Īsa anonīma vēsture

Anonīms došanās ielās protestēt

Anonīms ir liellopu gaļa ar Donaldu Trumpu.

Šonedēļ hakeru tīkls publiskoja video, kurā paziņoja par “pilnīgu karu” pret ASV prezidenta cerību, apgalvojot, ka viņa rasistiskā nostāja un nevīžīgās piezīmes attaisno visaptverošu uzbrukumu. Pēc anonīma teiktā, “operācija Trump” pilnībā stāsies spēkā 1. aprīlī.

Gadu gaitā mēs esam daudz dzirdējuši par Anonīmu, bet kas viņi ir? Un cik satrauktam patiesībā vajadzētu būt Trumpam un viņa atbalstītāju kavalkādei?

No Pasty Keyboard Warriors līdz Globālajiem brīvības cīnītājiem

Anonīms ir vaļīgs haktivistu (hakeru aktīvistu) tīkls, kuri tiecas mainīt status quo. Viņi ir stingri pret jebkāda veida cenzūru, kā arī valdības uzraudzību. Grupas izcelsme tiek uzskatīta par 2003. gadu, kad daži izlases lietotāji sanāca kopā, lai 4Chan attēlu dēļos runātu par anarhiju, apspiešanu un lietu stāvokli.. 

“Mēs esam anonīmi. Mēs esam leģions. Mēs nepiedodam. Mēs neaizmirstam. Sagaida mūs.”

2006. gadā viņi pirmo reizi pievērsa uzmanību tam, kad bija iefiltrējušies Somijas sociālā tīkla centrā Habbo un bloķējuši piekļuvi dažām vietnes daļām. Pārskatos tika parādīts, kā vietne ir klasificējusi noteiktus lietotājus rasistiski, tāpēc Anonīms nolēma atkāpties. 

Viņi sev pieteica vārdu, bet būs nepieciešami vēl divi gadi, pirms kāds to neatzīs ārpus 4Chan aprindām.

Anonīmi sasniedza tuvu dievišķībai, kad viņi uzlauza scientoloģijas baznīcu

Uz priekšu līdz 2008. gadam, kad Anonīms veidoja virsrakstus, izlaižot makabrālu video, kurā tika paziņots par karu scientoloģijas baznīcai. Zemāk esošajā videoklipā grupa apgalvo, ka baznīca gadiem ilgi ir izmantojusi savus biedrus, tāpēc bija pelnījusi tās pazemināšanu.

“Jūsu sekotāju labā, cilvēces labā un mūsu pašu baudīšanai mēs turpināsim jūs izraidīt no interneta.” 

Sekoja virkne DDoS uzbrukumu un dažādu personisko protestu viļņu. Tūkstošiem protestētāju, kas valkāja Gaja Fawkes maskas, pulcējās Scientoloģijas centros visā pasaulē, mūžīgi sabojājot baznīcas reputāciju un maksājot miljoniem zaudējumu.

Baznīca cieta milzīgus uzbrukumus viņu vietnei, bet, vēl ļaunāk, viņi cieta neatgriezenisku kaitējumu viņu uzticamībai.

Šī bija pirmā reize, kad haktivisti apvienojās vienā un tajā pašā reklāmkarogā, tajā pašā nolūkā, un tā parādīja priekšnoteikumus tam, kas notiks tālāk.

Atriebšanās Assange un Toppling valdības apspiešana

2010. gadā ASV mēģināja aizvērt ziņotāju vietni WikiLeaks, piespiežot tādas vietnes kā Amazon, PayPal un MasterCard noņemt savus pakalpojumus no vietnes. Šādi rīkojoties, valdība varētu bloķēt jebkādu piekļuvi vietnes publiskajiem līdzekļiem. 

Atbildot uz to, Anonīms uzsāka uzbrukumu ar nosaukumu “Operation Avenge Assange”, kurā viņi īslaicīgi iznīcināja PayPal, Visa un MasterCard vietnes..

PayPal lēš, ka zaudējumi uzņēmumam izmaksāja 5,5 miljonus dolāru, kas vēlāk noveda pie 14 anonīmu arestu.

13 no 14 hakeriem apsūdzēja uzbrukumā, bet WikiLeaks turpina dzīvot.

Cīņa ar apspiešanu un atgriešanās cilvēkiem

Neilgi pēc tam Anonīms devās uz Tunisiju, lai atbalstītu Arābu pavasari, uzsākot daudzus DDoS uzbrukumus Tunisijas valdības tīmekļa vietnēm. Viņi arī palīdzēja Tunisijas tautai dot iespēju, nodrošinot viņiem pienācīgus rīkus un informāciju, kas nepieciešama valdības (piemēram, pārlūkprogrammas Tor pārlūka) uzlaušanai.. 

Tas izraisīja plašu valdības sacelšanos, kas galu galā palīdzēja nomelnot diktatūru.

Līdzīgi uzbrukumi notika Ēģiptē, kur Anonīms palīdzēja atjaunot noteiktas interneta daļas, kuras valdība cenzēja. Grupa arī uzlauza un likvidēja daudzas valdības tīmekļa vietnes. Šīs vietnes bija bezsaistē, līdz toreizējais prezidents Hosni Mubaraks oficiāli atkāpās no amata.

Dokumentēti neskaitāmi citi uzbrukumi, tostarp slavenā Vestboro baptistu baznīcas uzlauzšana, kurā Anonīms tviterī publiskoja daudzu draudzes locekļu vārdus, numurus, e-pastu un mājas adreses.. 

Vestboro baptistu baznīca Dox | http://t.co/RDTaMpWc Izklaidējieties un atcerieties, ka šie ir briesmīgi cilvēki, kas rīko bēru sarīkojumus | #YAN #OpWestBor

– Anonīms (@YourAnonNews) 2012. gada 17. decembris

Šis ir tikai ieskats grupas izmantojumos. Saskaņotāku grafiku var aplūkot šeit.

Cik liels ir anonīms?

Šeit ir runa, ka Anonīms nav tik daudz organizācija, cik ideoloģija. Tas, kas sākās kā vienkāršs 4Chan ziņojumu dēlis, ir kļuvis par globālu aizstāvības cēloni, kas ar katru dienu pieaug.

Anonīms ir saņēmis uzmanību no abām aizstāvības spektra pusēm, sākot no izteicieniem par varoņiem līdz saukšanai par kiberteroristiem. 2012. gadā grupa Time Magazine tika nosaukta par vienu no ietekmīgākajiem cilvēkiem pasaulē.

Tā kā anonīmi ir visuresoši, viņi var saplūst, kad un kad vien vēlas. Nav uzņēmuma galvenās mītnes, nav (zināmu) darba kārtību un nav īsta veida, kā kaut ko viņiem piesaistīt. Kaut arī tas palīdz viņiem palikt privātiem, tas arī paver iespējas citiem cilvēkiem pieprasīt uzbrukumus viņu vārdā. Praktiski nav iespējams pateikt, kurš ir īstais Anonīmais un kurš nav. Vai šie draudi pret Trumpu ir likumīgi?

Lai gan mēs nevaram uz to atbildēt, mēs varam droši apgalvot, ka viņu skaits pieaug.

Vajadzētu Trump un co. uztraukties? Tu mums saki.

Piedāvātais attēls: Vincenta Diamantes “Anonīms scientoloģijā Losandželosā” ir licencēts saskaņā ar CC BY-SA 2.0.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map