Reddit? Rosja mówi, że zapomnij

rosyjski zakaz reddit


Jeśli szukasz dyskusji bez ograniczeń, Reddit jest dobrym miejscem do rozpoczęcia. Oprócz wątków omawiających praktycznie każdy temat znany człowiekowi – zarówno SFW, jak i NSFW – strona prowadzi również dyskusje „zapytaj mnie o wszystko” (AMA), umożliwiając redditorom prowadzenie żywej dyskusji z celebrytami, ekspertami technologicznymi i rewolucjonistami.

Wydaje się jednak, że w Rosji użytkownik „rsocfan” firmy Reddit posunął się za daleko, ponieważ krajowa agencja nadzoru i cenzury, Roskomnadzor, zablokowała wiele stron z jego dyskusjami na temat uprawy grzybów Psilocybe.

Zasady i przepisy

Rosja nie jest znana z tego, że akceptuje niekonformistyczne opinie internetowe. Jak zauważył BBC, na przykład, każdy bloger w Rosji z ponad 3000 obserwujących musi zarejestrować się w rządzie i przestrzegać tych samych zasad, co media. „Washington Post” opisuje tę sytuację, w obliczu której stoją blogerzy „z teoretycznym naruszeniem prawa przez cały czas”; popularni rosyjscy blogerzy żyją w strachu, że potencjalnie mogą spotkać się z karą, jeśli władze zdecydują się na ich zwalczanie. W ostatnich miesiącach Roskomnadzor był zajęty wydawaniem surowych ostrzeżeń dla stron takich jak Facebook, Google i Twitter, jeśli nie są one zgodne z rosyjskimi przepisami dotyczącymi przetwarzania danych.

Teraz Reddit jest na celowniku dzięki postowi sprzed dwóch lat o uprawach nielegalnych narkotyków. W niedawnym wątku Reddit – „TIFU poprzez zbanowanie Reddita w Rosji” w subreddicie TIFU (Today I F-ed Up) – oryginalny plakat rsocfan wyjaśnia, w jaki sposób został zbanowany Reddit w Rosji. Napisał post o grzybach, aby zobaczyć, jak zareaguje Roskomnadzor, ponieważ agencja technicznie ma uprawnienia do blokowania dowolnej strony internetowej bez zgody sądu.

I podczas gdy Roskomnadzor był powolny, agencja nadzoru medialnego w końcu nadrobiła zaległości, przeczytała post i zażądała od administratorów Reddit zablokowania obraźliwych treści dla rosyjskich użytkowników.

Kiedy Roskomnadzor nie otrzymał natychmiastowej odpowiedzi od Reddit, agencja zakazała dużych części strony. Wielu Rosjan nie było w stanie uzyskać dostępu do Reddit wszyscy razem, ponieważ około jedna trzecia dostawców usług internetowych w tym kraju nie może prawidłowo filtrować bloków treści w oparciu o protokół HTTPS.

Spowodowało to odpowiedź administratorów witryny Reddit, którzy nie chcieli, aby ich rosyjscy użytkownicy stracili dostęp do swojej witryny. Dzień po rozpoczęciu czarnej listy została ona zniesiona, gdy administratorzy strony skontaktowali się z Roskomnadzorem i zgodzili się na ich warunki. Obraźliwy post jest teraz zablokowany dla użytkowników w Rosji.

Oryginalny plakat rsocfan uwielbia ironię całego incydentu. Nienawidzący wątek nie cieszył się dużym zainteresowaniem, gdy po raz pierwszy go opublikował, ale cały ten incydent cenzury rzucił go na światło dzienne. W efekcie Roskomnadzor zwrócił uwagę na to, co próbował ukryć!

Wybieranie treści

W ciągu ostatnich kilku lat Roskomnadzor powoli wyłamuje się z swobód obywatelskich w Internecie, nakazując rejestrację blogerów, a także czyniąc właścicieli witryn odpowiedzialnymi za wszystko zamieszczane w sekcjach komentarzy na swoich stronach przez innych użytkowników. Niektóre organizacje zamknęły wszystkie fora razem, podczas gdy inne zatrudniły moderatorów, którzy szukają treści „ekstremistycznych”.

Agencja pozwała także kilku blogerów do sądu – Alexey Navalny zablokował swojego bloga i otrzymał wyrok w zawieszeniu za zwołanie „wiecu protestacyjnego”, co wywołało odpowiedź Prokuratury Generalnej, która nakazała Roskomnadzorowi zakazać bloga i wszcząć postępowanie sądowe.

Ale rosyjski rząd nie jest jedyną dużą organizacją zajmującą się treściami Reddit. Jak zauważono w niedawnym artykule w The Verge, sama strona jest również trudniejsza w stosunku do forów uznanych za obraźliwe lub nieodpowiednie. W lipcu Reddit ogłosił, że określone społeczności, które istniały „wyłącznie po to, by drażnić”, nie będą już możliwe do przeszukiwania i nie wygenerują żadnych przychodów dla firmy.

Teraz CEO Steve Huffman twierdzi, że zakazuje najbardziej ofensywnego z tych forów i poddaje kwarantannie innym, które „ogólnie pogarszają Reddit dla wszystkich innych”.

Jaka jest tutaj różnica? Jeśli Reddit, podobnie jak Rosja, będzie mógł zdecydować, do których użytkowników mają dostęp, to czy nie korzystają oni również z uprawnień cenzury? Podejście Huffmana do tematu rzuca nieco światła: „banowanie jest jak kara śmierci. Banowanie traktujemy bardzo poważnie, dlatego tak długo to trwa ”.

Porównaj to z Roskomnadzor, który ma na celu banowanie użytkowników i postów nawet za małe wykroczenia i bez potrzeby uzyskania zewnętrznej zgody. Jest oczywiste, że Reddit działa w razie potrzeby – dla większego dobra – podczas gdy wiele agencji rządowych wydaje się działać losowo.

Dolna linia? Jeśli jesteś w Rosji i mieszkasz na Reddit, zdobądź VPN lub inną bramę proxy, ponieważ jest to bezpieczny zakład, że Roskomnadzor wkrótce nie zarejestruje się na AMA.

 Wyróżniony obraz: (1) ravennka / Dollar Photo Club, (2) Psilocybe.tampanensis.one od Workman posiada licencję CC BY-SA 3.0 (zdjęcia zostały połączone i zmodyfikowane)

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map