Neutralność sieci jest ważna i musimy o nią walczyć

Dolary tworzące okrągłą ikonę „czekaj” nad komunikatem „Ładowanie…”. Bez neutralności sieci oczekuj wolniejszego internetu.


Neutralność sieci (przed 2003 r., Znana jako „koncepcja wspólnego operatora”) opisuje ideę, zgodnie z którą dostawcy usług internetowych (ISP) powinni kierować dane bez względu na ich rodzaj lub pochodzenie. Na przykład film powinien mieć ten sam priorytet, bez względu na to, czy jest wyświetlany przez YouTube czy małego konkurenta.

Neutralność sieci jest ważną zasadą regulacji Internetu. Pomimo uważania za kamień węgielny udanych innowacji w otwartym i bezpłatnym Internecie, neutralność sieci jest zagrożona przez dostawców usług internetowych, duże korporacje i rządy.

Co oznacza neutralność sieci?

Każdy pakiet danych przesyłanych za pośrednictwem kabli i przełączników dostawców Internetu powinien być traktowany tak samo, niezależnie od aplikacji, użytkownika, treści lub platformy.

W praktyce neutralność sieci oznacza, że ​​Twój dostawca usług internetowych nie może sprawdzać korzystania z Internetu i spowalniać lub ograniczać przepustowości pakietów w zależności od oglądanej usługi. Dostawcy usług internetowych nie mogą faworyzować firm, z którymi mają umowy, i na przykład przyspieszyć YouTube, spowalniając Vimeo.

Z uwagi na neutralność dostawcy usług internetowych często podlegają podobnym regulacjom jak przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (zwykli przewoźnicy), którym nie wolno dyskryminować w świadczeniu usług. Na przykład podczas przerwy w dostawie prądu lub niedoboru wody firma energetyczna prawdopodobnie nie będzie mogła faworyzować niektórych gospodarstw domowych w stosunku do innych.

Dlaczego neutralność sieci jest tak ważna

Idea neutralności sieci jest postrzegana jako najważniejsza zasada gwarantująca zdrową konkurencję między firmami internetowymi i ułatwiająca użytkownikom wprowadzanie innowacji internetowych.

Bez neutralności sieci dostawca usług internetowych mógłby zmówić się z usługą przesyłania strumieniowego wideo i dostarczać filmy tej usługi z dużą prędkością i jakością, ograniczając wszystkie inne usługi do niskich prędkości i niskiej jakości.

Usługa szybkiego przesyłania strumieniowego wideo byłaby wówczas w stanie podnieść ceny, podzielić się zyskami z dostawcą usług internetowych i nigdy nie musiałaby się martwić konkurencją.

Kto zagraża neutralności sieci i dlaczego?

Konglomeraty internetowe i dostawcy usług internetowych zagrażają neutralności sieci. Obie grupy nie lubią konkurencji na wolnym i otwartym rynku i wolą stworzyć monopolistyczne środowisko, w którym mogą przepłacać za gorsze produkty – podobnie jak w przypadku firm kablowych (i nadal tak robią!) Przed Internetem.

Niektóre przykłady naruszenia neutralności sieci w przeszłości:

 • Ograniczanie ruchu BitTorrent
 • Oferowanie bezpłatnych danych, ale tylko dla konkretnej firmy (takiej jak Facebook lub Spotify)
 • Wyłączanie Apple FaceTime
 • Blokowanie bezpłatnych usług połączeń internetowych

Niektóre duże firmy internetowe są również oskarżane o zniesienie zasady neutralności sieci. Kampania internet.org na Facebooku ma na celu zapewnienie bezpłatnego dostępu do Internetu dla rozwijającego się świata, ale jednocześnie ograniczy dostęp do niektórych platform i mocno faworyzuje firmy należące do Facebooka (WhatsApp, Instagram).

Istnieje obawa, że ​​bez zasady neutralności sieci nikt nie będzie już w stanie stworzyć startupu internetowego, ponieważ dostawcy usług internetowych będą sprzyjać ruchowi głównych zasiadających monopoli.

Neutralność netto w bilansie: ręka oznaczona jako ISP posiadająca wagę z zawartością Internetu na każdym końcu.

Neutralność sieci rządzi na całym świecie

Stany Zjednoczone

Federalna Komisja ds. Łączności (FCC) przyjęła w 2005 r. Zasady neutralności sieci. Jednak podstawa prawna zasad FCC pozostała kontrowersyjna, a wielokrotne próby przekształcenia ich w prawo nie powiodły się w Kongresie.

W 2017 r. Pod nową administracją FCC postanowiło uchylić swoje zasady. Uchylenie weszło w życie w 2018 r. Pomimo wielu protestów online.

Unia Europejska

Podczas gdy poszczególne kraje mogą nadal decydować o zaostrzeniu zasad neutralności sieci, Unia Europejska ustanawia minimalny standard od 2002 r. Standard ten nadal pozwala telekomunikacji obniżyć jakość usług swoich klientów w niektórych okolicznościach.

Niektóre kraje europejskie mają solidne przepisy dotyczące neutralności sieci, takie jak Holandia i Słowenia, ale inne, jak Portugalia, dopuszczają dyskryminujące modele cenowe, które według definicji większości osób naruszają zasady neutralności sieci.

Brazylia

Brazylijskie ramy praw obywatelskich dla Internetu (Marco Civil da Internet) z 2014 r. Zasadniczo podtrzymują ideę neutralności sieci, ale także zablokowały usługi takie jak WhatsApp.

Chiny

Chiny nie mają przepisów dotyczących neutralności sieci i regularnie cenzurują usługi i dane.

Indie

Od 2018 r. W Indiach obowiązują surowe zasady neutralności sieci, które zakazują wszelkiej formy dyskryminacji danych.

Czy neutralność sieci jest idealnym rozwiązaniem?

Teoretycznie tak. Ale w wielu przypadkach neutralność sieci jest daleka od ideału. Niektóre dane mają po prostu inny priorytet niż inne dane. Absurdalne wydaje się kierowanie kopii zapasowej komputera z takim samym priorytetem jak na przykład rozmowa telefoniczna, a wykorzystanie przepustowości na świecie byłoby znacznie bardziej wydajne, gdyby dane miały wyraźny i niski priorytet.

Niestety nie mamy mechanizmu pozwalającego na dokładną ocenę priorytetu danych. Gdybyśmy pozwolili dostawcom usług internetowych decydować, skończylibyśmy monopolistycznym zachowaniem, a jeśli pozwolilibyśmy użytkownikom lub firmom zadzwonić, prawdopodobnie znaleźlibyśmy się w sytuacji, w której wszyscy oznaczaliby swoje dane jako priorytetowe.

Jak możemy zachować neutralność sieci

Wraz ze wzrostem liczby kryptowalut może być możliwe opłacenie przepustowości pewnego dnia, nie miesięcznie lub GB-GB, ale poprzez dołączenie ceny do każdego żądanego pakietu w oparciu o priorytet.

Dostawca usług internetowych pobierałby tę opłatę jako nagrodę i byłby zachęcany do dostarczenia najpierw niektórych danych. Oczywiście może to oznaczać, że GB wideokonferencji online kosztowałoby znacznie więcej niż GB kopii zapasowej danych lub GB BitTorrenta, ale jest to bardziej wydajne wykorzystanie przepustowości.

Dopóki użytkownik – a nie usługa internetowa – płaci za dane, dostawcy usług internetowych i konglomeraty nie będą mieli okazji do zmowy. Przesyłanie strumieniowe filmu z dużą prędkością od największego dostawcy kosztowałoby tyle samo, co przesyłanie strumieniowe od najmniejszego dostawcy.

Co możesz zrobić, aby zaoszczędzić neutralność sieci

Jeśli podejrzewasz, że Twój dostawca usług internetowych selektywnie ogranicza przepustowość lub blokuje określone usługi, możesz skorzystać z VPN, aby się obejść. Twój dostawca usług internetowych nie będzie mógł zajrzeć do twojego zaszyfrowanego tunelu VPN i nie będzie w stanie spowolnić niektórych usług, podczas gdy inne będą traktowane priorytetowo.

Aby chronić neutralność sieci, możesz również skontaktować się z lokalną agencją regulacyjną lub ustawodawcą, aby poinformować ich, że jest to coś, co uważasz za ważne.

Jeśli jesteś w Stanach Zjednoczonych, możesz korzystać z OpenMedia Internet walczy Formularz. W Europie możesz użyć tego formularza.

Zobacz także: Hiperłącza sprawiły, że internet był wspaniały i nie można ich opodatkować

Daj nam znać, co myślisz o neutralności sieci w komentarzach poniżej.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map