Co to jest przezroczysty serwer proxy?

proxy-vpn-HTTPS

Przezroczysty serwer proxy (zwany także serwerem proxy wbudowanym, serwerem przechwytującym lub serwerem proxy wymuszonym) to serwer, który znajduje się między komputerem a Internetem i przekierowuje żądania i odpowiedzi bez ich modyfikowania. Serwer proxy, który modyfikuje twoje żądania i odpowiedzi jest zdefiniowany jako nieprzejrzysty serwer proxy.

Przezroczysty serwer proxy może być używany z różnych powodów, takich jak filtrowanie treści w szkołach i bibliotekach, a ponieważ nie wymaga żadnej konfiguracji po stronie klienta, może być łatwą w utrzymaniu alternatywą dla innych typów serwerów proxy.

Oprogramowanie takie jak Squid może stosunkowo łatwo skonfigurować bezpłatny przezroczysty serwer proxy, który kontrolujesz. Ale w przeciwieństwie do innych usług proxy lub VPN, niekoniecznie musisz pobrać aplikację lub program, aby korzystać z przezroczystego proxy. Zamiast tego zależy to od konfiguracji sieci.

Wydajność Internetu poprzez buforowanie

W miejscach, w których prędkość Internetu jest ograniczona, przezroczysty serwer proxy umożliwia zwiększenie wydajności ograniczonej przepustowości. Jest to szczególnie przydatne, gdy duża grupa ludzi ma otworzyć tę samą stronę, na przykład pierwszą stronę popularnej gazety lub filmu. Treść może być buforowana przez serwer proxy i podawana użytkownikowi z pamięci podręcznej, zamiast konieczności wielokrotnego pobierania przez przeciążone połączenie.

Pełnomocnik daje możliwość cenzury i monitorowania

Przezroczyste serwery proxy mają możliwość selektywnej cenzury i monitorowania ruchu, chociaż dostawcy usług internetowych i administratorzy sieci mają wiele innych sposobów, aby łatwo to zrobić.

Jednak gdy twoje połączenie ze stroną internetową jest szyfrowane za pomocą HTTPS lub masz połączenie VPN, serwer proxy nie może odczytać danych przesyłanych do ciebie i od ciebie. Nie można monitorować ruchu, a serwer proxy traci zdolność buforowania żądanej zawartości.

Ponieważ przezroczyste proxy są tworzone i administrowane przez osoby już odpowiedzialne za sieć, zwykle nie są one wykorzystywane do obchodzenia cenzury. Możliwe jest jednak skonfigurowanie takiego serwera proxy w celu odblokowania treści dla użytkowników, podobnie jak w przypadku uruchomienia VPN na routerze.

free-wifi-proxyLudzkie żądania często przeważają nad kwestiami bezpieczeństwa. Ludzie często się mylą.

Publiczne punkty Wi-Fi używają serwerów proxy do uwierzytelniania użytkowników

Przezroczysty serwer proxy można wykorzystać do selektywnego ograniczenia dostępu do Internetu. Jest to powszechnie stosowane w hotelach i publicznych miejscach Wi-Fi, w których użytkownicy proszeni są o potwierdzenie Regulaminu, wprowadzenie numeru telefonu lub dodanie innych informacji identyfikujących przed uzyskaniem dostępu do Internetu. Większość tych miejsc Wi-Fi jest niezaszyfrowanych lub być może zaszyfrowanych za pomocą przestarzałej technologii. Oprócz monitorowania przez proxy użytkownik może monitorować i przechwytywać ruch przez osoby w pobliżu.

Twój telefon komórkowy zwykle wyświetla blokadę obok sieci Wi-Fi, które oferują szyfrowanie.

W przypadku złego zaimplementowania buforowanie i przekierowywanie ruchu sieciowego może powodować problemy z połączeniami internetowymi, szczególnie w przypadku uwierzytelniania, ponieważ komputer może nie zdawać sobie sprawy, że nie rozmawia bezpośrednio z serwerem.

Serwer proxy może działać na dwa sposoby

Przejrzysty serwer proxy jest czasem uruchamiany nie tylko po stronie użytkownika, ale także na serwerach. Ma to często na celu ochronę stron internetowych przed atakami DDoS lub zwiększenie pojemności serwera, na przykład podczas udostępniania dużych plików lub filmów wielu użytkownikom.

Sieci dostarczania treści wykorzystują funkcję buforowania przezroczystego serwera proxy, aby szybciej udostępniać użytkownikom zawartość witryny, przechowując jej kopie na całym świecie. Gdy zamawiasz film z witryny korzystającej z takiej usługi, prawdopodobnie jest on wyświetlany z serwera proxy w pobliżu Twojej lokalizacji, a nie z oryginalnego serwera.

Nie jest to szczególnie problematyczne, chociaż sieci dostarczania treści zostały skrytykowane za możliwość potencjalnego szpiegowania użytkowników swoich klientów.

Jak wykryć, czy jesteś za serwerem proxy

W zależności od konfiguracji wykrycie niektórych serwerów proxy jest łatwe, choć inne są bardziej ukryte i trudne do wykrycia.

Dobrym sposobem sprawdzenia jest próba połączenia z serwerem, o którym wiesz, że nie istnieje. Twoja przeglądarka zwykle generuje rozpoznawalny błąd, gdy połączenie nie powiedzie się. Ale jeśli jesteś za serwerem proxy, ten błąd może być inny lub zamiast tego możesz zostać przekierowany na stronę wyszukiwania.

Niektóre witryny pozwalają ci sprawdzić, czy jesteś za serwerem proxy, czy nie, ale z różną niezawodnością.

Wyróżniony obraz: timbrk / Depozyt Zdjęcia

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me