Tajne kody, których nikt nie potrafi złamać


Pamiętasz w szkole, kiedy ty i twój najlepszy przyjaciel wymienialiście tajne notatki w klasie w kodzie? Obaj stłumili chichoty, ponieważ wiedzieliście, że nawet gdyby nauczycielka skonfiskowała wasze bazgroły, nie byłaby w stanie tego przeczytać…

Chociaż twoje własne szyfry były prawdopodobnie dość proste, a nauczyciel mógł je zhakować, gdyby chcieli, nadal dzielenie się nimi było zabawną tajemnicą. Kody są tajemnicą, tajemnicą, która przemawia do wewnętrznego poszukiwacza skarbów w nas wszystkich – dlatego uwielbiamy próbować je rozwiązywać.

Ale, niewiarygodnie, niektóre kody wydają się niemożliwe do odczytania, nawet przy użyciu wyrafinowanych superkomputerów. Oczywiście istnieją użyteczne i nieenigmatyczne kody (czytaj: nudne), których nie możemy złamać (jak silne szyfrowanie AES), ale są też inne, które są o wiele bardziej interesujące i tajemnicze…

Sprawdź trzy z największych pogromców mózgu poniżej i wypróbuj je, jeśli masz ochotę związać swój umysł w węzły!

Co to jest rzeźba Kryptos?

To ma sens, że CIA zleciło wykonanie własnego dzieła kryptografii, które dumnie wyróżnia się na tle swojej siedziby głównej w Langley.

Rzeźba Kryptos, zbudowana w 1990 roku, jest nie tylko świadectwem kryptografów pracujących za kulisami na tych samych terenach, ale także stanowi uderzające dzieło inspirowane naturą.

Cztery różne zagadki składają się na Kryptos i chociaż wewnętrzny analityk CIA rozwiązał pierwsze trzy w 1998 roku, odpowiedź na czwarty pozostaje nieznana.

Artysta stojący za Kryptosem wcześniej wydał wskazówki, jak rozwiązać ostatnią zagadkę – na przykład w 2014 r., Kiedy powiedział, że od 64 do 74 postaci po odczytaniu zapisuje słowa „ZEGAR BERLIN” – jednak tajemnica stojąca za rzeźbą pozostaje tajemnicą.

Myślisz, że masz to, czego potrzeba, aby rozwiązać Kryptos? Zobacz zagadkę tutaj.

Rękopis Voynicha jest naprawdę stary i zagmatwany

Ten jest dla wszystkich początkujących zielarzy. Rękopis Voynicha to 240-stronicowy tom naukowo datowany na 1400 rok.

Nowoczesne odkrycie miało miejsce w 1921 r., Kiedy Wilfrid Voynich kupił go w sklepie z antykami. Rękopis jest pisany odręcznie dziwnym, niezidentyfikowanym tekstem, któremu towarzyszą różnorodne ilustracje: głównie ziołowe, ale także astrologiczne i o ludzkiej postaci.

Książka przeszła przez wiele rąk, choć autor tekstu nie jest znany. Były oczywiście spekulacje, takie jak Roger Bacon, brat z XIII wieku; Giovanni Fontana, inżynier, którego ilustracje przypominają niektóre z manuskryptu; a nawet samego Voynicha, w skomplikowanym wykonaniu – chociaż zostało to udowodnione prawie bez wątpienia ze względu na datowanie radiowęglowe.

Zobacz rękopis Voynicha online w rzadkiej książce Beinecke & Biblioteka Rękopisów, aby zobaczyć ją w całej okazałości.

Umarły nie opowiada żadnych historii: Somerton Man

W 1948 r. Znaleziono leżącego w garniturze zmarłego mężczyznę siedzącego na plaży z nie zapalonym papierosem na kołnierzu. Nie miał dokumentu tożsamości, zaledwie kilka rzeczy, a dziwna fraza wyrwała się z książki starannie umieszczonej w kieszeni z napisem „Tamam Shud”.

Zgrywanie Tamam Shud pochodzi z książki Rubáiyát Omara Khayyama, którą śledczy później znajdą w samochodzie. Właściciel pojazdu nie miał pojęcia, jak się tam dostał, a, co dziwniejsze, brakowało ostatniej strony i zastąpiono ją mnóstwem liter.

Czy to był szyfr od zmarłego? W bazgraniach był numer telefonu, ale dama, do której należał, odmówiła jakiejkolwiek wiedzy o tajemniczym trupie… Bardzo dziwne!

Mimo upływu 70 lat tożsamość Somertona, przyczyna śmierci i szyfr muszą jeszcze zostać ustalone. Jest nawet możliwy zwrot miłości.

Czy potrafisz rozwiązać zagadkę Somerton Man??

Jaki jest twój ulubiony nieczytelny kod?

Ludzie kochają tajemnicę. I fascynujące jest to, że wiele zagadek pozostaje bez odpowiedzi. Czy to z powodu doskonałego bezpieczeństwa? Czy to jest możliwe?

Czy znasz jakieś nierozwiązane zagadki? Bardzo chcielibyśmy usłyszeć je w komentarzach poniżej!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map