój program pod kątem najnowszych sygnatur wirusów – ale nie zapewnia 100% ochrony. Czas, w którym dostawcy zabezpieczeń blokują nowe zagrożenia, stale się skraca, ale nadal jest to gra polegająca na nadrabianiu zaległości.
 • Dlatego bardzo ważne jest, aby Twoje oprogramowanie było w pełni poprawione i aktualne, a co ważniejsze, nie można wystarczająco podkreślić znaczenia regularnego tworzenia kopii zapasowych. Nie trzeba też testować tych kopii zapasowych, aby upewnić się, że zadziałały.
 • Dla tych, którzy pracują w środowisku biznesowym, warto również wskazać wartość szkolenia personelu, aby byli świadomi ryzyka. Ogólny poziom świadomości bezpieczeństwa powinien odciągnąć ich od bardziej oczywistych ryzykownych działań, które mogłyby wprowadzić ransomware do twojego systemu.
 • Podobnie, ci z partnerów i dzieci, którzy współużytkują twój komputer lub mają własny, mogą chcieć wyjaśnić im pewne podstawy bezpieczeństwa, aby zmniejszyć szanse, że klikną lub otworzą coś, czego później mogą żałować.
 • Wreszcie, nie pozwól, aby platforma, na której się znajdujesz, podyktowała chęć zajęcia się ryzykiem związanym z oprogramowaniem ransomware – Europol uprzednio ostrzegał, że przestępcy atakują nie tylko komputery z systemem Windows – mają również duże zainteresowanie urządzeniami mobilnymi i komputerami Apple.

Polecane zdjęcie: Andrey Armyagov / Dollar Photo Club

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map