Повний посібник з DRM для початківців

рукостискання-36806_1280

DRM розшифровується як управління цифровими правами. Це загальний термін для будь-якої технології, яка використовується для контролю доступу та обмеження використання власного апаратного та програмного забезпечення та авторських прав. Це може завадити власнику продукту змінювати, ремонтувати, вдосконалювати, поширювати та іншим чином використовувати продукт таким чином, який не дозволений власником авторських прав.

У багатьох країнах обхід DRM нелегальний, як і створення та розповсюдження інструментів, використовуваних для обходу DRM.

Чому DRM?

Заявлена ​​мета DRM – запобігання піратства та захисту інтелектуальної власності. Обмежуючи те, що власник може і що не може робити зі своїм продуктом, власники авторських прав можуть запобігти крадіжці інтелектуальної власності, порушенням авторських прав, підтримувати художній контроль та забезпечувати постійний потік доходу. DRM може забезпечити безпеку власника, обмеживши спосіб його використання.

Власники авторських прав реалізовують DRM і з менш прискіпливих причин. DRM може задушити конкурентів від покращення продукту. Це може зробити продукти несумісними один з одним, змусивши власників купувати лише сумісні продукти, які приносять користь власнику авторських прав. Це може змусити власників перейти на найновіший продукт, коли зміниться схема DRM. DRM може заважати власникам робити копії, продавати, дарувати, ремонтувати чи змінювати свої продукти, що призводить до збільшення доходу.

Чи працює DRM?

DRM може запобігти власникам використовувати свої продукти способами, не дозволеними власником авторських прав. Наскільки це ефективно, залежить від індивідуальної технології DRM.

Фонд Electronic Frontier, неприбуткова група з цифрових прав та головний критик DRM, стверджує, що не існує жодних доказів, що DRM запобігають піратству або захищають користувачів.

Аргумент проти DRM

Коли споживач купує товар, повна власність на цей товар юридично передається від виробника або продавця до споживача. DRM втручається в цю просту юридичну передумову, зберігаючи певні елементи права власності на оригінального власника авторських прав.

Багато груп споживачів, зокрема Фонд електронних кордонів, виступили з позицією проти DRM. Вони стверджують, що ціль DRM не полягає у захисті споживачів чи інтелектуальної власності, а у незручності власників, задушенні інновацій від потенційних конкурентів, приховуванні недоліків та перешкодженню їм справді володіти продуктом.

  • DRM може запобігти власнику продукту його перепродавати або дарувати. Наприклад, це може заборонити бібліотекам та магазинам прокату ведення бізнесу, наприклад.
  • Відповідно до закону про DRM, дослідників із безпеки можуть бути подані позови, якщо вони виявляють уразливості в продукті. Наприклад, дослідницька команда університету не могла публікувати інформацію про недоліки, які ставлять під загрозу приватну інформацію клієнтів.
  • DRM може заборонити клієнтам додавати або видаляти функції з продукту, яким вони володіють. Винахіднику може бути заборонено продавати аксесуар, наприклад, для вдосконалення існуючого товару.
  • DRM може заборонити клієнтам змінювати формат цифрового продукту, наприклад, змінювати формат аудіо- чи відеофайлу для роботи з іншим програвачем чи пристроєм.
  • DRM може обмежити власників використання певних аксесуарів та сумісних продуктів із пристроєм. Картриджі для принтерів – помітний приклад цього.
  • DRM може заважати клієнтам самостійно ремонтувати пошкоджені продукти. Виробник комп’ютера може втратити гарантію на пристрій, якщо клієнти, наприклад, звернуться до третьої сторони для ремонту та заміни деталей.

Anti-DRM – це не піратство

Захисники DRM часто прирівнюють анти-DRM до пропіратства. Це просто не відповідає дійсності і є стигмою тих, хто відніме у споживачів право власності.

Існують ефективніші засоби боротьби з піратством, які можуть використовувати власники авторських прав, ніж DRM, про які ми поговоримо пізніше.

Приклади апаратного DRM:

Смартфони

Останній iPhone створив заголовки для видалення стандартного аналогового гнізда для навушників, змусивши користувачів слухати музику та інше аудіо за допомогою чисто цифрового сигналу через бездротовий гніздо Bluetooth, AirPlay або Lightning. У цьому немає нічого поганого, але відкриває двері для зловживань DRM.

Нілай Патель опублікувала статтю на The Verge, в якій пояснила потенціал серйозних проблем:

“Обмеження аудіовиходу виключно цифровим підключенням означає, що музичні видавці та потокові компанії можуть почати наполягати на механізмах забезпечення цифрового захисту авторських прав […]. Ви можете зробити ставку на те, що музична індустрія все одно почне розправлятися на” несанкціонованих “пристроях відтворення та запису. “

Patel пояснює, що індустрія розваг веде боротьбу проти “аналогової лазівки”, і тепер вона може краще контролювати, як користувачі відтворюють аудіо.

DVD та Blu-Ray

Більшість фільмів на DVD зашифровані DRM, тому їх неможливо зірвати, скопіювати та створити резервну копію.

Blu-Ray робить цей крок далі ще кількома шарами DRM, що робить неможливим відтворення дисків ні на чому, окрім програвача Blu-Ray та телевізора HD, що підтримує шифрування відео. Так само для відтворення диска Blu-Ray на комп’ютері необхідна відеокарта та монітор, сумісні з HDCP. Програмне забезпечення, яке використовується для читання дисків, не є безкоштовним, і їх не може відтворювати жодне вільне програмне забезпечення через DRM.

Фонд вільного програмного забезпечення оголосив бойкот усіх HD-DVD та Blu-Ray дисків у 2006 році.

Принтери

У вересні 2016 року компанія HP ганебно оновила вбудовану програму через цілий ряд своїх принтерів, що зробило їх несумісними з картриджами принтерів, що не належать фірмі. Власники змушені були придбати чорнильні картриджі HP, які коштують дорожче, ніж загальні варіанти брендів. Якщо використовується інша марка, навіть якщо вона раніше була сумісною, принтер попередив би власника про те, що картридж “пошкоджений” і його потрібно замінити..

Після величезного обурення клієнтів та клопотання, надісланого Фондом Electronic Frontier, HP вибачилася за DRM і випустила додаткове оновлення мікропрограмного забезпечення для відновлення принтерів до нормального стану.

Телевізори

Багато смарт-телевізорів, що продаються сьогодні, оснащені вбудованою функцією запису. На жаль, вміст, який ви записуєте зі свого смарт-телевізора, швидше за все, блокується на цьому телевізорі за допомогою DRM, і його неможливо відтворити на будь-якому іншому пристрої. Крім того, DRM може обмежити кількість часу, до якого ви можете записувати. Виробники смарт-телевізорів можуть працювати з власниками авторських прав, щоб увімкнути DRM, що відповідає вмісту, тому це стосується лише деяких телепрограм та фільмів.

Техніка

Навіть побутова та кухонна техніка може використовувати DRM. Keurig, кавова компанія, яка виготовляє автомат для видачі кави за допомогою одноразових стручків, зробила спробу цього в 2014 році. Компанія помітила, що клієнти почали користуватися стручковими стручками та повторно використаними стручками, щоб заощадити гроші. Щоб змусити клієнта купувати тільки бренди «Keurig», машина Keurig 2.0 включила функцію сканування, яка б блокувала стручки конкурента, які не містили спеціальної позначки..

Захищено DRM, і продажі нового Keurig скоротилися. Не тільки сторонні стручки не можна було використовувати, але і старіші версії стручків марки Keurig були також заблоковані. Власники були передбачувано обурені.

Приклади програмного забезпечення DRM

Цифрова музика, відео та книги

iTunes, мабуть, найвідоміший приклад використання DRM для захисту цифрових медіа, включаючи музику та відео. Він використовує внутрішню схему DRM під назвою FairPlay, яка вбудована у всі пристрої Apple та медіаплеєри. FairPlay гарантує, що медіа, придбані у App Store та iTunes, можна відтворювати лише через продукти Apple. Сюди можна віднести фільми, музику, телепередачі, електронні книги та додатки.

Програми

Якщо ви не перебуваєте у в’язниці свого iPhone або iPad, що втрачає гарантію, пристрої iOS можуть використовувати лише додатки, перелічені в App Store. На відміну від Android, немає налаштувань, щоб дозволити інсталяцію програм від сторонніх розробників.

Ця тактика заважає власникам iPhone та iPad використовувати додатки, які Apple не схвалює. Ці програми можуть бути піратськими, містити явний вміст, завдати шкоди пристрою або використовуватись для модифікації пристрою таким чином, який інакше не приносить користі Apple. Наприклад, неможливо підробити своє місцезнаходження GPS або змінити, які порти та програми можуть використовувати на iPhone, не порушуючи його.

Програмне забезпечення та відеоігри

Комерційне програмне забезпечення використовує DRM різними способами, щоб запобігти несанкціонованому розповсюдженню та піратству. Це може обмежити, на скільки пристроїв може бути встановлена ​​одна копія програмного забезпечення (Evernote, Microsoft Office). Ще одна тактика – це наполеглива аутентифікація в Інтернеті, яка вимагає підключення до Інтернету, щоб програмне забезпечення могло “зателефонувати додому”, щоб переконатися, що це законна копія (Diablo 3, Assassin’s Creed II). Ключі продуктів – це також простий засіб підтвердження придбання програмного забезпечення, але воно, як правило, обмежено фізичними дисками, а не завантаженнями через Інтернет..

Мотивація запобігання піратства є зрозумілою, але обмеження кількості пристроїв та примусового використання ключів продукту може обмежувати перепродажу або передачу використаного програмного забезпечення – практика, яку повинен мати право власника. Постійна онлайн-автентифікація створює ускладнення щодо конфіденційності та може перешкоджати власникам користуватися своїм програмним забезпеченням без підключення до Інтернету.

Окрім запобігання несанкціонованому копіюванню та розповсюдженню, DRM також може заважати користувачам змінювати, вдосконалювати або видаляти функції програмного забезпечення. Зазначений намір полягає у захисті інтелектуальної власності, але це також може перешкоджати конкуренції.

Що не є DRM

Потокові послуги

Вміст безкоштовних служб потокової передачі та підписки, таких як Netflix та Spotify, не кваліфікується як захищений DRM. Це те, що ви платите 10 доларів на місяць за підписку на Netflix, не означає, що ви є власником кожного фільму та телешоу в бібліотеці Netflix.

То де ж лінія? DRM спеціально втручається у власність. Якщо у вас є щось, ви маєте змогу робити все, що вам хочеться, роблячи необмежену кількість копій і роздаючи їх незнайомцям. Потоковий вміст не означає, що ви ним володієте.

Потокове передача – це послуга, і послуги не є продуктами, тому ними не можна володіти, і DRM в традиційному розумінні не можна застосовувати.

Несумісність

DRM заважає робити те, що було б можливо без цього. Якщо картридж принтера повністю сумісний з принтером у будь-якому аспекті, за винятком якогось довільного обмеження, призначеного для блокування сторонніх осіб, це DRM.

Однак DRM не впливає на базову технологію. Якщо лише одна компанія виготовляє сумісний картридж для принтера і немає інших сторонніх опцій, це не DRM.

Безпека

Це, мабуть, найменш чітка лінія того, що є, а що не є DRM. Скажімо, Apple повинна була обмежити користувачів Macbook та iPhone зарядними кабелями брендів Apple, оскільки сторонні продукти постійно фіксували полум’я. Метою цього обмеження було б не захист авторських прав Apple, а найкращих інтересів своїх клієнтів.

Це лише гіпотетичний приклад, але в який момент обмеження безпеки перетворюється на DRM? Це необхідно оцінювати на основі продукту.

DMCA

Закон про захист авторських прав на цифрове тисячоліття 1998 року забороняє в США випускати чи поширювати будь-яку технологію, яка дозволяє власникам обходити захист DRM на своїх продуктах. DMCA по суті робить обхід DRM з будь-якої причини злочином.

Метою закону було стримувати піратство цифрових продуктів, однак він використовувався для замовчування дослідників з безпеки, які виявляють недоліки в продуктах, і запобігає конкурентам від зворотного проектування продукції та загрожує добросовісному використанню.

Незважаючи на закон, DMCA значною мірою неефективно захищає системи DRM та продукти, які вони нібито захищають від програмних піратів. Безкоштовне програмне забезпечення для обходу DRM багато в Інтернеті. Як і закономірність законів про DRM, погані хлопці звільняються, а хороших хлопців карають.

Боротьба з DRM

Мабуть, найприємніший факт щодо DRM – це те, що він не працює. Google будь-який із наведених вище прикладів, і ви майже впевнені, що знайдете засіб обходу DRM на першій сторінці результатів. DRM зазвичай слугує лише для незручностей та покарання чесних споживачів і мало робить для запобігання піратства та крадіжок інтелектуальної власності.

Навіть незважаючи на те, що зламування DRM є незаконним у багатьох країнах, закони важко виконувати та робити мало, щоб зупинити порушників авторських прав.

Як можна боротися з DRM? Ми не можемо заохочувати вас використовувати програмне забезпечення для видалення DRM та займатися піратством, але є й інші альтернативи як для творців, так і для споживачів..

Потокове

Для цифрових носіїв передавання вмісту відмовляється від багатьох найбільш суперечливих аспектів DRM. Це може забезпечити кращий досвід клієнтів, не вимагає від клієнта придбання товару, а пірат – порівняно складно, принаймні високої якості. Вам не потрібно дивитись далі, ніж Netflix, щоб побачити, як потокова модель приносить користь як клієнтам, так і власникам авторських прав.

Легкий захист вмісту

Легкий захист вмісту або LCP – це заміна для шифрування DRM, яка ще розвивається. Особливо орієнтований на електронні книги, розробник GiantSteps стверджує, що це створить стандартизоване шифрування для всіх видавців, які не зафіксують клієнтів на певній платформі. Теоретично це забезпечить придбання цифрового продукту, але дозволить використовувати його на багатьох платформах, таких як планшети, смартфони та електронні читачі, такі як Kindle та Nook.

LCP обіцяє бути менш нав’язливим, забезпечити кращу роботу користувачів та бути легшою у застосуванні, ніж традиційні DRM. Однак, як саме вона реалізована, може все-таки суперечити принципам захисту від DRM, визначеним EFF та іншими групами прав споживачів.

Завантажте DRM безкоштовно

Компанії досить сміливі, щоб випустити продукти, що не містять DRM, часто заслуговують на повагу та повторюють бізнес своїх клієнтів. Якщо увімкнено DRM, не видно, що компанія впевнена, що має найкращий можливий продукт, і споживачі готові платити за нього.

CD Projekt Red, виробники хіт-ігор серії Witcher, випустили останні два партії серії без DRM. Компанія зазначила, що після виходу програми Witcher 2: Assassin of Kings, дисково-захищена версія диска, розповсюджена Atari, піратована більше разів, ніж версія без DRM, що продається через онлайн-завантаження. Відьмак 3: Дике полювання продовжувало побивати рекорди продажів.

Клієнти можуть підтримувати програмне забезпечення без DRM, не тільки купуючи його, але й купуючи його на ринку, що підтримує продукти, що не містять DRM. Наприклад, GOG.com продає лише ігри без DRM, включаючи серії The Witcher.

Справедливе маркування

Минулого року EFF подав клопотання Федеральній комісії з торгівлі встановити правила маркування, які вимагатимуть роздрібних торговців попереджати клієнтів, якщо продукція містить DRM.

Справедливе використання

Закони про добросовісне використання передбачають, що матеріали, захищені авторським правом, можуть бути скопійовані для “обмежених та трансформативних” цілей без дозволу власника авторських прав. DRM часто працює всупереч цим законам, заважаючи можливості копіювати або розповсюджувати обмежений матеріал. Справедливе використання може використовуватися для коментування, критики або пародії авторського права, захищеного авторським правом. Його часто використовують журналісти та інші форми ЗМІ.

Майбутнє DRM: blockchain tech

Блокчейн – це децентралізована, незмінна, публічна книга транзакцій. Найвідоміше використовується Біткойн, щоб запобігти споживачам витрачати один і той же біткойн двічі і вводити нові біткойни в економіку заданими темпами.

Але блокчейн зростає як руйнівна технологія з безмежними програмами. Одне з таких застосувань – це походження, або підтвердження права власності. У цьому сенсі блокчейн може використовуватися в схемах DRM, щоб гарантувати, що хтось, хто відтворює цифрові медіа, такі як пісня чи відео, фактично йому належить.

Системи, керовані технологією Blockchain, DRM все ще розробляються, і вони можуть допомогти споживачам або завдати шкоди, залежно від того, як вони реалізовані. Він може слугувати спільним сховищем прав власників вмісту і навіть може перешкоджати передачі прав між користувачами. Він також може бути використаний для застосування всіх тих поганих політик, на які ми вказували вище, тому що блокчейн набагато складніше зламати чи обходити.

Пов’язані: Що таке блокчейн? 10 Експерти пояснюють блокчейн у 150 слів або менше.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me