Kopš 2014. gada ir 3,2 miljoni pieprasījumu “tiesības tikt aizmirstam”

Dzēšgumijas ilustrācija, kas nodzēš Google logotipu.


Ir pagājuši vairāk nekā pieci gadi, kopš stājās spēkā Eiropas Savienības “tiesības tikt aizmirstam”. Noteikti tiesību akti, kas cilvēkiem ļauj pieprasīt, lai no meklētājprogrammām tiktu noņemta negatīva informācija par tiem, vissmagāk ietekmē Google,.

Pagājušajā mēnesī Google izdeva ziņojumu par to, kā tā līdz šim ir rīkojusies ar tiesībām tikt aizmirstam, un tas ir piepildīts ar statistiku par miljoniem vietrāžu URL, kurus cilvēki ir lūguši svītrot no meklētājprogrammas. Mēs apskatīsim un izpētīsim ietekmi uz piekļuvi informācijai un tiesībām uz privātumu.

Kādas ir tiesības tikt aizmirstam?

Pirmreizējās stāšanās spēkā 2014. gada maijā tiesības tikt aizmirstam ir indivīdu tiesības saņemt negatīvu informāciju par viņiem, kas izņemti no meklēšanas internetā. Lai pieprasītu noņemšanu no meklētājprogrammas, personai jāiesniedz veidlapa meklētājprogrammas vietnē, norādot noņemtos URL.

[Vai vēlaties saņemt jaunākās ziņas par privātumu internetā? Reģistrējieties ExpressVPN biļetenam.]

Pēc ilgstošās tiesiskās cīņas starp ES un Google, Eiropas tiesa septembrī noteica, ka izraidīšana attieksies tikai uz kratīšanu ES. Tas nozīmē, ka ikviens, kurš uzmeklēs kādu personu no ārpuses, joprojām varēs redzēt šīs personas mulsinošos fotoattēlus vai kriminālo vēsturi, pat ja tā ir izdzēsta no meklējumiem Eiropā.

Tiesības tikt aizmirstam, ko ES Vispārējās datu aizsardzības regulas (GDPR) likumos dēvē par “tiesībām dzēst”, ir pretrunīgi. No vienas puses, ir vajadzīga privātums un jāapkaro tādas parādības kā atriebības porno. No otras puses, ir sabiedrības tiesības uz informāciju un briesmas radīt cenzūras vidi. Meklētājprogrammu operatoriem ir jāizvērtē šīs divas pretējās vajadzības, izlemjot, vai URL svītrot no saraksta.

Pēc pieciem gadiem pēc skaitļiem

Google ziņojumā tiek apskatīts ne tikai tas, kā cilvēki izmanto savas tiesības tikt aizmirstam, bet arī tas, kā uzņēmums ir izsvēris sabiedrības intereses salīdzinājumā ar privātuma vajadzībām. Šeit ir daži dati, ko Google ir publiskojis par URL svītrošanas pieprasījumiem, kas saņemti laikā no 2014. gada maija līdz 2019. gada maijam.

Pieprasītie URL, kas jānoņem: 3,231,693
Unikāli pieprasītāji: 502,648
Izsvītrošanas likme: 44,5%

Dominējošie URL svītrošanas pieprasījumi
Personīgā informācija sociālajos medijos un direktoriju vietnēs: 29%
Juridiskā vēsture, ko ziņo ziņu izplatītāji un valdības lapas: 21%

Ko slēpt?

Svītrošanas pieprasītās informācijas veids
Profesionālā informācija: 24% (pieņemti 20,7% pieprasījumu)
Noziedzība: 9% (pieņemti 48,2% pieprasījumu)
Pašnodarbināts: 9% (pieņemti 34,4% pieprasījumu)
Profesionālie pārkāpumi: 8% (pieņemti 19,5% pieprasījumu)
Personiskā informācija: 8% (pieņemti 96,8% pieprasījumu)
Politiskā platforma: 4% (pieņemti 3,4% pieprasījumu)
Jutīga personiskā informācija: 2% (pieņemti 92,6% pieprasījumu)

Svītrošanas pieprasījumu lielākais segments bija saistīts ar personas pašreizējo profesiju. Bieži tika uzskatīts, ka šī informācija ir pieejama sabiedrības interesēs un ir pieejama meklētājprogrammās, tāpēc Google svītroja no tirgus tikai nelielu procentuālo daļu. Bija daudz mazāk pieprasījumu svītrot lapas ar personisko informāciju, piemēram, mājas adresēm un kontaktinformāciju, kā arī tādu sensitīvu personisko informāciju kā seksuālā orientācija, taču gandrīz visi šie pieprasījumi tika pieņemti..

Ziņojumā piebilsts: “Gadījumos, kad vietrādis URL parādījās pieprasījuma iesniedzēja vārda meklēšanas rezultātos, bet, neskatoties uz to, ka tajā nebija atsauces uz pieprasījuma iesniedzēju, tā svītrošanas likme bija 100%, jo nebija konkurējošu sabiedrības interešu.”

Atšķirības pa valstīm

10 populārākie URL noņemšanas pieprasījumi pa valstīm
Francija: 20,1%
Vācija: 16,6%
Apvienotā Karaliste: 13,4%
Itālija: 8,7%
Spānija: 8,0%
Nīderlande: 5,5%
Polija: 3,3%
Zviedrija: 3,0%
Beļģija: 2,6%
Šveice: 1,9%

Kāpēc franči tik intensīvi piedalās tiesībām tikt aizmirstiem? Francijas iedzīvotāju skaits ir aptuveni tāds pats kā Apvienotajā Karalistē un ir mazāks nekā Vācijas, tomēr tas veido lielāko daļu izņemšanas no saraksta..

Google analīze norāda uz populāro franču direktoriju vietni, lai meklētu personu un profesionāļu adreses un tālruņu numurus. Šajā vietnē ir saņemts liels skaits pieprasījumu svītrot URL. Kaut arī direktoriju lapu var svītrot no meklētājprogrammas, direktorijiem parasti ir savas meklēšanas funkcijas, tāpēc indivīdus joprojām var atrast šādā veidā.

Kas vēlas tikt aizmirsts?

Svītrošanas pieprasītāji
Privātpersonas: 84%
Nepilngadīgie: 6%
Sabiedrības pārstāvji: 4%
Politiķi: 4%
Juridiskām personām: 2%

Lai gan 84% pieprasījumu ir iesniegušas privātpersonas, iespējams, ka mūsu uztveri par sabiedriskajiem darbiniekiem un politiķiem visvairāk izmaina tiesības tikt aizmirstam. Slavenības un valdības ierēdņi daudzos pieprasījumos izmantoja advokātu birojus un reputācijas pārvaldības pakalpojumus. Faktiski atlikušos 16% pieprasījumu iesniedza tikai 0,2% pieprasītāju.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map