Uganda tagad apliek nodokļus saviem pilsoņiem par piekļuvi sociālajiem medijiem

Mobilais tālrunis ar lietotnēm, kurām ir dolāru zīmes


Kopš 1. jūlija ugandiešiem vairs nav brīvas piekļuves sociālo mediju platformām, viņiem jāmaksā ikdienas nodoklis, lai saglabātu piekļuvi 58 vietnēm un lietotnēm, tostarp Facebook, Twitter, Signal un Youtube..

Uzliktā nodeva ir guvusi intensīvu kritiku gan Ugandā, gan visā pasaulē, aicinot valdības mēģinājumu cenzēt tiešsaistes runu cenzēt.

Kas ir Ugandas sociālo mediju nodoklis?

Nodoklis, kas 1. jūnijā tika apstiprināts kā daļa no Ugandas valsts budžeta, visiem lietotājiem, kuri vēlas piekļūt balss un ziņojumapmaiņas pakalpojumiem, kurus valdība uzskata par “vispārspējīgākajiem”, piemēram, Facebook, Twitter un WhatsApp, maksā 200 Ugandas šiliņus vai piecus centus. “Vienam lietotājam dienā piekļuvei”.

Lai varētu izmantot šīs lietotnes, ugandiešiem jāmaksā piecu centu ekvivalents dienā vai 18,25 dolāri gadā, lai izveidotu savienojumu ar kādu no viņu iecienītākajiem sociālo tīklu vietnēm – tā nav maza summa, ja valsts IKP uz vienu iedzīvotāju ir 604 dolāri..

Lielākā daļa ugandiešu piekļūst internetam, izmantojot savus mobilos tālruņus, un nodokli maksās caur mobilo tālruņu operatoriem, izmantojot atsevišķas SIM kartes. Ar SIM karti saistītais numurs jau ir pārbaudīts ar īpašnieka valsts ID, tālruni nesaraujami saistot ar īpašnieka personisko informāciju..

Kāpēc Uganda apliek nodokli par sociālo mediju izmantošanu?

Ugandas prezidents Yoweri Museveni šādus balss un ziņojumapmaiņas pakalpojumus ir apzīmējis ar “over the top (OTT)”, apgalvojot, ka šīs vietnes un lietotnes tiek izmantotas “tenkas” un ka šāda sociālo plašsaziņas līdzekļu izmantošana ir “luksusa prece” un tai būtu jāmaksā nodoklis..

Visticamāk šī nodokļa iemesls ir kritiķi, kuri nodokli nodēvējuši par mēģinājumu aplaupīt ugandiešiem viņu vārda brīvību tiešsaistē, vienlaikus faktiski bloķējot tiešsaistes piekļuvi dažām no visvairāk nabadzīgajām valstīm..

Šī nav pirmā reize, kad Uganda mēģina bloķēt piekļuvi sociālajiem medijiem – 2016. gada vēlēšanu laikā valdība uz vairākām dienām bloķēja sociālos plašsaziņas līdzekļus, neļaujot balsīm iebilst pret pašreizējo Museveni atkārtotajām vēlēšanām. Museveni ir Ugandas prezidents kopš 1986. gada.

Kā tas ietekmē ugandiešus?

Satraucoši, nodokļu paredzētā ietekme uz sociālo mediju lietošanas ierobežošanu jau ir redzama. Saskaņā ar Kampalas komunikāciju firmas ziņojumu kopējais sociālo mediju lietojums samazinājās par 11%, un 71% ziņoja par ārkārtīgām neērtībām kopš nodokļu stāšanās spēkā. Tagad VPN izmanto 57% respondentu.

Pagaidām nav acīmredzamu plānu atbrīvot sociālo mediju izmantošanu, kas netiek uzskatīta par “tenku”. Nav skaidrs, vai tas ir paredzēts vai ir acīmredzami nepieklājīgs, taču nodoklis tomēr aptur pedagogus, mazos uzņēmumus un pētniekus, kā arī ikvienu, kas iesaistīts ne “tenkas” no piekļuves platformām, kas ir ļoti svarīgas viņu darbam.

Ugandieši cīnās par tīkla neitralitāti

Kamēr nodoklis ir ierobežojis valdības kritiku tiešsaistē, vairāki lietotāji iesūdz Ugandas Komunikāciju komisiju, Ugandas ieņēmumu pārvaldi un valsts ģenerālprokuroru par vārda brīvības pamattiesību ierobežošanu, kā arī par kaitējumu uzņēmumiem, kas paļaujas uz sociālo mediju platformām.

Maz ticams, ka drīzumā tiks uzklausīta Kampalas bāzētās Kibernoziedzības iniciatīvas bezpeļņas organizācija, jo Ugandas tiesas ir pilnas līdz robežai, padarot spriedumu par šo lietu maz ticamu nākamā gada laikā.

Tomēr ar VPN un tiesas lietu nepietiek, lai apzināti paātrinātu tiešsaistes bezmaksas runas koroziju Ugandā.

Satraucoša zīme par to, par ko varētu kļūt internets?

Valstīs, kurās nav tīkla neitralitātes, ir jāpieņem līdzīgi tiesību akti, lai liegtu piekļuvi vietnēm un lietotnēm, kas cilvēkiem dod iespēju izteikties.

Uganda var būt pirmā, kas uzliek sociālo mediju nodokli, bet vairākas valstis jau ir ieviesušas ierobežojumus sociālajām platformām. Šā gada sākumā Tanzānija ieviesa noteikumus, kas prasa blogeriem maksāt 930 USD gadā par emuāra licenci – pārmērīgi dārgi valstij, kuras IKP uz vienu iedzīvotāju ir 936 USD..

Tā kā valdības un korporācijas vēlas kontrolēt to, ko sabiedrība redz un dara viņu labā, mūsu pamattiesības uz vārda un vārda brīvību mazināsies ar savulaik neitrālo tiešsaistes telpu. Lieki piebilst, ka cīņa par tīkla neitralitāti nekad nav bijusi tik nozīmīga.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map