Oprogramowanie do wymiany twarzy jest teraz typu open source

Dwie skrzyżowane ręce mają inną twarz. Szczerze mówiąc, to trochę dziwaczne.


Opracowana przez ekspertów z Massachusetts Institute of Technology i NVIDIA technologia vid2vid pozwala każdemu zamieniać zdjęcia powierzchni obiektów w filmie.

Większość z nas zna tego rodzaju syntezę wideo-wideo z „zamiany twarzy”, w której algorytm wykrywa twarz i nakłada na nią inną twarz. Ale technologia może mieć zastosowanie również do innych przedmiotów, na przykład samochodów lub witryn sklepowych.

Problemy z prawem autorskim i kradzieżą tożsamości

Technologia wymiany twarzy, podobna do każdej innej techniki zmieniania filmów i zdjęć, jest powszechnie obawiana za jej wykorzystanie w tworzeniu zniesławiających i chronionych prawem autorskim treści. W końcu pozwala każdemu używać twarzy znanych aktorów w domowych filmach (zwanych Deepfake), a może nawet przypisywać dowody zbrodni niewłaściwemu podejrzanemu.

Co więcej, naukowcy z MIT odpowiedzialni za vid2vid opublikowali kod na licencji Creative Commons, co oznacza, że ​​każdy może używać lub modyfikować kod według własnego uznania (o ile odpowiednio przypisuje autorowi).

Przyjęcie masy jest ograniczeniem szkód

Uczynienie technologii wymiany obrazów otwartym oprogramowaniem jest jednak ważnym krokiem w ograniczaniu szkód, ponieważ wyrównuje szanse między dobrze finansowanymi szkodliwymi aktorami a opinią publiczną.

Może także pomóc zniechęcić ludzi do złośliwego korzystania z takich technologii, ponieważ każdy film podlega bardziej szczegółowej kontroli, gdy oglądający go wiedzą, jak łatwo można „podrobić” taki materiał.

W swoim artykule autorzy wyjaśniają matematykę stojącą za ich modelami i demonstrują zdolność swojego kodu poprzez zamianę twarzy, drzew i budynków.

Oprogramowanie do zamiany obrazów w akcji

W dokumencie z lutego 2018 r. Inny zespół naukowców pracujących nad oprogramowaniem do zamiany obrazów demonstruje swoje możliwości, zastępując dekoracje na ścianie obraźliwymi symbolami, a twarz aktora – twarzą prezydenta Trumpa.

„Nie wierz we wszystko, co widzisz w Internecie”.
– Abraham Lincoln

Przyszłość udokumentowanych zdjęć i filmów

Wiarygodność informacji online jest już dość niska – narzędzia takie jak Photoshop mogą fałszywie przypisywać obrazy i celowo manipulować zdarzeniem, co zniekształca nasze wyobrażenie o świecie.

Coraz trudniej będzie weryfikować źródła online, ponieważ technologia postępuje dokładnie, i możemy zobaczyć dzień, w którym obrazy cyfrowe nie będą już dopuszczalne w sądzie.

Technologia, taka jak zdecentralizowane znaczniki czasu, może utrudnić przypisywanie fałszywych nagrań do wydarzeń w przeszłości, ale nadal pozwoli każdemu celowo manipulować treścią w locie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map