Šifrēšanas attīstība: kā tā ir mainījusies un kāpēc valdība to ienīst

šifrēšanas evolūcija


Ilgi pirms valdības sāka cīnīties par šifrēšanas aizliegšanu, politiķi no visas pasaules ķērās pie slepenajiem kodiem, lai sazinātos savā starpā. Sākot no Jūlija Cēzara šifra līdz Tomasa Džefersona riteņa šifram, šifrēšana ir bijusi neatņemama cilvēces vēstures sastāvdaļa..

Kaut arī mūsdienu šifrēšanas metodes ir bijušas viegli pieejamas tikai pēdējos 10 līdz 20 gados, varētu pamatot argumentu, ka kriptogrāfija veidoja mūsdienu pasauli.

Kas ir šifrēšana?

Pamata izpratnē šifrēšana ir informācijas daļas nodrošināšana tādā veidā, ka tos var nolasīt tikai raidītājs un uztvērējs. Vai jums kādreiz ir bijis kāds draugs, kuram jūs sūtītu kodētus ziņojumus? Varbūt jūs nomainītu katra vārda pirmo burtu uz “Z” vai vienkārši kopētu burtus. Ja jūs to izdarījāt, tad jūs jau esat iepazinies ar šifrēšanas pamatjēdzienu.

Lai arī to bieži sauc par kriptogrāfiju, abi termini nav atšķirīgi. Kriptogrāfija ir komunikācijas slēpšana, savukārt šifrēšana attiecas uz līdzekļiem.

Plašā šifrēšanas vēsture

Kaut arī šifrēšana tagad var būt mūsu ikdienas sastāvdaļa, tās pirmsākumi meklējami mūsdienu civilizācijas dzimšanā. Termins šifrēšana izriet no grieķu vārda kryptos, kas nozīmē slepens. Faktiski pirmā dokumentētā rakstiskās kriptogrāfijas izmantošana ir datēta ar 1900. gadu pirms mūsu ēras, kad vēsturnieki atrada pierādījumus par Ēģiptes rakstu mācītāju, kurš hieroglifisko uzrakstu starpā rakstīja slēptās ziņas..

Pāriet uz priekšu dažus simtus gadu, un ebreju rakstnieki bija viegli sākuši izmantot kriptogrāfijas formu, kas aizstāja pēdējo alfabēta burtu ar pirmo. Pazīstams kā Atbaša sistēma, tika teikts, ka šāda veida šifrēšana tiek izmantota Bībelē. Pat Kama Sutra (sarakstīta ap 7. gadsimtu Indijā) piemin kriptogrāfijas izmantošanu un to, kā tā bija svarīga prakse.

Un, protams, ir Enigma, kas, iespējams, ir visslavenākais pirms interneta šifrēšanas veids. Šo revolucionāro kriptogrāfijas ierīci, kuru 1918. gadā izveidoja vācu inženieris Artūrs Šerbiuss, galu galā izrāva vācu armija. Britiem bija nepieciešams līdz 1941. gadam, lai pilnībā izjauktu Enigmu – notikumu, kas pēc vēsturnieku domām iezīmēja pagrieziena punktu Otrajā pasaules karā.

Kā mēs šodien izmantojam šifrēšanu

Kamēr pildspalvu un papīra kriptogrāfijas metodes pastāv jau tūkstošiem gadu, mūsdienu šifrēšanu var izsekot tieši līdz 70. gadu beigām un DES jeb Datu šifrēšanas standarta parādīšanos. IBM izstrādāts, tas bija šifrēšanas de facto veids līdz 1997. gadam.

Ar interneta parādīšanos kriptogrāfija ātri kļuva digitāla, un šodienas standartos tika atzīts, ka šifrēšanas protokoli, kas kādreiz tika uzskatīti par nesalaužamiem. Pēc tam, kad DES tika uzlauzts, AES jeb Advanced Encryption Standard drīz kļuva par normu.

Atšķirībā no iepriekšējām šifrēšanas formām, AES datu bukletu kodēšanai izmanto bitu atslēgas. (Pssst: ExpressVPN izmanto 256 bitu šifrēšanu, lai aizsargātu jūsu informāciju.) Tas ir visaugstākais šifrēšanas veids, kāds šobrīd ir pieejams, un pašlaik tas ir ASV armijas izvēlētā metode. Saskaņā ar 256 bitu AES, pat vismodernāko superdatoru dekodēšana prasīs miljardiem gadu.

Kāpēc valdība pārkāpj šifrēšanu

Sākot ar filozofu Džonu Locke un beidzot ar autoru Edgaru Allenu Po, ziņojumu šifrēšanas prakse ir plaši izmantota. Un, lai gan ir praktiski neiespējami precīzi noteikt precīzu laiku cilvēces vēsturē, kurā šifrēšanas ideja tika uzskatīta par kaut ko noderīgu kaut kam kaitīgam, valdības šodien cenšas radīt precedentu, pieņemot, ka jūsu informācijai vienmēr jābūt viegli pieejamai..

Par laimi Apple, Google un citi tehnoloģiju uzņēmumi redz lietotāju privātuma vērtību un tagad pēc noklusējuma šifrē lielāko daļu ierīču. Protams, likumi par to nav pārāk priecīgi.

Šifrēšana glābj dzīvības: kad #BrusselsAttack laikā neizdevās izveidot avārijas tīklu, policisti / mediķi pārcēlās uz vietni @WhatsApp. https://t.co/AK4riLKa7U

– Edvards Snūdens (@Snowden) 2016. gada 26. marts

Jūs, iespējams, atceraties pirms dažiem gadiem notikušo Sanbernardīno gadījumu, kad Apple noraidīja FBI pieprasījumu atbloķēt slepkavas tālruņus, vai nesen, kā Lielbritānijas mājas sekretārs drudžaini virza drošus tērzēšanas pakalpojumus, piemēram, WeChat, lai savās lietotnēs izveidotu aizmugures durvis..

Tā kā nesen tika runāts par tīkla neitralitātes atjaunošanu un ISP lielākas enerģijas piešķiršanu, ierīču šifrēšana nekad nav bijusi tik svarīga.

Kā pasargāt sevi

No mūsu veiktajiem zvaniem, priekšmetiem, kurus iegādājamies ar kredītkartēm, un pat vietnēm, kuras apmeklējam, mūsdienu pasaule darbojas ar šifrēšanu.

Neļauj valdībai tevi apmānīt. Jūsu informācija ir tikai jums. Jums ir tiesības uz privāto dzīvi, un drošs un ērts veids, kā visu laiku ieslēgt VPN, ir drošs un ērts veids, kā palīdzēt šifrēt visu jūsu interneta trafiku..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map