Wyczyść wiadomość? ONZ mówi klucz szyfrujący do wolności słowa

un twierdzi, że szyfrowanie jest kluczem do wolności słowa


W 2011 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała dostęp do Internetu za prawo człowieka. Teraz raport Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych przyznaje prawo do szyfrowania i anonimowości prawie na tym samym cokole, wzywając oba „do korzystania z prawa do wolności opinii i wypowiedzi w erze cyfrowej”. słowami, ONZ popiera prawo osób do zaciemniania dowolnej części ich wiadomości – od pochodzenia do treści – aby wpływ tej wiadomości nie został utracony. I chociaż oficjalne deklaracje agencji nie zawsze zmuszają narody do zmiany sposobu działania, raport jest krokiem we właściwym kierunku. Ale czy dobre intencje ONZ mogą naprawdę powstrzymać falę rządowych starań na całym świecie o wprowadzenie cyfrowych „tylnych drzwi”?

Wolność kontra porażki

Jak zauważył BBC News, raport ONZ nazywa szyfrowanie „niezbędnym” dla wolności słowa i mówi, że bez narzędzi służących do zakłócania komunikacji osoby będą miały trudności z wyrażaniem swoich opinii bez obawy o wotum nieufności lub oskarżenia. David Kaye, autor raportu, twierdzi, że „szyfrowanie i anonimowość, osobno lub razem, tworzą strefę prywatności w celu ochrony opinii i przekonań”. Dokument ONZ promuje także wolności osobiste, potępiając tak zwane „ogólne zakazy” mówi „nie jest konieczne i proporcjonalne”. Ponadto raport mówi, że narody powinny unikać uczynienia identyfikacji użytkownika warunkiem dostępu cyfrowego. Podsumowując, zalecenia ONZ wyraźnie łączą szyfrowanie i możliwość korzystania z praw do wolności słowa, ale raport zawiera kilka ostrzeżeń.

Na przykład istnieje sekcja dotycząca „odszyfrowywania na drodze sądowej”, która według niej powinna być przeprowadzana tylko „wtedy, gdy wynika to z przejrzystych i publicznie dostępnych przepisów obowiązujących wyłącznie w odniesieniu do poszczególnych osób”. brzmi stosunkowo silnie, rodzi się pytanie: jak działałoby dekodowanie przez sąd, gdyby systemy szyfrowania były zarówno silne, jak i anonimowe? W rzeczywistości są to awarie w przypadku możliwego do zidentyfikowania i bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, ale krytycy obawiają się, że są tylnymi drzwiami we wszystkim oprócz nazwy.

Podstawy rządowe

Skąd tak nagłe zainteresowanie ONZ określeniem praw cyfrowych? W dużej mierze wysiłek wynika z rosnących wysiłków rządu w celu uzyskania dostępu do zaszyfrowanej komunikacji osobistej. Według The Intercept, na przykład, prokurator generalny USA Loretta Lynch przyłączyła się do „walki ze strachem” rządu USA w zakresie technologii szyfrowania. Prokurator generalny twierdzi, że złośliwi aktorzy korzystają z „szyfrowanej komunikacji – komunikacji, która ma zniknąć po wysłaniu”, i że szyfrowanie to ogranicza zdolność organów ścigania do ochrony obywateli. Tymczasem dyrektor Mike Rogers z National Security Agency (NSA) twierdzi, że rządy powinny mieć dostęp do wszystkich zaszyfrowanych produktów w taki sam sposób, w jaki mają dostęp do komunikacji telefonicznej.

W Wielkiej Brytanii BGR donosi, że nowy projekt ustawy o uprawnieniach dochodzeniowych w szczególności dotyczy szyfrowania. Jeśli zostanie przyjęty, rachunek będzie wymagał od firm takich jak Google, Apple i Facebook odszyfrowania komunikacji, gdy zostanie wydany nakaz z Home Secretary. Interesujące jest to, że w niektórych przypadkach, takich jak Apple iMessage lub FaceTime, ten rodzaj zamówienia jest bezużyteczny. Ponieważ Apple stosuje szyfrowanie typu end-to-end, deszyfrowanie nie jest w żadnym wypadku możliwe. Usługi takie jak Google Hangouts nie są jednak jeszcze chronione przez kompleksowe szyfrowanie, co czyni je – i tych, którzy z nich korzystają – potencjalnie podatnymi na atak.

Łatwość szyfrowania?

Nic dziwnego, że ONZ poszło po stronie prywatności – ale raporty i rekomendacje są dalekie od przekonania codziennych użytkowników do korzystania z szyfrowania. Większość urządzeń i usług nie szyfruje domyślnie, a różne standardy i metody są w dużej mierze nieprzeniknione, chyba że jesteś guru technologii lub ekspertem. Więc jakie jest rozwiązanie? Jak zauważyła Wendy Nather, dyrektor ds. Badań bezpieczeństwa informacji w 451 Group w ostatnim artykule Forbesa: „Większość użytkowników nie chce być twórcami. Jeśli masz długopis, nie chcesz wiedzieć, jak to działa ani jak to naprawić; chcesz po prostu skończyć pisać. Jeśli się zepsuje, dostaniesz nowy. Szyfrowanie musi być tak niewidoczne i bezproblemowe. ”

Tutaj wszystko się kończy: ONZ twierdzi, że szyfrowanie jest kluczowym elementem wolności słowa. Rządy chcą, aby backdoory szyfrowały komunikację, podczas gdy użytkownicy nie chcą dodatkowych kroków, aby skorzystać z usługi przesyłania wiadomości lub podjąć złożone środki ostrożności w celu zabezpieczenia swojego urządzenia. Najprościej? Zacznij łatwo. Wybierz bezpieczną sieć VPN i szyfruj teraz swój ruch internetowy. To twoje prawo. Użyj go lub zgub to szpiegom rządowym.

Wyróżniony obraz: Peter Griffin / Public Domain Pictures.net (obraz został zmodyfikowany)

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map