Odwołujące poprawki: pozew NSA ma jeszcze jedną szansę

apelacje nsa


Wielu obywateli postrzega Edwarda Snowdena jako filar, który ostatecznie doprowadził do powodzi wyzwań i procesów przeciwko Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) za jej masowe wyszukiwanie i przejmowanie danych przeglądania Internetu, ale walka ma znacznie dłuższą historię. W 2006 r. Grupa nadzorująca Electronic Frontier Foundation (EFF) złożyła wniosek Hepting przeciwko AT&T, aby zająć się gwintowaniem światłowodowym. Zostało to pokonane i zastąpione przez Jewel przeciwko NSA w 2008 r. Objawienia Snowdena dodały paliwa do ognia, ale w lutym 2015 r. Sędzia sądu federalnego orzekł przeciwko Jewel. Teraz EFF prowadzi walkę o prywatność w Internecie do sądu apelacyjnego w nadziei na lepszy wynik.

Świeci jasno

Jewel zaczął jako odpowiedź na decyzję Heptinga. Większość tego samego AT&Klienci T po prostu przenieśli swoje skargi do nowego procesu, w tym imiennika Caroline Jewel. Według EFF gromadzenie „korespondencji online, rozmów, wyszukiwań w Internecie, czytania i innych działań” stanowi naruszenie czwartej poprawki, która chroni Amerykanów przed nieuzasadnionym wyszukiwaniem i zajęciem. Z punktu widzenia EFF, podczas gdy przechwytywanie i kopiowanie części internetowego szkieletu może być akceptowalną praktyką dla NSA, sprawy stają się bałaganione, gdy agencja szpiegowska zaczyna przeszukiwać tę zawartość na podstawie selektorów lub przechowuje te dane do przyszłego użytku. W efekcie agenci rządowi szukają konkretnych zachowań, a następnie wykorzystują te informacje bez zgody użytkownika.

Jak zauważył The Register, Jewel został pokonany na początku tego roku w dziesięciostronicowym orzeczeniu Jerry’ego White’a. Problem? Podczas gdy sąd nazwał argumenty NSA i innych rządów „perswazyjnymi”, White odmówił pełnego przedstawienia swojej decyzji, powołując się na problem, że „wszelkie możliwe działania obronne wymagałyby niedopuszczalnego ujawnienia informacji o tajemnicy państwowej”. Chociaż White stwierdził, że powódki nie byli w stanie ustalić bezpośredniej szkody spowodowanej przez gromadzenie danych przez NSA, bardziej niepokojące było twierdzenie, że faktyczne udowodnienie ich sprawy zmusiłoby rząd do ujawnienia dokładnie tego, co robili w Internecie.

Dolna linia? Jest to haczyk 22: sąd twierdzi, że powodowie nie mają wystarczających informacji, aby poprzeć twierdzenia o szkodach na podstawie publicznie dostępnych danych i plików udostępnionych przez Snowden. Sąd przyznaje również, że mogą istnieć dowody na poparcie takich roszczeń, ale zwrócenie się do rządu o obronę ich metod stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Nic więc dziwnego, że sędzia White oddalił sprawę. Ale czy można się dziwić, że EFR jest atrakcyjny?

Dowody na odwołanie?

Wczesne zaskarżanie orzeczeń sądowych nie poszło dobrze dla EFF i innych grup nadzorujących, ale wydaje się, że fala odwraca się od rządowych programów szpiegowskich, ponieważ internauci odmawiają przyjęcia prywatności online za coś oczywistego. Na przykład w Wielkiej Brytanii Privacy International wszczęło oficjalne wyzwanie prawne wobec masowej polityki węszenia GCHQ, argumentując, że rządowa agencja szpiegowska zaczyna postrzegać siebie jako „ponad prawem”. Komisja parlamentarna wezwała do wzmocnienia regulacji i przejrzystości, gdy chodzi o gromadzenie danych, ale okazało się również, że brytyjskie organizacje wywiadowcze nie próbowały obchodzić obowiązujących przepisów dotyczących prywatności. Po prostu? To było machanie palcem, sposób na zniesławianie agencji szpiegowskich za zbyt oczywiste ich metody.

EFF może napotkać podobne wyzwania ze względu na swój klejnot, ponieważ sądy próbują tańczyć wokół Czwartej Poprawki, jednocześnie oferując bezczelną krytykę metod NSA. Jest jednak możliwe, że sama ilość dowodów publicznych skłoni sędziów i ustawodawców do ponownego zbadania obecnego stanu rzeczy i zażądania większej kontroli metod agencji w zakresie monitorowania, wyszukiwania i przechowywania danych przeglądania publicznego.

Na szczęście obywatele nie są bezradni, nawet jeśli sąd apelacyjny orzeka przeciwko Jewel. Kolejne procesy sądowe z pewnością nadejdą, ponieważ coraz bardziej zaawansowana technicznie i nastawiona na prywatność opinia publiczna wymaga odpowiedzi. Użytkownicy mogą również udaremnić wysiłki, aby nielegalnie wykorzystać swoje dane, wykorzystując sieci oparte na sieci Tor lub wirtualne sieci prywatne (VPN). Jeśli szpiegom się to nie podoba, pozwól im zabrać cię do sądu.

Wyróżnione zdjęcie: Konstantin Yuganov / Dollar Photo Club

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map