Krzyżowiec Tor Chuck McAndrew omawia prywatność, wolność z ExpressVPN

tor-library-crusader

Biblioteka publiczna Kilton w Libanie w stanie New Hampshire pojawiła się w ubiegłym roku na pierwszych stronach gazet po tym, jak stała się pierwszą biblioteką w USA, która oferuje bezpłatny, anonimowy Internet za pośrednictwem Tora. Zwolennicy na całym świecie szybko pochwalili nową inicjatywę, ale kiedy Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego dowiedział się o tym, co się dzieje, szybko został zamknięty.

Na szczęście po licznych protestach zarówno 13 000 mieszkańców miasta, jak i adwokatów za granicą, Biblioteka Kilton była w stanie przywrócić sieć Tor, a dziś stoi na czele globalnej zmiany w kierunku prywatności.

ExpressVPN przeprowadził wywiad z Chuckiem McAndrew, kierownikiem IT biblioteki, który przewodził inicjatywie Tora.

Oto, co miał do powiedzenia.

ExpressVPN: Jakie informacje zwrotne otrzymałeś po wyłączeniu sieci Tora? Czy były jakieś szczególne odpowiedzi, które Cię wyróżniały??

Chuck McAndrew: Istnieją dwie odpowiedzi, które mnie wyróżniały. Jednym z nich był patron, który dorastał w Rosji. Powiedział, że zaczął używać Tora w Rosji, aby uzyskać dostęp do nieocenzurowanych doniesień medialnych. Powiedział nam, że nie mógłby nawet uzyskać dostępu do Reddit bez Tora. Jest to klasyczny przykład nadzoru zastygającego w wolności intelektualnej i pokazuje, w jaki sposób technologie prywatności, takie jak Tor, chronią swobodę czytania. Jako bibliotekarz, jest to coś, na czym bardzo mi zależy.

Drugą odpowiedzią była rozmowa telefoniczna z internetowym detektywem na zachodnim wybrzeżu. Pogratulował nam naszego projektu i powiedział nam, że nie zniechęcając Tora, jego dział faktycznie nauczył go jego wykorzystania. Zwłaszcza ofiarom przemocy domowej. Powiedział nam, że znawcy Internetu mogą śledzić swoje ofiary online, chyba że mają jakąś formę ochrony. Tor jest łatwy w użyciu i bardzo skuteczny, więc właśnie tego zaczęli uczyć. Pomyślałem, że to świetny przykład społeczności organów ścigania wykorzystującej technologię, aby naprawdę pomagać ludziom.

ExpressVPN: Zniszczyłeś sieć Tor po tym, jak włączyło się lokalne organy ścigania. Jak długo zajęło ci reaktywowanie?

McAndrew: Włączenie go zajęło około miesiąca. Ostatecznie przytłaczające wsparcie społeczności przekonało naszą radę powierniczą, że podjęli właściwą decyzję, od czego zacząć. Zawróciliśmy przekaźnik z powrotem tej samej nocy.

„Prywatność cyfrowa to problem, na którym ludzie bardzo się troszczą, w przeciwieństwie do tego, o czym ciągle się mówi. Ludzie po prostu czują się beznadziejnie.

ExpressVPN: Jak zaangażował się Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego? Jak zareagowali na twoją reaktywację sieci Tor?

McAndrew: Najwyraźniej widzieli artykuł w Ars Technica na temat naszego projektu. Nigdy nie otrzymaliśmy żadnej bezpośredniej komunikacji z DHS. O ile mi wiadomo, nigdy nie było bezpośredniej reakcji na to, że ponownie aktywowaliśmy przekaźnik.

ExpressVPN: Co skłoniło cię do zainstalowania przekaźników Tora w bibliotece?

McAndrew: Bibliotekarze zawsze bardzo dbali o ochronę prywatności, wolności intelektualnej i dostępu do informacji (wolności czytania). Nadzór ma bardzo dobrze udokumentowany chłodny wpływ na wolność intelektualną. Zadaniem bibliotekarzy jest usunięcie barier w informacji. Może to być brak pieniędzy (zapewniamy dostęp do Internetu tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na komputery / Internet), brak wiedzy (nasi bibliotekarze referencyjni uczą ludzi, jak znaleźć informacje) lub tysiące innych rzeczy.

biblioteka publiczna kiltonBiblioteka publiczna Kilton w Libanie, NH

W tym przypadku barierą dla otwartego dostępu do informacji był wszechobecny nadzór. Udostępniając przekaźnik Tora, pomagamy usunąć tę barierę. Znacząco zwiększamy także wpływ naszej biblioteki. Nie ograniczamy się już do wspierania populacji na bardzo ograniczonym geograficznie obszarze. Możemy teraz pomóc działaczom politycznym w Iranie, pracownikom zajmującym się prawami człowieka w Chinach, reporterom śledczym w Afryce i ofiarom przemocy domowej na północnym zachodzie Pacyfiku. Kiedy Alison Macrina z Library Freedom Project zwróciła się do nas z pomysłem hostowania przekaźnika, natychmiast zrobiło to nam sens.

ExpressVPN: Jak społeczeństwo zareagowało na pomysł Tora?

McAndrew: Przytłaczające wsparcie. Na zebraniu powierników pojawiło się ponad 50 osób, na których miało być to rozważone. Około 15 z nich przemawiało. Każda osoba była za tym, abyśmy to robili. Pochodzili z różnych środowisk, młodzi, starzy, konserwatywni, liberalni, ale wszyscy zgodzili się, że to dobrze, że chcieli zaangażować swoją bibliotekę.

ExpressVPN: Czy zalecamy używanie węzłów Tora w domu – niezależnie od tego, czy jest to węzeł wyjściowy, czy przekaźnik?

„Nadzór ma bardzo dobrze udokumentowany chłodny efekt wolności intelektualnej. Bibliotekarze powinni usuwać bariery w dostępie do informacji. ”

McAndrew: Hostowanie węzłów Tora w domu jest problematyczne. Dlatego ważne jest, aby robiły to zaufane instytucje publiczne, takie jak biblioteki. Po pierwsze, hostowanie dowolnego rodzaju serwera najprawdopodobniej narusza warunki umowy usługodawcy internetowego. Po drugie, jeśli hostujesz przekaźnik wyjściowy, wszystko, co ludzie robią na przekaźniku, będzie można prześledzić do twojego adresu IP.

Biblioteki publiczne są klasyfikowane jako bezpieczna przystań zgodnie z DMCA. Osoby nie są. Jeśli więc ktoś użyje przekaźnika do pobrania filmu lub utworu chronionego prawem autorskim, możesz napotkać pewne trudności. Chociaż prawdopodobnie możesz udowodnić, że tego nie zrobiłeś, nadal oznaczałoby to dla Ciebie wiele problemów.

ExpressVPN: Jak społeczeństwo zareagowało na używanie Tora? Wszelkie szczególne historie, które się wyróżniają?

McAndrew: Opinia publiczna wykazała, że ​​są bardzo zainteresowani prywatnością cyfrową. Wykorzystaliśmy projekt Tor, aby rozpocząć dyskusję na te tematy w naszej społeczności. Od tego momentu zaczęliśmy oferować internetowe lekcje samoobrony (ucząc, jak strzec twoich informacji i zachować bezpieczeństwo online).

Wykonaliśmy również inne programy dotyczące prywatności, takie jak przegląd CitizenFour. Prywatność cyfrowa to problem, na którym ludzie bardzo się troszczą, w przeciwieństwie do tego, o czym ciągle się mówi. Ludzie po prostu czują się beznadziejnie. Gdy zaczną słyszeć o praktycznych rzeczach, które mogą zrobić, aby odzyskać kontrolę nad swoimi informacjami, stają się BARDZO zainteresowani.

ExpressVPN: Ten projekt był ogromnym sukcesem. Czy uważasz, że inne biblioteki wkrótce pójdą w ich ślady i zainstalują przekaźniki Tora również na swoich serwerach?

McAndrew: Chcielibyśmy, aby inne biblioteki poszły w ich ślady. Zawsze planowaliśmy, aby nasza biblioteka była po prostu pilotem dla większego ogólnokrajowego programu. Jak wszystko zajmie to trochę czasu. Nadal rozmawiamy z innymi bibliotekami, a Library Freedom Project aktywnie współpracuje z wieloma bibliotekami zainteresowanymi udziałem.  

Chcesz się zaangażować? Dowiedz się więcej o projekcie Library Freedom Project i dołącz do ExpressVPN i EFF we wspieraniu Tora i wolności intelektualnej w bibliotekach na całym świecie.

obraz biblioteki: leblibrary.com

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me