Де законні VPN і де вони заборонені?

Карта світу, де можна вказати, де законні VPN.

Віртуальні приватні мережі (VPN) стають все більш популярними по всьому світу. Оскільки вони шифрують інтернет-трафік та маскують IP-адресу користувача, вони ідеально підходять для розблокування вмісту та покращення конфіденційності. Звичайно, хоча вони пропонують позитивні моменти для користувачів, не всі будуть задоволені широким використанням VPN. Дійсно, вони терплять свою справедливу частку суперечок.

VPN використовуються з різних причин. Вони можуть використовуватися компаніями, які хочуть посилити інформаційну безпеку, або особами та сім’ями, що захищають свою приватність в Інтернеті. Крім того, природа VPN означає, що вони можуть використовуватися для розблокування гео обмежених сайтів. Це корисно в країнах, де заборонені сайти соціальних медіа, такі як SnapChat, Instagram та Facebook. Це також означає, що вони можуть надати доступ до конкретних географічних версій потокових сайтів, таких як Netflix.

Хоча VPN можуть пропонувати безліч привілеїв, люди часто вагаються з приводу занепокоєння, що їх використання може бути не законним. Однак здебільшого вони абсолютно законні та дійсно безпечні у використанні. Ми говоримо здебільшого через те, що певні країни обмежували використання VPN, роблячи надання цих послуг незаконним, блокуючи сайти постачальників VPN чи інші обмежувальні засоби.

Хоча небагато країн виступили з позицією проти VPN, імовірно, лише питання часу, перш ніж подати більше приклад. Обмеження доступу до VPN часто поєднується з екстремальною урядовою цензурою, як це спостерігається в Китаї та Росії. Отже, моніторинг загального підходу кожного уряду до захисту цифрових прав своїх громадян може запропонувати підказки щодо того, що ми можемо побачити у майбутньому.

У цій статті ми розкриємо позицію кожної країни щодо використання VPN. Для кожного з них ми також надамо огляд онлайн-цензури чи обмежень, накладених урядом чи іншими сторонами.

Contents

А

Афганістан ✔

В Афганістані, незважаючи на те, що користувачі Інтернету становлять незначну частину населення, VPN користуються популярністю серед них, частково через блокування багатьох сайтів. Хоча уряд суворий, коли йдеться про сайти, наприклад, пов’язані з азартними іграми та алкоголем, використання VPN є законним.

Албанія ✔

В Албанії свобода слова і преси громадянам захищена конституцією. Інтернет в Албанії не підлягає цензурі з боку уряду, і VPN в країні є законними. Недавно албанський реєстратор домену оприлюднив звістку про блокування спірного неонацистського сайту, але жодних наслідків щодо цього не було залучено урядом, і це було суто рішенням компанії.

Алжир ✔

В Алжирі є історія своїх веб-сайтів, що блокують уряд, включаючи сайти з певним політичним змістом та соціальними мережами. Крім того, Інтернет-провайдери зобов’язані контролювати вміст в Інтернеті, і мешканці можуть зіткнутися з кримінальними звинуваченнями за розміщення чи дозволення розміщення певного вмісту. Незважаючи на це, VPN в Алжирі є законними.

Андорра ✔

Згідно з доповіддю з прав людини Андорри 2016 року, “Уряд не обмежував і не порушував доступ до Інтернету чи цензурного онлайн-вмісту, і не було достовірних повідомлень про те, що уряд здійснював моніторинг приватних онлайн-комунікацій без відповідних законних повноважень”. Андорра надає своїм громадянам безцензурне користування Інтернетом і заборони на VPN немає.

Ангола ✔

Використання VPN є законним в Анголі, хоча в країні є історія інтернет-цензури. У листопаді 2016 року президент Анголи дуже розголосив протидії соціальних медіа. Він прийняв суперечливий закон про пресу, який багато хто стверджує, що становить серйозну загрозу для свободи слова.

Антигуа та Барбуда ✔

Громадяни Антигуа та Барбуди можуть користуватися Інтернетом без обмежень, і заборона на використання VPN заборонена.

Аргентина ✔

Використання VPN в Аргентині є законним, і, хоча були запропоновані закони, що дозволяють цензуру в Інтернеті, вони ще не вступили в силу..

Вірменія ✔

Використання VPN є законним у Вірменії, але існують проблеми щодо фільтрації в Інтернеті. Також були повідомлення про те, що влада блокувала певні сайти під час політичних заворушень.

Аруба ✔

Громадяни Аруби можуть користуватися Інтернетом без обмежень, а VPN – законні в країні.

Австралія ✔

Хоча Ви можете вважати Австралію менш жорсткою країною з точки зору цензури, її уряду насправді дозволяється блокувати доступ до певних сайтів, включаючи ті, що використовуються для торрентієнтів. Крім того, телекомунікаційні компанії зобов’язані записувати дані користувачів, наприклад, електронні адреси та метадані про місцезнаходження. Таким чином, VPN все більше популярні в країні і справді є законними.

Австрія ✔

Використання VPN в Австрії є законним, а його конституція забезпечує захист вільної мови та преси громадян.

Азербайджан ✔

Відомо, що уряд Азербайджану арештовує та карає активістів. Вони також застосовують цензуру до Інтернету, включаючи сайти соціальних медіа та незалежні випуски новин. Незважаючи на це, немає повідомлень про незаконне використання VPN.

Б

Багами, ✔

VPN є законними на Багамах. Однак надійшло повідомлення про уряд, який намагався запровадити цензуру.

Бахрейн ✔

VPN є законними в Бахрейні, навіть якщо в країні існує інтернет-цензура. Минулого року уряд централізував обмежувальні повноваження в рамках Органу регулювання телекомунікацій (TRA). Це означає, що TRA має повний контроль над системою блокування веб-сайтів, яку повинні використовувати всі телекомунікаційні компанії.

Бангладеш ✔

Використання VPN в Бангладеш є законним. Однак уряд країни заборонив деякі сайти в минулому, включаючи сайти соціальних медіа, такі як Facebook. Також було відомо, що повністю вимкнути Інтернет, як «помилково», так і спеціально.

Барбадос ✔

Громадяни Барбадосу користуються Інтернетом без обмежень, а використання VPN є законним.

Білорусь ❌ ✔

Білорусь – один з небагатьох урядів, який намагався прискорити використання VPN. Насправді країна заборонила будь-яку технологію, яка анонімізує використання Інтернету. Хоча вони не зовсім незаконні, VPN разом із Tor додано до списку сайтів з обмеженим доступом. У 2015 році було оголошено, що Tor буде заблоковано, і виявилося, що блок насправді набув чинності наприкінці 2016 року. Навіть якщо він нахмурився і користувачі можуть загрожувати штрафами, якщо їх спіймають, використання VPN все ще залишається популярним у країні..

Бельгія ✔

Використання VPN в Бельгії є законним. Однак зафіксовані випадки цензури в Інтернеті.

Беліз ✔

Беліз також був предметом новин про обмеження в Інтернеті, включаючи урядове блокування VoIP протягом певного періоду. Однак використання VPN є законним.

Бенін ✔

Громадяни Беніна можуть користуватися Інтернетом без обмежень, а використання VPN тут є законним.

Бутан ✔

Використання VPN є законним у Бутані. Однак уряд накладає обмеження на зміст, що суперечить його моральним переконанням.

Болівія ✔

Хоча використання VPN легальне в їхній країні, болівійці переживають цензуру, особливо якщо мова йде про пресу та соціальні медіа.

Боснія і Герцеговина ✔

Уряд Боснії та Герцеговини намагався криміналізувати певну діяльність у соціальних медіа, але наразі фактичної цензури в Інтернеті немає. Використання VPN тут законно.

Ботсвана ✔

Громадяни Ботсвани можуть користуватися Інтернетом без обмежень, а використання VPN є законним.

Бразилія ✔

Хоча VPN є законними в Бразилії, в країні існує певна проблема з цензурою в Інтернеті. Уряд намагався ввести ряд обмежень у 2016 році. Був також тимчасовий заборона WhatsApp 2015 року, хоча постанова, що призвела до цього, була швидко скасована.

Бруней ✔

Що стосується використання Інтернету, громадяни Брунею були предметом моніторингу уряду. Повідомлялося також про випадки звинувачення, висунуті в результаті публікацій у соціальних мережах. Однак використання VPN є законним.

Болгарія ✔

Хоча VPN є законними в Болгарії, уряд прагне більшого контролю над використанням Інтернету. В даний час він також здійснює моніторинг активності в Інтернеті, вимагаючи, щоб провайдери надавали доступ у реальному часі до інтернет-трафіку.

Буркіна-Фасо ✔

Використання Інтернету не дуже поширене в Буркіна-Фасо, але воно не обмежене. Використання VPN законно в цій країні.

Бурунді ✔

Бурунді – ще одна країна, де лише невелика частина населення насправді користується Інтернетом. Однак користувачі піддаються цензурі, і в минулому платформи для спілкування в соціальних мережах, як WhatsApp, були заборонені під час заворушень. Використання VPN тут законно.

С

Камбоджа ✔

VPN також є законними в Камбоджі, але в країні є минуле, пов’язане з моніторингом та цензурою в Інтернеті. Уряд Камбоджі активно контролює діяльність в Інтернеті, пригнічуючи вільне слово. Були численні випадки, коли членів опозиції заарештовували за повідомлення в соціальних мережах.

Камерун ✔

У Камеруні також є історія суперечок в Інтернеті. Цього року було зафіксовано кілька припинень із участю англофонних регіонів країни, які торкнулися близько п’ятої частини населення країни. Крім оркестрування цих політично мотивованих відмов, уряд Камеруни також активно проповідує проти соціальних медіа, з однією газетою, що контролюється урядом, Камерунською трибуною, заявляючи, що соціальні медіа “швидко стають загрозою миру та таємним інструментом маніпуляцій …” Однак камерунці можуть використовувати VPN на законних підставах.

Канада ✔

У той час як Канада вважається однією з найбільш вільних країн у світі, вона має деякі незавидні закони щодо збереження даних, масового спостереження та нейтралітету мережі. Використання VPN в Канаді є законним, хоча раніше говорили про плани щодо їх блокування. Ця розмова також була підживлена ​​зателефонованими гігантами зв’язку, як Роджерс.

Кабо-Верде ✔

Громадяни Кабо-Верде користуються необмеженим доступом до Інтернету, а використання VPN тут законно.

Центральноафриканська республіка ✔

Використання VPN легальне в Центральноафриканській республіці. Однак країна відома цензурою громадян, зокрема, забороною текстових повідомлень у період заворушень.

Чад ✔

Що стосується використання Інтернету, то громадяни Чаду контролюють і обмежують їх уряд. Моніторинг стає особливо поширеним під час виборів та повідомлялося про повне відключення в Інтернеті. Однак використання VPN є законним.

Чилі ✔

Хоча VPN легальні в Чилі, громадяни в минулому були предметом моніторингу в Інтернеті. Більше того, закони про зберігання даних в країні прогресують, але їх неоднозначність викликала постійну критику.

Китай ❌

Завдяки повному ефекту в Китаї “Великий брандмауер” VPN стали надзвичайно популярними серед жителів та відвідувачів. Брандмауер блокує багато популярних веб-сайтів, включаючи Google, Facebook та YouTube. Щоб підтримати рух, уряд серйозно зламав VPN, блокуючи веб-сайти провайдерів. Однак це не завжди заважає людям реально використовувати VPN, оскільки вам не обов’язково потрібен доступ до веб-сайту VPN, щоб використовувати одне з його власних програм. Також було повідомлено, що Китай використовує глибоку перевірку пакетів (DPI) для виявлення та блокування трафіку VPN. Однак деякі VPN можуть використовувати чудову технологію маскування, щоб уникнути виявлення. Тим часом використання VPN не є забороненим протиправним, але були відомі випадки арешту та засудження постачальників VPN. У 2017 році додатки VPN були видалені з магазину додатків Apple Apple за запитом уряду.

Колумбія ✔

Громадяни Колумбії можуть легально використовувати VPN та користуватися здебільшого необмеженим доступом до Інтернету. Хоча минулі повідомлення про онлайн-моніторинг урядом США були. Колумбійський уряд також був новиною щодо регламентів, що стосуються біткойна та інших криптовалют. Поки він заборонив Bitcoin на початку 2017 року, він з тих пір скасував заборону і замість цього вводить податки на прибуток від інвестицій Bitcoin.

Коморські острови ✔

Мешканці Коморських островів мають безцензурний доступ до Інтернету, а використання VPN в цій країні є законним.

Конго, Демократична Республіка ✔

VPN все ще легальні в Демократичній Республіці Конго. Однак у минулому було багато повідомлень про цензуру в Інтернеті, включаючи політично мотивоване відключення Інтернету. Один з останніх звітів говорив про розпорядження уряду блокувати завантаження зображень у соціальні мережі.

Конго, Республіка ✔

Громадяни Республіки Конго, як відомо, стикаються з цензурою, і навіть було відомо, що уряд повністю закрив її. Однак використання VPN все ще законно.

Коста-Ріка ✔

VPN також є законними в Коста-Ріці, хоча в країні спостерігаються певні суперечки навколо законів про свободу Інтернету.

Кот-д’Івуар ✔

Мешканці Кот-д’Івуару користуються необмеженим доступом до Інтернету та можуть легально використовувати VPN.

Хорватія ✔

VPN дозволені в Хорватії, і громадяни можуть користуватися Інтернетом без будь-яких цензурних питань.

Куба ✔

Кубинський уряд відомий тим, що вводив сувору цензуру щодо використання Інтернету, головним чином, щодо блокування веб-сайтів, які він вважає критичними до революції. Однак VPN залишаються законними.

Кюрасао ✔

Поки свобода преси постає під сумнів у Кюрасао, повідомлень про цензуру в Інтернеті немає. Використання VPN тут законно.

Кіпр ✔

Кіпрський уряд не нав’язує ніякої цензури щодо використання Інтернету, і VPN тут є законними.

Чехія ✔

VPN також дозволені в Чехії. У той час як мешканці в Інтернеті є найменш обмеженими користувачами, уряд намагався здійснити більш високий контроль. У 2016 році він намагався запровадити систему, яка вимагала б від користувачів власного унікального ідентифікатора Інтернету, хоча ця пропозиція зустрічалася з великим протестом.

D

Данія ✔

Уряд Данії має можливість нав’язувати онлайн-цензуру в певних випадках. У минулому він також помилково заблокував сайти, включаючи Google та Facebook. Однак VPN є законними в Данії.

Джибуті ✔

Використання VPN є законним у Джибуті, проте його громадяни не користуються Інтернетом без обмежень. Всі вони обслуговуються одним державним постачальником. Це означає відсутність конфіденційності, а також високі ціни.

Домініка ✔

Мешканці Домініки не зазнають цензури, коли мова йде про Інтернет, і VPN тут є законними.

Домініканська Республіка ✔

Використання VPN є законним в Домініканській Республіці, і її громадяни користуються необмеженим доступом до Інтернету.

Е

Еквадор ✔

Еквадор має суперечки в Інтернеті щодо того, що уряд незаконно обмежує доступ до певних сайтів. Однак VPN є законними в цій країні.

Єгипет ✔

Використання VPN в Єгипті є законним, хоча країна має досить широко оприлюднену історію випадків, коли права громадян на пресу були порушені. Що стосується використання Інтернету, уряд нещодавно заблокував VoIP-сервіси в таких додатках, як FaceTime та Skype.

Сальвадор ✔

Сальвадор часто був у новинах щодо питань, пов’язаних зі свободою інформації, але надійних повідомлень про цензуру в Інтернеті не було. Використання VPN в країні все ще залишається законним.

Екваторіальна Гвінея ✔

Мешканці Екваторіальної Гвінеї можуть легально використовувати VPN. Однак уряд цієї країни відомий із питань, що стосуються свободи преси громадян.

Еритрея ✔

Еритрея – ще одна країна, відома своєю цензурою. Однак з таким низьким відсотком населення, що має доступ до Інтернету, це не є середовищем, над яким уряд накладає великий контроль. Наразі використання VPN є законним.

Естонія ✔

З іншого боку, Естонія відома тим, що є вільною країною і фактично очолила індекс Freedom on the Net 2016. Як і передбачалося, використання VPN в Естонії є законним.

Ефіопія ✔

VPN дозволені в Ефіопії, хоча важко повірити, що так буде, враховуючи історію країни з цензурою. Ефіопський уряд фактично застосував послуги VoIP до злочину із покаранням до п’яти років позбавлення волі.

Ж

Фіджі ✔

Громадяни Фіджі можуть користуватися необмеженим доступом до Інтернету та легально використовувати VPN.

Фінляндія ✔

Хоча використання VPN тут законно, у фінляндського уряду є чимала історія з Інтернет-цензурою, а саме ініціатива фільтрування фільтру, яка викликала більше, ніж трохи полеміки..

Франція ✔

Французький уряд може активно контролювати використання Інтернету з основною метою запобігання тероризму та пов’язаним із ним злочинам. Нещодавній законопроект про боротьбу з тероризмом слугує зміцненню повноважень нагляду з боку поліції. Щодо цензури, то минулого року уряд заблокував тисячі веб-сайтів. Однак відомо, що також енергійно захищати конфіденційність своїх громадян, включаючи накладення здорового штрафу у Facebook за спосіб відстеження даних користувачів. Використання VPN у Франції є законним.

Г

Габон ✔

Громадяни Габону можуть легально використовувати VPN, але не все так безкоштовно, коли мова йде про загальне використання Інтернету. Окрім тимчасових відключень та постійного блокування таких сайтів, як Twitter, уряд тут навіть запровадив комендантський час в Інтернеті, щоб мешканці могли ходити по Інтернету протягом 12 годин протягом дня, а не вночі..

Гамбія ✔

Гамбія, як відомо, обмежує доступ до Інтернету, а саме в періоди виборів. Однак використання VPN тут законно.

Грузія ✔

Використання VPN легальне в Грузії. Хоча країна рухається вперед і назад, коли йдеться про загальний моніторинг та цензуру. У минулому було багато сірої зони щодо того, наскільки ретельно контролюється діяльність в Інтернеті та ким. Однак нещодавно було прийнято закон, який забезпечує підвищення конфіденційності користувачів.

Німеччина ✔

Німеччина бачила свою справедливу частку суперечок стосовно уряду та Інтернету. В результаті наміру цензурувати соціальні медіа, захисники конфіденційності зазнали значних реакцій. Однак, використання Німеччини в Німеччині є законним.

Гана ✔

VPN є законними для використання в Гані, і це визнано однією з найбільш перспективних африканських країн щодо свободи та демократії. Однак ця країна не пищать чистою; недавнє політично мотивоване відключення соціальних медіа зустріло чималий опір.

Греція ✔

Є повідомлення про те, що уряд Греції намагається накласти цензуру через Інтернет через блокування сайтів. Незважаючи на це, використання VPN в Греції є законним.

Гренада ✔

VPN можуть легально використовуватися в Гренаді, хоча її громадяни зазнали обмежень, коли справа стосується онлайн-діяльності. Наприклад, тепер неіснуючий закон означав, що людей можуть суворо оштрафувати за образити когось в Інтернеті.

Гватемала ✔

Гватемала не відома своєю свободою слова, і навряд чи громадяни цієї країни користуються великою часткою конфіденційності в Інтернеті. Однак використання VPN в Гватемалі є законним.

Гвінея ✔

Мешканці Гвінеї отримують необмежений доступ до Інтернету і можуть на законних підставах використовувати VPN.

Гвінея-Бісау ✔

VPN можна легально використовувати в Гвінеї-Біссау, де громадяни також можуть користуватися Інтернетом без обмежень.

Гайана ✔

Інтернет у Гайані не підпадає під цензуру та не обмежується урядом, і VPN тут є законними.

Н

Гаїті ✔

Використання VPN є законним на Гаїті, де громадянам не потрібно турбуватися про цензуру, коли справа стосується використання Інтернету.

Гондурас ✔

Використання VPN в Гондурасі є законним, хоча використання Інтернету в минулому контролювалося урядом.

Угорщина ✔

Угорщина має цензуру в різних формах. За минулі роки повідомлялося про декілька випадків цензури ЗМІ, а останнім часом уряд намагався запровадити закон, що забороняє шифрування в кінці. Однак громадяни Угорщини можуть легально використовувати VPN.

Я

Ісландія ✔

Ісландія відома своєю відсутністю цензури взагалі, і це дійсно стосується і використання Інтернету. Як очікується, VPN є законними в Ісландії.

Індія ✔

Використання VPN є законним в Індії, хоча для користувачів Інтернету регулярно встановлюються обмеження. Уряд може просто попросити провайдерів перейти в офлайн, і відключення в конкретних районах є звичайними, особливо під час протестів.

Індонезія ✔

Громадяни Індонезії також зазнають цензури, коли мова йде про використання Інтернету, уряд блокує певні сайти, такі як Reddit, Vimeo та Netflix. Однак VPN є законними в країні.

Іран ❌ ✔

VPN є законними в Ірані, але з дуже великим застереженням. Люди можуть зареєструватися лише у постачальника VPN, який зареєстрований та затверджений урядом. Оскільки однією з головних причин використання VPN є доступ до заблокованих урядом сайтів, таких як YouTube, Twitter та Facebook, то цей застереження робить для багатьох затверджених урядом VPN марними для багатьох. Використання типу VPN, яке було б корисним для більшості людей, не є законним та передбачає покарання у в’язниці від 91 дня до одного року. При цьому, арешти рідкісні, оскільки, як повідомляється, уряд менше стосується людей, які відвідують сайти, такі як Facebook, і більше зацікавлений у використанні закону про VPN для притягнення до відповідальності користувачів проти самого уряду..

Ірак ❌

Використання Інтернету в Іраку сильно обмежене. Уряд блокує сайти соціальних медіа, додатки для чатів тощо. VPN не захищені від цих обмежень, і їх використання було заборонено, як повідомляється, щоб запобігти ISIS маніпулювати соціальними медіа.

Ірландія ✔

Використання VPN є законним в Ірландії, хоча жителі відчувають певну цензуру, коли мова йде про загальне використання Інтернету.

Ізраїль ✔

Використання Інтернету в Ізраїлі в більшості випадків не підпадало під цензуру, проте певні веб-сайти та підбурливі або ненависні публікації в соціальних мережах були заблоковані. Нещодавно було прийнято закон, який дозволить уряду блокувати більше веб-сайтів, щоб допомогти боротися зі злочинністю. Використання VPN тут законно.

Італія ✔

VPN є законними в Італії, і громадяни країни користуються свободою, коли мова йде про загальне використання Інтернету.

J

Ямайка ✔

Мешканці Ямайки можуть отримувати доступ до Інтернету без обмежень уряду і можуть на законних підставах використовувати VPN.

Японія ✔

Використання VPN в Японії є законним, а Інтернет, як правило, не обмежується. Однак із зміною світоглядних поглядів на горизонті можуть спостерігатися зрушення щодо цензури.

Йорданія ✔

Уряд Йорданії цензурує певний Інтернет-контент. Це найбільше поширення навколо політичних питань, але в одному з останніх звітів було висвітлено цензуру ЛГБТ-людей у ​​Йорданії. Однак використання VPN все ще законно.

К

Казахстан ✔

VPN дозволені в Казахстані, хоча, як відомо, уряд країни вводить цензуру на загальне використання Інтернету. Зовсім недавно з’явилися повідомлення про репресії в соціальних мережах, спрямованих на правозахисників.

Кенія ✔

Кенія відома своєю відсутністю цензури, і свобода Інтернету не відрізняється. Використання VPN тут законно.

Кірібаті ✔

Громадяни Кірібаті можуть законно користуватися VPN та користуватися необмеженим доступом до Інтернету.

Косово ✔

Мешканці Косова справедливо насторожено ставляться до своєї конфіденційності, коли мова йде про Інтернет. Їх уряд має доступ до всіх електронних даних зв’язку внаслідок законів про перехоплення телекомунікацій. Незважаючи на це, VPN є законними.

Кувейт ✔

VPN дозволені в Кувейте, хоча громадяни країни переживають цензуру, пов’язану з використанням Інтернету. Зокрема, її закон про кіберзлочинність розглядався як обмеження свободи вираження поглядів.

Киргизстан ✔

Киргизстан відомий своєю цензурою, особливо що стосується політики та журналістики. Незважаючи на це, VPN все ще є законними в країні.

L

Лаос ✔

Мешканці Лаосу можуть легально використовувати VPN, хоча цензура є поширеною, особливо якщо мова йде про Інтернет. Громадяни Лаосу навіть не застраховані, коли виїжджають з країни. Згідно з однією доповіддю, троє громадян Лаосу були заарештовані та примушені публічно вибачитися за створення антиурядових постів у соціальних мережах, проживаючи в Таїланді.

Латвія ✔

Латвія відома дуже вільною країною, і це поширюється на використання Інтернету для її громадян. Як очікується, VPN тут законні.

Ліван ✔

З іншого боку, Ліван відомий своєю цензурою, в тому числі з використанням Інтернету. Колись уряд намагався зробити VoIP незаконним, але цей крок був наштовхнутий на величезний опір. Незважаючи на це, VPN все ще легальні в Лівані.

Лесото ✔

Низька частка мешканців Лесото, які користуються Інтернетом, роблять це без цензури. Вони також можуть легально використовувати VPN.

Ліберія ✔

Хоча використання VPN легальне в Ліберії, жителі тут проходять цензуру та нагляд. Крім того, через цензуру свобода преси в країні вважається обмеженою.

Лівія ✔

Були різні повідомлення з Лівії, які звинувачують уряд в обмеженнях Інтернету та втручанні. Однак заборони на VPN в країні немає.

Ліхтенштейн ✔

Використання VPN мешканцями Ліхтенштейну дозволено, і країна відома відсутністю цензури.

Литва ✔

В цілому мешканці Литви можуть користуватися Інтернетом безкоштовно. Однак було кілька випадків, які можна було б розтлумачити як цензуру, наприклад регулювання сайтів азартних ігор в Інтернеті. Однак, використання VPN тут законне.

Люксембург ✔

Громадяни Люксембургу можуть законно користуватися VPN та доступ до Інтернету без обмежень.

М

Македонія ✔

Мешканцям Македонії дозволено користуватися VPN та мати доступ до Інтернету без накладення урядом цензури.

Мадагаскар ✔

Уряд Мадагаскару ще не повинен обмежувати Інтернет, хоча країна не обійшлася без медіа цензурою. Використання VPN тут законно.

Малаві ✔

Використання VPN дозволено в Малаві, а загальне використання Інтернету без обмежень.

Малайзія ✔

У минулому Малайзія повідомляла новини про проблеми з цензурою в Інтернеті, особливо це стосується корупційного скандалу з участю прем’єр-міністра. Повідомлялося також про випадки арешту блогерів та користувачів соціальних мереж за трансляцію суперечливих поглядів. Однак мешканці все ще можуть легально використовувати тут VPN.

Мальдіви, ✔

Використання VPN на Мальдівах законно, хоча громадяни країни переживають Інтернет-цензуру. Зокрема, відомо, що уряд блокує дисидентські та антиісламські сайти.

Малі ✔

Користувачі Інтернету в Малі можуть користуватися необмеженим доступом, а використання VPN тут законно.

Мальта ✔

Громадянам Мальти дозволяється використовувати VPN. Однак, в цілому існує цензура щодо цензури Інтернету. Деякі організації заявляють, що нові закони про ЗМІ перевершують цензуру, тоді як уряд заперечує це.

Маршаллові острови ✔

Немає історії жителів Маршаллових островів, які зазнають обмежень в Інтернеті, і використання VPN тут законно.

Мавританія ✔

Хоча VPN все ще легальні в Мавританії, країна має каламутне минуле, коли йдеться про Інтернет-цензуру. Повідомлялося про випадки уряду, що нехтують цифровими правами, і вважається, що закони про кіберзлочинність змушують пресу самоцензурувати свою інформацію.

Маврикій ✔

Уряд Маврикії інколи вводив обмеження в Інтернеті, включаючи фільтрування шкідливого чи незаконного вмісту. Однак, схоже, не існує останніх повідомлень, які дозволяють припустити, що цензура триває. Більше того, використання VPN на Маврикії є законним.

Мексика ✔

Громадянам Мексики дозволено користуватися VPN та користуватися необмеженим доступом до Інтернету. Однак це може бути тимчасовим, оскільки в минулому були зроблені кроки щодо спроби прийняти закони про нагляд.

Мікронезія ✔

Мешканці Мікронезії мають доступ до безцензурного Інтернету і можуть на законних підставах використовувати VPN.

Молдова ✔

У Молдові існували обмеження щодо цензури Інтернету, хоча використання залишається здебільшого необмеженим. Також використання тут VPN є законним.

Монако ✔

Мешканці Монако можуть законно користуватися VPN та мати необмежений доступ до Інтернету.

Монголія ✔

Монголія відома своєю широкою Інтернет-цензурою, включаючи довгий список слів, які заборонені. Незважаючи на це, використання VPN тут законно.

Чорногорія ✔

Хоча VPN є законними в Чорногорії, країна має історію обмеження в Інтернеті, включаючи блокування програми обміну повідомленнями WhatsApp під час виборів..

Марокко ✔

Марокко заборонив багато популярних методів інтернет-комунікації, включаючи такі платформи, як Skype та Facebook Messenger. Тим не менш, VPN тут є законними.

Мозамбік ✔

Громадяни Мозамбіку можуть легально використовувати VPN, і цілком ймовірно, що вони захочуть. Якщо уряд шпигує за усім, від телефонних дзвінків до повідомлень платформи чату, VPN може бути єдиним, що може допомогти.

М’янма ✔

У М’янмі є історія інтернет-цензури, але, здається, уряд з часом стає менш обмежуючим. Більше того, використання VPN в М’янмі є законним.

N

Намібія ✔

Мешканці Намібії можуть легально використовувати VPN та мати доступ до безцензурного Інтернету.

Науру ✔

Науру з’явився в новинах щодо застосування обмежень в Інтернеті, таких як заборона певних сайтів соціальних медіа. Однак VPN є законними в країні.

Непал ✔

Громадянам Непалу дозволено користуватися VPN та здебільшого вільно отримувати доступ до Інтернету. Однак існувала історія відключень та фільтрації контенту, і уряд дав зрозуміти, що хоче цензувати онлайн-діяльність.

Нідерланди ✔

Уряд Нідерландів не встановлює обмежень в Інтернеті, а VPN-сайти є законними для використання.

Нова Зеландія ✔

Мешканцям Нової Зеландії дозволяється використовувати VPN, хоча їхня онлайн-діяльність підлягає моніторингу урядом.

Нікарагуа ✔

Уряд Нікарагуа прямо не контролює та не обмежує діяльність в Інтернеті. Використання VPN тут законно.

Нігер ✔

Громадяни Нігеру можуть легально використовувати VPN, і крихітна частина населення, яка користується Інтернетом, може це робити без обмежень.

Нігерія ✔

Нігерія опинилася в центрі суперечок, коли мова йде про цензуру в Інтернеті, що стосується соціальних медіа. Однак використання VPN тут законно.

Північна Корея ❌ ✔

Північна Корея відома своєю цензурою, оскільки уряд заблокував доступ до кількох сайтів соціальних медіа. Замість Інтернету громадяни країни мають лише доступ до національної інтрамережі “Квангмьонг”. Північна Корея також заборонила своїм дипломатам доступ до Інтернету, перебуваючи за кордоном. Відвідувачі країни можуть отримати доступ до Інтернету через 3G, але не можуть використовувати VPN. Що стосується VPN, то не зовсім зрозуміло, чи є вони законними чи ні. У деяких звітах зазначено, що вони є незаконними, а інші означають, що певні постачальники послуг дозволені.

Норвегія ✔

Громадяни Норвегії можуть легально використовувати VPN та мати доступ до Інтернету, не переживаючи про урядову цензуру чи обмеження.

О

Оман ❌ ✔

Хоча використовувати їх фактично нелегально, багато VPN (ті, які не санкціоновані урядом) заблоковані в Омані та були з 2010 року. Це не все дивно, оскільки уряд сильно цензує Інтернет та опублікував “Посібник з Інтернет-послуг” “деталізація можливої ​​злочинної онлайн-діяльності. Крім того, не рідкість чути арешти блогерів та активістів, які висловили суперечливі погляди в Інтернеті. Основне використання VPN в країні – це заборона на заборону VoIP-сервісів, таких як Skype і WhatsApp, та доступ до географічного вмісту, наприклад, різних бібліотек Netflix.

Пов’язано: Як вести щоденник анонімно.

П

Пакистан ✔

Уряд Пакистану ненадовго заборонив користувачам доступ до ряду популярних раніше сайтів, таких як YouTube та Quora. Він також сильно фільтрує вміст, тобто використання, як правило, досить обмежене. При цьому, Пакистан все ще законний.

Палау ✔

Мешканці Палау можуть легально користуватися VPN та можуть користуватися Інтернетом без обмежень.

Палестина, Держава ✔

Палестина має історію інтернет-цензури урядом, при цьому деякі веб-сайти блокуються чи закриваються. Зовсім недавно з’явилися повідомлення про цензури 11 новин, підданих цензурі через політичні мотиви. Однак мешканцям дозволяється використовувати VPN.

Панама ✔

Громадяни Панами можуть на законних підставах використовувати VPN та користуватися необмеженим доступом до Інтернету.

Папуа-Нова Гвінея ✔

У Папуа-Новій Гвінеї є повідомлення про те, що нові закони про кіберзлочинність означають, що цензура Інтернету з боку уряду на горизонті. Тим не менш, використання VPN є законним.

Парагвай ✔

VPN можна законно використовувати в Парагваї, а його громадяни мають доступ до безцензурного Інтернету.

Перу ✔

Перуанці також користуються необмеженим доступом до Інтернету і можуть на законних підставах використовувати VPN.

Філіппіни ✔

Уряд Філіппін поки що утримався від нав’язування цензури, пов’язаної з використанням Інтернету, і дозволяє використовувати VPN.

Польща ✔

Громадянам Польщі законно дозволяється користуватися VPN, хоча є деякі питання щодо обмежень щодо загального користування Інтернетом. До недавнього часу було мало цензури чи моніторингу. Однак останні закони означають, що уряд може уважно стежити за діяльністю в Інтернеті, викликаючи реакцію громадян та правозахисних груп.

Португалія ✔

В Португалії немає цензури в Інтернеті, і VPN є законними.

Q

Катар ✔

Використання VPN в Катарі є законним, хоча громадяни цієї країни переживають цензуру. Хоча уряд не бере участі безпосередньо, провайдерам Інтернет-послуг доручається блокувати певні сайти, наприклад, нецензурний вміст.

R

Румунія ✔

Румунія повідомила про свої закони проти ігорних веб-сайтів, які можуть бути використані для застосування ширшої цензури. Однак використання VPN тут законно.

Росія ❌

Якщо ви читали про VPN, ви, без сумніву, натрапили на новини російської заборони VPN, яка була введена в листопаді 2017 року. Хоча ця заборона, яка покликана “запобігти поширенню екстремістських матеріалів та ідей”, блокує веб-сайти VPN , він фактично не блокує трафік VPN. Цей крок відбувається в той момент, коли свобода в Інтернеті в Інтернеті швидко погіршується і все більше людей шукають VPN-послуги для доступу до обмеженого вмісту. Однак тим, хто спіймав, може загрожувати штраф до 700 000 рублів (10 867 доларів) для постачальника та 300 000 рублів (4 657 доларів) для користувача. Хоча VPN заборонені, деякі провайдери все ще працюють із серверами всередині країни. Однак у березні 2019 року російський уряд вимагав доступу до серверів, розташованих всередині країни. Це призвело до того, що деякі провайдери, такі як NordVPN, закрили свої російські сервери.

Руанда ✔

Незважаючи на те, що його роль в цензурі в Інтернеті не зовсім чітка, є дані про те, що уряд Руандії активно блокує сайти новин і шпигунів для користувачів. Зовсім недавно він застосував цензуру до кандидатів на виборах, вимагаючи схвалення їхніх онлайн-повідомлень. При цьому, використання VPN тут є законним.

S

Сент-Кітс і Невіс ✔

Мешканцям Сент-Кітса і Невіса дозволено користуватися VPN і можуть користуватися Інтернетом без обмежень.

Сент-Люсія ✔

Уряд Сент-Люкія не обмежує доступ до Інтернету, і використання VPN тут законне.

Сент-Вінсент та Гренадини ✔

VPN є законними у Сент-Вінсента та Гренадини, хоча країна не має повністю чистого аркуша, коли йдеться про Інтернет-цензуру. Нещодавно уряд ухвалив законопроект про кіберзлочинність, в якому можна було побачити, що порушники проводять два роки в’язниці за Інтернет-наклеп.

Самоа ✔

Уряд Самоа не встановлює обмежень щодо використання Інтернетом своїми громадянами, а VPN-мережі законно використовувати.

Сан-Марино ✔

VPN є законними в Сан-Марино, де мешканці можуть користуватися Інтернетом, не піддаючись цензурі.

Сан-Томе і Принсіпі ✔

Уряд Сан-Томе та Принсіпі дозволяє громадянам вільно користуватися Інтернетом. Тут також можна легально використовувати VPN.

Саудівська Аравія ✔

Як не дивно для багатьох, використання VPN в Саудівській Аравії є законним. Це незважаючи на той факт, що використання Інтернету в країні зазнає надзвичайно жорсткої цензури. Це стосується арештів людей, які виступають проти уряду, та блокування сотень тисяч сайтів та додатків.

Сенегал ✔

Наразі громадяни Сенегалу не зазнають явної цензури в Інтернеті. Однак, якщо мова йде про пресу, то деякі теми є поза межами, а деякі журналісти навіть отримують покарання у в’язниці за обвинувачення в наклепі. Крім того, закони в країні дозволяють уряду застосовувати підвищену цензуру, якщо вони цього хочуть. Коли це говориться, тут законно використовувати VPN.

Сербія ✔

Хоча VPN легальні в Сербії, громадяни підлягають придушенню свободи слова під час роботи в Інтернеті.

Сейшели ✔

Використання Інтернету на Сейшельських островах здебільшого не обмежене. Однак є побоювання, що політичні мотивації спонукають уряд часом обмежувати доступ. Також, хоча вони рідко використовуються, діють суворі закони про наклеп. Незважаючи на це, використання VPN тут законно.

Сьєрра-Леоне ✔

Використання VPN легальне в Сьєрра-Леоне, і громадяни країни можуть користуватися Інтернетом без цензури.

Сінгапур ✔

Відомо, що уряд Сінгапуру активно цензурує використання Інтернету, включаючи закриття політичних сайтів та націлювання урядових критиків. Однак використання VPN тут законно.

Сінт Маартен ✔

Мешканці Сінт-Маартена можуть користуватися Інтернетом без обмежень і на законних підставах можуть використовувати VPN.

Словаччина ✔

Мешканці Словаччини мають доступ до Інтернету, не турбуючись про державні обмеження, а використання VPN тут законно.

Словенія ✔

VPN також є законними в Словенії, і тут уряд не цензує використання Інтернету.

Соломонові острови ✔

Уряд Соломонових островів уникає накладення обмежень на користувачів Інтернету, а використання VPN тут законно.

Сомалі ✔

Хоча VPN дозволені в Сомалі, ця країна відома своєю активною цензурою уряду в Інтернеті. А оскільки не існує реальних законів, що стосуються цензури в Інтернеті, то уряд може зробити багато чого, як заманеться.

Південна Африка ✔

Уряд Південної Африки не схильний створювати чимало обмежень для користувачів Інтернету, хоча “Політика в галузі онлайн-регулювання” потрапила під обстріл. Однак використання VPN тут законно.

Південна Корея ✔

VPN є законними в Південній Кореї, хоча країна відома своєю інтернет-цензурою. Зафіксовані випадки включають блокування вмісту, який вважається “підривним” та “шкідливим для громадського порядку”.

Південний Судан ✔

Жителі Південного Судану також піддаються онлайн-цензурі, і країна нещодавно оприлюднила новини про блокування декількох великих ЗМІ. Використання VPN тут законно.

Іспанія ✔

VPN дозволені в Іспанії, а використання Інтернету, як правило, без обмежень. Однак останнім часом з’явилися повідомлення про порушення урядом ЄС своїх політично мотивованих спроб блокувати певні веб-сайти.

Шрі-Ланка ✔

Уряд Шрі-Ланки в минулому цензурував Інтернет-діяльність, а також заблокував певні веб-сайти. Однак, використання VPN тут є законним.

Судан ✔

Громадяни Судану також можуть легально використовувати VPN. Однак існують різні форми постійної цензури в Інтернеті, включаючи рейди в Інтернет-кафе та арешти користувачів.

Суринам ✔

Уряд Сурінаму залишається поза дорогою, коли справа стосується використання Інтернету, і VPN тут є законними.

Свазіленд ✔

Використання VPN у Свазіленді є законним, і жителі не підлягають онлайн-цензурі.

Швеція ✔

Уряд Швеції дозволяє громадянам користуватися Інтернетом без обмежень, а VPN-сайти є законними.

Швейцарія ✔

Використання Інтернету в Швейцарії в останні роки стає все більш обмежуючим. У 2016 році він оприлюднив новини про проведення референдуму щодо законопроекту, який дозволяє уряду контролювати діяльність в Інтернеті. Ще зовсім недавно уряд розробив законопроект, який дозволяє цензуру з метою захисту вітчизняних азартних ігор. При цьому, використання VPN тут є законним.

Сирія ✔

Можливо, дивно, що використання VPN в Сирії є законним. Однак країна бачить широку цензуру, включаючи Інтернет. Діяльність в Інтернеті вже давно відслідковується урядом, який також наклав блоки на різні веб-сайти.

Т

Тайвань ✔

На даний момент Тайвань не обмежує використання Інтернету, хоча він зробив кроки, щоб дозволити це робити. Запропоновано законопроект про блокування незаконних веб-сайтів для обміну файлами. Однак насправді це не було прийнято, тому Інтернет залишається без цензури. Крім того, використання VPN тут законно.

Таджикистан ✔

Громадяни Таджикистану можуть на законних підставах використовувати VPN. Однак країна добре відома своєю інтернет-цензурою. У 2012 році уряд заблокував Facebook разом із двома новинними сайтами через вміст, що критикує його президента. Зовсім недавно розмови про інформаційний шлюз призвели до побоювань, що конфіденційність та свобода слова будуть надалі впливати.

Танзанія ✔

Танзанія – ще одна країна, де переважає цензура, і, схоже, стає все гірше. Законопроект, ухвалений у 2015 році, в якому консультується з питань кіберзлочинності, звинувачується у криміналізації пліток і спричиненні страху та невизначеності. При цьому, VPN тут є законними.

Таїланд ✔

Мешканці Таїланду можуть використовувати VPN, однак використання Інтернету Freedom House вважає не безкоштовним. Зафіксовані випадки заборони Інтернет-провайдерів, які забороняють веб-сайти, такі як Wikileaks, а також повідомлялося про арешти блогерів у країні..

Тимор-Леште ✔

Громадяни Тимору-Лешти (також відомі як Східний Тимор) користуються безцензурним Інтернетом і можуть легально використовувати VPN.

Того ✔

VPN також є законними в Того, і мешканці країни не зазнають онлайн-цензури уряду.

Тонга ✔

Уряд Тонгана прийняв закони, які дозволяють цензурувати Інтернет через блокування веб-сайтів. Тим не менш, використання VPN тут законно.

Тринідад і Тобаго ✔

Використання VPN у Тринідаді та Тобаго є законним, і мешканці країни можуть користуватися Інтернетом без обмежень.

Туніс ✔

Туніс був досить піднятим, коли йдеться про обмежене використання Інтернету. Цензура була вдосконалена за диктатури Зіна Ель-Абідіна Бен Алі. Однак згодом, здавалося, покращився. Зовсім недавно, хоча було повідомлення про те, що уряд знову починає вводити обмеження. Незважаючи на це, використання VPN тут законно.

Туреччина ❌ ✔

Турецький уряд сильно цензурує Інтернет, блокуючи сайти, такі як Facebook, Twitter та WhatsApp. Як такі, VPN користуються великою популярністю серед громадян. Хоча використання VPN в Туреччині насправді не є незаконним, уряд зламав роботу, блокуючи сайти, такі як Tor та деякі постачальники VPN.

Туркменістан ❌ ✔

Уряд Туркменістану активно цензурує Інтернет, і це вважається однією з найбільш сильно цензурованих країн світу. У нього є лише один Інтернет-провайдер, який належить державі. Не зрозуміло, чи законні VPN тут, оскільки явного заборони на їх використання не було. Однак надійшло повідомлення про заблокований доступ.

Тувалу ✔

Використання VPN в Тувалу законно, і громадяни країни можуть користуватися необмеженим доступом до Інтернету.

U

Уганда ✔

Відомо, що уряд Уганди застосовує цензуру щодо використання Інтернету. Це включає блокування сайтів соціальних медіа, таких як Facebook, особливо в часи виборів. До 2018 року громадяни могли вільно користуватися VPN і робили це часто, щоб обійти блоки соціальних медіа. Однак у липні 2018 року уряд почав оподатковувати використання соціальних медіа. З можливістю платити за користування такими додатками, як Facebook, WhatsApp та Twitter, все більше користувачів звернулися до VPN. У відповідь на посилене використання уряд наказав провайдерам блокувати трафік VPN. Хоча їх використання не є незаконним, уряд намагається переконати користувачів проти VPN. Крім блокування трафіку VPN, урядовці оприлюднили благання, стверджуючи, що використання VPN буде дорожче, ніж сплата податку на соціальні медіа.

Україна ✔

VPN є законними для використання в Україні. Хоча, здається, країна переходить до періоду інтернет-цензури, про що свідчить недавня заборона популярних російських веб-сайтів.

Об’єднані Арабські Емірати ❌ ✔

ОАЕ – одна з небагатьох країн, де є закони, явно пов’язані з використанням VPN. Однак VPN можуть вільно використовуватися компаніями та установами, і вони є незаконними лише тоді, коли використовуються для вчинення злочину. Новий закон, запроваджений у 2016 році, означає, що при “маніпуляції з Інтернет-протоколами з метою скоєння злочину чи шахрайства” користувачів VPN може бути ув’язнено та оштрафовано на понад півмільйона доларів.

Великобританія ✔

Ви можете очікувати, що Великобританія не буде обмежена в Інтернеті. Однак, Закон про слідчі повноваження означає, що вся діяльність в Інтернеті може бути відстежена. Компанії VPN на базі Великобританії можуть застосовувати ті самі закони щодо зберігання даних, що і постачальники послуг Інтернету в країні. Великобританія також повідомляла новини в минулому, оскільки деякі оператори заблокували певні VPN. Однак використання VPN залишається законним.

Сполучені Штати Америки ✔

VPN є законними в США, хоча в країні є історія онлайн-суперечок. Незважаючи на те, що уряд активно не цензурує використання Інтернету, було багато витікаючих повідомлень щодо інтернет-спостереження щодо НСА, ФБР та ін. Останнім часом скасування конфіденційності широкосмугового зв’язку означає, що моніторинг через Інтернет-провайдерів тепер дозволений та набуватиме все більшого поширення. Звичайно, у такій великій країні конфіденційність в Інтернеті відрізняється залежно від штату, оскільки закони Каліфорнії є найбільш захисними для її жителів..

Уругвай ✔

Громадяни Уругваю користуються необмеженим доступом до Інтернету та можуть законно користуватися VPN.

Узбекистан ✔

Хоча використання VPN є законним в Узбекистані, існує велика кількість обмежень щодо онлайн-активності. Сайти, включаючи WhatsApp і Skype, заблоковані, і минулі повідомлення про цензуру новинних сайтів, таких як IWPR.

V

Вануату ✔

Прийняття Інтернету у Вануату залишається досить низьким, але невелика частка громадян, які користуються Інтернетом, можуть це робити без обмежень. Вони також можуть легально використовувати VPN.

Місто Ватикан ✔

Уряд Святого Престолу не обмежує доступ до Інтернету, а використання VPN є законним.

Венесуела ✔

Венесуела відома тим, що заблокувала велику кількість соціальних медіа та веб-сайтів для чатів, таких як Facebook та WhatsApp. Ще зовсім недавно, як повідомляється, уряд погрожував “стисканням соціальних мереж”. Тим не менш, VPN все ще є законними в країні.

В’єтнам ✔

Хоча використання VPN легальне, жителі В’єтнаму піддаються цензурі онлайн-активності. Це пояснюється статусом фірми “Безкоштовно”, присвоєному країні Freedom House. У В’єтнамі є оспорюваний декрет 72, частина якого спрямована на те, щоб сайти соціальних медіа не використовувались для обміну новинами.

Y

Ємен ✔

Користувачі Інтернету не дуже легко проходять це в Ємені. У минулому були спроби міліції Houthi цензурувати певний зміст. А з недавнього часу вони хочуть накласти повну заборону на користування Інтернетом. Однак використання VPN тут законно.

Z

Замбія ✔

Громадяни Замбії також можуть легально користуватися VPN, але в країні проблемою є онлайн-цензура. Уряд забороняє сайти з “аморальним” вмістом, але, можливо, також заблокував сайти з політичною мотивацією.

Зімбабве ✔

Лише минулого року Зімбабве заборонив чат-платформу WhatsApp під час протестів, і, як відомо, активно цензурує Інтернет. Однак використання VPN тут законно.

Можливо, вам також сподобається VPNПоняття журналів VPN та ордерів пошукуVPNEncryption Resources: Великий список інструментів та посібниківVPN70 + поширені онлайнові афери, які використовуються кіберзлочинцями та шахраямиVPNMost VPN можуть витікати особисті дані, незважаючи на твердження протилежних.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me