Dlaczego nigdy nie powinieneś jailbreakować swoich urządzeń

Zepsuty jail iPhone

Jailbreak to hack, który wydaje się obiecać darmowe aplikacje, dodatkowe funkcje i lepszą wydajność twojego laptopa, telefonu, konsoli do gier, a nawet ciągnika. Nazywany również rootowaniem, zamiast tego usuwa podstawowe funkcje bezpieczeństwa z twojego urządzenia, narażając cię na prześladowców, hakerów i kradzieże.

Jak na ironię, historia łamania więzień w dużej mierze dotyczy wolności. Wcześni hakerzy odkryli, że ich komputery mają wbudowane ograniczenia, od których chcieli się uwolnić. Usunięcie tych ograniczeń zapewniło swobodę i dobre wyzwanie programistyczne.

Jaka jest różnica między rootowaniem a jailbreakiem?

Rootowanie i jailbreak to to samo, chociaż jailbreaking jest w dużej mierze związany z urządzeniami iOS, które często były sprzedawane dotowane i blokowane na drogim planie telefonicznym.

„Odblokowanie” telefonu oznaczało wykorzystanie luk w systemie operacyjnym telefonu w sposób, który zwiększyłby uprawnienia do „roota” lub „superużytkownika”, umożliwiając użytkownikowi zainstalowanie dowolnego programu i ogólnie pełną kontrolę nad urządzeniem.

Niektóre jailbreaki wymagają ponownego jailbreakowania urządzenia za każdym razem podczas uruchamiania, podczas gdy inne, bardziej trwałe manipulacje są bardziej trwałe. Wszystko można usunąć, przywracając telefon do ustawień fabrycznych – chociaż istnieje ryzyko „zablokowania” urządzenia i uczynienia go całkowicie bezużytecznym.

Ze względu na już otwarty charakter Androida i liberalne podejście producenta do „rootowania”, przyznanie sobie pełnych uprawnień na telefonie z Androidem jest znacznie prostsze, ale może to utrudnić przywrócenie manipulacji.

Zrootowane urządzenia z Androidem są znacznie bardziej powszechne, nawet jeśli użytkownik ma już dostęp do szerszej gamy funkcji i może instalować aplikacje z nieoficjalnych sklepów, a nawet plików instalacyjnych.

Zrootowanie urządzenia zawsze czyni go mniej bezpiecznym

Chociaż niektóre ograniczenia są w rzeczywistości denerwujące, niepotrzebne lub mają na celu dojenie użytkowników ich pieniędzy, przerwy w więzieniu nie są w stanie odróżnić limitów koniecznych od złośliwych.

Na przykład ważne jest, aby każda zainstalowana aplikacja mogła odczytywać tylko własne dane i nie mogła uzyskać dostępu do danych innych aplikacji. W przeciwnym razie mogą uzyskać klucze szyfrowania, nasiona zapasowe Bitcoin, hasła lub dane osobowe. Musisz zaufać wszystkim aplikacjom ze wszystkimi danymi w telefonie – niepotrzebne i niebezpieczne przedsięwzięcie.

Ponadto, rootowanie ułatwia innym manipulowanie oprogramowaniem na twoim urządzeniu, na przykład poprzez dostęp do jego systemu operacyjnego po podłączeniu go do portu USB innej osoby.

Twoje dane osobowe zostałyby całkowicie ujawnione, pozostawiając Cię bez prywatności lub kontroli nad Twoimi danymi.

Skandal prywatności Apple

Oto, co robić zamiast łamania telefonu

Ponieważ łamanie więzień lub rootowanie nigdy nie jest opcją dla zdrowych i nastawionych na bezpieczeństwo ludzi takich jak my, musimy podejmować inne decyzje, szukając swobody korzystania z naszego urządzenia tak, jak chcemy. I aby uwolnić nas od źle zarządzanego Cyfrowego Zarządzania Prawami (DRM) lub ograniczeń monopolistycznych.

1. Wybierz urządzenie ostrożnie

Chociaż łączenie oprogramowania ze sprzętem jest stosunkowo powszechne, nie wszystkie urządzenia są sobie równe. Niektóre laptopy i telefony ułatwią Ci instalację oprogramowania, podczas gdy inne nie.

Przed zakupem podejmij świadomą decyzję: czy oprogramowanie domyślne ma oczekiwane możliwości, czy możesz zainstalować żądany system operacyjny?

Jeśli masz laptopa z zainstalowanym systemem Windows, wykonaj szybkie wyszukiwanie, aby sprawdzić, jak dobrze działa na nim Linux. Jeśli dostajesz telefon, być może zainteresuje Cię alternatywa dla Androida, taka jak LineageOS (wcześniej Cyanogen Mod).

2. Wiedz co robisz

Jeśli urządzenia nie można łatwo uwolnić, upewnij się, że wiesz, co robisz. Na przykład samochody i ciągniki mają również zastrzeżony system operacyjny, ale można go łatwiej wymienić niż w iPhonie.

Ważne jest, abyś wiedział, co robisz i jaki wpływ Twoje zmiany mają na Twoje bezpieczeństwo i potencjalnych uczestników. Nie wszystkie alternatywne oprogramowanie wewnętrzne jest dobrze przetestowane, a niektóre mogą być również złośliwe.

3. Kampania na rzecz prawa do naprawy

Twoja lodówka, samochód, telefon, telewizor lub klimatyzator są twoje i należy je naprawić. Organizacje takie jak kampania EFF mająca na celu uwolnienie sprzętu od umów licencyjnych oraz unieważnienie klauzul uniemożliwiających kontrolowanie posiadanych rzeczy.

Możesz także skontaktować się z lokalną hackerspace lub biblioteką w sprawie wskazówek i społeczności (lub nawet założyć własną).

Nie przerywaj jailbreaku ani nie rootuj swojego urządzenia

Mogą zaistnieć sytuacje, w których właściwe jest zrootowanie lub jailbreak urządzenia, być może do celów testowych lub, na przykład, do uruchomienia IMSI Catchera.

Tak czy inaczej, nigdy nie zrywaj jailbreaku ani nie rootuj urządzenia, którego aktywnie używasz do komunikacji lub przechowywania danych. Wszelkie dane osobowe nigdy nie powinny być zrootowane, a zrootowane urządzenie powinno być zawsze dedykowane zapasowe.

Jeśli obawiasz się, że Twoje urządzenie może być zrootowane lub po prostu chcesz się upewnić, że tak nie jest, zawsze możesz zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych lub ponownie zainstalować system operacyjny.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me