Laura Poitras i Digital Exiles

W tym roku Laura Poitras, autorka filmów dokumentalnych, wydała swój najbardziej kontrowersyjny projekt: Citizenfour. Film koncentruje się na bohaterze NSA, Edwardie Snowden, a nie tylko tym, co ujawnił dziennikarzom w pokoju hotelowym w Hongkongu, ale co ważniejsze, dlaczego. 

Chociaż wiele osób wie, że Snowden jest obecnie rezydentem Rosji, rzadziej wiadomo, że Poitras również przeprowadziła się – do Berlina, aby chronić materiał źródłowy do swojego dokumentu.

Tam należy do rozwijającej się społeczności o nazwie „Cyfrowi wygnańcy”, grupa ekspertów, dziennikarzy, programistów, a nawet agentów MI5, którzy walczą o naszą wolność online. Wszyscy uciekli do Niemiec ze względu na surową politykę prywatności cyfrowej. Tajna służba tego kraju, BND, nie ma prawa szpiegować obywateli, a wszelkie próby ograniczenia swobód osobistych napotyka silny opór.

Kto jest kim?

Kim więc są wygnańcy cyfrowi? Trudno powiedzieć, ponieważ nie odbywają cotygodniowych spotkań ani nie składają wyraźnych deklaracji o swoim miejscu pobytu w mediach społecznościowych. Przybyli do Berlina, by uciec od kontroli własnego rządu – w przypadku Poitrasa była już na liście obserwacyjnej NSA po dwóch filmach analizujących wojnę z terroryzmem w USA i często wycofywała się z linii na lotniskach lub wyróżniała w samolotach do dodatkowego przesłuchania. Citizenfour po prostu zwiększyło zainteresowanie nielegalnymi działaniami rządu.

Według Martina Kaula, redaktora naczelnego ruchów Die Tageszeitung, „są bardzo głośni, wygnańcy, ale nie sądzę, że są ich tu setki, a nawet dziesiątki”.

Wskazuje jednak, że kultura hakerów jest silna w Niemczech i wielu obywateli martwiło się już swoją swobodą w Internecie. Laura Poitras i Digital Exiles nadali ruchowi przeciwko rządowej inwigilacji poczucie międzynarodowej pilności.

Kluczowi gracze

Chociaż wygnańcy cyfrowi nie szukają sławy i fortuny, niektóre z nich można wytropić. W ostatnim utworze dla The Guardian Carole Cadwalladr miała okazję przeprowadzić wywiad nie tylko z Poitrasem, ale także z kilkoma innymi, w tym Jacobem „Jake” Appelbaumem i Annie Machon. Applebaum był częściowo odpowiedzialny za stworzenie sieci Tor, która czyni użytkowników anonimowymi, a także współpracował z WikiLeaks.

Tymczasem Machon jest byłym szpiegiem brytyjskiej agencji MI5. Po tym, jak wydział został opublikowany w 1989 r., Cieszyli się okresem głośnego wsparcia publicznego; jednakże w 1997 r. Machon ujawnił tajne i nielegalne podsłuchy, akta dotyczące ministrów rządowych oraz nielegalne uwięzienie obywateli. Mieszka teraz w niepełnym wymiarze godzin w Berlinie i oferuje pomoc innym demaskatorom.

Zwróć uwagę

Wygnanie Laury Poitras i działaczy cyfrowych do Niemiec stanowi dla nas surowe przypomnienie, że rządowa inwigilacja jest bardzo, bardzo realna.

Jak więc podjąć środki, aby zapewnić prywatność w Internecie i utrudnić rządom próby szpiegowania nas? Korzystanie z VPN do szyfrowania połączenia to jedna z części równania, ale to dopiero początek. Prywatność to wielopłaszczyznowe podejście iz tego powodu zalecamy sprawdzenie pakietu prywatności Resetuj sieć, który jest pełen narzędzi i informacji utrudniających masową inwigilację.

W końcu podziwiamy Laurę Poitras za jej wytrwałość i odwagę oraz wielkie osobiste ryzyko, które podjęła, aby stworzyć Citizenfour.  Jesteśmy wdzięczni, że globalna publiczność ma teraz dostęp za pośrednictwem filmu do objawień i motywacji Edwarda Snowdena oraz że wysiłki Poitrasa uświadamiają ludziom, w jaki sposób rządy naruszają nasze prawo do prywatności każdego dnia.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me